Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają 29 marca 2015 roku o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na koncert Ensemble Peregrina z Bazylei (na zdjęciu). Znakomici artyści przedstawią polską muzykę średniowieczną w kontekście europejskim.

W pierwszej części koncertu, zatytułowanej Sacer Nidus – Święte Gniazdo i poświęconej początkom państwa polskiego, usłyszymy hymny i sekwencje ku czci św. Wojciecha ze źródeł gnieźnieńskich i krakowskich z XIV i XV wieku. Wiele z tych utworów to adaptacje melodii obcych z łacińskimi tekstami twórców polskich. Na szczególną uwagę zasługuje zrekonstruowany lament na śmierć Bolesława Chrobrego z Kroniki Galla Anonima oraz najwcześniejsza, bo zanotowana około roku 1001, sekwencja Annua recolamus poświęcona św. Wojciechowi, w której odnajdujemy pierwszą wzmiankę nazwy naszego państwa (Polania).

Część drugą wypełni muzyka ze źródeł paryskich i starosądeckich (XIII/XIV wiek), ukazująca ścisłe związki kompozycji rodzimych z klasztorów małopolskich klarysek z nowatorską i rewolucyjną szkołą Notre Dame.

Ensemble Peregrina wystąpi w składzie: Agnieszka Budzińska-Bennett - śpiew, harfa oraz kierownictwo artystyczne, Kelly Landerkin – śpiew, LorenzaDonadini – śpiew, Hanna Järveläinen – śpiew, Baptiste Romain – fidel.


2 gitary, 2 młodych muzyków, 2 znakomite recitale. Dawid Król i Adam Ciećko z wrocławskiej Akademii Muzycznej zagrają 29 marca 2015 roku w Sanatorium Kultury we Wrocławiu. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Podróże Po Strunach im. Marka Długosza”.

Dowodem na to, że są utwory, do których wciąż chce się wracać – choć powstały kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat temu – będzie występ Adama Ciećki. W jego wykonaniu usłyszymy sonatę D. Scarlattiego, Allegro J. S. Bacha i Fandango J. Rodrigo. Nie zabraknie też dzieł współczesnych kompozytorów – takich jak Leo Brouwer czy Marek Pasieczny. Sam wykonawca, jak na klasyka „gra od wczoraj”, bo zaledwie 10 lat, ale już może się pochwalić poważnymi osiągnięciami. Najważniejszym z nich jest I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w 2014 roku. Obecnie Adam Ciećko szlifuje swoje umiejętności pod kierunkiem dr. Waldemara Gromolaka w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Torroba, Turina, Barrios-Mangore i Ponce – to nazwiska, które ukształtowały kanon szeroko rozumianej muzyki hiszpańskiej XX wieku. I właśnie do dzieł tych kompozytorów będzie sięgał podczas koncertu Dawid Król. Muzyk szkoli się obecnie pod okiem prof. Piotra Zaleskiego, ale uczestniczył też w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy gitary, jak: Ana Vidović (Chorwacja), Paul O’Dette (USA), Escolaso Trio (Argentyna), Andrea Dieci (Włochy) i Stela Dinkova (Bułgaria).

„Podróże Po Strunach im. Marka Długosza” to cykl koncertów organizowanych przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe już od 15 lat. - Znakomity wrocławski gitarzysta, śp. Marek Długosz, podkreślał, że jeśli zależy nam na promowaniu muzyki gitarowej, to powinniśmy pozwolić „być słyszanym” młodym, lokalnym artystom. I to jest jeden z priorytetów tego cyklu – wyjaśnia Katarzyna Krzysztyniak z WTG. – W tym roku zależy nam też na mniej formalnym charakterze koncertów, dlatego organizujemy je w przestrzeni klubowej. Może w ten sposób więcej wrocławian odkryje w sobie duszę gitarowego melomana.


W poniedziałek, 30 marca w 2015 roku rozpocznie się w Krakowie jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej – „Misteria Paschalia”.

Siedem dni, siedem koncertów oraz plejada gwiazd wykonawstwa historycznego. Tegoroczna odsłona festiwalu będzie prezentacją dziedzictwa europejskiej muzyki od średniowiecza, aż po klasycyzm. Obok uwielbianych przez publiczność wybitnych muzyków - Jordiego Savalla i Ottavia Dantone, powrócą do Krakowa Christophe Rousset i René Jacobs. Po raz pierwszy ze swoimi zespołami na festiwalu zaprezentują się Diego Fasolis, Alessandro de Marchi i Paul van Nevel. To wszystko w atmosferze Wielkiego Tygodnia – od 30 marca do 5 kwietnia 2015 roku.

- Główną oś tegorocznego Festiwalu „Misteria Paschalia” wyznacza prezentacja trzech oratoriów – Niccola Jommellego (Isacco, figura del Redentore), Bernarda Pasquiniego (La sete di Cristo) i George’a Friderica Handla (Jephtha) oraz dwóch pasji opartych na Ewangelii św. Jana autorstwa Cipriana de Rore i Johanna Sebastiana Bacha. Uzupełnieniem programu będzie przedstawienie XIV-wiecznych utworów zamieszczonych w tzw. „Czerwonej Księdze z Montserrat” oraz mistycznego cyklu Ciemnych Jutrzni Françoise’a Couperina. - mówi Filip Berkowicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Koncerty festiwalowe odbędą się m.in. w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce, a także po raz pierwszy w historii festiwalu w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.misteriapaschalia.com