Polmic - FB

koncerty

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Repertuar koncertów w dniach 23 i 24 maja 2008 roku otworzy temat For all Mankind Ravi Shankara. Melodia ta znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu w reżyserii Richarda Attenborough Ghandi z 1983 roku. Warto zauważyć, że muzyka do tego filmu dostała nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Cała ścieżka dźwiękowa jest dziełem Ravi Shankara i Georga Dentona, zaś aranżacji głównego tematu na obój, instrumenty perkusyjne i smyczki dokonał Ryszard Haba.
W programie koncertu znalazła się także bardzo popularna Suita na obój i smyczki op. 9 argentyńskiego "króla tanga" AstoraPiazzolli. To dzięki Piazzolli tango - oparte na folklorze i tradycjach muzycznych Argentyny - przekształciło się w formę wysublimowaną i wyrafinowaną, która podobnie jak mazurki Chopina zagościła w największych renomowanych salach koncertowych świata.
Koncert na 6 kotłów, ksylofon, dzwonki i instrumenty dęte Georga Druschetzky’ego to z kolei pierwszy utwór w literaturze muzycznej, w którym jeden wykonawca gra na kotłach i instrumentach perkusyjnych. Zachował się tylko manuskrypt tej kompozycji datowany na 29 maja 1801 (Buda). Partytura oprócz głosu solisty zawiera jeden obój, parę klarnetów, 2 fagoty i 2 waltornie.
Spiegel im Spiegel Arvo Pärta powstał w 1978 roku. Utwór pierwotnie napisany na skrzypce lub wiolonczelę i fortepian, usłyszymy Państwo w wersji na obój i marimbę. Jest to świetny przykład na styl kompozycji zwany "tintinnabuli" (łac. dzwonki).
Prawykonanie Koncertu na obój i orkiestrę smyczkową Borisa Papandopulo odbyło się w Chorwacji. Solistami byli oboista M. Glavinovic oraz Jan Lotko - ksylofon. Kompozytor chłonąc wszystkie nurty muzyki europejskiej połączył dodekafonię, politonalność z elementami muzyki ludowej, szczególnie folkloru bałkańskiego (serbsko–chorwackiego) oraz niezwykle zasobnego folkloru macedońskiego, dzięki czemu jego kompozycje charakteryzują się niepowtarzalną, mistyczną atmosferą.
Koncert na obój, 8 kotłów i orkiestrę Georga Druschetzky’ego ma formę sinfonii concertante - charakterystycznej dla schyłku XVIII wieku. Partia timpanisty zawiera 8 strojonych kotłów G, A, H, c, d, e, f. Utwór ten powstał prawdopodobnie około 1790 roku. Kompozycja jest absolutnym unikatem w literaturze muzycznej.

Podczas koncertu w niedzielę, 25 maja wykonane zostanie jedno z wielu dzieł współczesnych kompozytorów, którzy nie wahali się powierzyć kotłom partii solowych, czyli Concertino Andrzeja Panufnika, utwór który obecnie należy do kanonu literatury muzycznej. Orkiestrę Kameralną Filharmonii Krakowskiej poprowadzni Jan Baryła, w partii solistów wystąpi Tomasz Sobaniec - perkusja oraz Ryszard Haba - kotły.

Powrót