Polmic - FB

aktualności

Jubileusz 95-lecia urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego

tUroczystości Jubileuszu 95. urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego, członka honorowego Związku Kompozytorów Polskich, odbędą się w czwartek 17 listopada 2016 roku w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Do grona nobilitowanych osobistości, które na trwałe zapisały się w perspektywie światowej muzykologii, należy osoba prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Jego dzieła poświęcone F. Chopinowi czy polskiej muzyce współczesnej stanowią dzisiaj kanon światowej literatury muzykologicznej i są znakomitym ambasadorem polskiej sztuki muzycznej na świecie. Społeczność Akademii Muzycznej w Krakowie, która poczytuje sobie za zaszczyt, iż dane jej jest obcować na co dzień z prawdziwym gigantem światowej muzykologii, zorganizowała obchody jubileuszu sławnego naukowca.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w intencji Jubilata, odprawioną w kościele św. Krzyża o godz. 15:00. Następnie o godz. 16:30 w Sali koncertowej przy ul. św. Tomasza 43 odbędzie się sesja naukowa Młodzi wobec refleksji muzyczno-humanistycznej Mieczysława Tomaszewskiego. Zwieńczeniem obchodów Jubileuszu Profesora będzie koncert o godz. 19:00 w Auli Florianka (ul. Basztowa 8). Wśród wykonawców nie zabraknie prawdziwych gwiazd: znakomitego niemieckiego barytona Dietricha Henschela oraz towarzyszącego mu na fortepianie Fritza Schwinghammera.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

OMBCieszące się popularnością warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które organizuje Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej we współpracy z Centrum Kultury Wilanów, odbędą się 19 listopada 2016 roku.

Połączenie muzyki, książek, improwizacji i zabawy to idea zajęć, przeznaczonych dla dwóch grup dzieci w wieku 3-5 lat oraz 6-8 lat. Uczestnicy słuchają muzyki nowej, poznają podstawy improwizacji oraz układają własne bajki na podstawie ilustracji z książek graficznych. Opowiadania te są następnie „przekładane” na język muzyczny przez zaproszonych gości. Wspólnie bawiąc się, dzieci odkrywają świat muzyki współczesnej, różne instrumenty i ich niezwykłe brzmienia, a także wspaniałe książki.

Podczas najbliższych zajęć prócz zabaw z improwizacjami i książką Czerwony pociąg Wydawnictwa Debit, pojawią się CYMBAŁY. Gośćmi będą świetni muzycy: Justyna Stępień-Grozdew (sopran), Marta Maślanka (cymbały) i Rafał Grozdew (tenor). Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą i są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Czytaj więcej: Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

Jubileusz profesora Szymona Kawalli

u30 listopada 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC odbędzie się koncert, poświęcony jubileuszowi 60-lecia pracy artystycznej oraz 50-lecia działalności pedagogicznej prof. zw. dr hab. Szymona Kawalli – czołowego polskiego dyrygenta i kompozytora.

Szymon Kawalla pochodzi z rodziny mającej kilkupokoleniowe tradycje muzyczne. W maju 1956 miał pierwszy koncert publiczny jako skrzypek, a przy fortepianie była jego siostra Bronisława. W 1966 roku – jeszcze jako uczeń Liceum Muzycznego w Krakowie – został nauczycielem wychowania muzycznego w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Krakowie. Jego córka Joanna, skrzypaczka i pedagog UMFC, kontynuuje wspaniałe rodzinne tradycje muzyczne. Szymon Kawalla kierował czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi, chórami i scenami operowymi. Występował we wszystkich krajach europejskich, amerykańskich i azjatyckich. Dokonał nagrań płytowych dla wielu wytwórni płytowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Korei Płd.i USA, otrzymując wielokrotnie Grand Prix du Disc.

Koncert Jubileuszowy w UMFC gościć będzie wybitnych artystów, przyjaciół jubilata, wystąpią: Joanna Kawalla, Roman Lasocki - skrzypce, Leszek Lorent - perkusja, Ewa Iżykowska-Lipińska, Ae Ran Kim, Justyna Reczeniedi - soprany. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro oraz studenci i doktoranci z klasy prof. Szymona Kawalli. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa plakatów koncertowych Maestra oraz promocja płyty jego twórczości kameralnej, zorganizowana przez Requiem - CD.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Super Sam + 1 – Sylvie Courvoisier / Jan Emil Młynarski

sKolejne wydarzenie z cyklu „Super Sam + 1” odbędzie się w Warszawie 17 listopada 2016 roku. Tym razem swoją twórczość muzyczną przedstawią amerykańska pianistka i kompozytorka Sylvie Courvoisier oraz polski perkusista i producent Jan Emil Młynarski.

Super Sam + 1" to cykl wystąpień solowych oraz duetów odbywający się od września do końca 2016 roku. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak: performance, multimedia, monodram. Podczas „Super Sam + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne.

Warszawska publiczność będzie miała okazję poznać nowe kompozycje działającej w Nowym Jorku Sylvie Courvoisier, która tworzy muzykę koncertową, do radia, teatru i choreografii tanecznych. Ma na swoim koncie ponad 40 nagrań dla różnych wytwórni, m.in. ECM Tzadik, Intakt records. Obecnie, wspólnie z Markiem Feldmanem prowadzi Sylvie Courvoisier/Mark Feldman Kwartet. Jest także członkinią kwintetu Lonelyville, trio z Kennym Wollesenem i Drew Gressem, trio Mephista, trio z Ellerym Eskelinem i Vincentem Courtois.

Każdy wieczór przewiduje udział jednego artysty warszawskiego. 17 listopada wraz z Courvoisier wystąpi Jan Emil Młynarski, absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Od 1999 roku obecny na profesjonalnej scenie muzycznej. Działał jako muzyk sesyjny z czołówką polskiej sceny komercyjnej. Obecnie jest perkusistą zespołów Oszibarack, Nervy, Alexis, Pole, 67,5 Minut Projekt, Baaba, Warszawskie Combo Taneczne, a także Młynarski Plays Młynarski, z którym na swój własny sposób interpretuje piosenki swojego ojca Wojciecha Młynarskiego. Koncertuje w projekcie „Głosy Gór” razem z Januszem Olejniczakiem, Sebastianem Karpielem-Bułecką pod batutą Jerzego Maksymiuka. Członek wytwórni i stowarzyszenia LADO ABC.

Podczas koncertu prezentowane będą dwa akty solowe, przedstawiające dzieła premierowe. Zwieńczy wieczór wspólny występ w duecie.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: http://mozg.pl

Koncert poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski

kKoncert, poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski, będzie miał miejsce w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu 18 listopada 2016 roku w Auli Nova o godz. 19.00.

Jest to koncert, którym uczelnia zamyka akademickie projekty artystyczne przygotowane w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. W przedsięwzięciu wezmą udział: Barbara Kubiak, Marzena Michałowska (sporan), Przemysław Czekała (baryton), a także Chór Ogólnouczelniany (przygotowanie: Maciej Grosz), Chór Kameralny (przygotowanie: Marek Gandecki) oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii pod dyrekcją maestro Warcisława Kunca. Zostaną wykonane dzieła polskich kompozytorów współczesnych: Panufnika, Kilara oraz Zdrojek-Suchodolskiej.

Sinfonia sacra Andrzeja Panufnika, trzecia symfonia kompozytora, została napisana na zamówienie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku dla uczczenia przypadającego na rok 1966 milenium chrześcijaństwa i państwowości w Polsce. Angelus Wojciech Kilar uważał za najważniejszy ze swych utworów religijnych, będący swego rodzaju apoteozą modlitwy różańcowej: przeznaczony był do wykonania podczas poświęcenia odnowionego ołtarza Matki Bożej na Jasnej Górze. Na szczególną uwagę zasługuje Msza jubileuszowa Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej.

Projekt Mszy jubileuszowej na sopran, baryton, chór i orkiestrę został zgłoszony do konkursu dla młodych kompozytorów Akademii Muzycznej w Poznaniu, organizowanego przez Fundację Pro Veritate et Arte i przez Jury konkursu został wybrany do dalszej realizacji. Przedmiotem tego konkursu był cykl mszalny (ordinarium missae) w języku łacińskim lub polskim, skomponowany z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Prawykonanie utworu odbędzie się podczas omawianego koncertu.

Koncert symfoniczny z okazji 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego

P18 listopada 2016 roku o g. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny z okazji 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

Koncert otworzy uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, XIX-wiecznego kompozytora, dyrygenta, pianisty i pedagoga. Sceniczna prapremiera opery odbyła się 1863 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następnie wystąpi brytyjski pianista Jonathan Plowright, który jest znany polskiej publiczności z nagrań utworów Zygmunta Stojowskiego, Henryka Melcera i Ignacego Jana Paderewskiego oraz ze swoich częstych koncertów w naszym kraju. W Filharmonii Łódzkiej będzie solistą w Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, zaliczanym do najpopularniejszych utworów w całej polskiej literaturze fortepianowej.

W drugiej części wieczoru zabrzmi III Symfonia a-moll op. 56, „Szkocka” Feliksa Mendelssohna, będąca reminiscencją jego podróży do Szkocji w 1829 roku. Kompozytor zadedykował ją księżniczce Wiktorii, przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa. Utwór wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego.

Spotkanie przedkoncertowe o godz. 18.15 poprowadzi Marcin Majchrowski (Program 2 Polskiego Radia).

Koncert Europejskiej Studenckiej Orkiestry Symfonicznej

kAkademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na koncert Europejskiej Studenckiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się 20 listopada 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Projekt Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna skierowany jest do młodych muzyków wybranych uczelni europejskich. Stwarza możliwość konsolidacji artystycznego środowiska akademickiego europejskich miast związanych partnerską umową z Wrocławiem. Jego założeniem jest integracja poprzez wspólne próby oraz przygotowanie zespołu do występów w ramach wydarzeń artystycznych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni młodzi wybitni artyści z uczelni muzycznych Wrocławia, Drezna i Pragi, których poprowadzi maestro Marek Pijarowski. W roli solisty wystąpi skrzypek Jacek Ropski. W ich interpretacji tego wieczoru zabrzmi m. in. Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza.

Kierownikiem artystycznym projektu jest Artur Wróbel.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Programu Muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Szczegółowe informacje o biletach są dostępne na stronie: www.nospr.org.pl

Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Henryka Sienkiewicza i Roku Feliksa Nowowiejskiego

Q20 listopada 2016 roku w Sali Filharmonii Narodowej odbędzie się nadzwyczajny koncert z okazji Roku Henryka Sienkiewicza i Roku Feliksa Nowowiejskiego. W programie koncertu z udziałem wybitnych solistów znajdzie się jego oratorium Quo vadis.

Quo vadis op. 30 jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w 13 językach. W Warszawie wykonany zostanie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej w adaptacji Antonie Jüngst.

Wykonawcami koncertu będą: Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir (przygotowanie: Włodzimierz Siedlik) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Z udziałem tych samych artystów przygotowywane jest pierwsze w historii wydanie płytowe i audiowizualne kompozycji Nowowiejskiego, które ukaże się końcem tego roku jako ważny efekt działań rocznicowych.

Organizatorami koncertu są: Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, Filharmonia Narodowa oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

VIII edycja Festiwalu „Era Schaeffera"

Era25 listopada 2016 roku będzie miała miejsce kolejna odsłona Festiwalu „Era Schaeffera”, poświęconego inspirującemu wyobraźnię światu Bogusława Schaeffera – artysty wielowymiarowego, określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.

„Era Schaeffera” to Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem. Jest zaproszeniem do spotkania z wielkoformatową, wymykającą się wszelkiej klasyfikacji, łączącą różne dziedziny sztuki twórczością, dowodząc że granice między muzyką, teatrem, tańcem i malarstwem są umowne, a zapotrzebowanie odbiorców na tak pojmowaną i uprawianą prawdziwą sztukę jest ogromne.

Zapowiada się niezapomniane widowisko w multimedialnej przestrzeni, wyreżyserowane przez Macieja Sobocińskiego, który jest uznawany za jednego z najbardziej obiecujących polskich twórców teatralnych młodego pokolenia. Podczas kolejnej odsłony Festiwalu będzie można przeżyć „jeden dzień z życia Schaeffera” w towarzystwie takich znanych aktorów, jak Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer i Lidia Bogaczówna. 8. Edycję „Ery Schaeffera" uświetnią swoją obecnością muzycy: Michał Urbaniak - skrzypce & saksofon, Michael Patches Stewart – trąbka, Andy Ninvalle – rap, Dariusz Makaruk – instrumenty elektroniczne, Rajeev Mahavir, Olga Szwajgier, Małe Instrumenty i Patryk Zakrocki. Wystąpią również tancerze Witek Jurewicz i Hanna Wiadrowska. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA.

ZOBACZ: program PDF

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.