Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dom Pracy Twórczej w Wigrach zaprasza na wernisaż instalacji multimedialnej Krzysztofa Knittla, pt. Pory roku, który odbędzie się w sobotę, 20 grudnia 2008 roku o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Wigrach. Instalacja dostępna będzie dla słuchaczy do 31 stycznia 2009 roku.

Pory roku to czteropłytowy album z nagraniami pochodzącymi z pięciu miejsc: Lato – z Cimochowizny, małej wioski nad jeziorem Wigry w północno-wschodniej Polsce, Jesień – z Warszawy, Zima – z Krynicy Górskiej i z doliny Tux (Zillertal) w Austrii, Wiosna – z wyspy Rodos. Zestaw ten można potraktować jako kompozycję dźwiękową, ale także jako rodzaj muzykoterapii czy kołysanki. Prezentacji nagrań towarzyszą foldery ze zdjęciami miejsc, gdzie zostały one dokonane.


Popularność, jaką od lat cieszą się wieczory sylwestrowe i noworoczne w bydgoskiej Operze Nova zobowiązała organizatorów do poszukiwania nowych pozycji repertuarowych, rozwiązań scenograficznych, choreografii tworzonej specjalnie na te okazje. Program koncertów przewiduje utwory zawsze chętnie słuchane: rozpoznawalne tematy operowe i operetkowe, przeboje musicalowe i porywające do tańca utwory instrumentalne – wykonane na wysokim poziomie artystycznym. W tym roku dołączą do nich także aranżacje piosenek kabaretowych. Soliści będą mieli okazję błysnąć talentem wokalnym, aktorskim i komediowym, zaś balet porwie widzów w rytm latynoskiej fiesty.

Podczas 8 wieczorów sylwestrowo-noworocznych w dniach 30 grudnia 2008 roku – 4 stycznia 2009 roku wystąpi 13 solistów-śpiewaków: Małgorzata Grela, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Ewa Olszewska, Małgorzata Ratajczak, Dorota Sobczak, Victoria Vatutina, Łukasz Goliński, Jacek Greszta, Marcin Naruszewicz, Andrzej Nowakowski, Janusz Ratajczak, Ryszard Smęda i Bartłomiej Tomaka, którym towarzyszyć będzie Chór, Balet i Orkiestra Opery Nova pod kierownictwem Macieja Figasa. Reżyseria i choreografia - Marek Zajączkowski, reżyseria świateł - Bogumił Palewicz, przygotowanie chóru - Henryk Wierzchoń, prowadzenie koncertu - Artur Andrus.


Dnia 2 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej - w rytmie polki i czardasza - wystąpi Salonowa Orkiestra Opery Berlińskiej (na zdjęciu). Najlepsi muzycy berlińskiej Deutsche Oper stworzyli własny zespół z inicjatywy I koncertmistrza, Polaka Tomasza Tomaszewskiego. Orkiestra występuje na wielu estradach Europy, prezentując tzw. muzykę salonową. Kompozycje Johanna Straussa i Emmericha Kálmána rozbrzmiewały niegdyś na koncertach domowych w rezydencjach dawnych rodów. Wkrótce koncerty takie przeniosły się do większych sal w kawiarniach, restauracjach, kasynach i lokalach tanecznych. Muzyka salonowa, obok różnorodności stylów (melodie cygańskie, walce, tanga, fokstroty) uwielbiana jest za efektowną wirtuozerię.

W programie łódzkiego koncertu znajdą się m.in. słynne walce Odgłosy wiosny oraz Wino, kobieta i śpiew J. Straussa, walc Złoto i srebro E. Kálmána oraz Kaprys wiedeński Fritza Kreislera.


Uroczysty koncert z okazji 10-lecia współpracy Keimyung-F. Chopin College of Music i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się w sobotę, 3 stycznia 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Wystąpią Keimyung Symphonic Band & Orkiestra Kameralna UMFC pod batutą Lee Kangila i Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. W programie utwory G. Bacewicz, Tansmana, Kilara, Szostakowicza, Waignein, Moniuszki i koreańska pieśń ludowa Arirang.


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na noworoczny poranek, który tradycyjnie odbędzie się w pierwszą niedzielę nowego roku - 4 stycznia 2009 roku o godz. 12.00. W programie znajdą się fragmenty chóralne i instrumentalne z oper Verdiego, Rossiniego i Moniuszki. Orkiestrę oraz Chóry Polskiego Radia w Krakowie i Filharmonii Śląskiej poprowadzi - obejmujący w styczniu funkcję dyrektora muzycznego NOSPR - Jacek Kaspszyk. Komentatorem poranka będzie Marcin Majchrowski.


Młody francuski cymbalista Cyril Dupuy wystąpi 4 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu podczas koncertu noworocznego, organizowanego przez Filharmonię Kaliską w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie koncertu znajdą się utwory J. Straussa, J. Brahmsa, F. Liszta i Z. Kodaly.


Koncert Studium Muzyki Nowej zatytułowany Improwizacja, interpretacja... odbędzie się w poniedziałek, 5 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Wystąpią pianiści: Michael Pecak, Michał Kornacki, Włodek Pawlik, Carlos Malcolm i Jerzy Maciejewski oraz Michał Markuszewski - organy, Barbara Malcolm – skrzypce, Cezary Konrad, Stanisław Skoczyński – perkusja i Paweł Pańta – kontrabas. W programie koncertu znajdą się kompozycje G. Bacewicz, Malcolma, Serockiego, Szymanowskiego oraz improwizacje.


Pianista Leszek Możdżer i Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marka Minkowskiego wystąpią we wtorek, 6 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Swój pierwszy koncert w 2009 roku Sinfonia Varsovia zagra z jednym z najbardziej uznanych polskich pianistów jazzowych – Leszkiem Możdżerem. Orkiestra tym razem zaprezentuje się w lżejszym, karnawałowym repertuarze. Pod batutą dyrektora muzycznego zespołu, Marca Minkowskiego artyści wykonają Błękitną Rapsodię Georga Gershwina. W programie koncertu znajdzie się także Amerykanin w Paryżu tego samego kompozytora, Tańce Symfoniczne z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina oraz Fearful Symmetries Johna Adamsa.

Na koncert, którym orkiestra rozpocznie swój 25. rok działalności, zaprasza Miasto Stołeczne Warszawa – bezpłatne bilety będą do odbioru w kasach Filharmonii Narodowej od piątku, 19 grudnia 2008 roku.


Walery GergiewDnia 6 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 światowej sławy dyrygent Valery Gergiev (na zdjęciu) pokieruje po raz pierwszy zespołem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, dyrygując Damą pikową Piotra Czajkowskiego w inscenizacji Mariusza Trelińskiego. W roli tytułowej wystąpi Małgorzata Walewska.

Dama pikowa uznawana jest obok Eugeniusza Oniegina za najpopularniejszą operę Czajkowskiego i szczytowe osiągnięcie kompozytora w dziedzinie muzyki operowej, a także za jedną z najświetniejszych oper w całej historii muzyki rosyjskiej. Świetne opracowanie partii wokalnych, instrumentacja barwna, a zarazem subtelna i przejrzysta, zwartość i jednolitość formy uzyskana przez wprowadzenie motywów przewodnich towarzyszących głównym wątkom treściowym dzieła i wreszcie dobre libretto - sprawiły, że Dama pikowa zyskała z miejsca ogromne powodzenie na całym świecie. Nad dziełem tym unosi się atmosfera smutku, tragicznej namiętności i skrajnego pesymizmu, który towarzyszył kompozytorowi niezmiennie w późniejszym okresie jego życia i nie ustępował nawet wobec coraz świetniejszych sukcesów artystycznych.


Po raz dziewiąty Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na cykl magicznych wieczorów z muzyką upamiętniającą tajemnicę nocy betlejemskiej. Festiwal kolęd i muzyki bożonarodzeniowej WESOŁA NOWINA to koncerty w wykonaniu zarówno muzyków amatorów, jak i profesjonalistów, prezentujących muzykę, bez której nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia - kolędy dawne, głęboko osadzone w tradycji, współczesne pastorałki, a także muzykę bożonarodzeniową.

Tegoroczna edycja Festiwalu obejmie cztery koncerty: 6, 10, 15 i 24 stycznia 2009 roku. Inauguracja tradycyjnie odbędzie się w Wieczór Trzech Króli – 6 stycznia, o godz. 18.00 w Sali im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu (ul. Długosza 3). Do wspólnego kolędowania organizatorzy zapraszają razem ze znanym zespołem Trebunie-Tutki.


W piątek, 9 stycznia 2009 roku w budynku ALTUS w Katowicach zagra Szymon Kowalski (na zdjęciu) - jeden z najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia. Dzień wcześniej w tym samym miejscu odbędą się pod jego kierunkiem warsztaty muzyczne dla dzieci.

Program czwartego koncertu z cyklu Wieczory z muzyką klasyczną obejmie utwory fortepianowe J.S. Bacha, W.A. Mozarta, F. Chopina, J. Brahmsa oraz C. Debussy’ego. W przerwie koncertu organizator wraz z firmą Rosenthal zaprasza na licytację oraz poczęstunek, której dochód w całości przeznaczony zostanie na rzecz fundacji Niezapominajka Ilony Felicjańskiej. Ponadto koncert oprawiony będzie wystawą fotografii koncertowej Szymona Kowalskiego. Wydarzenie poprowadzi Mirosław Kotowicz, aktor Teatru Ateneum w Katowicach. Wstęp na koncert jest bezpłatny – wyłącznie za zaproszeniami.

Organizatorzy zapraszają dzieci na warsztaty muzyczne w dniu 8 stycznia 2009 roku. Szymon Kowalski z charakterystyczną dla siebie pasją muzyczną zapozna dzieci z fortepianem i dźwiękami. Ideą artysty jest tworzenie muzyki dla ludzi przepojonych pasją życia oraz innowacyjności. Nutą przewodnią działalności artystycznej Szymona Kowalskiego jest prezentacja muzyki klasycznej w otoczeniu wystaw fotografii, malarstwa w eleganckich i nietypowych wnętrzach, w których zagości i zbliży się do wszystkich obecnych muzyka.


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza 9 stycznia 2009 roku na swój pierwszy w nowym roku koncert symfoniczny. Tym razem Orkiestrę poprowadzi Stanisław Skrowaczewski (na zdjęciu) - I dyrygent gościnny NOSPR. W programie koncertu znajdą się Interludium Witolda Lutosłwskiego, Fantazja Il Piffero della Notte na flet i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego z udziałem Roswithy Staege w partii solowej oraz III Symfonia Eroica Ludwiga van Beethovena. Bezpośrednio po koncercie Maestro Skrowaczewski odbierze nagrodę Diamentowej Batuty, przyznawaną przez zarząd Polskiego Radia.

Koncert odbędzie się o godz. 19.30 w siedzibie NOSPR w Katowicach (Sala im. G. Fitelberga, pl. Sejmu Śląskiego 2).


Koncert kolęd staropolskich odbędzie się 9 stycznia 2009 roku o godzinie 19.00 w Sali Widowiskowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (ul. Elektoralna 12). Wystąpi Jacek Kowalski z zespołem Monogramista JK (na zdjęciu).

W programie koncertu znajdą się kolędy staropolskie, znane i nieznane, te wciąż śpiewane i te, których się już nie śpiewa bądź wykonywane są tylko w niektórych regionach Polski, m.in.: Mości gospodarzu (wg śpiewnika ks. Mioduszewskiego „Pastorałki i kolędy” z 1843 roku), Za kolędę dziękujemy (wg Oskara Kolberga), Pieśń III Franciszka Karpińskiego (przed 1792), Do szopy hej pasterze, Panna Najświętsza Synaczka Swego Najmilejszego uprzejmie śpiewając lula (wg rękopisu z Biblioteki UJ z początku XVIII wieku), Anioł Pasterzom mówił (wg rękopisu z Biblioteki Kórnickiej z poł. XV wieku) i wiele innych.


Operę Giacomo Pucciniego La Rondine (Jaskółka) - historię romansu paryskiej kurtyzany i przystojnego arystokraty – będzie można obejrzeć w sobotę, 10 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej dzięki transmisji z nowojorskiej The Metropolitan Opera. W rolach głównych wystąpią Angela Gheorgiu i Roberto Alagna. Kierownictwo muzyczne - Marco Amillato, reżyseria - Nicolas Joël. Spektakl transmitowany będzie z polskimi napisami wyświetlanymi podczas przedstawienia.

Występ Angeli Gheorghiu oraz Roberta Alagny dodaje splendoru temu porywającemu romansowi, stworzonemu przez najpopularniejszego kompozytora operowych melodramatów przełomu XIX i XX wieku. Gheorghiu gra nałożnicę, która dla prawdziwej miłości gotowa jest zaryzykować wszystko. Do zadumy nad dotychczasowym życiem pełnym blichtru skłania ją ukochany Ruggero (w tej roli Roberto Alagna).


W niedzielę, 11 stycznia 2009 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert symfoniczny z okazji 80. rocznicy urodzin Wandy Wiłkomirskiej. Zapowiada się on jako wyjątkowe wydarzenie, rzadko bowiem zdarza się, że na filharmonicznej estradzie wystąpi wspólnie czołówka najznakomitszych solistów, wykonujących arcydzieła kameralistyki oraz Koncert potrójny Beethovena. Wśród artystów zaproszonych do udziału w koncercie znaleźli się tak znani muzycy, jak: Kaja Danczowska – skrzypce, Tomasz Strahl – wiolonczela, Waldemar Malicki – fortepian, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Andrzej Gębski – skrzypce, Andrzej Wróbel – wiolonczela, Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela i Oskar Jezior – fortepian. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. W programie: Johannes Brahms - Trio c-moll op. 101, Karol Lipiński - Rondeau de concert op. 18 i Ludwig van Beethoven - Koncert potrójny C-dur op. 56 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian.

Więcej


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza w piątek, 16 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 na koncert słynnych rapsodii. W wykonaniu litwińskiego pianisty Petrasa Geniušasa oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka usłyszymy: Rapsodię litewską Karłowicza, Rapsodię węgierską Liszta, Błękitną rapsodię Gershwina i Rapsodię hiszpańską Ravela.


Legendarny inscenizator Robert Wilson (na zdjęciu) przyjął zaproszenie Opery Narodowej i zrealizuje z warszawskim zespołem najsłynniejszą z niezliczonych transpozycji muzycznych motywu faustowskiego – operę Charlesa Gounoda. Wybór Fausta dokonany został nie tylko dla ponadczasowych wartości dzieła, którego – cytując Józefa Kańskiego – „doskonałe wyzyskanie sytuacji scenicznych, świetnie zespolona z akcją dramatyczną instrumentacja, a przede wszystkim niezwykła melodyjność i śpiewność zyskały zasłużone, do dziś nie słabnące powodzenie”, zaś „po mistrzowsku opracowane partie wokalne, wolne od pustej wirtuozerii, a jednak pozwalające wykonawcom zabłysnąć walorami swej sztuki, pociągały najznakomitszych artystów-śpiewaków”.

Przedstawienie obejrzymy dwukrotnie - 16 i 18 stycznia 2009 roku o godz. 19.00. Reżyseria, scenografia i koncepcja świateł - Robert Wilson, kostiumy - Jacques Reynaud, choreografia - Jonah Bokaer. W roli Fausta wystąpi Marcello Bedoni, jako Mefisto - Vladimir Baykov, jako Walenty - Artur Ruciński, w roli Małgorzaty - Ewa Biegas, Siebel - Monika Ledzion, Marty - Katarzyna Suska, a jako Brandner - Robert Dymowski. Solistom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Gabriela Chmury.


Małgorzata Walewska (na zdjęciu), jedna z najsłynniejszych polskich artystek operowych, gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera, wystąpi w piątek, 16 stycznia 2009 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Łódzkiej jako Jokasta w operze-oratorium Król Edyp Igora Strawińskiego. W utworze, który przywołuje słynny mit o starożytnym władcy Teb, wystąpią także: Jacek Laszczkowski (Edyp), Robert Gierlach (Kreon, Posłaniec), Rafał Siwek (Terezjasz), Leszek Świdziński (Pasterz) i Daniel Olbrychski (Narrator), a całość poprowadzi Tadeusz Kozłowski.


Jeden z najwybitniejszych współczesnych barytonów Andrzej Dobber (na zdjęciu) przyjedzie do Bytomia prosto z Nowego Yorku. W sobotę, 17 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 wystąpi na specjalne zaproszenie dyrektora Opery Śląskiej, Tadeusza Serafina z towarzyszeniem solistów – Kariny Skrzeszewskiej, Magdaleny Spytek, Rafała Bartmińskiego, Włodzimierza Skalskiego, a także orkiestry Opery Śląskiej pod dyrekcją Andrzeja Knapa i Tadeusza Serafina. W programie Koncertu Noworocznego usłyszymy najpiękniejsze arie i duety z tak znamienitych oper jak, m. in.: Carmen G. Bizeta, Traviata i Rigoletto G. Verdiego, Łucja z Lammermoor G. Donizettiego, Tosca Pucciniego, Samson i Dalila C. Saint-S aënsa, Pajace R. Leoncavalla czy Rycerskość wieśniacza P. Mascagniego.

Andrzej Dobber i Karina Skrzeszewska wezmą udział w koncercie charytatywnie. Znaczna część dochodu z koncertu zostanie przeznaczona na szczytny cel charytatywny - pomoc w rehabilitacji byłej pracownicy Opery Śląskiej.

Więcej


Legendarna orkiestra kameralna Academy of St Martin in the Fields wystąpi w niedzielę, 18 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zespół zagra z jedną ze swych stałych gościnnych dyrygentek, Julią Fischer (na zdjęciu), która pojawi się w podwójnej roli - skrzypaczki i dyrygentki, wykonując dwa koncerty skrzypcowe Bacha - Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 i Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 oraz prowadząc dwa dzieła angielskie: Wariacje na temat Franka Bridge'a Benjamina Brittena i Sonatę na orkiestrę smyczkową Williama Waltona.

Orkiestra kameralna Academy of St Martin in the Fields zachwyca publiczność całego świata dokładnie od półwiecza. W listopadzie 1959 roku wystąpiła po raz pierwszy w londyńskim kościele St Martin in the Fields (w pobliżu Trafalgar Square), od którego przyjęła swe miano. Jej założycielem był ówczesny koncertmistrz London Symphony Orchestra, Neville Marriner, później wieloletni kierownik artystyczny. Pod jego kierunkiem zespół intensywnie koncertował na całym świecie, przyczyniając się do przywrócenia koncertowej praktyce instrumentalnych dzieł baroku i wyznaczając nowe standardy wykonywania muzyki Haydna i Mozarta. Dyskografia orkiestry, licząca ponad 500 płyt (!) pozostaje wciąż niepobitym rekordem w dziejach fonografii.


The Polish Radio Programme Two and the Hungarian Institute of Culture would like to invite music-lovers to a concert on Sunday, 18th January 2009 at 7 pm in the Polish Radio Witold Lutosławski Concert Studio in Warsaw, which will include the world’s first performance of a new composition by Olga Hans (on the photo) – Cello Concerto for the Right Hand, performed by the distinguished cellist Dominik Połoński and the Polish Radio Orchestra conducted by Łukasz Borowicz. The other compositions in the programme of this concert are works by Hungarian composers: Ferenc Erkel – Overture to the opera “Hunyadi László” and Ernö Dohnányi – Symphonic Minutes op. 36 and Variations on a Nursery Rhyme op. 25 for piano and orchestra. The soloist in these last two pieces with be Jenő Jandó, a talented Hungarian pianist, winner of numerous piano competitions.


W niedzielę, 18 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 w Auli UAM w Poznaniu koncertem Pan Juliusz i karnawał Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal rozpocznie 41. sezon artystyczny.

Pierwszą część koncertu wypełni Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 Juliusza Zarębskiego, którego twórczość dopiero w ostatnich latach doczekała się gruntownych badań dowodzących znaczenia tego kompozytora w europejskiej kulturze muzycznej. Solistką w tym utworze będzie gość specjalny Orkiestry, Ewa Pobłocka, artystka należąca do najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Nicią łączącą utwory w drugiej części koncertu jest atmosfera karnawału. Niczym fajerwerk zabłyśnie wirtuozowskie dzieło Camille’a Saint-Saënsa (1835-1921) - Introdukcja i Rondo capriccioso op. 28. Jest to jeden z najpopularniejszych utworów tego francuskiego kompozytora, bogaty w taneczne epizody. Kompozycja dedykowana jest hiszpańskiemu kompozytorowi Pablo de Sarasate (1844-1908), który jest autorem Melodii cygańskich op. 20, będących następnym punktem w programie koncertu. Solistą w obu utworach będzie koncertmistrz Orkiestry, skrzypek Jarosław Żołnierczyk. Następnie usłyszymy Romance op. 11 angielskiego kompozytora Geralda Finzi (1901-1956) oraz Balladę na smyczki Australijczyka - Arthura Benjamina (1893-1960). Koncert zwieńczą dwa brawurowe tańce - V i VI Taniec węgierski w wersji na orkiestrę smyczkową Johannesa Brahmsa.


Dnia 18 stycznia 2009 roku o godz. 16.00 w Kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Gdańsku odbędzie się koncert noworoczny Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. W koncercie kolęd i pieśni świątecznych pod tytułem Kolęda w Fatimie poza stałym składem chóru wystąpią również nowi chórzyści, którzy ćwiczą od listopada 2008 roku i po raz pierwszy będzie można usłyszeć kolędy w ich wykonaniu.

Jednocześnie zespół doczekał się owocu swojej pracy z Leszkiem Możdżerem. Pod koniec grudnia 2008 roku została wydana płyta Missa Gratiatoria. Msza jazzowa została skomponowana przez artystę specjalnie na 35-lecie Akademickiego Chóru UG. Prapremierowe wykonanie utworu miało miejsce w trakcie koncertu galowego 16 września 2006 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Na styczeń przypada premiera płyty (na zdjęciu – okładka).


W 2009 roku przypada 100. rocznica urodzin (5 lutego) i 40. rocznica śmierci (17 stycznia) Grażyny Bacewicz, wybitnej kompozytorki i skrzypaczki, patronki Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczelnia, która przyjęła imię Grażyny Bacewicz i jej brata Kiejstuta Bacewicza w 1999 roku, organizuje w Roku Jubileuszu Grażyny Bacewicz szereg imprez, a zainicjuje je koncert kameralny z muzyką Grażyny Bacewicz połączony z pokazem filmu dokumentalnego Dla ludzi zawsze mam twarz pogodną... Grażyna Bacewicz, który odbędzie się 19 stycznia 2009 roku o godz. 18.15 w Akademii Muzycznej w Łodzi (sala nr 12).

W programie koncertu z okazji 100. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz znajdą się wyłącznie konmpozycje Jubilatki: Sonata da camera, Pieśni na głos z fortepianem (Sroczka, Rozstanie, Dzwony i dzwonki, Smuga cienia, Boli mnie głowa, Róża, Mamidło, Inna, Samotność, Mów do mnie, o miły) i III Sonata na skrzypce i fortepian. Wystąpią: Izabela Ceglińska – skrzypce, Elżbieta Różycka-Przybylak – fortepian, Beata Zawadzka – sopran, Marcin Kawczyński – fortepian, Jolanta Gzella – mezzosopran, Aleksandra Nawe – fortepian, Tomasz Król – skrzypce i Cezary Sanecki – fortepian.

Pokaz filmu odbędzie się po wieczorze muzycznym (ok. godz. 19.30). Dokument Dla ludzi zawsze mam twarz pogodną... Grażyna Bacewicz, poświęcony życiu i twórczości Artystki, wyprodukowany został w 1999 roku przez Telewizję Polską Program II.


Łotewska wokalistka Elina Garanča (na zdjęciu), gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera, uważana jest za jedno z największych odkryć wokalnych ostatnich lat. Jej sztuka wokalna dowodzi, że mezzosopran może być nie mniej efektowny niż sopran czy tenor. We wtorek, 20 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej zaśpiewa arie operowe i koncertowe Wolfganga Amadeusa Mozarta z towarzyszeniem Kammerorchester Basel pod batutą Karla Marka Chichona. Ponadto w programie znajdą się symfonie Haydna i Mozarta oraz uwertura do opery Uprowadzenie z seraju.


Nowy rok w austriackim forum kultury w Warszawie rozpocznie koncert monograficzny austriackiego kompozytora Thomasa Christiana Davida (na zdjęciu). Kompozytor ten, zmarły w 2006 roku pracował zarówno w Wiedniu, jak i w Egipcie i Iranie, gdzie był świadkiem i inicjatorem powstawania instytucji muzycznych. W jego muzyce można odnaleźć głównie europejskie inspiracje, choć czasem pojawiają sie skale modalne nawiązujące do muzyki Bliskiego Wschodu.

W koncercie w dniu 22 stycznia 2009 roku o godz. 19.00, zatytułowanym Thomas Christian David. Między Teheranem, a Wiedniem, wezmą udział studenci i absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego: Anna Baran – fortepian, Michał Borzykowski – wiolonczela, Jerzy Czyran – klarnet , Marcin Danilewski – skrzypce, Urszula Januchta – obój, Anna Kalska – klarnet, Alicja Kieruzalska– fagot, Piotr Kopczyński – fortepian, Grzegorz Krawiec – gitara,Anna Markiewicz – wiolonczela, Tomasz Piętak – baryton. Usłyszeć będzie można utwory kameralne w zróżnicowanych składach - od pieśni z fortepianem po kwintet dęty: Trio Nr 3 „Aziz Djoune”, V Kwartet Smyczkowy, Trzy Kanzony na trzy gitary, Sonatinę na dwie wiolonczele, Trzy pieśni do słów Goethego, II Kwintet Dęty.


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert inaugurujący Rok Haydnowski. Dnia 23 stycznia 2009 roku o godzinie 19.30 w sali koncertowej PSM w Kaliszu wystąpi uzdolniony, młody wiolonczelista Marcin Zdunik (na zdjęciu) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Jerzego Swobody. W programie koncertu znajdą się dwa Koncerty wiolonczelowe - C-dur i D-dur Josepha Haydna oraz Symfomnia Es-dur KV 543 Wolfganga Amadeusa Mozarta.


Premiera opery Napój miłosny Gaetano Donizettiego w Operze Wrocławskiej odbędzie się w piątek, 23 stycznia 2009 roku o godz. 19.00. Inscenizacja, reżyseria i dekoracje - Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne - Ewa Michnik, kostiumy - Ilona Binarsch. W obsadzie spektaklu znaleźli się: jako Adina - Aleksandra Kubas, Ewa Majcherczyk, Joanna Moskowicz, Dorota Wójcik, jako Nemorino - Rafał Bartmiński, Joo Lee, Rafał Songan, w roli Belcore - Jacek Jaskuła, Łukasz Rosiak, jako Dulcamara - Jarosław Bodakowski, Bogusław Szynalski oraz jako Gianetta - Anna Bernacka, Dorota Dutkowska, Iryna Zhytynska.

Napój miłosny jest pierwszym dziełem Donizettiego, które zdobyło europejską sławę. W fabule wykorzystany został znany od średniowiecza (Tristan i Izolda) motyw napoju o mocy łączenia kochanków, tu przeniesiony na włoską prowincję. Intrygę z inwencją i świeżością prowadzi muzyka, która jest bardzo atrakcyjna w swej rozmaitości i pomysłowości wykorzystania operowych środków kompozycyjnych, w szczególności w rozpisaniu wartkich dialogów pomiędzy solistami i między solistami a chórem. Do tego dochodzą wplecione w partyturę nuty włoskich tańców i melodii ludowych. Przy tym Napój miłosny jest komedią liryczną i uczucie przywołane w tytule opery wybrzmiewa w partiach Adiny i Nemorina. Wszystkie te nastroje i tony składają się na zajmujący dramaturgicznie i muzycznie spektakl.

Kolejne przedstawienia Napoju miłosnego w Operze Wrocławskiej odbędą się 24 i 25 stycznia 2009 roku.


Koncert Przed 100-leciem śmierci Mieczysława Karłowicza odbędzie się w piątek, 23 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Rogali usłyszymy uwerturę koncertową Król Lear op. 4 Hectora Berlioza, II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 Camille Saint-Saënsa i poemat symfoniczny Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza.


Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert zatytułowany Wielcy Jubilaci, który odbędzie się w sobotę, 24 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. W programie znajdą się trzy kompozycje artystów, których okrągłe rocznice przypadają w 2009 roku: Uwertura Grażyny Bacewicz (100-lecie urodzin i 40-lecie śmierci), II Koncert na róg i orkiestrę Es-dur Richarda Straussa (60-lecie śmierci) oraz IV Symfonia A-dur Włoska op. 90 Felixa Mendelssohna-Bartholdy (200 rocznica urodzin). Wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Eugene Tzigane oraz – w roli solisty - Stefan Dohr (róg).


Śpiew i gra Orfeusza zdołały wzruszyć nawet groźnego Zeusa: bóg zezwala mu, by zszedł do krainy umarłych i zabrał stamtąd swoją ukochaną Eurydykę. Nie wolno mu jednak spojrzeć na nią, zanim nie przekroczą Styksu. Orfeusz nie daje rady spełnić tego warunku i Eurydyka ponownie pada martwa. Nieszczęsny śpiewak chce popełnić samobójstwo, lecz Amor wytrąca mu sztylet z ręki i powtórnie przywraca Eurydykę do życia.

Słynna historia miłosna zainspirowała m.in. Christopha Willibalda Glucka, wielkiego reformatora opery wczesnego klasycyzmu, a współcześnie – reżysera Marka Morrisa, który przeniósł jego dzieło na scenę w nowojorskiej Metropolitan Opera. Transmisję z Met w technologii High Definition obejrzymy w sobotę, 24 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Tytułową rolę męską zaśpiewa sławna Stephanie Blythe (jest to rola altowa), Eurydykę zagra Danielle de Niesse. Dyryguje szef The Metropolitan Opera - James Levine.


W niedzielę, 25 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert zatytułowany Witold Lutosławski in memoriam. W interpretacji Jadwigi Rappé (alt) i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Jana Krenza usłyszymy trzy znane kompozycje Lutosławskiego - Muzykę żałobną, 5 Pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i III Symfonię.


Dwie płyty w interpretacji Nelsona Goernera z serii Real Chopin, których wydawcą jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, zostały nagrodzone prestiżową nagrodą w dziedzinie fonografii Diapason d'or nouveauté, przyznaną przez francuskie czasopismo "Diapason". Pierwsza z nich zawiera Ballady oraz 3 Nokturny Fryderyka Chopina, druga to nagranie utworów na fortepian i orkiestrę z udziałem Orkiestry XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena.

Z tej okazji we wtorek, 27 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Redutowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje nadzwyczajny recital chopinowski na fortepianie historycznym w wykonaniu Nelson Goernera. Jednocześnie wieczór ten zainauguruje stały cykl recitali chopinowskich w salach Teatru Wielkiego.

Docelowo mają to być „środy chopinowskie". W pierwszej jednak fazie koncerty odbywać się będą w zmiennych terminach, raz w miesiącu, potem co drugi tydzień. Wybór warszawskiego Teatru na miejsce koncertów nie jest przypadkowy - tu właśnie młody Chopin miał swoje najważniejsze debiuty, tutaj odbywały się premierowe wykonania obu jego koncertów. I chociaż nie „tutaj" dosłownie (opera mieściła się na placu Krasińskich), to przecież w Warszawskiej Operze (Teatrze Narodowym). Artyści, którzy wystąpią w tym cyklu, wybierani będą według trzech kryteriów: najwybitniejsi pianiści-chopiniści (seria: „Mistrzowie"), najbardziej utalentowana młodzież (seria: „Debiuty") i recitale „z rekomendacji", artyści wybrani przez wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki.

Przeczytaj recenzję płyt - artykuł z pisma "Diapason" - plik pdf


Kontemplacja, wyciszenie, uduchowienie, prostota - te określenia znacznie lepiej pasują do muzyki Arva Pärta niż często używany termin "minimalizm". Wokół utworów tego współczesnego kompozytora estońskiego (ur. 1935) osnuty będzie koncert z cyklu "contem.ucha" we wtorek, 27 stycznia 2009 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią pianista Maciej Tubis i wiolonczelistka Natalia Chybiak.

W programie: Arvo Pärt Variationen zur Gesundung von Arinuschka na fortepian, Spiegel im spiegel na wiolonczelę i fortepian, Fratres na wiolonczelę i fortepian, Für Alina na fortepian, Partita op. 2 na fortepian oraz Krzysztof Meyer Canzona per violoncello e pianoforte, George Crumb Sonata na wiolonczelę solo i Giovanni Sollima Alone na wiolonczelę solo.


Cyprien Katsaris (na zdjęciu), pianista i kompozytor pochodzenia francusko-cypryjskiego, wystąpi w styczniu w Filharmonii w Łodzi aż dwa razy: 28 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 przedstawi recital, dwa dni później z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod batutą Michaela Sanderlinga zagra koncert Feliksa Mendelssohna.

W jego występie solowym dominują kompozycje Chopina i Liszta. Zwłaszcza muzyka pierwszego z nich jest szczególnie obecna w działalności Katsarisa: dla japońskiej telewizji nagrał 13 odcinków programu o nim, a w 150. rocznicę śmierci Chopina poświęcił mu recital w Carnegie Hall, był również członkiem jury Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1990 roku. Jego recital będzie poświęcony pamięci patrona Filharmonii Łódzkiej - Artura Rubinsteina w 122 rocznicę jego urodzin.


Dnia 29 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w dużej sali Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach (przy ul. Sokolskiej) odbędzie się premierowy pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego Karol Stryja - Ślązak, który zdobył świat. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Violetta Rotter-Kozera. Tropem wybitnego dyrygenta filmowcy odwiedzili Odense i Wiedeń, Palermo i Taorminę na południu Włoch oraz Neapol i Veronę, Leeds i Dover w Wielkiej Brytanii, Grenoble i Calais we Francji, spotkali się z jego bliskimi i ludźmi, z którymi pracował.

Film został zrealizowany przez Filharmonię Śląską, Instytucję Filmową "Silesia-Film" oraz Telewizję Polską, oddział w Katowicach ze środków Województwa Śląskiego w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego przy wsparciu sponsorów.


Dwaj młodzi mistrzowie - Eugene Tzigane McDonough, laureat I nagrody oraz nagrody Filharmonii Pomorskiej VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (2007) oraz skrzypek Paweł Zalejski, zwycięzca 57. Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium (2008) wystąpią w piątek, 30 stycznia 2009 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej artyści zaprezentują trzy znane kompozycje: Uwerturę "Egmont" Beethovena, Fantazję na motywach z opery "Faust" Gounoda op. 20 Wieniawskiego i Symfonię fantastyczną Berlioza.


KONCERT ODWOŁANY! 

Dnia 30 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w austriackim forum kultury w Warszawie (ul. Próżna 8) odbędzie się koncet Haydn i kobiety uświetniający przypadajacy w 2009 roku Rok Haydnowski, ustanowiony z okazji dwusetnej rocznicy śmierci kompozytora. Z recitalem fortepianowym wystąpi austriacka pianistka Sigrid Trummer (na zdjęciu). Oprócz kompozycji samego Haydna (Wariacji f-moll Hob. XVII/6 i Sonaty Nr 57 F-dur Hob. XVI/47) usłyszymy także dzieła kompozytorek, w większości związanych z Wiedniem, które tworzyły w tym samym czasie: Marianny Auenbrugger (Sonata na Clavicembalo lub fortepian Es-dur), Josephy Auernhammer (6 Wariacji na temat arii “Der Vogelfänger bin ich ja” z opery “Czarodziejski flet” W. A. Mozarta), Anny Bon di Venezia (Sonata g-moll), Marianne Martines (Sonata E-dur) i Marii Theresii Paradis (Fantazja G-dur). Choć w Polsce są one raczej nieznane, warto zapoznać się z ich muzyką. Może będzie to interesujące porównanie, jak i okazja do refleksji - co spowodowało, że niektórzy kompozytorzy zdobyli wielką sławę, tak za życia, jak i po śmierci, inni zaś, jak wspomniane kobiety - kompozytorki, znane są tylko nielicznym, dociekliwym znawcom przedmiotu? Czy tylko płeć odegrała rolę? A może jednak talent?

Wstęp na koncert jest wolny.


Koncert poświęcony muzyce Romana Palestra z cyklu Muzyka polska - inspiracje odbędzie się 30 stycznia 2009 roku o godz. 17.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Uniwersytetu Warszawskiego z okazji premiery wydawnictwa multimedialnego poświęconego sylwetce tego kompozytora.

Roman Palester, w którym w latach 30. upatrywano następcy Karola Szymanowskiego, wskutek powojennych zmian politycznych podjął decyzję o emigracji. Przez 20 lat pracował w Radiu Wolna Europa jako szef redakcji kulturalnej, odnosząc równocześnie sukcesy jako twórca. Już w 1949 r. jego nazwisko zostało usunięte z wszelkich polskich publikacji, zaś partytury wycofane z obiegu. Mimo cofnięcia w 1977 r. zakazu wykonywania jego muzyki i przyjazdu kompozytora do Polski w 1983 r. do dziś pozostaje on niemal nieobecny zarówno w życiu koncertowym, jak i w muzycznej świadomości.

Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW postanowił przybliżyć sylwetkę i działalność Romana Palestra poprzez wydawnictwo multimedialne, zawierające biografię z bogatą galerią zdjęć, opis najważniejszych dzieł, opatrzony fragmentami nagrań oraz reprodukcjami rękopisów, a także wybór felietonów radiowych.

W programie koncertu usłyszymy wybór utworów z twórczości kameralnej Palestra: Trzy pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny na sopran i fortepian (1930), Preludia na fortepian (1954) oraz Trio na flet, altówkę i harfę (1985). Wystąpią: Justyna Stępień - sopran, Stefan Kamasa - altówka, Marcelina Sankowska - flet poprzeczny, Barbara Witkowska - harfa i Jakub Tchorzewski - fortepian.

Wstęp wolny.


Koncert Karol Stryja in memoriam. W 11 rocznicę śmierci  odbędzie się w piątek, 30 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wystąpią: Krzysztof Jabłoński - fortepian i Bożena Harasimowicz – sopran oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie: Piotr MossRapsodia, Maurice Ravel - Koncert fortepianowy na lewą rękę D-dur i Stanisław Moryto - Stabat Mater.


W piątek, 30 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zaprasza na koncert zatytułowany Album polski, na który złożą się kompozycje Władysława  Żeleńskiego – Uwertura charakterystyczna W Tatrach op. 27, Mieczysława KarłowiczaKoncert skrzypcowy A-dur op. 8 i Smutna opowieść op. 13 oraz Wojciecha KilaraKościelec 1909. Wystąpią: Łukasz Błaszczyk – skrzypce i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.