Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2019 2020 2021 2022 2023
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach 1–5 września 2021 Filharmonię w Szczecinie po raz siódmy wypełni muzyka tradycyjna. Muzycy i śpiewacy z całego kraju spotkają się w stolicy Pomorza Zachodniego, by w turniejowych zmaganiach zaprezentować całe bogactwo muzycznych i tanecznych tradycji różnych regionów Polski. Koncert inauguracyjny „Kresy klasycznie” odbędzie się 3 września o godz. 19.00.

Przesłuchania solistów instrumentalistów odbędą się w formie pojedynku na specjalnie utworzonej scenie w holu Filharmonii. Tym samym organizatorzy odwołują się do Ogólnopolskiego Turnieju Instrumentalistów Ludowych, organizowanego w Gryfinie z inicjatywy animatora Edwarda Mojsaka – cymbalisty pochodzącego z Białorusi, a osiadłego na zachodnim pomorzu. W tym roku każdy zakwalifikowany do wrześniowych zmagań otrzyma tytuł laureata.

Tegoroczny Turniej upamiętni trudne historie polskich rodzin zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie oraz Sybiraków w powiązaniu z kultywowaną i odtwarzaną muzyczną kulturą tradycyjną.

Nieodłącznym elementem Turnieju Muzyków Prawdziwych od początku jego istnienia jest koncert inauguracyjny, w który zaangażowani są gospodarze, czyli Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. W 2021 roku, z uwagi na kontekst kresowy, muzycy orkiestry pod dyrekcją Miłosza Bembinowa wykonają repertuar klasyczny nawiązujący do kultury tradycyjnej ziem wschodnich II RP, tworząc niejako podróż od Wileńszczyzny, przez Nowogródek, aż po ziemie stanisławowskie. W repertuarze znajdą się utwory napisane przez kompozytorów pochodzących z dawnych kresów (Romualda Twardowskiego i Romana Palestra), jak i premierowe wykonanie Koncertu fortepianowego autorstwa Mateusza Czarnowskiego, inspirowanego twórczością i działalnością Edwarda Mojsaka.

Więcej – na stronie https://turniej.filharmonia.szczecin.pl/pl 


1 września 2021 z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej chór Opery na Zamku w Szczecinie wystąpi z koncertem „Tym, którzy zginęli dla Polski" na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach w gminie Mieszkowice. Koncert odbędzie się o 20.00.

„Wiele rzek forsowałem, jeszcze więcej w swoim życiu widziałem... ale Odra na początku kwietnia 1945 roku wyglądała chyba najgorzej i wywoływała przygnębiające wrażenie. Widziałem rzeki większe i szersze, ale to były tylko rzeki, a tu przed nami rozpościerał się bezmiar wody: i rzeka, choć czasem trudno się było zorientować, gdzie jest koryto i rozlewiska, które miały kilometr i więcej szerokości. Wiedziałem dobrze, co nas może spotkać – nie będziemy mogli ani płynąć, ani iść... nie ulegało wątpliwości, że warunki forsowania będą diabelnie trudne” – wspominał po latach gen. Jerzy Bordziłowski, dowódca wojsk inżynieryjno-saperskich 1 Armii Wojska Polskiego, który kilka dni przed rozpoczęciem operacji berlińskiej udał się na rekonesans w okolice Siekierek. Jak się wkrótce okazało, pesymistyczne prognozy nie odbiegały od rzeczywistości. W ciężkich walkach podczas przekraczania Odry zginęło kilkuset polskich żołnierzy.

Chór Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej weźmie udział tak ważnej dla historii Polski i województwa zachodniopomorskiego uroczystości, w miejscu, w którym znajduje się blisko 2000 nagrobków żołnierzy poległych w czasie forsowania Odry wiosną 1945 roku i w walkach o Berlin. Zabrzmią tam utwory Fryderyka Chopina, Czerwone maki na Monte Cassino z muzyką Alfreda Schütza, Modlitwa obozowa Adama Kowalskiego, O ziemio polska Juliusza Łuciuka i Msza polska Jana Adama Maklakiewicza.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.opera.szczecin.pl/ 


Drugi koncert w ramach VI edycji cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1 będzie miał miejsce w warszawskim Klubie SPATiF (al. Ujazdowskie 45) 2 września 2021 o godz. 20.00. Na jednej scenie wystąpią Edyta Jarząb i Anthony Pateras.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków uznani artyści polscy i zagraniczni, nastawieni na działania eksperymentalne i innowacyjne, spotykają się na scenie po raz pierwszy, jak na przykład Edyta Jarząb i Anthony Pateras.

Artystka dźwiękowa Edyta Jarząb praktykuje „głębokie słuchanie” jako punkt wyjścia dla dźwiękowego aktywizmu. Tworzy audiosferę m. in. w teatrze tańca, za pomocą głosu, fal radiowych, field recordingu i elektroniki. Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał w Warszawie i jest autorką poetyckich słuchowisk i interwencji dźwiękowych w przestrzeni miejskiej. Swoje prace oparte na improwizacji prezentowała m.in. podczas 7. festiwalu Canti Spazializatti, Warszawskiego Sanatorium Dźwięku, Aerosol Lab w Berlinie czy wystawy „Organica. Zapisy Mechaniczne” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest wielokrotną rezydentką eksperymentalnego studia WORM w Rotterdamie i stałą współpracowniczką interdyscyplinarnej platformy Q-O2 w Brukseli.

Anthony Pateras jest kompozytorem, pianistą i twórcą muzyki elektronicznej. Uzyskał tytuł magistra i doktora na Monash University na podstawie prac naukowych, które skupiały się na związkach między kompozycją, improwizacją i muzyką elektroniczną. Tworzył utwory na zamówienie INA-GRM, Radio France, Südwestrundfunk, ensemble]h[iatus i Kitchen Orchestra Stavanger.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie na stronie: http://supersam.mozg.pl 


Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz 5. zaprasza do Domu Jana Matejki – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie na unikatowy Festiwal „Krakowski Salon Muzyczny”. Od 2 do 30 września 2021 zorganizowanych zostanie sześć koncertów i dwie prelekcje przybliżające obyczaje koncertowe, twórczość niedocenianych kompozytorów oraz sylwetki zapomnianych postaci polskiego życia artystycznego, w tym W. Żeleńskiego, którego 100. rocznica śmierci przypada w tym roku. W ramach serii „Premiery na salonach” odbędzie się prawykonanie kompozycji Rafała Janiaka nawiązującej do 100. rocznicy urodzin S. Lema.

Nieprzypadkowo głównym wątkiem festiwalu jest popularny w XIX-wieku zwyczaj muzykowania domowego, salonowego, który był w Krakowie nie tylko elementem życia kulturalnego, ale także tworzył przestrzeń dla swobodnego rozwijania twórczości narodowej i zachowania tożsamości kulturowej w okresie istnienia Polski pod zaborami.

W 2021 roku udział w Festiwalu wezmą znakomici wykonawcy: Urszula Kryger, Zbigniew Zamachowski, Julia Kociuban, Messages Quartet, Herbert Piano Trio, Karol Kozłowski, Łukasz Hajduczenia, Mischa Kozłowski, Katarzyna Ewa Sokołowska, Monika Gardoń-Preinl, Jakub Jakowicz, Bartosz Koziak, Celina Kotz, Maciej Kułakowski, Łukasz Trepczyński, Grzegorz Mania. W programie oprócz wspomnianego W. Żeleńskiego, pojawi się również muzyka F. Schuberta, G. Bacewicz, A. Tansmana, C. Chaminade, R. Clarke, R. Schumanna, M. Ravela, J. Brahmsa. Dwa koncerty poprzedzą prelekcje, które wygłoszą dr hab. Agnieszka Draus i dr Maciej Negrey.

21 września 2021 Herbert Piano Trio i Zbigniew Zamachowski prawykonają kompozycję Rafała Janiaka Dźwięki robotów na aktora, trio fortepianowe i perkusję (2021) do fragmentów Bajek robotów Stanisława Lema. Utwór Janiaka powstał w ramach tegorocznego programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Koncerty odbędą się na żywo, a następnie będą retransmitowane online na kanale YouTube SPMK.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Festiwal dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.spmk.com.pl/krakowski-salon-muzyczny 


Narodowe Forum Muzyki zaprasza na 56. edycję Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, dzięki której w dniach 3–12 września 2021 Wrocław oraz inne miasta Dolnego Śląska wypełnią się pięknem ludzkiego głosu. Motywem przewodnim tegorocznego programu jest przekraczanie granic.

Zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorów odważnych i bezkompromisowych, gotowych przełamywać dotychczasowe konwencje i schematy, łączyć różne gatunki muzyczne i stylistyki. Festiwal zainauguruje wykonanie utworu Witolda Lutosławskiego Słomkowy łańcuszek i inne dziecinne utwory na sopran i mezzosopran, flet, obój, 2 klarnety i fagot.

Wystąpią gwiazdy światowego formatu, wśród których pojawią się śpiewaczki Magdalena Kožená, Agata Zubel i Joanna Freszel, oraz zespoły: Il Giardino Armonico wraz z dyrektorem artystycznym festiwalu Giovannim Antoninim, NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Duncana Warda, Huelgas Ensemble, Quatuor Mosaïques, Klangforum Wien, Chor des Bayerischen Rundfunks, Wrocławska Orkiestra Barokowa, NFM Orkiestra Leopoldinum, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą poprowadzi Lawrence Foster, oraz Wrocław Baroque Ensemble pod kierownictwem Andrzeja Kosendiaka.

Sprzedaż biletów rozpoczęła się 28 kwietnia.

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Agnieszka Frei

Zapoznać się z programem festiwalu można na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans 


Festiwal ArteFonie, który odbędzie się w dniach 3–5 września 2021, to nowy muzyczny przystanek kulturalny na mapie północnej Polski. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest oktet wokalny Art'nVoices, który zdobył uznanie w Polsce i za granicą, laureat Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2021 w kategorii „Album Roku – Muzyka Współczesna”.

Z okazji 10-lecia działalności Art’n’Voices zaprasza na pierwszy Festiwal ArteFonie, łączący różne gatunki kultury wysokiej i prezentujący dokonania artystów młodego pokolenia, na którym będzie można usłyszeć zarówno muzykę kameralną, chóralną, organową, improwizowaną, jak i folkową czy jazzową. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Wejherowie w pierwszy weekend września, na który zaplanowane są trzy różne koncerty.

Otwiera go koncert jazzowy związany z projektem „Cassubia” Jakuba Klemensiewicza i Dominika Kisiela, który powstał dzięki inspiracji pieśniami ludowego artysty z Jastarni – Mariana Selina. Sobotni wieczór zostanie wypełniony muzyką kameralną i organową w przestrzeni Kościoła NMP Królowej Polski, gdzie wystąpią skrzypaczka Maria Perucka i organista Roman Perucki. Festiwal zakończy się koncertem jubileuszowym „Art’n’Voices – 10 lat na scenie”. Podczas tego wieczoru zespół wykona rozmaite utwory, prezentujące przekrój repertuarowy, w szczególności kompozycje polskich współczesnych twórców, które zostały zarejestrowane na płycie Midnight Stories.

Ważnym wydarzeniem w ramach Festiwalu ArteFonie jest konkurs kompozytorski, którego laureat zostanie nagrodzony podczas koncertu jubileuszowego Art’n’Voices. Zwycięski utwór, wyłoniony spośród 37 nadesłanych prac konkursowych, zostanie w tym dniu przez zespół prawykonany na żywo.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Anna Rocławska-Musiałczyk

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie https://www.facebook.com/ArteFonie-103594345267981 


Sezon artystyczny 2020/2021 Filharmonicy Lubelscy rozpoczną cyklem koncertów poświęconych twórczości Władysława Żeleńskiego – kompozytora, pedagoga, wielkiego muzycznego autorytetu. 3 września 2021 o godz. 19.00 jego utwory symfoniczne zaprezentują Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej i wiolonczelista Szymon Krzemień pod batutą Wojciecha Rodka.

Kompozytor Władysław Żeleński występował jako dyrygent i pianista, był recenzentem „Czasu”, organizował koncerty. W 1888 roku na fundamentach krakowskiej Szkoły Towarzystwa Muzycznego utworzył Konserwatorium kształcące nowe pokolenie muzyków. Dzieła Żeleńskiego brzmiały nie tylko w Warszawie i pod Wawelem, gdzie spędził większość zawodowego życia. Z wielkim sukcesem zdobywały estrady Lwowa, Wiednia, Pragi, Paryża i Petersburga, wydawały je oficyny Lipska, Pragi, Mediolanu. Spuścizna kompozytora obejmuje niemal wszystkie gatunki i formy muzyczne uprawiane w II poł. XIX wieku, począwszy od utworów solowych, poprzez kameralne, aż po symfoniczne i operowe. Obchody 100. rocznicy śmierci artysty przywracają pamięć o nim i jego rzadko prezentowanej twórczości.

Cykl zainauguruje koncert poświęcony jego dziełom symfonicznym. Zabrzmi muzyka do dramatu scenicznego Lilla Weneda Juliusza Słowackiego, po raz pierwszy w Lublinie zabrzmi Romance na wiolonczelę i orkiestrę oraz Suita tańców polskich op. 47 i uwertura charakterystyczna W Tatrach. Partytura powstała w Paryżu, ale po raz pierwszy wykonano ją w Krakowie. Mimo tytułowych odniesień, trudno znaleźć tu nawiązania do oryginalnego folkloru góralskiego, na co zwracał już uwagę muzykolog Adolf Chybiński twierdząc, iż „jest to istotnie spojrzenie na Tatry, ale od południa, z okien dobrej restauracji w starym Szmeksie, gdzie wykwintne dania serwują wyfraczeni kelnerzy, do ucha przygrywa grajek cygański, a nastrój stwarzają kryształowe kandelabry i dobre węgierskie wino”.

Alina Staniak-Ziółkowska 

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonialubelska.pl/ 


3 września 2021 o godz. 19.00 w Wałbrzychu odbędzie się Uroczysty Koncert z okazji nadania Filharmonii Sudeckiej imienia Józefa Wiłkomirskiego.

Po śmierci założyciela i długoletniego dyrektora Filharmonii Sudeckiej obecna dyrektor instytucji Elżbieta Łaganowska przy poparciu Prezydenta Miasta Romana Szełemeja oraz Wałbrzyskiej Rady Seniorów złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o nadanie patronatu. Podczas XXIII sesji Sejmiku województwa dolnośląskiego 29 października 2020 przyjęto uchwałę nr XXIII/558/20 w sprawie zmiany nazwy Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Uchwała jest uhonorowaniem zasług profesora Józefa Wiłkomirskiego dla tej instytucji kultury. Dolnośląscy Radni jednogłośnie poparli tę decyzję.

Uroczyste nadanie Filharmonii imienia Józefa Wiłkomirskiego odbędzie się podczas specjalnego koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą Bartosza Żurakowskiego. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Katarzyna Duda. Muzycy wykonają Marsz triumfalny Józefa Wiłkomirskiego, a także Bolero Maurice’a Ravela, Lezginkę z baletu Gayane oraz Adagio „Spartakus i Frygia” z II suity baletowej Spartakus Arama Chaczaturiana. Ponadto w trakcie koncertu odbędzie się prezentacja nowego logotypu Filharmonii autorstwa wałbrzyskiego grafika Marcina Sikory.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia-sudecka.pl/ 


Pierwszym akcentem jesiennej odsłony Festiwalu Prawykonań w NOSPR będzie instalacja Pryzmaty Przemysława Schellera i Piotra Ceglarka, która od początku września będzie eksponowana w Galerii ASP Rondo Sztuki. Wśród bohaterów tegorocznego biennale nowej muzyki polskiej, które potrwa do 26 listopada 2021, znajdą się również Hanna Kulenty, Agata Zubel, Marcin Stańczyk, Karol Nepelski i Barbara Kinga Majewska.

Tegoroczna, 9. edycja Festiwalu Prawykonań została podzielona na dwie części – wiosenną i jesienną. Kwietniowe koncerty, ze względu na pandemię, dostępne były tylko w streamingu live. Podczas jesiennej odsłony publiczność ponownie będzie mogła zasiąść w sali koncertowej i odwiedzić przestrzenie, w których umieszczone zostaną dwie instalacje dźwiękowe.

Druga instalacja, która znajdzie się w programie Festiwalu, nosi tytuł Ciasne przejście o stromych ścianach. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana publiczności przez autorkę, Barbarę Kingę Majewską w foyer NOSPR 10 października.

W pierwszych dniach października rozpocznie się również koncertowa część programu. Tej jesieni czeka nas łącznie siedem koncertów Festiwalu Prawykonań, podczas których swoją premierę będą miały 22 nowe kompozycje. 3 października, muzycy NOSPR wystąpią pod batutą Francka Ollu z prawykonaniami utworów Hanny Kulenty, Marcina Stańczyka i Katarzyny Krzewińskiej. Na kolejnych koncertach zabrzmią m.in. opera dla dzieci autorstwa Jerzego Kornowicza, chóralne utwory Aleksandra Nowaka, Pawła Łukaszewskiego i Romualda Twardowskiego oraz kwartety smyczkowe Andrzeja Kwiecińskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wśród wykonawców, obok takich topowych polskich zespołów, jak NOSPR, Orkiestra Muzyki Nowej, Kompopolex, po raz pierwszy pojawi się również gościnie jeden z najbardziej cenionych zagranicznych zespołów wykonujących muzykę nową – Klangforum Wien, który zaprezentuje nowe kompozycje Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego.

Utwory Tadeusza Wieleckiego, Cezarego Duchnowskiego, Jerzego Kornowicza, Rafała Ryterskiego, Agnieszki Stulgińskiej, Karola Nepelskiego, Aleksandry Gryki, Agaty Zemla powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: https://nospr.org.pl/pl/program/festiwal-prawykonan 


W dniach 4–9 września 2021 roku odbędzie się jubileuszowy 55. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, podczas którego swój kunszt zaprezentują znani polscy pianiści oraz młodzi początkujący artyści.

Festiwal organizowany jest od 1967 roku, od pierwszej edycji pod honorowym patronatem Ministra Kultury. Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem artystycznym słupskiego Festiwalu był prof. Andrzej Cwojdziński, który pełnił tę funkcję do 1999 roku, a od 2000 roku dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Jan Popis. Od 1974 roku głównemu nurtowi Festiwalu towarzyszy Konkurs „Estrada Młodych”, podczas którego jury wyłania laureatów – szczególnie utalentowanych młodych pianistów. Od 1975 roku przed festiwalową publicznością prezentują się uczestnicy narodowej ekipy kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje muzyka polska. Z imprezą związane były konkursy kompozytorskie, których przedmiotem były utwory na fortepian, prawykonywane podczas Festiwalu.

W tym roku usłyszymy m. in. dzieła Fryderyka Chopina, Franciszka Lessla, Józefa Nowakowskiego, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Artura Malawskiego, Mieczysława Karłowicza, Piotra Perkowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Ponadto będzie miało miejsce światowe prawykonanie utworu Tomasza Jakuba Opałki Duo concertante na duet fortepianowy inspirowanego malarstwem Witkacego; utwór, zamówiony przez Festiwal Pianistyki Polskiej zaprezentuje Chopin Piano Duo (Anna Boczar i Bartłomiej Kominek). Finałowy koncert symfoniczny poświęcony będzie pamięci Haliny Czerny-Stefańskiej (w 20. rocznicę śmierci).

Program Festiwalu: http://www.stsk.eslupsk.pl/imprezy,festiwal-pianistyki-polskiej.html 


Koncert 4 września 2021 o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie inaugurujący nowy sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus poprowadzi Marek Wroniszewski. W programie – dzieła Mikołaja Rimskiego-Korsakowa i Johannesa Brahmsa oraz występ skrzypka Jakuba Haufy i wiolonczelisty Tomasza Strahla, którzy należą do najwybitniejszych polskich wirtuozów swych instrumentów.

Baśniowy, „wyobrażony” Orient zawsze fascynował artystów Zachodu, a impulsem, który rozbudził szczególne zainteresowanie, stało się wydanie w XVIII i XIX wieku kolejnych przekładów arcydzieła literatury arabskiej (zbierające baśnie, legendy i anegdoty z różnych kręgów kulturowych dawnego Wschodu) – Księgi tysiąca i jednej nocy. Jej czarowi uległ też Mikołaj Rimski-Korsakow, jedna z najważniejszych postaci rosyjskiego neoromantyzmu, mistrz orkiestrowych barw i efektów. Właśnie aspekt kolorystyczny ma szczególne znaczenie w jego skomponowanej w 1888 roku orkiestrowej suicie Szeherezada, składającej się z czterech programowych miniatur ilustrujących wybrane epizody cyklu. Dzieło odniosło ogromny sukces, służąc też m.in. adaptacjom baletowym, filmowym, i do dziś uchodzi za najpopularniejsze w dorobku twórcy.

Jakub Haufa i Tomasz Strahl połączą swe talenty w późnym arcydziele Johannesa Brahmsa, nostalgicznym, wzruszającym, utrzymanym w ciemnym kolorycie Koncercie podwójnym a-moll. Powstał jako wyraz odnowienia trwającej od młodości i wystawianej na różne próby przyjaźni z wielkim skrzypkiem Józefem Joachimem, który pod batutą kompozytora wykonywał dzieło wraz z wiolonczelistą Robertem Hausmannem.

Piotr Maculewicz

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 


W dniach 4–25 września 2021 roku Filharmonia Krakowska zaprasza na II edycję Festiwalu „Szymanowski / Polska / Świat” – edycję wyjątkową, gdyż opiera się ona repertuarowo i organizacyjnie na zainicjowanej początkiem roku Wyszehradzkiej Platformie Muzycznej SZYMANOWSKI, zrzeszającej instytucje kultury z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W ramach tego projektu do otwarcia festiwalu zaproszona została Orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie. Czescy artyści pod batutą Roberta Jindry zaprezentują z udziałem sopranistki Kateřiny Kněžíkovej Czarodziejskie noce, Bohuslava Martinů oraz patrona festiwalu – Karola Szymanowskiego Penthesileę i IV Symfonię koncertującą. W partii solowej usłyszymy pianistę czeskiego, Tomáša Vránę.

Podczas festiwalu koncertować będą – oprócz zespołów Filharmonii Krakowskiej pod batutą dyrektora artystycznego Alexandra Humali – zespoły z zaprzyjaźnionych instytucji Europy Środkowowschodniej. Oprócz wspomnianej Orkiestry Filharmonii w Ostrawie, w Krakowie wystąpi także Slovak Sinfonietta z Żyliny, zaś w listopadzie, w ramach epilogu tegorocznej edycji Festiwalu – artyści z Węgier.

Festiwalowa publiczność usłyszy zarówno dzieła na stałe wpisane w repertuar krakowskiej Filharmonii, w tym II Symfonię Karola Szymanowskiego, która zaprezentowana zostanie w pierwotnej wersji z 1910 roku, jak i rzadko wykonywane dzieła autorstwa Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Ľubicy Čekovskiej czy Ilji Zeljenki, które wybrzmią za sprawą muzyków ze Słowacji.

Małgorzata Koch-Butryn

Program – na stronie www.filharmonia.krakow.pl 


Fundacja „Czas Sztuki” zaprasza na drugi koncert w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego na placu parafialnym w Dębem Wielkim 5 września 2021 o godz.18.00. W programie koncertu znajdą się kompozycje barokowe, XX i XXI wieku w wykonaniu nietuzinkowego tria skrzypcowo-akordeonowego.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zostaną zorganizowane koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość. Podczas wydarzeń wystąpią znakomici artyści: Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Olga Bończyk, Mischa Kozłowski, Agata Barwinek-Bembinow, Tango Fuerte, Reed Connection, Maciej Bator, Katarzyna Wiwer, Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Boniecka, Rafał Łuc, The Time Quartet.

Podczas najbliższego koncertu usłyszymy muzykę Antonia Vivaldiego, Jeana-Marie Leclaira, Alfreda Schittke, Arvo Pärta w interpretacji skrzypków Katarzyny Bonieckiej, Maksymiliana Grzesiaka i akordeonisty Rafała Łuca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny! Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego, Województwa Mazowieckiego i sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


5, 7 i 26 września 2021 o godz. 18.00 łódzki Teatr Wielki organizuje cykl koncertów w regionie łódzkim „Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu Prymasowi Tysiąclecia”: w Parafii św. Floriana w Uniejowie, w Miejskim Ośrodku Kultury w Lututowie i Miejskim Centrum Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

„Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości” – te słowa Kardynała Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego nie tylko są dla nas swoistym drogowskazem życiowym. Są także dobitnym przesłaniem Kardynała towarzyszącym mu przez całe życie i dewizą, która kazała mu czynić to, co czynił, być tym, kim był i dokonywać takich wyborów, jakich dokonywał. A był Człowiekiem wielkim, tak jak wielka była jego wiara w ludzi i nadzieja, że dobro zawsze zwycięża zło, a wartość każdego mierzy się tym, co i jak czyni innym. Był konsekwentny w działaniu, wierny swoim ideałom i wyrozumiały dla słów innych. W tym roku mija 120. rocznica urodzin Prymasa i 40. – Jego odejścia, a w lutym 2001 zakończony został proces beatyfikacyjny Kardynała; długo wyczekiwaną beatyfikację świętować będziemy 12 września 2021.

Artyści łódzkiego Teatru Wielkiego pragną uczcić tego Wielkiego Człowieka tym, w czym czują się najlepiej – piękną muzyką i wspaniałym śpiewem fragmentów dzieł takich mistrzów, jak Stanisław Moniuszko, Andrzej Kurylewicz, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Leo Delibes, Bułat Okudżawa, Andrew Llyod Webber i Astor Piazzolla.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegóły – na stronie http://www.operalodz.com/ 


Fundacja Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki” zaprasza duety, a także indywidualnych śpiewaków i pianistów do udziału w kursie mistrzowskim „Liryka wokalna w duecie”, który odbędzie się w Pałacu Ojrzanów (ul. Tarczyńska 1, Żabia Wola) w dniach 6–10 września 2021 roku.

Jest to jedyny tego rodzaju kurs mający ma na celu pogłębienie umiejętności interpretacji pieśni, kameralnego muzykowania oraz współpracy śpiewaka i pianisty w duecie wokalnym.

Lekcje będą prowadzić cenione artystki – prof. Urszula Kryger i prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska.

W kursie mogą wziąć udział śpiewacy i pianiści – studenci i absolwenci (bez górnej granicy wieku). Zaproszenie jest skierowane do istniejących duetów oraz artystów indywidualnych, którzy podczas kursu będą pracować także w duetach utworzonych z pozostałymi kursantami.

Organizator zapewnia Uczestnikom w czasie trwania kursu 5 lekcji dla każdego duetu według grafiku ustalonego przez prowadzących, przy czym lekcje będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych – Uczestników kursów. Zapewnione zostanie również zakwaterowanie w pokojach 1 lub 2-osobowych wraz z pełnym wyżywieniem w Pałacu Ojrzanów. Kurs zakończony będzie koncertem w wykonaniu Uczestników.

Zgłoszenia wraz z CV artystycznym należy przesyłać do 20 sierpnia 2021 na adres kontakt@przyjacielemuzyki.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad Akademią Kameralistyki objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Zasady uczestnictwa


Rok 2021 uchwałą Sejmu RP został ustanowiony został Rokiem Grupy Ładosia. Z tej okazji 8 września o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się koncert „Pamięci Grupy Ładosia”. Koncert poprzedzi wykład dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof w Sztutowie o działalności „Grupy Ładosia” na rzecz ratowania europejskich Żydów od zagłady.

Grupa Aleksandra Ładosia, posła RP w Szwajcarii, złożona z polskich dyplomatów, pracowników Poselstwa RP w Bernie i przedstawicieli organizacji żydowskich, uratowała europejskich Żydów przed transportem do obozów zagłady w czasie II wojny światowej, zdobywając i fałszując dla nich „paszporty życia” (ok. 10 tys.) państw południowoamerykańskich.

Podczas wrześniowego koncertu Orkiestra Kameralna Filharmonii Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Piotra Pławnera zaprezentuje Sinfoniettę Szymona Laksa, który w latach II wojny światowej przebywał w obozie w Oświęcimiu, był członkiem kapeli oświęcimskiej, następnie jej dyrygentem oraz więziony był w obozie w Dachau. Zabrzmią również utwory Gustava Mahlera, Edwarda Elgara, Julesa Masseneta i György’ego Ligetiego. Skrzypek Piotr Pławner wystąpi także w roli solisty.

Szczegółowy program: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/pamieci-grupy-ladosia/ 


W trakcie trzydniowej debaty w Olsztynie w dniach 9–11 września 2021 naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków będą prezentować swoje przemyślenia nad kobiecą kulturą muzyczną w szerokim spektrum twórczości, wykonawstwa, recepcji, a także refleksji o muzyce. 50. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce” będzie miała miejsce w budynku Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Fenomen muzyki kobiet, a także ich udziału w szeroko rozumianej kulturze muzycznej jest zjawiskiem, które nadal pozostaje na uboczu. Bezsprzeczny rozwój badań z tego zakresu pozwala na nowo odczytywać drugoplanowość kobiecych dokonań w obszarze europejskiej kultury muzycznej do końca XIX wieku. Echa muzycznej przeszłości kobiet pozostają ważkim zagadnieniem także wobec wyzwań współczesności. Te wszystkie sfery stanowią istotny przyczynek do badań nad kobiecą kulturą muzyczną w szerokim spektrum twórczości, wykonawstwa, recepcji, a także refleksji o muzyce.

Konferencja ZKP odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert kameralny (10.09, godz. 17.30) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, na którym zaprezentowana zostanie twórczość współczesnych polskich kompozytorek: Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Anny Ignatowicz-Glińskiej i Bettiny Skrzypczak.

Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły wydarzenia – w programie: https://ws.uwm.edu.pl/ 


Fundacja Muzyczna „Harmonie i hałasy” zaprasza na koncerty zapowiadające Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawską Jesień”, które odbędą się 9 września 2021 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu i 12 września o godz. 17.30 w warszawskim Klubie Akwarium (Skwer).

Zanurzenie w dźwięku to temat tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” – mocną zapowiedzią festiwalowych wrażeń będą koncerty, na których klasyczne już pozycje nowszej muzyki (Anthèmes 2 Pierre’a Bouleza, Prologue Gérarda Griseya) zabrzmią obok utworów kompozytorów młodszych generacji: Concerto grosso na niekonwencjonalne instrumenty i orkiestrę prezesa Oddziału Wrocławskiego ZKP Mateusza Ryczka i zyskującego coraz większy międzynarodowy rozgłos Austriaka Matthiasa Kranebittera.

Osiadły w Wiedniu kompozytor, altowiolista i konstruktor nowatorskich systemów elektroakustycznych Rafał Zalech wystąpi jako solista oraz przedstawi swój nowy utwór na elektroniczną orkiestrę młodzieżową Greatest Hits. Nowoczesne technologie, wielokanałowa projekcja dźwięku posłużą stworzeniu wielowymiarowej muzycznej przestrzeni.

Utwory zaprezentują: Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. Kolberga w Radomiu pod dyrekcją Przemysława Zycha, Anna Kwiatkowska (skrzypce) i Rafał Zalech (altówka). Za warstwę elektroniczną wykonywanych utworów odpowiadają Rafał Zalech i Mateusz Ryczek.

Więcej informacji: https://warszawska-jesien.art.pl/2021/aktualnosci/koncert-zapowiadajacy-warszawska-jesien- 


Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku obchodzi 100-lecie istnienia zaprasza w dniach 10–18 września na specjalną edycję Festiwalu Młodej Muzyki.

Festiwal jest kontynuacją koncertów towarzyskich, które cyklicznie odbywały się od 2012 roku. W tym roku poświęcony będzie jubileuszowi jednego z najważniejszych stowarzyszeń muzycznych, działających w regionie od 1921 roku. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych. Od początku swojej działalności PTM zajmuje się organizowaniem koncertów, promowaniem kultury wysokiej, rozwijaniem i upowszechnianiem kultury muzycznej i edukacji artystycznej.

W programie znalazły się więc utwory różnych generacji twórców związanych z Toruniem, w tym twórczość młodych kompozytorów. Zabrzmi muzyka klasyczna, nowa, carillonowa, elektroakustyczna i jazzowa, a także piosenka literacka. Dwa koncerty monograficzne poświęcone będą pamięci Bogusława Schaeffera i Piotra Perkowskiego. Nie zabraknie prawykonań.

Ponadto odbędą się wieczory promujące młodych instrumentalistów, koncerty i spotkania z udziałem znakomitych artystów z całej Polski, w tym z pochodzącym z Torunia Piotrem Mossem, wystawa, warsztaty „Elektro-Legendy” oraz zaplanowano wydanie jubileuszowej publikacji.

Wystąpią znakomici soliści, zespoły i orkiestry, m. in. Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, Gabriela Szendzielorz, Sepia Ensemble, Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa i Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: http://www.ptm.info.pl/ 


Festiwal Łódź Czterech Kultur 2021, organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, odbędzie się w dniach 10–18 września pod hasłem „Przyszłość teraz!”, ale już 14 sierpnia będzie można wziąć udział w otwartych koncertach w podwórkach kamienic w ramach obchodów 75. rocznicy urodzin Daniela Libeskinda, a 15 sierpnia – w Łódzkim Pikniku Różnorodności w Parku Ocalałych.

Wśród biletowanych wydarzeń muzycznych są: koncert otwarcia z udziałem Patryka Pietrzaka, zespołu Muchy i izraelskiej multiinstrumentalistki Keren Tannenbaum, koncerty białoruskiej grupy Superbesse i niemieckiej The Notwist, a także widowisko „Muzyka Ksiąg Jakubowych” na kanwie powieści Olgi Tokarczuk. Premiera dzieła w wykonaniu m.in. kompozytorki i śpiewaczki Agaty Zubel, tria Bastarda i Lutosławski Quartet odbędzie się 11 września o godz. 20.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Mateusza. Jak zaznaczają organizatorzy: „zainspirowana epickim dziełem Olgi Tokarczuk „Muzyka Ksiąg Jakubowych” sięga do historycznej i geograficznej przestrzeni, w której narodziła się i funkcjonowała intrygująca wyznaniowo i filozoficznie sekta frankistów. Z wielu muzycznych cegiełek rodzi się spójny kolaż, w którym obok klasyki – Haydna i Mozarta – pojawiają się kompozycje czerpiące z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów, mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych.

W sekcji teatralnej na widzów czekają cztery premiery, a także pokaz filmu @miriamfrompoland w reżyserii Piotra Szczepańskiego, warsztaty uważności dla dorosłych, spacery filozoficzne dla dzieci w nurcie głębokiej ekologii, filmowe i książkowo-filmowe spacery po Łodzi, Łódzki Piknik Różnorodności i Piknik Międzypokoleniowy z koncertem Majki Jeżowskiej i zespołu Dikanda w Parku Ocalałych.

Program – na stronie https://www.4kultury.pl/ 


W Roku Cypriana Kamila Norwida Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Opera Krakowska wraz z Programem Drugim Polskiego Radia i Zamkiem Królewskim na Wawelu zapraszają na premierę opery Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. Wydarzenie odbędzie się 10 września 2021 o godz. 20.30, z powtórzeniem spektaklu 11 września na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wydarzenie jest jedynym tak wysokiej rangi przedsięwzięciem ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Roku Cypriana Kamila Norwida” w 200. rocznicę urodzin poety, prozaika i dramatopisarza. Patronat honorowy nad spektaklem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński.

Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej jest nie tylko drugą na świecie po Vandzie Antonina Dvořáka ukończoną i wystawioną operą poświęconą tematyce legendarnej polskiej władczyni. To pierwsza opera w katalogu kompozytorki – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego.

Nowa opera jest próbą dokonania niezwykłej syntezy elementów legend pradziejów miasta Krakowa, twórczości Norwida i kulturowych kontekstów epoki romantyzmu oraz współczesnej kompozycji muzycznej, w której rolę wiodącą odgrywają wyraźnie wyczuwalne rytmy polskich tańców narodowych współgrających z prasłowiańskim zaśpiewem chóralnym. Kompozytorka odczytuje norwidowskie wartości we współczesnym kontekście, skłaniając do wielopłaszczyznowych refleksji.

Wybór czasu i miejsca realizacji prawykonania dzieła nie są przypadkowe. To właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. Również tam, w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej, odbył się dwadzieścia lat temu – w 2001 roku – symboliczny pochówek Cypriana Kamila.

Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej, dedykowana pamięci Jadwigi Haliny Gallowej, to blisko 70-minutowe dzieło muzyczne stworzone z myślą o wykonaniach wieloobsadowych na głosy solowe, chór mieszany, chór dziecięcy, balet i orkiestrę symfoniczną.

Dofinansowano w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Justyna Pieszczek-Zadańska

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.opera.krakow.pl 


30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater odbędzie się w Częstochowie w dniach 10–15 września 2021 roku. Wydarzenie jest zorganizowane w hołdzie Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu – Prymasowi Tysiąclecia.

Patronat honorowy nad 30. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej Gaude Mater objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Metropolita Częstochowski adp Wacław Depo.

Udział w jubileuszowej edycji wezmą Magdalena Kaczor, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej i Chór Collegium Cantorum, Chór Kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus Humanus, Warsaw Harmony, Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Jasnogórski Zespół Instrumentów Dętych oraz Zespół Muzyki Dawnej Kapela Jasnogórska.

W repertuarze festiwalu znajdą się między innymi Msza łacińska Es-dur i Msza e-moll Stanisława Moniuszki, symfonie na organy i prawykonanie Intrady Feliksa Nowowiejskiego, prawykonanie Trio sonat Marcina Józefa Żebrowskiego, a także Oster-Oratorium BMV 249 Johanna Sebastiana Bacha.

Festiwalowi towarzyszy ponadto wystawa „Cisza ikony” Pauliny Krajewskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program wydarzenia: https://gaudemater.pl/festiwal-2021-program/ 


I edycja Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” odbędzie się w Stargardzie w dniach 10–12 września 2021. „Przestrzeń dźwięku” to polskie tłumaczenie nazwy Festiwalu, która w pełni oddaje charakter muzyki tego znakomitego kompozytora, pedagoga, profesora Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy.

Miejsce organizacji Festiwalu nie jest przypadkowe. Stargard jest miastem rodzinnym Marka Jasińskiego, gdzie kształtowała się jego miłość do muzyki. Twórczość Profesora byłą źródłem wielkich i niepodważalnych wartości: piękna, dobra, prawdy i głębokiej wiary. Dzięki nowemu Festiwalowi muzyka Marka Jasińskiego znajdzie swoje trwałe miejsce w repertuarze wykonawców w kraju i za granicą oraz będzie kształtować i inspirować młodych kompozytorów i wykonawców.

Muzyka kompozytora zabrzmi w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Stargardzie. Usłyszymy również utwory Szymona Godziemba-Trytka, Józefa Świdra i Wojciecha Błażejczyka. Kompozycje polskich twórców usłyszymy w wykonaniu Chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej In Terra Pax pod dyrekcją Moniki Bažikowej, Joli Szczepaniak & Jazz Quartet, chóru dziecięcego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie, Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Orkiestry Camerata Stargard pod dyrekcją dr hab. Szymona Wyrzykowskiego; w roli solistki wystąpi znana mezzosopranistka Małgorzata Pańko-Edery.

W ramach Festiwalu odbędzie się ponadto wystawa prezentująca sylwetkę Marka Jasińskiego (w Parku im. Bolesława Chrobrego w Stargardzie), a także spotkanie z udziałem uczniów Profesora.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji o kompozytorze na stronie www.marekjasinski.org.pl 


Teatr Otwarty w Gdańsku, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, zaprasza w dniach 10–25 września 2021 na XXI Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”. Koncerty będą miały miejsce w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jerzego, w Dworku Sierakowskich i Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu.

Festiwal zdążył już na stałe wpisać się na Kulturalną Mapę Polski Północnej, stając się jedną z turystycznych – letnich wizytówek Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego Kurortu wypełni muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Program tegorocznego Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza: koncerty „Od Bacha do współczesności”, „Przeboje muzyki wokalnej i instrumentalnej”, „Chopin, anioły i demony”, „W komnatach Pana Stanisława”, koncert hiszpański w 75. rocznicę śmierci Manuela de Falli „Muzyka słonecznej Andaluzji”, koncert wieńczący Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków „Canto amore mio” – dedykowany Patronce Festiwalu, koncert kameralny w 80. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego „Między muzyką a polityką”, „Tańczące Eurydyki ” w 85. rocznicę urodzin Anny German oraz koncert finałowy szlagierów 20-lecia międzywojennego. Usłyszymy m. in. muzykę Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Ottona Mieczysława Żukowskiego, Jerzego Gablenza i Pawła Seligmana.

Wśród artystów tegorocznego wydarzenia są znakomici soliści i zespoły: mezzosopranistka Magdalena Cornelius-Kulig, tenor Jacek Szymański, akordeonista Maciej Zimka, Joanna Nawrot & Baltic Quasideon Group, Duo Fortecello, Trio Fogg i dyrektor artystyczny Festiwalu Dariusz Wójcik.

W ramach Festiwalu odbędą się ponadto Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków oraz III Poranki Muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca; zrealizowano z udziałem środków finansowych Gminy Miasta Sopotu.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach i szczegółowy program – na stronie www.teatrotwarty.pl 


77. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej zainaugurowany zostanie koncertem muzyki Maurice’a Ravela, Siergieja Rachmaninowa oraz – oczywiście – patrona instytucji, Henryka Mikołaja Góreckiego. Na wieczór pełen wrażeń 10 września 2021 o godz. 19.00 zaprosi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją swojego Kierownika Artystycznego, Yaroslava Shemeta. Gościem tego wieczoru będzie wybitny pianista Andrew von Oeyen, którego usłyszymy w partii solowej Koncertu fortepianowego Ravela.

Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał op. 82 Henryka Mikołaja Góreckiego, które zabrzmią jako pierwsze, odkryto już po jego śmierci, w domowym archiwum. O przygotowanie tej kompozycji do prawykonania w 2016 roku zadbał syn kompozytora. Jest to dzieło o charakterze elegijnym, w którym usłyszymy odwołania do twórczości Richarda Wagnera. Wypełniają je instrumenty smyczkowe, dzwony, perkusja oraz fortepian.

Po tym niezwykle refleksyjnym wstępie, przyjdzie czas na Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Pełnym emocji zwieńczeniem wrześniowej inauguracji będą Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa, ostatnie z jego większych dzieł.

Elżbieta Huzior

Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2021 / 2022 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 


Polski Impresariat Muzyczny zaprasza na koncerty wypełnione pięknymi pieśniami i cudowną muzyką fortepianową w interpretacji mezzosopranistki Zuzanny Nalewajek i pianisty Pawła Sommera. Koncerty odbędą się 10 września 2021 o godz. 18.00 w Barlineckim Ośrodku Kultury, 11 września o godz. 17.00 W Państwowej Szkole Muzycznej w Choszcznie oraz 12 września o godz. 16.00 w Ogrodzie Dendrologicznym Przelewice.

Zuzanna Nalewajek studiuje na wydziale wokalno-aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej i uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej działającej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest laureatką konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Z UMFC związany jest także Paweł Sommer: jest pracownikiem i doktorantem uczelni (klasa prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn), stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ceniony kameralista występuje również jako solista, a także towarzyszy śpiewakom na wielu prestiżowych konkursach i kursach w Polsce i za granicą.

W interpretacji znakomitych młodych artystów usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Władysława Żeleńskiego, Emila Młynarskiego, a także Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta i Hugo Wolfa.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Informacje o zaproszeniach: http://muzycznyimpresariat.pl/ 


Polska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów zabrzmi w dniach 11-18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych. II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich i finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przygotowania do II edycji konkursu przypadły na czas pandemii COVID-19 niesprzyjający działalności artystycznej, zwłaszcza tej o charakterze międzynarodowym. Mimo tego do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż w pierwszej edycji. Uczestnicy przygotowali własne programy artystyczne, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów.

„Rozpoczynamy konkurs już 10 września koncertem zwycięzców ubiegłej edycji. Usłyszymy rosyjskiego pianistę Pavla Dombrovskiego i zespół Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Wśród tegorocznych uczestników znaleźli się reprezentanci nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że we wrześniu czeka nas piękne święto polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany i monitory, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie” – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert inauguracyjny 10 września oraz codzienne transmisje na żywo kolejnych etapów przesłuchań konkursowych w dniach 11-17 września, jak również galę wręczenia nagród i koncert laureatów 18 września można śledzić na żywo na kanale YouTube oraz na fanpage’u Facebook Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi od drugiego etapu będą warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Jacka Marczyńskiego, które NIMiT organizuje wraz z „Ruchem Muzycznym” i Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Teksty relacjonujące postępy uczestników konkursu będą ukazywać się w elektronicznym, codziennym biuletynie konkursowym na stronie internetowej https://konkursmuzykipolskiej.pl/ 

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


W dniach 11–18 września 2021 Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem ma zaszczyt zaprosić wszystkich melomanów na XIII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach”. Wśród gwiazd tegorocznej edycji m. in. Marcin Masecki ,Olga Pasiecznik, Agata Zubel, Szymon Komasa, Marcin Zdunik, orkiestra i chór NFM pod dyrekcją Marzeny Diakun oraz Camerata Silesia.

Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach" jest interdyscyplinarnym wydarzeniem artystycznym, które w ciągu swoich 12 edycji zdobywa coraz szerszą publiczność. Wyjątkowa formuła Festiwalu zachęca do dialogu na wielu poziomach – artystów z melomanami, muzyków polskich z zagranicznymi, muzyki dawnych mistrzów z osiągnięciami muzyki najnowszej, artystów wybitnych i uznanych na całym świecie z debiutującymi na Festiwalu talentami. Program obecnej odsłony jest bardzo zróżnicowany, będzie można posłuchać zarówno dzieł z epoki baroku, jak i współczesnych kompozycji.

Zainauguruje Festiwal 11 września wykonanie utworów Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Szymańskiego i Karola Szymanowskiego. 12 września w Teatrze im. S.I. Witkiewicza odbędzie się premiera wyjątkowego spektaklu przygotowanego specjalnie dla festiwalu „Muzyka na Szczytach” – La voix humaine F. Poulenca. 14 września w Kinie Miejsce w Zakopanem zostanie wyświetlony film w reżyserii Agnieszki Holland Kopia Mistrza. W Kościele św. Krzyża 15 września zadebiutują młodzi utalentowani muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu oraz Musica Mundana School z Belgii. Miłośników muzyki chóralnej zachwyci koncert 17 września: zabrzmią kompozycje Pawła Szymańskiego, Sofii Gubajduliny, Pawła Mykietyna i Johna Tavenera. Podczas koncertu finałowego utwory Johanna Sebastiana Bacha i Arvo Pärta usłyszymy w interpretacji znakomitych Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza.

W ramach Festiwalu odbędą się ponadto spotkania publiczności z artystami i dziennikarzami „Klub Rozmów na Szczytach” oraz dwie wyjątkowe wystawy: plenerowa przy ul. Krupówki – fotografii Andrzeja Ziółkowskiego, pokazujących oblicza wielu różnych religii wyznawanych w Indiach „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” oraz „Twórcy Podhala 6”, prezentująca dorobek artystyczny twórców mieszkających i tworzących na Podhalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Festiwalu: http://muzykanaszczytach.com/pl/ 


Podczas koncertu 11 września 2021 o godz. 19.00 rozpoczynającego sezon 2021/2022 w Filharmonii Łódzkiej, który poprowadzi dyrektor artystyczny instytucji Paweł Przytocki, zaprezentują się oba zespoły artystyczne Filharmonii.

W wykonaniu Chóru zabrzmią pieśni Romualda Twardowskiego, który łączy elementy nowych technik kompozytorskich z reminiscencjami muzyki epok minionych, podkreślając znaczenie tradycji. Z kolei Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz, z późnoromantyczną fakturą orkiestrową, zwraca uwagę wyraźnymi wpływami polskiego folkloru. Kompozytorka wykorzystała m.in. parafrazę pieśni Pije Kuba, stylizację melodii Oj, chmielu, chmielu i dynamiczny rytm oberka. Koncert został napisany w 1949 r. na konkurs kompozytorski i, w co trudno uwierzyć, do tej pory nie był w Łodzi wykonywany. Jego interpretację przedstawi znana łódzkim melomanom Julia Kociuban, która za płytę z nagraniem tego utworu (z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego) otrzymała w 2020 roku nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.

Utworem wcześniejszym jest I Symfonia f-moll Dymitra Szostakowicza. Choć to praca dyplomowa młodego, zaledwie 18-letniego twórcy, zarysowuje się już w niej indywidualność przyszłego kompozytora symfonii „Leningradzkiej”.

Karolina Albińska

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl 


11 września 2021 o godz. 18.00 w świdnickim Kościele Pokoju pw. Trójcy Świętej odbędzie się koncert z okazji 20-lecia wpisania Kościoła na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz 20. rocznicy ataku na World Trade Center. W roli solisty wystąpi wybitny pianista Rafał Blechacz.

Podczas koncertu odbędzie się światowa premiera Adagia pamięci ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Utwór, który został zamówiony u poznańskiej kompozytorki przez Filharmonię Poznańską, zaprezentuje Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Łukasza Borowicza – dyrektora muzycznego instytucji.

Poznańscy Filharmonicy pod batutą ich nowego dyrygenta-szefa towarzyszyć będą wybitnemu soliście. Rozchwytywany Rafał Blechacz rzadko pojawia się w Polsce. Ceniony i podziwiany na całym świecie pianista da swój jedyny w tym roku koncert z orkiestrą w Polsce właśnie w Świdnicy. W interpretacji artystów w słynnym Kościele Pokoju usłyszymy XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusa Mozarta. W programie pojawi się również XL Symfonia g-moll KV 550 Mozarta.

Informacje o zaproszniach na koncert – na stronie https://sok.com.pl/wydarzenie/blechacz-gra-mozarta/ 


11 września 2021 o godz. 21.00 na VOD Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędzie się premiera online pierwszej opery Rafała Zapały Solastalgia.

Solastalgia – pojęcie ukute przez australijskiego filozofa Glenna Albrechta. Opisuje zespół dolegliwości psychicznych i fizycznych, zaburzenia depresyjne i lękowe wywołane zmianami klimatycznymi, poczuciem bezradności wobec zachodzących przemian oraz przytłoczeniem globalnymi narracjami medialnymi na ich temat. To stan tęsknoty za domem, odczuwany nawet wtedy, gdy jesteśmy tam fizycznie. To tylko kwestia czasu, zanim poczujemy się uchodźcą u siebie. Technologiczne utopie końca XX w. zamieniły się dystopie. Doświadczamy „roztapiania" kluczowych i stabilnych dotąd pojęć takich jak: człowiek, życie, świadomość, natura, kultura, sztuka, doświadczamy kryzysu demokracji, kryzysu wiary, w tym wiary w naukę. Ludzka cywilizacja znalazła się w stanie niepewności. Zanurzamy się, rozpuszczamy, a może nawet toniemy w oceanie informacji.

Kluczową inspirację kompozytor Rafał Zapała znalazł jednak w najbardziej oryginalnej koncepcji Stanisława Lema – świadomy wodny byt ożywiony, inteligentny ocean – Solaris, czyli Sola (ri) stalgia. Jego eksperymentalna opera powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

https://vod.opera.poznan.pl/ 


Świętujący w 2021 roku 30-lecie działalności duet wiolonczelistki Anny Sawickiej i akordeonistki Elżbiety Rosińskiej, do których 15 lat temu dołączyła skrzypaczka Małgorzata Skorupa, podczas koncertu 13 września 2021 roku o godz. 19.00 w ramach X Wieczorów Muzycznych u św. Andrzeja Boboli w Sopocie prawykona utwory Zbigniewa Pniewskiego i Jakuba Pawlaka.

Z okazji jubileuszu zespół zamówił u kilku kompozytorów różnych generacji utwory na trio złożone ze skrzypiec, wiolonczeli i akordeonu. Dwa z nich po raz pierwszy zabrzmią podczas koncertu w sopockim Kościele pw. św. Andrzeja Boboli: Uno momento dopo Zbigniewa Pniewskiego i Qui pro quo Jakuba Pawlaka. Zamówienia kompozytorskie zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Zbigniew Pniewski (ur. 1946) współpracuje z zespołem od 2019 roku. Uno momento dopo (Chwilę po) jest jednoczęściową kompozycją o polifonizującej fakturze i zmiennej metrorytmice. Dynamika oscyluje wokół piano, tok narracji często przerywają pauzy. Muzyka Pniewskiego jest tajemnicza, pełna niedopowiedzeń, zagadkowa. Można się doszukać w niej odbicia przeżyć kompozytora związanych z pandemiczną rzeczywistością – utwór powstał wiosną 2021 roku. Jakub Pawlak (ur. 2000) jest studentem klasy kompozycji Pawła Mykietyna i klasy dyrygentury Kai Bumanna w gdańskiej Akademii Muzycznej. Qui pro quo in pięciu częściach z języka łacińskiego oznacza zabawne nieporozumienie, wynikające z wzięcia kogoś za inną osobę lub niezrozumienie czyichś słów. Ów element nieporozumienia można odszukać na płaszczyźnie mikro-, a także makroformy w parach dialogujących ze sobą części oraz zestawieniach pięciu części tego utworu o odmiennych charakterach. Kompozycja jest odzwierciedleniem inspiracji kulturą klezmerską, literaturą rosyjską i folklorem krajów bałkańskich.

Program uzupełnią utwory Arvo Pärta, Jules’a Masseneta, Mariana Gordiejuka i Jerzego Mądrawskiego. Koncert poprowadzi Justyna Ślubowska.


Łódzki Teatr „Logos” zaprasza 14 września 2021 na premierę wydarzenia multimedialnego Paradiso na motywach Boskiej Komedii Dantego.

Raj z Boskiej Komedii Dantego Alighieri to nie sielski zinfantylizowany obraz aniołków na niebieskich chmurkach. Realizatorzy spektaklu Paradiso, trzeciej części dzieła wielkiego Florentczyka, idą za wizją Dantego, ale uniwersalizując postaci i zdarzenia posuwają się jeszcze o krok dalej, malując logosowy Raj barwami pełnymi dystansującej ironii. Zaproponowany przez reżyserkę Ewę Wycichowską gatunkowy synkretyzm pozwala na podróż przez meandry ludzkich słabości, wątpliwości i pragnień, ale w Paradiso Teatru Logos nie znajdziemy tak mocno obecnej u Dantego polityki, konkretnych biografii i zamkniętej narracji. Wycichowska i współtwórcy spektaklu raczej dialogują z Dantem niż go ilustrują, ale cel jest wspólny – to droga, na której nie ma łatwych pytań i jeszcze łatwiejszych odpowiedzi. Paradiso jest kulminacją wędrówki Dantego i kulminacją wędrówki twórców spektaklu, którzy przeprowadzają widza przez trzy części Boskiej Komedii, tworząc przestrzeń artystycznych poszukiwań i duchowego doznania.

Paradiso, podobnie jak wcześniejsze kreacje, będzie wydarzeniem artystycznym skupiającym artystów różnych dziedzin. Po doświadczeniu realizacji Inferno w warunkach istniejącej pandemii i budowaniu transgresyjnej pod względem gatunkowym formy, zamiarem Ewy Wycichowskiej jest wykorzystanie wizualizacji filmowej, zrealizowanej we współpracy z Jarosławem Darnowskim (wcześniej odpowiedzialnego za montaż filmowy przy Inferno). Strona muzyczna została powierzona kompozytorce realizującej finałową scenę Inferno Aldonie Nawrockiej, która nacechowana jest także brzmiącymi antyfonami Hildegardy z Bingen. Dążąc do multimedialnego projektu artystycznego zostało założone, że spektakl stanie się interaktywną hybrydą opery współczesnej z tańcem, słowem, technologią filmową i kosmosem.

Jagoda Ignaczak

Więcej na: https://www.logos.art.pl 


W tym 2021 roku 64. Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, który odbędzie się w dniach 16–26 września, towarzyszy hasło „Zanurzenie” – festiwal zanurza się w przestrzeni i czasie, w dźwiękach, symbolach, pozwala doświadczyć ich złożoności, różnorodności, niejednoznaczności i polifoniczności.

Na tegoroczną „Warszawską Jesień” składają się koncerty, formy operowe i okołooperowe, spektakle muzyczne, instalacje, performanse, działania w przestrzeni publicznej, spotkania z artystami, warsztaty kompozytorskie i audycje Festiwalowego Radia Internetowego. Prezentujemy: ponad 60 kompozytorek, kompozytorów, autorek i autorów ze specjalną obecnością na Festiwalu Elżbiety Sikory, Ash Fure i Krzysztofa Knittla; 31 prawykonań i premier, z czego 18 dotyczy utworów przez Festiwal zamówionych i ulokowanych w trzech festiwalowych nurtach: głównym, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni; a także wydarzenia mające status towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi. Peryskop festiwalowej łodzi podwodnej idzie w dół, a „Jesień” zanurza się w muzyce i dźwiękach na dobrych dziewięć dni.

Tegoroczny festiwal powstał przy współpracy z: Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Literatury, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, festiwalami Wien Modern i Donaueschingen Musiktage, IRCAM, Niemiecką Radą Muzyczną, siecią festiwali ULYSSES, Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, Programem Drugim i Trzecim Polskiego Radia, Teatrem Komuna Warszawa, Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, klubem Pardon, To Tu i Austriackim Forum Kultury.

Jerzy Kornowicz

Strona Festiwalu: https://warszawska-jesien.art.pl/2021/strona-glowna 


IV Konferencja z serii „Muzyka polska za granicą”, organizowanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, odbędzie się w dniach 16–17 września 2021 w ramach 64. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W tym roku konferencja poświęcona będzie Festiwalowi „Warszawska Jesień” – jego roli i znaczeniu dla życia muzycznego krajów po obu stronach „żelaznej kurtyny” i po jej upadku.

Celem czwartej konferencji poświęconej muzyce polskiej za granicą jest refleksja nad rolą i znaczeniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” dla życia muzycznego krajów po obu stronach „żelaznej kurtyny” – także po jej upadku. „Warszawska Jesień” to nie tylko festiwal nowej muzyki: od samego początku jego pozycja jest wyjątkowa – festiwal powstał w 1956 roku na fali politycznej odwilży i przez wiele lat był często jedynym źródłem informacji o nowych nurtach muzycznych dla środowisk artystycznych w ZSRR i krajach bloku wschodniego. Jednocześnie przyjeżdżając do Warszawy kompozytorzy z całego świata mieli okazję poznać muzykę współczesną stworzoną w Polsce i innych krajach po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”.

„Warszawska Jesień” traktowana była jako miejsce spotkania Wschodu i Zachodu. Niemniej jednak warto spojrzeć na wieloletnią historię tego wyjątkowego festiwalu i rolę kulturotwórczą, jaką odegrał w karierze kompozytorów i artystów zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu. Czy „Warszawska Jesień” i muzyka prezentowana na festiwalu pozostawiły trwały ślad w życiu muzycznym i kulturalnym świata podzielonego „żelazną kurtyną”? Jakie znaczenie miała „Warszawska Jesień” po 1989 roku i jaką rolę festiwal pełni dziś w zupełnie innej rzeczywistości geopolitycznej? Udział w dyskusjach na wszystkie te tematy, z uwzględnieniem różnych poglądów i perspektyw metodologicznych, wezmą znani muzykolodzy z całego świata.

Konferencja będzie transmitowana online na Facebooku i YouTube Instytutu Sztuki PAN.

Szczegółowy program – na stronie IS PAN https://bit.ly/2Xt3frp 


Mała Warszawska Jesień w 2021 roku wkracza w wiek nastoletni. Jedenaście lat to czas, w którym dziecko jest już w pełni zanurzone w człowieczeństwie. Tegoroczna Mała Warszawska Jesień w dniach 17–26 września przyjrzy się wnikliwie problemom wieku dziecięcego, chociaż również jak zwykle i głównie – zaprosi do zabaw dźwiękowych i eksperymentowania oraz czysto estetycznego odbioru muzyki.

W 2021 roku Mała Warszawska Jesień nawiązywać będzie szczególnie i na różne sposoby do tego, z czego wyrasta – do założeń głównego nurtu festiwalu. Podejmując motyw zanurzania odbiorcy w sztuce zaprosi najmłodszych słuchaczy, ale tych starszych również – do pełniejszego odbioru zmysłowego sztuki, bo do słucho-patrzenia, czyli do jednoczesnego odbioru muzyki i obrazu.

Wśród kompozytorek i kompozytorów „małej” Jesieni znajdą się Wojciech Błażejczyk, Krzysztof Knittel, Elżbieta Sikora, Lidia Zielińska, Tadeusz Wielecki, Agata Zubel i Wojciech Ziemowit Zych. Młodzi słuchacze będą też mogli poznać utwory współczesnych kompozytorów zagranicznych, m.in. Salvatore’a Sciarrino.

Instrumentalnie tegoroczną Małą WJ zdominują niewątpliwie głos, fortepian, flet i perkusja. Wśród wykonawców festiwalu będzie można usłyszeć między innymi: Dorotę Miśkiewicz, Joannę Freszel, zespół Kwadrofonik, Adama Kośmieję oraz muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia: Andrzeja Krzyżanowskiego i Karola Krasińskiego. Wybrane wydarzenia i koncerty poprowadzą znane i lubiane animatorki: Anna Szawiel i Malina Sarnowska. Tę ostatnią wspierać będą również aktorzy-animatorzy Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki. W ramach 11. Małej Warszawskiej Jesieni zabrzmi premierowo 10 utworów polskich kompozytorów i kompozytorek. Wśród nich znajdzie się 8 prapremier światowych i 2 premiery polskie.

Wszystkie wydarzenia „małego” festiwalu muzyki współczesnej realizowane będą na żywo w salach koncertowych z udziałem publiczności. Dodatkowo koncerty zostaną zarejestrowane (oprócz instalacji) i będzie je można oglądać na stronie internetowej festiwalu.

Anna Kierkosz

Program Festiwalu – na stronie https://warszawska-jesien.art.pl/2021/mala-wj 


17 września 2021 Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana zaprasza na uroczystą inaugurację 77. sezonu artystycznego 2021/2022, podczas której Sali Koncertowej Filharmonii zostanie nadane imię Wojciecha Kilara i odbędzie się prawykonanie najnowszego dzieła Adama Wesołowskiego.

Uroczystość uświetni występ Petera Jablonskiego, wielokrotnie nagradzanego szwedzkiego pianisty o polskich korzeniach cieszącego się międzynarodowym uznaniem. Pozostaje zwolennikiem współczesnych kompozytorów i regularnie dokonuje światowych prawykonań kolejnych utworów. Temu światowej renomy pianiście Wojciech Kilar dedykował i powierzył premierę swojego I Koncertu fortepianowego, za którą pianista otrzymał nagrodę „Orfeusz” podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1997. Właśnie ten utwór usłyszymy podczas inauguracji. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Usłyszymy także Veni Creator Wojciecha Kilara z udziałem Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum.

Ponadto po raz pierwszy zostanie zaprezentowana kompozycja Anioły i demony autorstwa dyrektora Filharmonii Śląskiej Adama Wesołowskiego.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.filharmonia.com.pl/repertuar/1722-Inauguracja-77_Sezonu-Artystycznego-2021_2022 


Szesnaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej od 18 września do 17 października 2021 roku. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego pod tytułem „Przemiany” ma na celu pokazanie największych przemian w historii muzyki, jakie dokonały się zaczynając od epoki baroku.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od kilkunastu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów oraz zainteresowanie kilkunastu tysięcy słuchaczy. Tegoroczny Festiwal zostanie zainaugurowany 18 września w Bytomiu i potrwa do 17 października.

16. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie. Na 16 koncertach w 12 miastach wystąpią wspaniali artyści, wśród których znaleźli się Jakub Jakowicz, Maciej Zakościelny, Piotr Pławner, Jan Tomasz Adamus, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Jarosław Kitala, Roman Widaszek, Grzegorz Biegas, Anna Szostak, Paweł Tomaszewski oraz zespoły: Filharmonia Zagrzeb, Filharmonia Śląska, Capella Cracoviensis, Śląska Orkiestra Kameralna, Camerata Silesia, Cracow Royal Singers.

Na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokazane zostaną przemiany, które mogą stać się inspiracją do kolejnych transformacji w sztuce muzycznej. Zabrzmią m. in. dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Mikołaja Zieleńskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Jana Maklakiewicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Meyera, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Artura Zagajewskiego, Piotra Klimka, muzyka filmowa Wojciecha Kilara, Bartosza Chajdeckiego i Henryka Kuźniaka. Będziemy ponadto świadkami prawykonań najnowszych dzieł Krzysztofa Baculewskiego, Artura Kroschla, Kamila Pawłowskiego oraz dyrektora Festiwalu Adama Wesołowskiego.

Koncertom towarzyszyć będzie kilkanaście wydarzeń artystycznych: projekcje filmowe, wystawy multimedialne, spotkania z artystami. Całość dopełni akcja charytatywna „Śladami Gorczyckiego”.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Festiwalu: https://gorczycki.pl/ 


18 września 2021 o godz. 18.00 Filharmonia Narodowa otwiera wyjątkowy jubileuszowy sezon i zaprasza do wspólnego świętowania 120. rocznicy powstania instytucji.

Podczas koncertu inauguracyjnego dyrektor artystyczny Andrzej Boreyko poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii, a w programie znajdą się dzieła Krzysztofa Pendereckiego – Lacrimosa z Polskiego Requiem (solistka Olga Pasiecznik), Piotra Czajkowskiego – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 (pianista Krzysztof Jabłoński) oraz Gustava Mahlera – IV Symfonia G-dur.

Ponad ćwierć wieku powstawało monumentalne Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego, a każda jego część (począwszy od poruszającej Lacrimosa, zamówionej przez Lecha Wałęsę na 10. rocznicę tragedii grudnia 1970) stawała się muzycznym epitafium dla różnych postaci i wydarzeń, a zarazem wielką syntezą twórczych poszukiwań autora w zakresie zawsze mu bliskiej muzyki oratoryjnej.

Sobotni koncert będzie transmitowany na żywo na kanale Filharmonii w serwisie YouTube.

Towarzyszyć inauguracji będą 2 wydarzenia. 18.09 o godz. 17.00 wykład wprowadzający wygłosi Andrzej Sułek, Szef Redakcji Muzycznej Programu 2 Polskiego Radia. Natomiast 19.09 o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Antonim Witem z okazji premiery jego książki Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci. Podczas obu koncertów w sklepiku filharmonicznym dostępna będzie najnowsza płyta Orkiestry Filharmonii Narodowej i jej pierwszy album pod batutą Andrzeja Boreyki.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegóły: http://filharmonia.pl/ 


Fundacja „Czas sztuki” zaprasza w dniach 18 i 27 września 2021 w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego na edukacyjne spotkania muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z okazji 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki.

Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce 18 września 2021 o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, drugie – 27 września o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Piotra Skrzyneckiego w Miejskiej Szkole Artystycznej im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim.

Udział w spotkaniach „Natura smyczkiem malowana" weźmie kwartet smyczkowy The Time Quartet. Artyści zabiorą słuchaczy w podróż przyrodniczą, podczas której dzięki przepięknym kompozycjom klasycznym odwiedzimy wspólnie zarówno polskie lasy, jak i egzotyczną dżunglę. W programie znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Dymitra Szostakowicza, a także Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Felixa Mendelssohna.

Wstęp wolny! Dofinansowano ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/419254326206009/ 


Już niedługo poznamy nazwiska zwycięzców II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki 2021. Koncerty laureatów odbędą się 18 września o godz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego i 20 września o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej.

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich i finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Do 18 września muzycy będą walczyć o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych. Uczestnicy przygotowali własne programy artystyczne, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów.

Zwycięzcy tegorocznego Konkursu zaprezentują się polskiej publiczności dwa razy: po gali wręczenia nagród 18 września w Filharmonii Podkarpackiej oraz warszawskiej publiczności 20 września w Filharmonii Narodowej. Ponadto w koncertach tych weźmie udział Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Massimiliana Caldiego i Tomasza Chmiela.

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Konkursu: https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/ 

Informacje o biletach: http://filharmonia.pl/ 

                                   http://www.filharmonia.rzeszow.pl/ 


Czwarty koncert w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego, organizowanego przez Fundację „Czas sztuki”, będzie miał miejsce w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim 19 września 2021 o godz. 19.00.

Podczas koncertu wystąpi Reed Connection, czyli soliści Filharmonii Zielonogóskiej: oboista Michał Mogiła, klarnecista Jarosław Podsiadlik i fagocista Rafał Dołęga. W programie koncertu znajdą się arcydzieła muzyki klasycznej, jak i również muzyka filmowa i rozrywkowa, zabrzmią m. in. utwory Ludwiga van Beethovena, Henriego Tomasiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, George’a Gershwina i Leo Delibesa.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zorganizowano koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość. Udział w Festiwalu biorą znakomici artyści: Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Olga Bończyk, Mischa Kozłowski, Agata Barwinek-Bembinow, Tango Fuerte, Reed Connection, Maciej Bator, Katarzyna Wiwer, Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Boniecka, Rafał Łuc, The Time Quartet.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny!

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego i Województwa Mazowieckiego. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


19 września 2021 o godz. 15.00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka" w Chlewiskach Powiatu siedleckiego w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier wystąpi zespół Reed Connection.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w tym roku „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" odbywają się po raz czwarty.

Trio Reed Connection tworzą soliści Filharmonii Zielonogóskiej: oboista Michał Mogiła, klarnecista Jarosław Podsiadlik i fagocista Rafał Dołęga. W programie koncertu znajdą się arcydzieła muzyki klasycznej, jak i również muzyka filmowa i rozrywkowa, zabrzmią m. in. utwory Ludwiga van Beethovena, Henriego Tomasiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, George’a Gershwina, Leo Delibesa, Claude’a Debussy’ego i Carlosa Gardela.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu koncertowego jest bezpłatny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Wraz z koncertem „W rytmie tanga” 19 września 2021 o godz. 17.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki Toruńska Orkiestra Symfoniczna powraca do długofalowego projektu „Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”. Koncert uczci 100. rocznicę urodzin wybitnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli. Przedsięwzięcie wpisuje się także w obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych, przypadających na rok 2021. W programie całorocznego przedsięwzięcia znalazły się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale z udziałem znakomitych muzyków, wystawa plakatów, projekcja filmowa oraz wykład.

Astor Piazzolla to dzisiaj synonim tanga przeobrażonego, połączonego z elementami jazzu i muzyki klasycznej – tanga nuevo, obecnego w programach koncertowych na całym świecie. Podczas koncertu w Toruniu w wykonaniu Ulla Saxophone Tria, Martyny Ciok-Rycak i Michała Batora usłyszymy Yo Soy z opery Maria de Buenos Aires, Cuatro estaciones porteñas (Cztery pory roku w Buenos Aires), jedną z najpiękniejszych kompozycji mistrza tanga nuevo Adiós Nonino, poświęconą pamięci ojca artysty ‒ Vicentego Piazzolli – oraz słynne Libertango: „Nazwałem go tak, wykorzystując słowa wolność i tango, bo zabrzmiał mi jak hymn wolności” – mówił Piazzolla. Różne oblicza tanga nuevo odsłonią przed słuchaczami również Oblivion, Tanti Anni Prima z filmu Henryk IV w reżyserii Marca Bellocchia oraz Escualo i Fuga y misterio.

Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej: zarówno z udziałem publiczności w Sali Kameralnej CKK Jordanki, jak i formie livestreamingu na YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: https://tos.art.pl/wydarzenia/w-rytmie-tanga 


Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski zaprasza 20 września 2021 o godz. 17.00 na koncert z cyklu „Muzyczne pory roku” – Jesień 2021, który będzie miał miejsce w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. A. Fredry 8).

Wystąpią saksofonista Cezariusz Gadzina i pianistka Anna Ciborowska, którzy tworzą wirtuozowski Exprezz Duo. Muzycy zaprezentują Elegię Macieja Małeckiego, Dialog Artura Cieślaka, A. Macieja Zielińskiego, Lapidaria Moniuszkowskie Alicji Gronau, Impressions I Weroniki Ratusińskiej, Preludia Sławomira Zamuszki, II Sonatę na saksofon altowy i fortepian Rafała Stradomskiego oraz 3 interludia sabałowe prezesa Oddziału Warszawskiego ZKP, Sławomira Czarneckiego.

Kulminacją koncertu będzie prawykonanie Rapsodii na saksofon altowy i fortepian (2021) Macieja Małeckiego, zadedykowanej Annie Ciborowskiej i Cezariuszowi Gadzinie – inicjatorowi powstania tej kompozycji. Utwór zamówiono przez Fundację TAK w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wstęp na koncert jest wolny!


Po raz czterdziesty chóry z całego świata zaprezentują się w Polsce na największym i najbardziej prestiżowym Festiwalu muzyki cerkiewnej. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku odbędzie się w dniach 21–26 września 2021.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów. O prestiżowe I nagrody chórzyści walczą w konkursie ocenianym przez jury składające się z najznamienitszych kompozytorów i dyrygentów śpiewu cerkiewnego. Jury od wielu lat przewodniczy Romuald Twardowski, wybitny polski kompozytor i pedagog. Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie – a więc chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Odbywa się on nieprzerwanie od 1982 r.

Do udziału w jubileuszowej edycji Festiwalu zostały zakwalifikowane i zaproszone 32 chóry z 18 krajów Europy, Azji i Afryki. Zwieńczeniem trwającego pięć dni święta muzyki będzie wyjątkowy koncert galowy podczas którego, oprócz laureatów, wystąpi Chór, który w 1982 r. zakończył I edycję Festiwalu tj. Dni Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 1982” – Zespół Muzyki Cerkiewnej ks. Jerzego Szurbaka z udziałem znakomitych solistów, m.in. prof. Jadwigi Rappe, zespół wystąpi również 19 września w Kościele Najświętszej Bogurodzicy na warszawskim Bemowie w ramach koncertu promującego Festiwal”.

Patronat nad Festiwalem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program – na stronie www.festiwal-hajnowka.pl 


Tradycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” jest Koncert Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich będący imprezą towarzyszącą. W 2021 roku Koło Młodych zaprasza do Domu Zabawy i Kultury DZiK 22 września o godz. 22.30.

W programie koncertu – utwory na saksofony i elektronikę. Wykonawcami będą wybitni polscy saksofoniści – Paweł Gusnar i Michał Knot. Artyści prawykonają utwory Obcy Krzysztofa Ratajskiego, Podróżujący w deszczu Andrzeja Jakuszewa, Wincenty Ferreriusz op. 7 Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego oraz Lucid Dreams Aleksandry Chmielewskiej. Usłyszymy ponadto Abyssus Anny Marii Huszczy i Shipyard chant Andrzeja Karałowa. Wydarzenie będzie streamowane online. Wstęp wolny!

Koło Młodych ZKP jest również współorganizatorem warsztatów kompozytorskich przy okazji Festiwalu „Warszawska Jesień”, które odbędą się w formie indywidualnych spotkań z kompozytorami i wykładów otwartych w dniach 18–24 września w Austriackim Forum Kultury. Wykładowcami będą: Elżbieta Sikora, Pierre Jodlowski, Krzysztof Knittel oraz Matthias Kranebitter.

https://warszawska-jesien.art.pl/2021/program/program/22-09/koncert-kola-mlodych 


Do Sopotu wraca stacjonarnie Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat”! W 17. edycji festiwalu w dniach 22–26 września 2021 weźmie udział 15 chórów z całego świata. Gościem festiwalu będzie tegoroczny zdobywca nagrody „Fryderyk” – zespół Art’n’Voices.

Ze względu na sytuację epidemiczną część konkursowa odbędzie się dwutorowo. Polskie chóry wystąpią podczas przesłuchań na żywo w Kościele Gwiazda Morza. Natomiast chóry zagraniczne wezmą udział w wirtualnej odsłonie festiwalu. W konkursie na żywo staną w szranki chóry z Płocka, Wągrowca, Grudziądza, Wejherowa oraz reprezentanci Trójmiasta. Do konkursu on-line zgłosiło się osiem chórów z całego globu: Białorusi, Brazylii, Chin, Filipin, Meksyku, Słowacji i po raz pierwszy w festiwalu weźmie udział chór z Indonezji.

W ramach festiwalu odbędą się również koncerty towarzyszące w sopockich kościołach, Sopot Centrum oraz w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie dla podopiecznych tejże placówki. W programie festiwalu są również dwa koncerty dedykowane Sopotowi z okazji 120. rocznicy nadania praw miejskich w wykonaniu Chóru Festiwalowego Mundus Cantat oraz uczniów Sopockiej Szkoły Muzycznej. Podczas Koncertu Finałowego 25 września w auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego wystąpi zespół wokalny Art’n’Voices wykonujący polska muzykę współczesną, który w 2015 roku podczas festiwalu „Mundus Cantat” zdobył nagrodę Grand Prix.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://munduscantat.pl/ 


22 września 2021 o godz. 12.00 w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27) będzie miało miejsce spotkanie z rumuńską kompozytorką Doiną Rotaru. Partnerem wydarzenia, organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, jest Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Urodzona w 1951 roku rumuńska kompozytorka Doina Rotaru uzyskała licencjat oraz magisterium z kompozycji w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Studiowała tam w latach 1970–1975 u Tiberiu Olaha. Od 1996 roku jest profesorem kompozycji, a od 2008 roku kierownikiem katedry kompozycji na tej samej uczelni. Jej imponujący dorobek obejmuje niemal każdy gatunek muzyczny: od utworów solowych, kameralnych, chóralnych po orkiestrowe, od utworów łączących muzykę instrumentalną z elektroniczną po muzykę teatralną. Płyty z jej muzyką zostały wyprodukowane przez Attacca Productions (Amsterdam), Romania Radio Broadcasting Corporation, Electrecord (Bukareszt).

Dzieła Doiny Rotaru prezentowane były na wielu koncertach i festiwalach na całym świecie: w Europie, na Dalekim Wschodzie, Australii, Kanadzie, Ameryce Północnej i Południowej. Niektóre utwory zostały zamówione przez Radio France, Radio Graz, Suntory Hall Tokyo, francuskie Ministerstwo Kultury, festiwal „Warszawska Jesień”, Stockholm Saxophone Quartet, zespoły i solistów z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii. Doina Rotaru otrzymała nagrody Akademii Rumuńskiej (Bukareszt, 1996) i Związku Kompozytorów Rumuńskich (1981, 1986, 1990, 1994, 1997, 2001, 2004 i 2007). Za II Symfonię zdobyła w 1994 roku I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie GEDOK (Mannheim).

Spotkanie z nią w językach polskim i angielskim poprowadzi znawca muzyki współczesnej - muzykolog Krzysztof Kwiatkowski. Udział w spotkaniu potwierdzili prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, dyrektor Festiwalu Jerzy Kornowicz i muzycy, którzy wezmą udział w koncercie jubileuszowym Doiny Rotaru: koncert odbędzie się następnego dnia, 23 wrzesnia o godz. 17.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Szczegółowy program: https://warszawska-jesien.art.pl/2021/program 


 

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na koncert flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz, który odbędzie się w piątkowy wieczór 24 września 2021 o godz. 19.00. Prezentem dla melomanów będą dwa światowe prawykonania: utworu Wojciecha Ziemowita Zycha na 2 flety i fortepian oraz kompozycji Paralela na 2 flety i fortepian Macieja Jabłońskiego.

Łukasz Długosz uznany jest przez krytykę za jednego z najbardziej znanych polskich flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Laureat wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywca czołowych nagród na kilkunastu prestiżowych konkursach międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Prowadzi również działalność pedagogiczną. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Agata Kielar-Długosz jest uznaną flecistką i propagatorką muzyki polskiej. W roli solistki grała ze wszystkimi orkiestrami w Polsce. Jest regularnie zapraszana do współpracy z renomowanymi orkiestrami w Europie. Zawodowo również związana z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie Andrzej Jungiewicz– dr hab., prof. AM, związany z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach..

Podczas koncertu oprócz premier najnowszych dzieł polskich kompozytorów usłyszymy Melodię op. 16 nr 2 Ignacego Jana Paderewskiego, Good Night op. 63 na flet altowy i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego, Mazurka op. 33 na 2 flety i fortepian Fryderyka Chopina oraz Oblivion na 2 flety i fortepian Astora Piazzolli.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dodatkowe informacje: https://www.centrumpaderewskiego.pl/