Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z Gdańska. Muzycy znad Bałtyku zapraszają – przekornie w prima aprilis? – na wieczór muzyki zrodzonej pod Tatrami.

W programie koncertu znajdą się takie utwory jak: poemat symfoniczny Krzesany Wojciecha Kilara, Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza oraz fragmenty z baletu Harnasie Karola Szymanowskiego. Gdańskich filharmoników w olsztyńskim koncercie poprowadzi młody, niezwykle utalentowany dyrygent Jakub Chrenowicz.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Muzycy Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z końcem marca bieżącego roku powrócili do Gdańska z najdłuższego tournée w swojej 70 letniej historii. Podczas dwumiesięcznej trasy po USA orkiestra symfoniczna wystąpiła z dużym powodzeniem w ponad 40 amerykańskich salach koncertowych. Koncert w Olsztynie będzie pierwszym występem orkiestry po powrocie do kraju.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii (od pon. do pt. w godz.10.00-18.00) oraz poprzez stronę internetową: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=283.


Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na koncert z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, który odbędzie się 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19:30. W programie znajdą się utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów – od baroku do współczesności.

Koncert rozpocznie uroczyste Gaude Mater Polonia Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Następnie zabrzmi Msza Des-dur na solistów, chór i organy Stanisława Moniuszki, Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego. Na zakończenie publiczność usłyszy Magnificat Mikołaja Zieleńskiego.

Wystąpi Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego oraz soliści: Marta Boberska – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Jarosław Bręk – bas-baryton. Przy organach zasiądzie Andrzej Białko.


1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się koncert zatytułowany Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Marka Pijarowskiego towarzyszyć będzie pianistka Julita Przybylska-Nowak.

W programie: Johann Sebastian Bach – Koncert fortepianowy f-moll BWV 1056 oraz Koncert fortepianowy A-dur BWV 1055; Ludomir Różycki Scherzo symfoniczne „Stańczyk”; Richard Strauss – Poemat symfoniczny „Dyl Sowizdrzał” op. 28. Koncert poprowadzi Elżbieta M. Terlega.


W piątek 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu odbędzie się drugi koncert w ramach II Festiwalu Muzyki Filmowej w Zamościu.

Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tomasza Radziwonowicza towarzyszyć będą soliści: Piotr Trojanowski – klarnet oraz Wojciech Tybulczuk – akordeon. W programie znajdzie się kompozycja Oscylacje Neutrina Marcina Gumieli oraz muzyka z takich filmów jak: Va Bank, Bonanza, Siedmiu Wspaniałych czy Misja.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”. Kompozytorem – rezydentem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w sezonie 2015/2016 jest Marcin Gumiela.


1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się Koncert Dyplomantów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Wraz z Filharmonikami Opolskimi pod batutą Adama Banaszaka wystąpią: Rafał Piechotta – puzon, Martyna Kaszkowiak – skrzypce, Patryk Mikołajczyk – waltornia, Adrian Treffoń – waltornia, Andrzej Hornik – fortepian, Ramona Ptok – klarnet, Lennard Czakaj – trąbka, Natalia Świerc – śpiew, Agata Stach – trąbka, Aleksandra Ptak – śpiew.

W programie znajdzie się m.in. I część Koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa, Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę Karola Kurpińskiego, Błękitna Rapsodia George’a Gershwina oraz Koncert Es-dur na trąbkę i orkiestrę Johanna Nepomuka Hummla.

Więcej


Koncert Chopin Symphony Jazz Project odbędzie się 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Wystąpi Warsaw Jazz Quartet oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach siedemdziesiątych Novi Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się trwający aż do dzisiaj prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani, tacy jak: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, mierzyli się z materiałem Chopinowskim. Wszystkie te opracowania dotyczyły mniejszych składów instrumentalnych – od solowego fortepianu, poprzez comba jazzowe, do tria jazzowego z orkiestra kameralną.

Najnowszy projekt zaproponowany przez grupę wybitnych jazzowych muzyków jest nowatorską, bo pierwszą próbą przetransponowania twórczości Fryderyka Chopina na kwintet jazzowy i duży skład orkiestry symfonicznej. Jest to unikatowe podejście zarówno ze względu na rzadko spotykany, nietypowy sposób interpretacji tych dzieł, jak i na rozmiar aparatu wykonawczego. Warsaw Jazz Quartet wystąpi w poszerzonym składzie: Robert Majewski –trąbka, flugelhorn, Maciej Sikała – saksofony, Paweł Perliński – fortepian, Andrzej Łukasik – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja.


1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”.

U boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod kierownictwem Marka Pijarowskiego wystąpi pianistka Julita Przybylska-Nowak. Koncert poprowadzi Elżbieta M. Terlega. W programie: Johann Sebastian Bach – Koncert fortepianowy f-moll BWV 1056, Koncert fortepianowy A-dur BWV 1055; Ludomir Różycki Scherzo symfoniczne Stańczyk; Richard Strauss – Poemat symfoniczny Dyl Sowizdrzał op. 28.


W piątek 1 kwietnia 2016 roku we Wrocławiu będzie gościł maestro Stanisław Skrowaczewski. Podczas koncertu o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki zadyryguje VII Symfonią E-dur WAB 107 Antona Brucknera. O godzinie 12.00 przed budynkiem NFM na pl. Wolności nastąpi uroczyste odsłonięcie płyty upamiętniającej wizytę maestra we Wrocławiu.

Stanisław Skrowaczewski zajmuje wyjątkową pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, będąc zarazem jedną z największych postaci współczesnej dyrygentury i wysoko cenionym kompozytorem. Urodził się w polskim Lwowie. Mając 4 lata, rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 7 lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku 11 lat zagrał pierwszy recital fortepianowy, a dwa lata później wykonał III Koncert fortepianowy Beethovena, którym zarazem dyrygował. Rana ręki, jaką odniósł w czasie wojny, przekreśliła jego karierę pianistyczną. Artysta skoncentrował się na kompozycji i dyrygenturze. W 1946 roku został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, następnie był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–54), Filharmonii Krakowskiej (1954–56) oraz pracował jako dyrygent w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–59). W latach 1960–1979 był dyrektorem muzycznym Minneapolis Symphony Orchestra.

Stanisław Skrowaczewski regularnie koncertuje w Ameryce Północnej, Skandynawii, Europie i Japonii. Jest stałym dyrygentem gościnnym NHK Symphony Orchestra w Tokio. W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej artysta otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Maestro Skrowaczewski jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku otrzymał od Bruckner Society in America order „Medal of Honor” za genialne interpretacje muzyki Antona Brucknera.


Koncert na Prima Aprilis odbędzie się 1 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jako solistka wystąpi młoda rosyjska pianistka Valentina Igoshina (na zdjęciu).

W 1993 roku, w wieku zaledwie 14 lat, Valentina Igoshina zdobyła I nagrodę w Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, w 1997 – I nagrodę w Konkursie Pianistycznym im. Siergieja Rachmaninowa w Moskwie, następnie w 2003 została finalistką Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz laureatką II nagrody w Konkursie José Iturbi w Walencji (Hiszpania) w 2006. Była finalistką warszawskiego Konkursu Chopinowskiego w 2000,w którym uzyskała I wyróżnienie. Występuje na estradach renomowanych festiwali i w najsłynniejszych salach Europy.

W bydgoskiej Filharmonii zaprezentuje Rapsodię na temat Paganiniego Siergieja Rachmaninowa, którą ten znakomity kompozytor, dyrygent i pianista, nazwany „ostatnim mohikaninem rosyjskiej muzyki”, składa hołd włoskiemu wybitnemu kompozytorowi-wirtuozowi. Kolejna pozycja programu to Walc koncertowy Macieja Małeckiego, współczesnego kompozytora, pianisty i pedagoga, twórcy muzyki instrumentalnej, orkiestrowej, rozrywkowej, teatralnej, radiowej, telewizyjnej i filmowej. Wieczór zwieńczy kompozycja Dmitrija Szostakowicza – Suita na orkiestrę jazzową nr 2, napisana dla nowo utworzonej Państwowej Orkiestry Jazzowej Wiktora Knuszewickiego w 1938 roku. Na podium dyrygenckim stanie Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor artystyczny i dyrygent Warszawskiej Orkiestry „Filharmonia” oraz dyrygent gościnny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.


Podczas kolejnego koncertu z cyklu „Pianiści u Paderewskiego” wystąpi Joanna Marcinkowska. Recital z okazji 20-lecia pracy artystycznej pianistki odbędzie się 2 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W programie znajdą się następujące kompozycje: Fryderyk Chopin Wariacje B-dur op. 2 na temat arii La ci darem la mano z opery Don Giovanni W. A. Mozarta, Ignacy Jan Paderewski Sonata fortepianowa es-moll op. 21, Piotr Czajkowski / Mikhail Pletniew – Suita koncertowa z baletu Dziadek do orzechów, Maurice Ravel – La Valse.

Joanna Marcinkowska jest doktorem habilitowanym sztuki muzycznej i adiunktem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Należy do grona czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia. Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA i Chinach.


Krzysztof Penderecki będzie gościem specjalnym koncertu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, która 2 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 zainauguruje swój pierwszy sezon koncertowy w budynku tyskiej Mediateki (al. Marszałka Piłsudskiego 16).

Wieczór, otwierający nowy rozdział w historii orkiestry AUKSO, wypełni w całości muzyka jednego z największych polskich kompozytorów XX wieku, współtwórcy tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej i awangardy – Krzysztofa Pendereckiego. W programie znajdą się następujące utwory: Sinfonietta No. 1 per archi (1992), Koncert na altówkę [wersja na wiolonczelę] (1984), Chaconne – in memoriam Giovanni Paolo II (2005), Trzy utwory w stylu barokowym (1968), Sinfonietta No. 3 (2012). Solistą wieczoru będzie znakomity wiolonczelista, założyciel Warszawskiej Grupy Cellonet, Andrzej Bauer.

Więcej informacji   na stronie: www.aukso.pl


Znakomici instrumentaliści młodego pokolenia polskich muzyków wystąpią 2 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 podczas koncertu w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Zagrają: 18-letnia wiolonczelistka Julia Grzegorzewska z Łomianek, 18-letni skrzypek Bartosz Skibiński z Pabianic, 18-letnia pianistka Gabriela Stanisz z Pobiednika Małego w Małopolsce oraz 17-letnia flecistka Marianna Żołnacz z Warszawy. W programie koncertu znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Ferenza Liszta, Francisa Poulenca, Siergieja Prokofiew, Roberta Schumanna, Henryka Wieniawskiego oraz Eugène'a Ysaÿe. Nastoletni artyści są uczestnikami programu pomocy wybitnie zdolnym, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Więcej


Koncert poświęcony pamięci Sir Yehudi Menuhina, z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin legendarnego skrzypka i dyrygenta, odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Będzie to sentymentalna podróż w przeszłość, a zarazem swego rodzaju hołd, który Sinfonia Varsovia złoży swojemu Mistrzowi.

Legendarny skrzypek Yehudi Menuhin przybył w charakterze solisty i dyrygenta na występy w Polsce w kwietniu 1984 roku na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego i Franciszka Wybrańczyka, dyrektora działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu pod batutą Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków. Menuhin bez wahania przyjął posadę pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej – Sinfonii Varsovii.

Pierwszym punktem programu będzie Uwertura do opery Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego, swego czasu jeden z najczęściej granych przez Sinfonię Varsovię pod batutą Menuhina utworów, często w charakterze bisu. Następnie zabrzmi Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha – utwór wykonany podczas pamiętnego, pierwszego koncertu Sinfonii Varsovii w Filharmonii Narodowej. 32 lata temu partię solową grał sam Yehudi Menuhin w duecie ze swoim uczniem, pochodzącym z Tajwanu Lelandem Chenem. W niedzielę 3 kwietnia, dojrzały już artysta Leland Chen wykona partię pierwszych skrzypiec. Drugi głos solowy należeć będzie do Darwina Changa – trzynastoletniego ucznia słynnej Szkoły Menuhina. Leland Chen, który po ukończeniu Szkoły Menuhina kontynuował naukę gry na skrzypach w elitarnej Akademii Menuhina w Gstaad w Szwajcarii, podczas niedzielnego koncertu w Warszawie wykona również Koncert skrzypcowy d-moll op.47 Jeana Sibeliusa. Ostatnim punktem programu będą Wariacje na temat własny Enigma op.36 Edwarda Elgara.

Solistom towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Christophera Warren-Greena, brytyjskiego skrzypka i dyrygenta, na stałe związanego m.in. z London Chamber Orchestra. Ciekawostką jest fakt, że artysta często dyryguje podczas uroczystości brytyjskiej rodziny królewskiej (w tym ślubu księcia Williama z księżną Catherine). Nie będzie to pierwsze artystyczne spotkanie Warren-Greena i Sinfonii Varsovii – w 2015 roku zostało wydane nagranie ich koncertu z Marią João Pires w ramach festiwalu „Chopin i Jego Europa”, zarejestrowanego w 2010 roku.

Bilety dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz na stronie: www.teatrwielki.pl.


Opera Ubu król Krzysztofa Pendereckiego pojawi się po raz pierwszy na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu 3 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00.

Światowa prapremiera odbyła się 25 lat temu – 6 lipca 1991 roku w Bayerische Staatsoper w Monachium. Jej libretto oparte jest na sztuce francuskiego dramaturga Alfreda Jarry’ego zatytułowanej Ubu Król, czyli Polacy z 1888 roku. Sztukę pierwszy raz pokazano 10 grudnia 1896 roku w paryskim Théâtre de l’Œuvre i z uwagi na skandal, jaki wówczas wywołała, szybko zdjęto ją z afisza.

Akcja Ubu króla dzieje się w „Polsce, czyli nigdzie”. Ambitna i bezwzględna Ubica nakłania męża do zabicia króla Wacława. Wacław traci życie, Ubu odmóżdża przedstawicieli polskich elit i osobiście przystępuje do zbierania podatków. Tymczasem Bordure (autor zamachu, który jako dłużej nieprzydatny został osadzony w więzieniu) ucieka do Moskwy, gdzie prosi cara o pomoc w odwecie. Rosjanie najeżdżają Polskę, a wygnani z kraju Ubu i Ubica odpływają, pełni nadziei na nowy Ubuland.

Reżyserią i scenografią spektaklu zajął się Waldemar Zawodziński, choreografią – Janina Niesobska. Jest to duet znany z inscenizacji opery Don Carlos Giuseppe Verdiego, która w 2011 roku nagrodzona została Złotymi Maskami w kategoriach Przedstawienie oraz Reżyseria, a także otrzymała Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl. Kierownictwo muzyczne objął Jurek Dybał, kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek.

Następne spektakle odbędą się 10 i 15 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu oraz 18 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.


Koncert oratoryjny upamiętniający 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odbędzie się 3 kwietnia 2016 roku o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz patronatem Jego Eminencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

Rocznica śmierci Papieża Polaka to czas zadumy i refleksji. Organizatorzy koncertu zapraszają publiczność do wsłuchania się w słowa poezji Papieża oraz we fragmenty Norwidowskiego Promethidiona. Wyjątki z przemówienia Jana Pawła II do przedstawicieli świata kultury (Warszawa, 1987, Kościół św. Krzyża), a także ustępy z Tryptyku Rzymskiego oraz Pieśni o Bogu ukrytym odczytają Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Dymna oraz Wiesław Komasa. Części poetyckiej towarzyszyć będzie muzyka fortepianowa Chopina i Szymanowskiego w wykonaniu Marii Ludwiki Gabryś.

Drugą część wieczoru wypełni Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta – ostatni, niedokończony utwór kompozytora, będący podsumowaniem jego drogi twórczej, nieodmiennie wzruszający słuchaczy na całym świecie. Chór i Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk. Jako soliści wystąpią: Magdalena Schabowska – sopran, Joanna Gontarz – mezzosopran, Tomasz Warmijak – tenor, Przemysław Żywczok – bas. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Wydarzenie współorganizowane  przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.


Religijne motety 2-chórowe przełomu renesansu i baroku można będzie usłyszeć podczas koncertu Rudoplhina 2, który odbędzie się 3 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu.

Rudolphina 2 jest drugim z cyklu koncertów prezentujących dzieła zgromadzone w bibliotece księcia legnickiego Jerzego Rudolfa, będącej jednym z najobszerniejszych zbiorów muzycznych XVII-wiecznej Europy. Prezentowane będą pochodzące wyłącznie z rękopisów dzieła religijne przeznaczone na 2 chóry (6-8 głosów) do tekstów z Pisma Świętego. To niezwykła okazja, by usłyszeć tak wybitnych kompozytorów ówczesnej Europy, jak Orlando di Lasso, Hans Leo Hassler i Giovanni Croce, oraz tych mniej znanych, jak Domenico Brunetti, Ruggiero Giovanelli czy Agostino Agazzari. Unikatowe motety mistrzów polifonii zaprezentuje wrocławski zespół Cantores Minores Wratislavienses pod kierunkiem Piotra Karpety. Przy pozytywie organowym zasiądzie Marta Niedźwiecka.

Koncert odbywa się w ramach projektu Bibliotheca Rudolphina, wpisanego w program Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wstęp wolny.
 


Program 2 Polskiego Radia i Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 3 kwietnia 2016 roku do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego na koncert symfoniczny, który poprowadzi znakomity polski dyrygent – Antoni Wit.

W programie koncertu znajdzie się Uwertura uroczysta Wojciecha Kilara, Suita „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego w wersji z 1919 roku oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Wyboru repertuaru dokonał Antoni Wit, który przez 17 lat był dyrektorem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a następnie 11 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej. Jego dorobek fonograficzny jest imponujący – ponad 200 płyt, w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.

Koncert rozpocznie Uwertura uroczysta Wojciecha Kilara, która powstała w 2010 roku z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom.  Rok później partytura dzieła trafiła do Muzeum Historii Katowic. Utwór jest darem Wojciecha Kilara dla miasta, w którym mieszkał ponad sześćdziesiąt lat. Prawykonanie 12 września 2010 w Katowicach poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk. Grała Orkiestra Filharmonii Śląskiej. Później utwór był wykonywany przez NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy, a na zapowiadanym koncercie Uwertura po raz pierwszy zabrzmi w Warszawie.

Bilety na koncert do kupienia n a stronie www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.


Dyrygent i Jej Chór to tytuł koncertu jubileuszowego z okazji 25-lecia pracy artystycznej Alicji Szelugi z Chórem Dziewczęcym „Skowronki”. Wydarzenie odbędzie się 3 kwietnia 2015 roku o godz. 17.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Głównym bohaterem muzycznego spotkania będzie Alicja Szeluga – chórmistrz, pedagog, animator amatorskiego ruchu muzycznego. Ze swoim chórem występowała w ponad 20 krajach Europy i Azji, a ostatnio także w USA. Obok dziewcząt ze „Skowronków” zaprezentują się ich młodsze koleżanki ze „Skowroneczków” pod dyrekcją Julii Łynszy. Wystąpią także goście: Marzena Michałowska, Aleksandra Szerocka – sopran, Czesław Łynsza – fortepian, Patryk Piłasiewicz – kontrabas, Dawid Wirmański – perkusja.

Program jubileuszowego koncertu wypełni przede wszystkim muzyka współczesna. Zabrzmią dwie kompozycje Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej do słó Marii Konopnickiej – Dziadek przyjdzie (światowe prawykonanie) oraz Pranie, a także In te Domine speravi Grzegorza Miśkiewicza. Ponadto swoją polską premierę będą miały utwory Martena Janssona oraz Jakuba Neske. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie wykonanie Małej mszy jazzowej (A Litlle Jazz Mass) Boba Chilcotta, w której chórowi towarzyszyć będzie tercet jazzowy.


Koncert oratoryjny upamiętniający 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odbędzie się 3 kwietnia 2016 roku o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz patronatem Jego Eminencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

Rocznica śmierci Papieża Polaka to czas zadumy i refleksji. Organizatorzy koncertu zapraszają publiczność do wsłuchania się w słowa poezji Papieża oraz we fragmenty Norwidowskiego Promethidiona. Wyjątki z przemówienia Jana Pawła II do przedstawicieli świata kultury (Warszawa, 1987, Kościół św. Krzyża), a także ustępy z Tryptyku Rzymskiego oraz Pieśni o Bogu ukrytym odczytają Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Dymna oraz Wiesław Komasa. Części poetyckiej towarzyszyć będzie muzyka fortepianowa Chopina i Szymanowskiego w wykonaniu Marii Ludwiki Gabryś.

Drugą część wieczoru wypełni Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta – ostatni, niedokończony utwór kompozytora, będący podsumowaniem jego drogi twórczej, nieodmiennie wzruszający słuchaczy na całym świecie. Chór i Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk (na zdjęciu). Jako soliści wystąpią: Magdalena Schabowska – sopran, Joanna Gontarz – mezzosopran, Tomasz Warmijak – tenor, Przemysław Żywczok – bas. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Wydarzenie współorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.


W dniu 4 kwietnia 2016 roku (poniedziałek) o godz. 11.00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się Uroczysta Promocja Doktorów i Doktorów Habilitowanych Sztuki Uczelni Artystycznych Wrocławia.

Odznaczeni zostaną pracownicy naukowi Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Promocje otrzyma łącznie 11 doktorów habilitowanych i 26 doktorów – w tym 6 dr hab. i 8 dr to pedagodzy Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu otrzyma prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdjęciu), a tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu otrzyma Young-Jae Lee.