Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

OBRAZY Z WARSZAWY
POWSTANIE 44

TRZY KONCERTY PRAWYKONAŃ
W TRZECH KOŚCIOŁACH
POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

18 SIERPNIA 2014 PONIEDZIAŁEK

godz. 18:15
Stanisław Moryto - Epitafium. Katedra św. Jana 12-25 VIII 1944
Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8

godz. 19:15
Aleksander Kościów - Święty Jacek, 02.09.44
Kościół p.w. św. Jacka, ul. Freta 10

godz. 20:15
Jarosław Siwiński - Via Caelestis
Kościół Stygmatów św. Franciszka Serafickiego, ul. Zakroczymska 1

Wykonawcy:
Warsaw Camerata, Hob-beats Duo
Paweł Kos-Nowicki - dyrygent
Karolina Paczyńska - słowo o historii

Dyrektor Artystyczny:
Małgorzata Kołcz

Info: www.facebook.com/ptmw.1923  I www.ptmw.art.pl  oraz pod nr tel. 790 395 228



Obrazy z Warszawy. Powstanie 44 to muzyczna opowieść o ludziach i wydarzeniach Powstania Warszawskiego.
Wieczorem 18 sierpnia w trzech kościołach Starego i Nowego Miasta zabrzmią prawykonania zamówionych przez PTMW kompozycji, opowiadających o tragicznych losach tych miejsc.
Utwory skomponowali Stanisław Moryto, Aleksander Kościów i Jarosław Siwiński - twórcy związani z Warszawą. O powstańczej historii kościołów opowie przewodniczka Karolina Paczyńska. Wystąpią: Warsaw Camerata i Hob-beats Duo pod dyr. P. Kosa-Nowickiego.

Organizatorzy dziękują ks. prałatowi Bogdanowi Bartołdowi, o. Michałowi Adamskiemu OP oraz o. dr Markowi Sykule OFMConv za wsparcie idei tego wyjątkowego projektu.



STANISŁAW MORYTO
EPITAFIUM. KATEDRA ŚW. JANA 12-25 VIII 1944
BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA P.W. ŚW. JANA CHRZCICIELA
UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 8

Stanisław Moryto [ur. w 1947 r. w Łącku]
Kompozytor, organista, pedagog, animator życia muzycznego. Profesor zwyczajny i były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2005-2012).
Autor utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych, chóralnych, pieśni oraz kompozycji na instrumenty solowe, wykonywanych w wielu krajach Europy, Ameryki oraz Azji i nagranych na kilkudziesięciu płytach.
Laureat szeregu nagród i wyróżnień. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

O utworze:
Archikatedra św. Jana to wyjątkowe miejsce w świadomości nie tylko Warszawiaków. Służyło i nadal służy całemu narodowi. Mury katedry były świadkiem wielu doniosłych wydarzeń historycznych. W powstaniu sierpniowym z 1944 r. Świątynia została zniszczona.
Odbudowana po wojnie, nadal jest sercem Stolicy. Epitafium upamiętnia w sposób muzyczny losy poległych tu bohaterów, komentuje wydarzenia przeszłości i odnosi się z najwyższym szacunkiem do tego tak bliskiego Polakom sanktuarium narodowego.
Stanisław Moryto




ALEKSANDER KOŚCIÓW
ŚWIĘTY JACEK, 02.09.44
KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. JACKA, UL. FRETA 10

Aleksander Kościów [ur. w 1974 r. w Opolu]
Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Mariana Borkowskiego oraz altówki w klasie prof. Błażeja Sroczyńskiego w 1998 r.
Od tego czasu wykłada na macierzystej uczelni, wykładał ponadto gościnnie w Korei Południowej (Taegu), Niemczech (Weikersheim), oraz USA (San Diego). Jego utwory były wykonywane w Polsce i za granicą (Niemcy, Ukraina, Litwa, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Rosja, Korea Południowa, Japonia, USA). Był stypendystą Fundacji Fulbrighta (2005).

O utworze:
Utwór Święty Jacek, 02.09.44 jest hołdem złożonym bohaterskim Powstańcom Warszawskim oraz Obywatelom miasta, którego nie udało się unicestwić największej znanej maszynie wojennej.
Kościół św. Jacka został zbombardowany w ramach pacyfikacji szpitali powstańczych. Jego pacjenci, wypędzeni na zewnątrz, ponad dwie doby przebywali tam bez pomocy medycznej, zanim Niemcy nie przegonili ich do innych miejsc; straszny los spotkał również w tym czasie sanitariuszki.
Działo się to 02.09 1944 r., w 33. dniu Powstania.
Bezlitosny upływ pełnych chwały, bólu, nadziei i rozpaczy 63 dni odmierzany jest uderzeniami bębna – od pierwszego do ostatniego dnia Powstania. Pomiędzy nimi ciągnie się zapis autorskiej opowieści, mieszanina wyobrażonej pamięci, wrażeń, faktów historycznych, osadzonych w krajobrazie ekspresyjnym człowieka, który – urodzony kilka pokoleń później – może jedynie w swój skromny sposób dołożyć starań, by jedna z kluczowych historycznych kart nie została zatarta.
Aleksander Kościów



JAROSŁAW SIWIŃSKI
VIA CAELESTIS
KOŚCIÓŁ STYGMATÓW ŚW. FRANCISZKA SERAFICKIEGO
UL. ZAKROCZYMSKA 1

Jarosław Siwiński [ur. w 1964 r. w Warszawie]
Kompozytor i organizator życia muzycznego. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Często podejmuje działania przekraczające tradycyjne granice muzyki, współpracując m.in. z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, a także z takimi artystami jak: Jan Lenica, Daniel Szczechura, Frederick Rzewski, Michelangelo Pistoletto, Viktor Lois, Yin Peet czy Grupa Azorro. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

O utworze:
30 sierpnia 1944 r. w kościele franciszkanów, ufając Bogu i mocnym piwnicznym stropom, próbowało swe życie ochronić 48 osób. 40 z nich zabiła niemiecka bomba, uderzając w absydę, przełamując posadzkę i niszcząc całkowicie ołtarz.
Symbolika, mogłoby się wydawać, porażająca, jeśli nie wprost demoniczna. Ale czy owa bomba nie przypomina nam w okrutny sposób, że w wierze nie o ziemskie życie przecież chodzi?
W Via caelestis cierpienie i śmierć są oddalającym się zwidem, powidokiem zaledwie. Postanowiłem, na miarę swojej niedoskonałej wyobraźni, rozważyć raczej to, co może dziać się później...
Utwór poświęcam mojemu Ojcu (ps. „Janek", Obwód „Żywiciel").
Jarosław Siwiński


-------------------------------------------------------------------------------
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Dyrektor artystyczny: Małgorzata Kołcz
Mecenasi: Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART
Współpraca: Art Deco Group, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Warszawa, Radio Warszawa, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, magazyn Presto. Prosto o muzyce klasycznej oraz portale: Historia.org.pl, Wawcity.pl, Portal Warszawski, Nasza-Warszawa.pl




Powrót