Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lutowe rocznice:

4 lutego
  • mija 30. rocznica śmierci Eugeniusza Dziewulskiego (1889-1978), kompozytora, dyrygenta i pedagoga

6 lutego
  • 30-ste urodziny obchodzi kompozytor Michał Pawełek, student klasy fortepianu Stefana Wojtasa i kompozycji Marka Stachowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Central Washington University (Ellensburg)

8 lutego
  • 55-te urodziny świętuje Mieszko Górski, kompozytor i pedagog, student Konrada Pałubickiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, wieloletni pedagog gdańskiej uczelni

10 lutego
  • 50-te urodziny Jarosława Gołembiowskiego, kompozytora, pianisty i pedagoga, studenta Zygmunta Herembeszty w Akademii Muzycznej we Wrocławiu

11 lutego
  • 85-te urodziny obchodzi kompozytor Stefan Rembowski, absolwent Konserwatorium Warszawskiego, wieloletni kierownik Teatru Syrena w Warszawie, kompozytor popularnych piosenek, z których wiele stało się przebojami, m.in. Bo z dziewczynami, Jadą wozy kolorowe, Mówiły mu

13 lutego
  • 115. rocznica urodzin Łucji Drège-Schielowej (1893-1962), kompozytorki, pianistki i pedagog

16 lutego
  • przypada 5. rocznica śmierci Edwarda Czernego (1917-2003), pseudonim La Strado, dyrygenta orkiestry firmowanej własnym nazwiskiem, dla której pisał repertuar rozrywkowy i taneczny, aranżera, multiinstrumentalisty, kierownika artystycznego Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia w Warszawie, twórcy festiwali w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu
19 lutego
22 lutego
  • 55-te urodziny świętuje Wiesław Rentowski, kompozytor i organista, student psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, gry na organach w klasie Pietkiewicza w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz kompozycji pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie

26 lutego
  • 30-ste urodziny kompozytora Krzysztofa Aleksandra Zalewskiego

  • 45-te urodziny kompozytora Jacka Partyki, studenta Bronisława Kazimierza Przybylskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi, wykładowcy łódzkiej uczelni

28 lutego


Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie oraz Austriackie Forum Kultury zapraszają na koncert zespołu Mnozil Brass, zatytułowany Crème de la Crème, który odbędzie się w piątek, 1 lutego 2008 roku o godz. 19:00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie. Zespół wystąpi w składzie: Thomas Gansch, Robert Rother, Roman Rindberger – trąbki, Gerhard Füssl – puzon, Leonhard Paul – trąbka basowa, Zoltan Kiss – puzon tenorowy i Wilfried Brandstötter – tuba. Wstęp wolny.
Mnozil Brass, zespół najbardziej na świecie przyjazny klientowi, uległ w końcu naciskom wielce szanowanej publiczności i z ogromnym entuzjazmem oraz niezbędną dozą powietrza do oddychania przedziera się przez sterty repertuaru z ostatnich 14 lat. Grane będą stare i nowe hity, jak zwykle całkowicie pozbawione ironii i poczucia humoru. Wentyle rozgrzeją się do czerwoności, instrumenty będą błagały o litość, a struny głosowe będą drgały w rozpływającym się świetle zachodzącego słońca. Zawsze zgodnie z zasadą wszystkich „Mnozilów”: kto cicho gra, ten już przegrał!

Więcej


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu po raz kolejny zaprasza na festiwal muzyki poważnej z humorem w roli głównej. VII Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego FUN AND CLASSIC potrwa w tym roku w dniach 31 stycznia – 5 lutego i jak zwykle będzie obfitował w artystycznie absurdalne koncerty muzyki z natury poważnej, w wirtuozowskim wykonaniu. Zainauguruje go występ austriackiego septetu dętego MNOZIL BRASS, który posiada rzadką umiejętność szybkiego „rozkręcenia” publiczności. Perfekcyjne wykonania utworów, ostro zagrana muzyka i parodie zaśpiewane na kilka głosów potrafią „wgnieść” słuchacza i jednocześnie widza (występ zespołu to istne przedstawienie) w fotel…pod warunkiem, że zainteresowanemu uda się dostać miejsce siedzące – na dotychczasowych koncertach zespołu w Polsce sale „pękały w szwach”, a wielu widzów na stojąco słuchało koncertów.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Waldemar Malicki, znakomity pianista, a także gospodarz programu telewizyjnego Co tu jest grane?.

Więcej


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Karnawałowe Popołudnie ze Straussem. Koncert odbędzie się w Komorze A. Długosza na III poziomie kopalni soli w dniu 3 lutego 2008 roku o godz. 15.00. Wystąpi Straussowska Orkiestra „Obligato” oraz soliści: Sylwia Lorens – sopran, Ewa Romaniak – śpiew i Tomasz Kuk – tenor.


Prapremiera dramatu Zbrodnia i kara w IX Scenach z Prologiem i Epilogiem według Dostojewskiego, z muzyką Bernadetty Matuszczak odbędzie się dnia 3 lutego 2008 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej. Reżyseria - Jitka Stokalska, kierownictwo muzyczne - Kai Bumann, scenografia - Marlena Skoneczko. Wystąpią: Robert Szpręgiel jako Rodion Romanowicz Raskolnikow, Andrzej Klimczak jako Dymitr Prokowicz Razumichin, Krzysztof Kur jako Porfiry Ilia Piotrowicz, Anna Wierzbicka jako Zofia Siemionowa Marmieładow, Dorota Lachowicz jako Pulcheria Aleksandrowna Raskolnikow i Elżbieta Wróblewska jako Awdotia Romanowa. Kameralny Zespół Instrumentalny Warszawskiej Opery Kameralnej poprowadzi Kai Bumann.
Kolejne spektakle odbędą się 4, 5, 7, 8 i 9 lutego 2008 roku.


Filharmonia Krakowska zaprasza na trzecie w tym sezonie spotkanie z Britten Sinfonia z Cambridge, organizowane w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy Małopolską a Wschodnią Anglią. Orkiestra Britten Sinfonia rozpoczęła swą działalność kilkanaście lat temu i od początku skupiła się nie tylko na prezentacji wyjątkowych umiejętności poszczególnych jej muzyków, ale przede wszystkim na rozwoju melomanów poprzez prezentację bogatego repertuaru oraz ryzykowne łączenie w podczas jednego koncertu zarówno klasyków, jak i współczesnych żyjących twórców, niejednokrotnie ściśle współpracujących z tą orkiestrą.
Niedzielne południowe spotkania Britten Sinfonia z krakowskimi melomanami nawiązują do nieznanego wcześniej w naszym obszarze kulturowym brytyjskiego zwyczaju "Lunchtime concerts". Najbliższy koncert w Filharmonii Krakowskiej, dnia 3 lutego 2008 roku o godz. 12.00 w Sali Złotej (I piętro) będzie okazją do usłyszenia instrumentalistów kwintetu dętego Britten Sinfonia, który zaprezentuje kompozycje z trzech różnych epok (Beethoven, Ravel, Holloway). Do współpracy zaproszono także pianistę Imogen Cooper oraz znakomitego flecistę francuskiego Philippe'a Bernolda. Podczas koncertu odbędzie sie także światowe prawykonanie kompozycji Robina Hollowaya pt. Five Temperaments.


W środę, 6 lutego 2008 roku ogłoszone zostały nominacje do nagrody FRYDERYK 2008.
FRYDERYK 2008 to już czternasta edycja nagród polskiego środowiska muzycznego, przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Po raz pierwszy w historii FRYDERYKÓW fani będą mogli decydować o tym, kto otrzyma statuetkę w jednej z kategorii nagród. Laureatów nagród FRYDERYK 2008 w 29 kategoriach poznamy dnia 7 kwietnia 2008 roku, a uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, w Warszawie w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny (kategorie muzyki rozrywkowej) oraz w położonej nieopodal Bazylice oo. Salezjanów (kategorie muzyki klasycznej i jazzowej).
W regulaminie edycji 2008 wprowadzono szereg zmian w zasadach głosowania. Po raz pierwszy członkowie Akademii Fonograficznej: artyści, dziennikarze muzyczni i profesjonaliści z branży fonograficznej, mogli wskazywać swoich kandydatów do nominacji drogą elektroniczną, korzystając z internetowego systemu do głosowania. Wzorując się na innych przyznawanych na świecie nagrodach muzycznych, Rada Akademii Fonograficznej zadecydowała, że w edycji 2008 laureat Nagrody FRYDERYK w kategorii Nowa Twarz Fonografii zostanie wybrany w głosowaniu publiczności - fani muzyki będą mogli oddać swój głos na jednego z pięciu nominowanych w tej kategorii, wyłonionych w pierwszej turze głosowania przez członków Akademii. Ponadto zgodnie z decyzją Rady Akademii Fonograficznej, od bieżącej edycji nazewnictwo nagrody zakłada podawanie roku bieżącego w nazwie: w tym roku odbywa się więc edycja FRYDERYK 2008, przyznająca nagrody za rok ubiegły, czyli 2007.
W edycji FRYDERYK 2008 wytwórnie fonograficzne oraz indywidualni artyści nadesłali zgłoszenia 73 albumów muzyki poważnej, 25 płyt jazzowych, ponad 120 albumów z polską muzyką rozrywkową, 100 albumów zagranicznych wykonawców oraz 110 singli i 80 videoklipów. Pojawiły się nowe kategorie muzyki poważnej, takie jak m.in. Fonograficzny Debiut Roku, czy Kompozytor Roku.

Więcej


Dnia 7 lutego 2008 roku w 131. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego, zostanie otwarty w Poznaniu, w domu przy Alei Wielkopolskiej 11 na Sołaczu Salon Muzyczny, w miejscu gdzie żył i tworzył kompozytor w latach 1929-1939 i gdzie zmarł 18 stycznia 1946 roku, po powrocie z wojennej tułaczki.
Salon będzie funkcjonował jako placówka edukacyjna, kulturalna i artystyczna promująca życie i dzieło Feliksa Nowowiejskiego. Planowane są też Koncerty Kameralne jako kontynuacja tradycji rodziny Nowowiejskich z okresu międzywojennego i powojennego. Salon ma ambicje promowania młodych talentów; uczniów i studentów szkół muzycznych.


Drugi tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Berlin i okolice odbywać się będzie w dniach 7-10 lutego 2008 roku w trzech miejscowościach: Kliczkowie, Wrocławiu i Poznaniu. Organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori - tym razem zparosili do współpracy niemieckiego skrzypka - Daniela Sepeca (na zdjęciu). Wspólnie zaprezentują utwory Johanna Sebastiana Bacha, jego synów - Wilhelma Friedemanna Bacha i Carla Philippa Emanuela Bacha oraz nauczyciela Wilhelma Friedemanna Bacha, a berlińskiego znajomego oraz muzycznego konkurenta Carla Philippa Emanuela Bacha na dworze króla Prus - Johanna Gottlieba Grauna.

Więcej


W piątek, 8 lutego 2008 roku o godz. 19.30 w Sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - szóste na świecie i pierwsze w Polsce wykonanie Koncertu fortepianowego Andrzeja Czajkowskiego. Utwór ten, wykonany przez Radu Lupu i Uriego Segala w Royal Festival Hall w Londynie w 1975 roku - okrzyknięty został przez krytykę londyńską największym koncertem fortepianowym od czasów Bartóka. W roli solisty wystąpi Maciej Grzybowski, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Adam Klocek. Program wieczoru dopełni I Symfonia „Klasyczna” op. 25 Sergiusza Prokofiewa i Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor” Aleksandra Borodina.
Gościem specjalnym koncertu będzie znany biograf i autor strony internetowej poświęconej Andrzejowi Czajkowskiemu, Dave Ferre (USA). Po koncercie odbędzie się spotkanie z Dave’em Ferre, Maciejem Grzybowskim oraz przyjaciółmi Andrzeja Czajkowskiego, poświęcone postaci artysty.

Więcej


Filharmonia Łódzka zaprasza we wtorek, 12 lutego 2008 roku na koncert kameralny poświęcony muzyce smyczkowej, zatytułowany Na szóstkę. W jego programie znajdą się dwa znane sekstety smyczkowe – Sekstet smyczkowy B-dur op. 18 Johannesa Brahmsa i Verklärte Nacht Arnolda Schönberga. Wystąpią skrzypkowie Jakub Jakowicz i Krzysztof Michalik, altowioliści Wojciech Kołaczyk i Dominik Dębski oraz wiolonczeliści Maciej Kamrowski i Sylwia Wójcik.


26 Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-22 lutego 2008 roku. Podczas ośmiu dni festiwalowych organizatorzy planują prezentację wydarzeń muzycznych najwyższej rangi: opera Joanny Bruzdowicz, dramat muzyczny Tadeusza Bairda i balet Rafała Augustyna (projekty przygotowuje Opera Wrocławska ), 3 koncerty symfoniczne (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Jerzego Maksymiuka, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyr. Michała Dworzyńskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. W. Lutosławskiego pod dyr. Jacka Kaspszyka); liczne koncerty kameralne w wykonaniu m. in.: Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Kwartetu Śląskiego, Lutosławski Quartet, Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum; recitale, w tym klawesynowy - w wykonaniu Małgorzaty Isphording, fletowy - w wykonaniu Łukasza Długosza i fortepianowy - w wykonaniu Lutosławski Piano Duo, Koncert muzyki elektroakustycznej.
Koncerty odbywać się będą w najlepszych i najpiękniejszych salach koncertowych Wrocławia: Opera Wrocławska, Filharmonia Wrocławska, Oratorium Marianum, Aula Leopoldyńska i innych.
Festiwalowi Musica Polonica Nova będzie towarzyszył Internetowy Festiwal Dzwonków - nowatorskie, niezwykłe wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, z którego przy poprzedniej edycji skorzystało w ciągu 6 dni ok. 500 000 osób z całego świata!!! - z festiwalowej strony internetowej i wap.musicapolonicanova.pl, pobierano bezpłatnie sygnały na telefony komórkowe, skomponowane przez najciekawszych polskich twórców: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna i innych. W roku 2008, ze względu na ogromne zainteresowanie Festiwalem Dzwonków, zarówno mediów jak i internautów, organizatorzy przewidują kilkukrotny wzrost liczby uczestników.

Więcej


Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi podczas koncertów oratoryjnych w Filharmonii Krakowskiej w piątek, 15 lutego 2008 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 16 lutego o godz. 18.00. Wykonawcami dzieła będą: orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego oraz Izabella Kłosińska (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor), Jarosław Bręk (bas). Program koncertu dopełni Muzyka z oddali Tomasza Sikorskiego.


W dniach 15 lutego - 18 marca 2008 roku już po raz ósmy odbędzie się w Poznaniu Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, organizowany przez Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło Człowiek umyka jak cień ....
Koncerty odbywać się będą głównie w poznańskich kościołach. Repertuar obejmuje wielkopostną i maryjną muzykę religijną, a także inne dzieła utrzymane w poważnym, kontemplacyjnym nastroju. Usłyszymy utwory m.in. J. S. Bacha, F. Liszta, G. B. Pergolesiego, a także Feliksa Nowowiejskiego, Mariana Sawy, Mariana Borkowskiego, Wojciecha Łukaszewskiego, Piotra Perkowskiego i M. Zieleńskiego. Wstęp wolny.

Więcej


Dnia 15 lutego 2008 roku o godz. 19.00, w ramach 26. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera opery Kolonia Karna Joanny Bruzdowicz. Dzieło zostanie wystawione razem z drugą operą - Jutro Tadeusza Bairda. Pierwszy ze spektakli reżyseruje Marek Weiss-Grzesinski, a drugi Ewelina Piotrowiak, w obu scenografię przygotowała Ewelina Piotrowiak, a za kierownictwo muzyczne odpowiada Tomasz Szreder.
Kolonia karna Joanny Bruzdowicz, zainspirowana opowiadaniem F. Kafki, skomponowana została na zamówienie Opery Praskiej. Kompozytorka wybrała dla swej opery utwór literacki oddający tragizm okrutnych doświadczeń wojny; w muzyce połączyła brzmienie instrumentalne z elektronicznym, wydobywając jednocześnie zamierzoną ekspresję sceniczną. Takimi środkami uzyskała dźwiękowy obraz śmiercionośnej maszyny zawarty w dziele Kafki.
Drugą operą, zestawioną z Kolonią karną, jest jedno z najwybitniejszych dzieł współczesnej muzyki operowej - jednoaktowy dramat muzyczny Tadeusza Bairda Jutro według Josepha Conrada. Prapremiera odbyła się w Warszawie w 1966 roku pod dyrekcją Jana Krenza i w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Libretto ma strukturę zbliżoną do tragedii antycznej: ekspozycja, perypetia i katastrofa. Kulminację stanowią drastyczne sceny. W kategorii operowej Jutro jest dramatem symbolicznym i ekspresjonistycznym. Kolorystyczno-fakturalne motywy przewodnie odpowiadają czterem postaciom (trzy role śpiewane, jedna mówiona), inne sygnalizują powodujące bohaterami uczucia (Niepokój, Strach, Miłość), kategorie etyczne ich uczynków (Dobro, Zło) i elementy świata, w którym żyją (Morze).


Nowojorskie gwiazdy w Łodzi

Odwiedzić nowojorską Metropolitan Opera, teatr-legendę, gdzie debiutował Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a zza dyrygenckiego pulpitu spektaklem kierował Arturo Toscanini! Usłyszeć największe współczesne gwiazdy sceny operowej, wybitnych artystów – aktorów, w spektaklach reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli. Któż o tym nie marzy?
Teraz staje się to możliwe dzięki Filharmonii Łódzkiej. Jako pierwsza w Polsce filharmonia zaprasza na cykl transmisji spektakli operowych nowojorskiego teatru, w technologii High Definition, w czasie rzeczywistym. Zasiadając w fotelach łódzkiej Sali Koncertowej, przed ogromnym ekranem o wymiarach 11x6 metrów, będzie można się znaleźć w gronie kilkudziesięciu tysięcy widzów, oglądających w tym momencie to samo przedstawienie bezpośrednio w Metropolitan Opera oraz pośrednio w ponad stu różnych teatrach całego świata. Cyfrowy przekaz w wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pośrednictwem satelity okołoziemskiego, a najlepszą dostępną współcześnie jakość dźwięku zapewnia Dolby Digital 5.1 Surround. Ogromy ekran i znakomita jakość obrazu dają wręcz wrażenie „zanurzenia” w przedstawieniu, a połączenie opery i kina - możliwość obcowania ze sztuką najwyższej próby bez konieczności podróży, za cenę biletu kinowego.

The Metropolitan Opera w Filharmonii Łódzkiej
repertuar na sezon 2007/2008
spektakle w Sali Koncertowej, ul. Narutowicza 20/22:
  • 12 stycznia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Giuseppe Verdi – Makbet
  • 16 lutego 2008 roku (sobota), godz. 19.00: Giacomo Puccini – Manon Lescaut (na zdjęciu: Karita Mattila jako Manon Lescaut)
  • 15 marca 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Benjamin Britten - Peter Grimes
  • 5 kwietnia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Giacomo Puccini - Cyganeria
  • 26 kwietnia 2008 roku (sobota), godz. 19.30: Gaetano Donizetti - Córka pułku
  • 17 maja 2008 roku (sobota), godz. 17.30: Ryszard Wagner - Tristan i Izolda (retransmisja)


Bilety: Spektakle odbywają się w Sali Koncertowej, ul. Narutowicza 20/22. Bilety będą dostępne na co najmniej 30 dni przed koncertem w kasie Filharmonii Łódzkiej: czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz dwie godziny przed każdym koncertem. Można też dokonywać rezerwacji telefonicznej: (0 42) 664 79 79. Ceny biletów: 60 zł (I strefa) i 40 zł (II strefa).

Strona internetowa wydarzenia: www.met.filharmonia.lodz.pl

Więcej


Lamentazione to tytuł kolejnego koncertu, który odbędzie się 16 lutego 2008 roku o godzinie 19. 15 w kościele Franciszkanów w Sanoku w ramach festiwalu „Muzyka Młodych u Franciszkanów”. Bogata literatura muzyczna, stworzona przez wieki na flet i organy pozwoliła organizatorom bez trudu zaproponować program różnorodny, niebanalny, złożony z dzieł przynależnych kilku epokom. Wielkie bogactwo emocjonalne i wartość muzyczna wybranych do programu utworów z pewnością wzbudzi w sercach i myślach refleksje nad istotą chrześcijańskiego życia, nad sensem Męki Jezusa, poniesionej dla Zbawienia.
Wykonawczyniami koncertu będą dwie młode, utalentowane artystki – Ilona Kubiaczyk (organy - na zdjęciu) i Ewelina Zawiślak (flet). W programie znajdą się utwory Johanna Jacoba Frobergera, Dietricha Buxtehude, Georga Philippa Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy’ego, Maurice Ravela i Astora Piazzolli oraz współczesnego polskiego twórcy – Jerzego Bauera (Lamentazioni e allegrezza na flet i organy).


Opera Wrocławska zaprasza na wieczór baletowy, podczas którego wystawione zostaną Figle Szatana Adama Münchheimera, Stanisława Moniuszki i Rafała Augustyna oraz akcja choreograficzna Rękopis […] Rafała Augustyna. Spektakl odbędzie się w niedzielę, 17 lutego 2008 roku o godz 17.00. Kierownictwo muzyczne – Tadeusz Zathey, inscenizacja, reżyseria i choreografia – Ewelina Sojecka, scenografia – Małgorzata Słoniowska. Będzie to jedyny spektakl baletowy z muzyką orkiestrową na żywo, a w obsadzie znajdzie się znakomita japońska solistka – Nozomi Inoue (na zdjęciu).
Figle szatana to historia o diabelskich harcach w karnawale. Rafał Augustyn uzupełnił i opracował zachowaną częściowo, pochodzącą z 1870 roku muzykę Adama Münchheimera i Stanisława Moniuszki. Pięknie zaaranżowana muzycznie całość i ciekawa choreografia pozwala artystom zaprezentować wszechstronne możliwości taneczne, a baletowi, jako sztuce, ukazać swą nieuchwytną magię.
Rękopis... powstał na motywach powieści Jana Potockiego. Rafał Augustyn wybrał do muzycznego i scenicznego przedstawienia podstawowy wątek przygód Alfonsa van Wordena i najbliżej związanych z nim epizodów.


Śląskie Towarzystwo Muzyczne oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zapraszają na kolejny koncert z cyklu "Nie dla Elizy - Beethoven i arcydzieła XX wieku". Tym razem zostanie zaprezentowany Kwartet B-dur op. 130 Ludwiga van Beethovena oraz Wielka Fuga op. 133 - jedno z najbardziej zagadkowych i odważnych dzieł Beethovena. Kompozycja ta nie ma sobie równych w całej historii muzyki, do dzisiaj zaskakuje odbiorców odważną harmonią, niesłychaną ekspresją, energią i monumentalizmem. Obydwa utwory w niedzielę, 17 lutego 20008 roku o godz. 12.00 wykona Kwartet AKADEMOS, który od marca 2007 roku co miesiąc prezentuje kolejne kwartety smyczkowe mistrza z Bonn w kontekście wybranych arcydzieł klasyki XX wieku.


Basethorn – rodzaj klarnetu altowego – „narodził się i odszedł” razem z Mozartem. W krótkiej historii tego instrumentu kompozytor ten był postacią zupełnie niezwykłą. Najważniejsze i najpiękniejsze frazy zapisane dla tego instrumentu spłynęły z pióra genialnego twórcy. Za czasów Mozarta Basethorn uważany był za instrument masoński. Kompozytor, który należał do loży, napisał szereg utworów na ten instrument. Były one wykonywane podczas zebrań loży. Niektóre z kompozycji znajdą się w programie koncertu w dniu 17 lutego 2008 roku o godz. 18.00 w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, na Ołowiance. Po długich latach zapomnienia, basethorn w czasach współczesnych zaczyna znowu istnieć. W Polsce mamy jedynie pięć egzemplarzy tego wyjątkowego instrumentu, z czego trzy będziemy mieli okazję podziwiać podczas koncertu. Wystąpi zespół basethornowy powstały z okazji 250. rocznicy urodzin Mozarta, złożony z muzyków i pedagogów Filharmonii i Akademii Muzycznych w Gdańsku, Katowicach i Krakowie, w składzie: Roman Widaszek – basethorn, Paweł Krauzowicz – basethorn, Bogdan Ocieszak – basethorn, Andrzej Wojciechowski - klarnet i Marek Schiller- klarnet. W programie: Divertimento nr 2 KV 439/b, Adagio F-dur KV 580/a, Diverimento "Wesele Figara" , Adagio KV 410, Adagio KV 484/a i Divertimento "Don Giovanni".


Jubileusz Andrzeja Hundziaka

Poświęciłem się w życiu dwóm dziedzinom: pedagogice i kompozycji. Obie dały mi dużo satysfakcji – tak w jubileusz 80-lecia Andrzej Hundziak podsumowuje swoją działalność. Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, pedagogów i animatorów życia muzycznego związał się z Łodzią już w latach 50-tych XX wieku, tutaj też świętuje swoją rocznicę. Na koncert jubileuszowy poświęcony Jego twórczości, Filharmonia Łódzka zaprasza 19 lutego 2008 roku o godzinie 19.00. Wystąpi Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Marka Jaszczaka oraz artyści związani z akademiami muzycznymi w Łodzi i Katowicach.
Mezzosopranistka Beata Zawadzka-Kłos z pianistką Aleksandrą Nawe wykonają Pieśni do słów Haliny Poświatowskiej. Monika Sikorska-Wojtacha przedstawi 3 etiudy na fortepian oraz fortepianową Sonatę nr 2. W wykonaniu Kwartetu Klarnetowego Akademii Muzycznej w Łodzi usłyszymy trzyczęściowy utwór na ten skład kameralny. Chór zaśpiewa Koncert na chór żeński (Concerto per choro femminile). Zasług Andrzeja Hundziaka nie trzeba przypominać nikomu, kto choć na krótko zetknął się z łódzkim środowiskiem muzycznym. Szkołę Muzyczną im. Henryka Wieniawskiego wprowadził do nowego budynku przy ul. Sosnowej, zainicjował Festiwal Współczesnej Twórczości Dziecięcej „Do-Re-Mi”, od kilkunastu lat zasiada w jury Ogólnopolskiego Konkursu Chórów dla Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Jego tekę kompozytorską wypełniają utwory: orkiestrowe, sceniczne, kameralne oraz dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. W dziedzinie kompozycji ocenią mnie dopiero przyszłe pokolenia – twierdzi kompozytor. – One wybiorą spośród całej spuścizny muzycznej dzieła, które zatrzymają dla siebie, tak jak i myśmy wybrali. Jeśli znajdzie się tam jeden mój utwór, będę bardzo szczęśliwy. A może dwa…?


Dnia 20 lutego 2008 roku o godz. 19:30 w Royal Festival Court w Londynie odbędzie się koncert London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Jukka-Pekka Saraste, która wykona Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Ponadto usłyszymy Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego i szkice symfoniczne La Mer Claude'a Debussy’ego. Solistą wieczoru będzie armeński skrzypek - Sergey’em Khachatryan.


W piątek, 22 lutego 2008 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert zatytułowany Beethoven i współczesność, na którego program złożą się trzy kompozycje: VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena oraz Koncert skrzypcowy Zbigniewa Bargielskiego i III Symfonia Witolda Lutosławskiego. Wystąpi skrzypek Janusz Wawrowski oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Wojciecha Michniewskiego.


Światowa prapremiera spektaklu RUMI w mgnieniu oka z muzyką Kudsi Ergunera odbędzie się w piątek, 22 lutego 2008 roku (powtórzenie – 23 i 24 lutego) o godz. 19.00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Koncepcja, scenografia i reżyseria – Robert Wilson, kostiumy – Yashi Tabassomi, współpraca scenograficzna – Serge von Arx, reżyseria świateł – AJ Weissbard, współpraca reżyserska – Sue Jane Stoker, dźwięk – Peter Cerone. Wystąpi zespół muzyczny pod dyrekcją Kudsi Ergunera w składzie: Taghi Akhbari, Hakan Gungor, Hassan Tabar, Buse Sever, Bruno Caillat i Kudsi Erguner oraz artyści z Istambułu: Cem Kagitçi, Osman Karadag, Bekir Koç, Hasan Oruç, Murat Parçali, Sahin Naci Sair, Sezai Redifoglu, Devrim Ulgaç oraz chłopiec - Kayra Ermenkul. Gościnnie wstąpią również: Iraj Anvar i Cuneyt Turel.
Spektakl RUMI w mgnieniu oka to pierwsza część triennale pt. RUMI PROJECT, przygotowywanego dla uczczenia 800. rocznicy dziedzictwa sufickiego mistyka, poety i uczonego, Mewlany Dżalaluddina Rumiego (1207-1273). Część druga zostanie zaprezentowana w 2009 roku. UNESCO ogłosiła rok 2007 Międzynarodowym Rokiem Rumiego.


Jan Krenz (na zdjęciu), jeden najwybitniejszych współczesnych mistrzów batuty, wystąpi w Filharmonii Łódzkiej w piątek, 22 lutego 2008 roku. W programie znajdzie się jego nowa kompozycja Requiem. Będzie to drugie, po krakowskim (w listopadzie ubiegłego roku), wykonanie tego utworu. Dziewięcioczęściowe Requiem, ukończone 22 maja 2007 roku, to cykl muzycznych obrazów, ukazujących człowieka wobec tajemnicy sacrum. Kyrie elejson to błagalna prośba „zmiłuj się”, Dies irae przynosi sugestywną wizję Sądu Ostatecznego, łagodność Lacrimosy sąsiaduje z niepokojem Arii. Partie solowe Requiem wykona Adam Kruszewski, artysta współpracujący z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.
W programie, oprócz Requiem Krenza, znajdzie się III Symfonia F-dur Johannesa Brahmsa.


Po 25 latach na scenę Teatru Wielkiego w Łodzi powraca najwybitniejsze dzieło operowe Piotra Czajkowskiego - przepojone wielkimi namiętnościami „sceny liryczne” oparte na ponadczasowym poemacie Aleksandra Puszkina - Eugeniusz Oniegin. Premiera przedstawienia odbędzie się 23 lutego 2008 roku o godz. 19.
Poprzednia realizacja z 1983 roku odniosła w Łodzi niebywały sukces i odbiła się szerokim echem także poza granicami naszego kraju, przede wszystkim dzięki znakomitej i niepowtarzalnej inscenizacji Macieja Prusa. Tym razem, realizacji Oniegina podjął się najwybitniejszy polski tenor - Wiesław Ochman, artysta, który sam wielokrotnie wykonywał partię Leńskiego na największych scenach operowych świata, w towarzystwie najwybitniejszych śpiewaków. To nazwisko, a także pozostali realizatorzy i znakomici soliści łódzkiego Teatru, są gwarantem powstania spektaklu najwyższej jakości, pięknego i poruszającego.


Trzeci tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany W kosmosie francuskiej opery barokowej - Wyprawa 1: Leclair, Rameau, Campra, Marais odbywać się będzie w dniach 23-24 lutego 2008 roku we Wrocławiu i Poznaniu. Organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori - zaprosili do współpracy francuskich artystów: śpiewaczkę - Magali Léger (sopran, na zdjęciu) oraz flecistęi dyrygenta - Alexisa Kossenko. Wspólnie zaprezentują fragmenty oper francuskich kompozytorów XVII i XVIII wieku: Jean–Marie Leclair, Jean–Philippe Rameau, André Campra, Marin Marais i Jean–Joseph Cassanea de Mondonville.

Więcej


Opera Wrocławska zaprasza na spektakl operowy Hagith Karola Szymanowskiego. Przedstawienie zostanie wystawione w niedzielę, 24 lutego 2008 roku o godz. 17:00. Kierownictwo muzyczne: Tomasz Szreder, inscenizacja i reżyseria: Michał Znaniecki, scenografia – Ryszard Kaja.


Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza na monograficzny koncert współczesnego kompozytora austriackiego - Paula Konta, zatytułowany Paul Kont – prekursor, czy konserwatysta?, który odbędzie się w czwartek, 28 lutego 2008 roku o godz. 19.00 (ul. Próżna 8). W programie: Strohkoffer, Klaviertrio 1964, 12 Walzer (wybór), II. Concerto Lirico Op. 61, „Łysa Góra” 5 Erinnerungen nach polnischen Volksweisen, Sonate und Sonatine für Streichquartett (1981). Wystąpią Anna Baran – fortepian, Andrzej Bohdanowicz – skrzypce, Agnieszka Kulikowska – fortepian, Agnieszka Wenda – skrzypce, Martyna Kępińska – wiolonczela, Joanna Tic – flet, Piotr Ptak – klarnet, Marta Podejko – skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka, Anna Markiewicz – wiolonczela, Artur Janda – bas-baryton, Lech Napierała – fortepian oraz Kwartet Smyczkowy "Consonati". Wstęp wolny.

Więcej


Polish Cultural Institute w Londynie i Barbican Centre zapraszają na brytyjską premierę VIII Symfonii „Lieder der Vergänglichkeit” Krzysztofa Pendereckiego, która odbędzie się 28 lutego 2008 roku o godz. 19:30 w Barbican Centre w Londynie. Dzieło zabrzmi w interpretacji solistów: Heidi Grant Murphy (sopran), Karen Cargill (mezzosopran) i Roderick Williams (baryton) oraz Chóru i Orkiestry Symfonicznej BBC pod dyrekcją Jiří Bĕlohlávka. Program koncertu dopełni IV Symfonia e-moll Johannesa Brahmsa.


V Podlaski Festiwal Wielkanocny Zmartwychwstał Pan odbędzie się w Białymstoku w dniach 28 marca - 2 kwietnia 2008 roku. Jego tematyka obejmuje pieśni wielkanocne i kompozycje sakralne o Zmartwychwstaniu Pańskim.

Więcej


Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego w Zagrzebiu

Do prestiżowego cyklu Radia i Telewizji Chorwackiej "Koncerty Mistrzowskie" zaproszony został polski pianista, Paweł Kowalski, znany z mistrzowskich interpretacji Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego. Paweł Kowalski był pierwszym wykonawcą tego koncertu po Krystianie Zimermanie w 1989 roku, budząc swoją muzykalnością i perfekcyjnym opanowaniem tej trudnej materii pianistycznej, podziw samego Kompozytora, który stanął za pulpitem dyrygenckim! Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego uznany za jedno z najwybitniejszych dzieł literatury fortepianowej XX wieku Paweł Kowalski wykona z Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji Chorwackiej pod dyrekcją Maestro Niksy Barezy dla kilku tysięcy słuchaczy w sali koncertowej Vatroslav Lisinski w Zagrzebiu w dniu 28 lutego 2008 roku o godz. 19.00.

Na zdjęciu: Witold Lutosławski i Paweł Kowalski po wspólnym koncercie 13.04.1989 w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Koncert finałowy Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych odbędzie się w piątek, 29 lutego 2008 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wystąpią: skrzypaczka Agata Szymczewska -laureatka I nagrody XIII. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (Poznań 2006), wiolonczelista Marcin Zdunik i gitarzysta Krzysztof Meisinger oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego. W programie: Uwertura Coriolan op. 62 Beethovena, I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Brucha, Wariacje na temat rokokowy na wiolonczelę i orkiestrę op. 33 Czajkowskiego i Concierto de Aranjuez na gitarę i orkiestrę Rodrigo.


W piątek, 29 lutego 2008 roku o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Wieniawskiego 1) odbędzie się koncert zatytułowany Na góralską nutę. W wykonaniu znanych solistów: Elżbiety Chojnackiej – klawesyn i Dariusza Pietrzykowskiego – tenor oraz Chóru Akademickiego UAM, Poznańskiego Chóru Chłopięcego, Poznańskiego Chóru Kameralnego, Kapeli Jana Karpiela „Bułecki” i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Kazimierza Korda usłyszymy m.in. Harnasie op. 55 Karola Szymanowskiego, Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzesanego Wojciecha Kilara.


Akademia Muzyczna w Poznaniu zaprasza na występ nowego zespołu o nazwie Orchestra Nova. Koncert muzyki kameralnej połączony z prezentacją orkiestry odbędzie się 29 lutego 2008 roku o godz. 19.00 w poznańskiej Auli Nova. Zespołowi towarzyszyć będą soliści: Mariusz Derewecki – skrzypce i Roman Gryń – trąbka. W programie koncertu znajdą się utwory Charpentiera, Clarka, Corelliego, Griega, Torellego i Vivaldiego.
Skład Orchestra Nova złożony jest z pedagogów, absolwentów i studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Formacja wyłoniła się z zespołu symfonicznego o nazwie Sun Flower Orchestra, która uczestniczyła w TP SA Music and Film Festival (1999). Jej założycielami byli wówczas: Piotr Wiza – znakomity aranżer, kompozytor, kierownik grupy wokalnej oraz Mariusz Derewecki – świetny skrzypek, koncertmistrz, profesor poznańskiej Akademii Muzycznej. Równocześnie zespół – jako Tutti e Solo – występował z programami muzyki klasycznej na licznych koncertach (m.in. Festiwal Łazienkowski, Festiwal Wilanowski). Najnowszy projekt pod nazwą Orchestra Nova związany będzie wyłącznie muzyką poważną.