Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

XX Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 22 września - 2 października 2010 roku. W jego ramach zaplanowane zostały: III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego, koncert w ramach Roku Chopinowskiego przedstawiający muzykę Chopina w ujęciu ludowym (Zespół Polski Marii Pomianowskiej), Krakowski Salon Poezji, Max Klezmer Band oraz koncert poświęcony pamięci Andrzeja Krzanowskiego - patrona Festiwalu - w XX rocznicę jego śmierci.
Festiwal „Alkagran” jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, mającego duże zasługi głównie dla akordeonu, zmarłego w 1990 roku w wieku 39 lat. Odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach od 1991 roku. Podczas kolejnych edycji prezentowana jest nie tylko muzyka Andrzeja Krzanowskiego, ale także dzieła najnowsze – często młodych kompozytorów. Regularnie organizowane są koncerty dla dzieci i młodzieży oraz konkursy muzyczne (konkursy akordeonowe - ogólnopolskie i międzynarodowe - organizowane są od 2000 roku).

Więcej


W ubiegłym sezonie Teatr Wielki w Łodzi zainaugurował cykl spotkań pod wspólnym tytułem pro Opera, organizowany z myślą o wszystkich, którzy - bez względu na wiek - interesują się operą i baletem, ich historią i współczesnością, pragną poznać najnowsze trendy i kierunki obowiązujące w tych dziedzinach sztuki, porozmawiać z reżyserami, scenografami, śpiewakami, tancerzami i muzykami, którzy kreują współczesne oblicze teatru operowego i baletowego. W sezonie 2010/2011 inicjatywa ta będzie kontynuowana, a w spotkaniach wezmą udział artyści związani współpracą z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz jego goście. Spotkania z cyklu pro Opera odbywają się raz w miesiącu, w czwartek, o godz. 17.30 w Belcanto Caffe w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wstęp wolny.
Pierwsze spotkanie z cyklu pro Opera w sezonie 2010/2011 odbędzie się 23 września 2010 roku (czwartek) o godzinie 17.30. Gościem będzie Joanna Woś, wybitna śpiewaczka, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, która opowie o tajnikach warsztatu śpiewaczki operowej oraz o wymaganiach, jakie stawia współczesny teatr operowy. Spotkanie prowadzi Katarzyna Jasińska.


Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Michała Klauzy, zatytułowany Jeszcze polska muzyka w XX-lecie Polski samorządowej odbędzie się w piątek, 24 września 2010 roku o godz. 19.00 w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. W programie: Ignacy Feliks Dobrzyński - I Symfonia B-dur op. 11 i Sergiusz Prokofiew - Symfonia D-dur Klasyczna op. 25.


Spektakl Carmina burana Carla Orffa wystawiony zostanie 25 września 2010 roku o godz. 19.00 w katowickim Spodku, w ramach Kongresu Kultury Województwa Śląskiego. Inscenizacja i reżyseria - Robert Skolmowski, kierownictwo muzyczne - Tadeusz Serafin, scenografia - Radek Dębniak, kostiumy - Małgorzata Słoniowska i choreografia - Maciej Prusak. W przedstawieniu udział bierze 200-osobowy zespół artystyczny: soliści, ogromny chór, liczna orkiestra, duży zespół baletowy, chór chłopięcy oraz tancerze Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego z Wrocławia, a do tego statyści - judocy, grupa alpinistów, tancerze break dance.
Carmina burana to nazwa trzynastowiecznego zbioru świeckich pieśni i poezji – głównie o tematyce miłosnej, na podstawie których w XX wieku Carl Orff skomponował kantatę sceniczną – utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe, w którym dominują rytm i prosto zharmonizowane partie chóralne. Najsłynniejszym fragmentem kantaty jest – niezwykle znana nie tylko melomanom – rozpoczynająca i kończąca utwór pieśń chóru O Fortuna.


W sobotę 25 września 2010 roku o godz. 19 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera Damy pikowej Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego z udziałem Małgorzaty Walewskiej w partii Hrabiny, Krzysztofa Bednarka w partii Hermana oraz Lady Biriucov, słowackiej śpiewaczki w partii Lizy. Kolejne spektakle odbędą się w dniach 26 i 29 września.


Premiera opery Candide Leonarda Bernsteina odbędzie się 25 września 2010 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne - Elio Boncompagni, reżyseria - Michał Znaniecki, scenografia - Luigi Scoglio, kostiumy - Kornelia Piskorek, choreografia Aline Nari. Spektakl powstaje w koprodukcji Operą na Zamku w Szczecinie i Teatrem Rozrywki w Chorzowie oraz 4 teatrami włoskimi: Fondazione Teatro Città di Livorno "Carlo Goldoni", Azienda Teatro del Giglio di Lucca , Fondazione Teatro di Pisa i Teatro di Tradizione Dante Alighieri w Rawennie.

Candide Leonarda Bernsteina to jedno z najciekawszych dzieł, które powstało na pograniczu sztuki i nauki. Łączy bowiem w sobie operę z musicalem i filozofią, a także literaturą. Libretto oparte jest na traktacie filozoficznym Voltaire'a o tym samym tytule co dzieło muzyczne Kandyd, czyli optymizm. Znany wszystkim uczniom ze szkół poważny wykład filozofii, w którym autor polemizuje z oświeceniowym optymizmem, w którym ukazane zostały mechanizmy ludzkich działań, nagle na scenie staje się klarowną, kolorową opowieścią muzyczną o intrygującym bohaterze - pogubionym Kandydzie.

Poznańska inscenizacja powstała w ramach projektu Jutropera Studio. Po przesłuchaniach, które odbyły się we wrześniu 2009 roku zostało wyłonionych 12 solistów z Polski (z tego 6 osób z Poznania) oraz 12 solistów z Włoch. Przez 4 miesiące pracowali z najlepszymi specjalistami nad głosem, ruchem scenicznym i interpretacją. W lutym 2010 roku spektakl miał swoją premierę w Lucca. Po czym pokazywany był również w Livorno, Rawennie, Pisie. Od 25 września spektakl będzie do obejrzenia w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Piękne kreacje aktorskie, cudowne głosy, dokładnie wystudiowana gra sceniczna oraz intrygująca reżyseria.


XXVII Przemyska Jesień Muzyczna odbędzie się w dniach 26 września - 24 października 2010 roku.

Zawiązywanie się Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu odbywało się w epoce Chopina, niedługo po jego śmierci. Długa historia przemyskiego Towarzystwa obfituje w różnorodne inicjatywy pielęgnujące jego pamięć i sztukę. Tegoroczna edycja Przemyskiej Jesieni Muzycznej, w odróżnieniu od dotychczasowych będących prezentacją różnych stylów, dzieł, kompozytorów i epok, będzie w przeważającej mierze poświęcona muzyce i epoce Chopina. W atmosferze skupienia i wyciszenia posłuchamy solowej i zespołowej muzyki Chopina. Pojawi się ona też w kontekście utworów kompozytorów poprzedniej epoki i jego rówieśników. Poznamy więc tych, którzy inspirowali Chopina, ale i tych zainspirowanych, również obecnie, jego muzyką.

Więcej