Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Największe przeboje z polskich seriali w aranżacjach Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, koncert międzypokoleniowego big-bandu 3275 kg Orchestra, gra miejska na „muzycznych” ulicach Mokotowa, wspomnienie spotkania Zbigniewa Wodeckiego z Mitch&Mitch i set didżejski z kawałkami z lat 70. i 80. Narodowy Instytut Audiowizualny w dniach 26-27 września 2015 roku zaprasza na warszawski Służew na festiwal kultury audiowizualnej NInA Wersja Beta.

Szereg muzycznych atrakcji dla wielbicieli polskich brzmień i niecodziennych dźwiękowych poszukiwań odbędzie się w zmodernizowanej siedzibie NInA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 orazna otwierającym się dopiero dla publiczności dziedzińcu.W ostatni weekend września będzie można posłuchać utworów Matuszkiewicza, Kurylewicza, Marczewskiego czy Kazaneckiego. Największe hity z polskich seriali zabrzmią w sobotę w nowatorskich aranżacjach oraz wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej im. I. Krenza.

Niedziela upłynie pod znakiem spotkania jazzowych fraz, klezmerskiej energii i muzycznej klasyki, z których 30-osobowy big-band pod wodzą Macieja Trifonidisa Bielawskiego stworzy nowe kompozycje. Podczas koncertu 3275 kg Orchestra nie zabraknie eksperymentów, improwizacji i dobrej zabawy ponad podziałami stylistycznymi i wiekowymi. Na dziedzińcu zabrzmią zapomniane przeboje krajów bloku wschodniego z lat 70. i 80. W nowej, zremiksowanej odsłonie zaprezentowane zostaną także rodzime piosenki, m.in. Krystyny Prońko czy Bemibek. Zagrają Zambon i Ptaki, reprezentujący berlińską wytwórnię The VeryPolishCut-Outs. Muzyczną sekcję festiwalu zamknie pokaz na dużym ekranie rejestracji wyjątkowego koncertu Zbigniewa Wodeckiego i Mitch&Mitch ze studia koncertowego Polskiego Radia.

Podczas wydarzenia będzie można także wziąć udział w muzycznej grze miejskiej „Miasto Stereo” ulicami Służewa i Ursynowa. Nie ma tu żadnej filharmonii, sali koncertowej, a nawet klubu muzycznego. To jednak właśnie w tej okolicy znajduje się najwięcej ulic muzycznych na kilometr kwadratowy. Uczestnicy gry, przygotowanej przez Pracownie Dwie Ole, będą musieli odnaleźć ukryte radionadajniki i wykonać zakodowane w nich zadania, a dzięki temu - zdobędą nagrody.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej o festiwalu na stroniewww.nina.gov.pl


Energia Wschodu to tytuł pierwszego koncertu Baltic Neopolis Orchestra w nowym sezonie artystycznym. Orkiestra zagra w sobotę, 26 września 2015 roku z ukraińskim altowiolistą Maximem Rysanowem w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie (przy ul. św. Ducha 9). W programie koncertu znajdzie się m.in. prawykonanie Vae soli Szymona Brzóski.

W nowy sezon artystyczny Baltic Neopolis Orchestra wejdzie z niesamowitą energią. Podczas inaugurującego koncertu usłyszymy utwory młodej bułgarskiej kompozytorki Dobrinki Tabakovej zestawione z kompozycją najwybitniejszego symfonika XX wieku Dymitra Szostakowicza i nowym utworem poznańskiego kompozytora Szymona Brzóski. W roli solisty i dyrygenta wystąpi wybitny altowiolista Maxim Rysanov, jeden z najbardziej dynamicznych i charyzmatycznych muzyków swojego pokolenia, który dzięki swoim wykonaniom zarazi publiczność niesamowicie żywą energią Wschodu.

Maxim Rysanov to skrzypek i altowiolista o ukraińsko-brytyjskich korzeniach. Zasłynął przede wszystkim z występów w ramach najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali muzycznych, takich jak BBC Last Night of the Proms, Festiwal Edynburski czy Festiwal w Salzburgu. Ostatnie angaże Maxima Rysanowa obejmują występy m.in. z Basel Symphony Orchestra, Lithuanian Chamber Orchestra, Valladolid Symphony Orchestra, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Shanghai Symphony. Jako dyrygent prowadził zespoły na festiwalach w Dubrowniku, Utrecht i Boswil. W 2008 roku został wyróżniony Classic FM Gramophone Award w kategorii Młody Artysta Roku, w latach 2007/2009 był zdobywcą nagrody BBC Radio 3 New Generation Award. Jest laureatem konkursów w Genewie (2005), Lionela Tertisa (2003) oraz Valentino Bucchi (1995).

Podczas koncertu w Szczecinie będzie można usłyszeć Rysanowa z towarzyszeniem Baltic Neopolis Orchestry m.in. w prawykonaniu utworu Szymona Brzóski Vae soli.


23. edycja Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena odbędzie się w dniach 26 września - 3 października w Głogówku i 13-26 października 2015 roku w Prudniku.

Głogóweckie tradycje festiwalowe odwołują się do pobytu słynnego niemieckiego kompozytora Ludwika van Beethovena w rezydencji Franza Wenzla von Oppersdorff w 1806 roku w Głogówku. Efektem gościny była dedykowana hrabiemu w 1808 roku IV Symfonia B-dur Op. 60. Pamiątką tegoż wydarzenia są coroczne koncerty festiwalowe, w których uczestniczą wybitni artyści z kraju i zagranicy.

Na program głogóweckiej odsłony festiwalu złożą się m.in. wieczór pieśni Fryderyka Chopina, koncerty zespołu kameralnego MAESTrio, Tomasza Tomaszewskiego i Jacka Tosika oraz recitale fortepianowe Dominique Merlet (Francja), Severine Kim (Korea Południowa), Michała Kryworuczko. 3 października zabrzmi słynna IX Symfonia patrona festiwalu oraz Souvenir de Simplon J.Sedlatzeka. Wyst ąpią soliści: Joanna Zawartko – sopran, Joanna Bortel – mezzosopran, Damian Chróściński – tenor, Włodzimierz Skalski – baryton, Elżbieta Woleńska – flet, Chór Resonans con Tutti i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji - na stronie: silesianbeethovenfestival.com


27 września 2015 roku o godz. 18.00 w Promie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie odbędzie się dwudzieste ósme spotkanie z cyklu „Śladami Mistrzów ... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie”, zatytułowane Profesor Wanda Wiłkomirska – skrzypaczka, pedagog, przyjaciel. Honorowy Patronat nad cyklem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski.

Wieczór dedykowany będzie Profesor Wandzie Wiłkomirskiej, uważanej za jedną z najwybitniejszych skrzypaczek XX wieku rozsławiającej imię Polski na świecie. Koncertującej z najwspanialszymi orkiestrami pod batutami takich osobistości, jak m.in. Pierre Boulez, Otto Klemperer, Leonard Bernstein, Carlo Marii Giullinie, John Barbirolli, Kurt Masur, Wolfganag Sawallisch, Zubin Mehta, Witold Rowicki, Erich Leinsdorf. Mistrzyni pochodzącej z zacnej rodziny muzycznej, grającej nie tylko z zespołem „Trio Wiłkomirskich”, a także z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maiskim. Wieczór dedykowany cenionej na świecie Profesor wykładającej na uczelniach w Niemczech i Australii, prowadzącej kursy mistrzowskie w wielu krajach. Autorytetowi zasiadającemu w jury najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów skrzypcowych: Jacques’a Thibaud w Paryżu, Karla Flescha w Londynie, Piotra Czajkowskiego w Moskwie, ARD w Monachium, Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Hanowerze oraz Tokio.

Podczas rozmowy Profesor Wandy Wiłkomirskiej z gośćmi: rodziną, osobistościami ze świata muzyki, przyjaciółmi, publicznością poruszone zostaną m.in. wątki Ród Wiłkomirskich i muzyka, która w rodzinie była od zawsze - życiowe wybory, inspiracje, Czas wielkich scen świata, dyrygenci, orkiestry, ludzie. Misja muzyka w latach powojennych do momentu zmian ustrojowych w Europie a dzisiejsze czasy. Mistrz ... Uczeń... Autorytet... Respekt…, Powołanie pedagogiczne – przekazywanie wiedzy o sztuce wiolinistycznej na świecie. Siła przyjaźni w życiu Mistrzyni. Spotkanie przeplatane będzie fragmentami filmów, ilustrowane zdjęciami.

Autorką, inicjatorką i organizatorką projektu „Polska Szkoła Mistrzów” - pierwszy element „Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie” jest Jadwiga Teresa Stępień.

Patronat medialny nad spotkaniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W niedzielę, 27 września 2015 roku o godz. 18:45 w warszawskiej katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana odbędzie się kolejny koncert czwartej serii „Warsaw Camerata à la carte!”. Znów publiczność w drodze głosowania ułożyła program wieczoru. Faworytami głosujących okazali się J. Haydn, L. v. Beethoven, F. Mendelssohn-Bartoldy i ich muzyka.

Obok kompozycji orkiestrowych zabrzmi Koncert skrzypcowy G-dur J. Haydna, w którym solistką będzie Katarzyna Duda. Wystąpi jak zawsze orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Tradycyjnie podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte. Po muzyce organizatorzy zapraszają na spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce w niezwykłej atmosferze.

Koncert otworzy festiwal „Praska Jesień w Świątyniach”.

Wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, Prezes Fundacji Richard Berkeley
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Magazyn muzyczny Presto, In Your Pocket, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl
Projekt realizowany dzięki dotacji m.st. Warszawy w latach 2014-2016


29 września 2015 roku o godz. 19:00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wystawione zostanie widowisko Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w ramach obchodów 250-lecia Polskiego Teatru Publicznego - Cud albo Krakowiaki i Górale Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego.

Dzieło uznawane jest za pierwszą polską operę narodową. Powstała i wystawiona została niedługo przed trzecim rozbiorem, w dowcipnej, lekkiej formie muzycznej i błyskotliwym tekście zawierała bardzo wyraźne przesłania narodowościowe i niepodległościowe, szczególnie ważne dla publiczności polskiej w owym czasie. Dziś, gdy aspekt ten ma już znaczenie wyłącznie historyczne, Krakowiaki i Górale pozostają wciąż atrakcyjnym utworem o wysokich walorach scenicznych, uniwersalnym przesłaniu wpisanym w mądrość ludową i wdzięcznym materiałem warsztatowym dla młodych wykonawców.

Treścią wodewilu jest odwieczny problem rywalizacji o rękę ukochanej dziewczyny, toczony w śpiewogrze pomiędzy Krakowiakami z Mogiły (dziś Nowa Huta) i Góralami. Spór toczy się o córkę młynarza - Basię, związaną uczuciowo ze Stachem. W Stachu kocha się potajemnie także macocha Basi - Dorota, która powodowana zazdrością obiecuje rękę swojej pasierbicy i jednocześnie rywalki Góralowi Bryndasowi. Odrzucony przez Basię Bryndas wraz z Góralami mści się na Mogilanach, porywając bydło ze wsi. Dochodzi do bójki pomiędzy Krakowiakami i Góralami. Rozjemcą zostaje ubogi student Bardos, który inscenizuje „cud mniemany”, godząc tym samym obie zwaśnione strony. Dorota, główna sprawczyni całego zamieszania, przyzwala na ślub Basi ze Stachem, a pogodzeni Krakowiacy i Górale wspólnie uczestniczą w tańcach i zabawach.

Pokazany po raz pierwszy w dziejach polskiego teatru konflikt pomiędzy dwiema grupami regionalnymi, z muzycznego punktu widzenia stał się pretekstem do zaprezentowania piękna i bogactwa polskiej muzyki ludowej. Oryginalną partyturę, pełną śpiewów, tańców, kupletów oparł Stefani po części na autentycznym folklorze góralskim i podkrakowskim, z którymi zapoznał się w licznych wiejskich karczmach odwiedzanych podczas podróży do Warszawy.

Dla uczczenia 250. rocznicy powstania pierwszego teatru publicznego w Polsce Teatr Wielki - Opera Narodowa przygotowała na rok 2015 nową produkcję tej opery. Gros wykonawców stanowią młodzi, wybitnie utalentowani śpiewacy – adepci i absolwenci Programu Kształcenia Młodych Talentów, czyli Akademii Operowej warszawskiego Teatru Wielkiego. Szczególnym walorem artystycznym projektu jest dbałość o warstwę dźwiękową możliwie najbliższą swemu pierwotnemu kształtowi. Dlatego też specjalnie na potrzeby produkcji powołana została orkiestra, złożona z młodych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich kopiach. Podstawą muzycznej realizacji dzieła jest autorskie opracowanie partytury, przygotowane przez Władysława Kłosiewicza na podstawie materiałów źródłowych, w tym rękopisów Jana Stefaniego.


30 września 2015 roku z filharmonikami śląskimi w Katowicach wystąpi Kevin Kenner, amerykański zwycięzca XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 1990 roku, podczas którego zdobył nagrody: drugą (pierwszej nie przyznano) i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku na Międzynarodowym Konkursie Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie został laureatem nagrody trzeciej i za najlepsze wykonanie muzyki rosyjskiej oraz otrzymał International Terence Judd Award. Po konkursowych sukcesach rozpoczął międzynarodową karierę. Występował jako solista ze światowej klasy orkiestrami, w tym na licznych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W Filharmonii Śląskiej Kevin Kenner zagra I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina, a w recitalu solowym wykona Six moments musicaux op. 94 (D. 780) i Wanderer Fantasie C-dur op. 15 (D. 760) Franza Schuberta.

Orkiestrę poprowadzi Rafał Janiak, który ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem A. Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie S. Moryty (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem m.in. I nagrody I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra w Częstochowie (2008), a także wyróżnienia w 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Koncertuje z orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Filharmonii Gorzowskiej, Śląskiej i Podkarpackiej. Od 2011 roku jest głównym dyrygentem Bemowskiej Orkiestry Symfonicznej Camerata Viva, z którą wykonuje dzieła od XVII do XXI wieku.


Koncert inaugurujący Sezon Jubileuszowy NOSPR odbędzie się 30 września 2015 roku o godz. 20.30, ze światowej sławy wiolonczelistą Trulsem Mørkiem w roli solisty.

W programie wieczoru znajdą się utwory: Poemat symfoniczny W głębi morza Grzegorza Fitelberga, I Koncert wiolonczelowy Dymitra Szostakowicza i Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi Alexander Liebreich.