Polmic - FB

aktualności

24. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

Ślaski FestiwalŚląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października 2016 roku.

Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii c-moll Op. 60 hrabiemu Fr. Oppersdorffowi. Całokształt pielęgnowania pamięci o tamtym wydarzeniu zamyka się dziś w organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena – muzycznego święta, które za sprawą najwybitniejszych muzyków otoczy miasto aurą dźwięków muzyki klasycznej.

Program Festiwalu obejmuje siedem koncertów, które dzień po dniu obywać się będą w sali ratusza miejskiego. Koncepcja tegorocznego programu koncertów jest próbą zobrazowania muzycznego środowiska wiedeńskiego początku XIX wieku, a także odnalezieniem inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX-wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego odegrane zostaną dwa Tria Fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio. Dzień później, przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Kolejnego dnia wystąpią Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F-dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara. Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami między innymi Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w piątym dniu Festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach. Koncert finałowy opatrzony został występem wokalnym – Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (bas-baryton) i Macieja Świerczka (fortepian).

Szczegółowe informacje – na stronie: http://muzeum.glogowek.pl/slaski-festiwal-beethovena/

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

SfogatoFestiwal Sfogato jest jedynym w Krakowie cyklicznym wydarzeniem festiwalowym, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w Krakowie w dniach 29 września – 7 grudnia 2016.

Nazwa Festiwalu – „Sfogato” – pochodzi od włoskiego słowa użytego po raz pierwszy przez Fryderyka Chopina jako termin muzyczny, dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. Jarosław Iwaszkiewicz zinterpretował fragment sfogato, dookreślony przez Chopina przymiotnikiem dolce, jako moment przynoszący katharsis, ekstazę i oczyszczenie. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne o identycznej nazwie, które powstało w 2010 roku z inicjatywy pianistki Marty Polańskiej – Kierownika Artystycznego festiwalu. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Krakowa Prof. Jacek Majchrowski oraz Metropolita Krakowski JE Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Celem Festiwalu jest ukazanie wieloaspektowej roli muzyki i sztuki w życiu człowieka. Tradycją festiwalową jest, że Koncert Inauguracyjny odbywa się zawsze w ostatni czwartek września. Jest to nawiązanie do Wieczorów Czwartkowych organizowanych w Warszawie przez ojca Fryderyka Chopina, Mikołaja. Zainauguruje więc Festiwal Chopin Soirée (29 września 2016, godz. 18) w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wystąpią: O. Tomasz Jarosz – baryton, Marta Polańska – fortepian, Marek Polański – skrzypce, Sergei Sultanov – fortepian, Jaga Wrońska - śpiew, Marek Jaworski – fortepian. Koncert poprzedzi Warsztat muzyczny – współorganizowany przez martatelier.pl - prowadzony przez wybitnych pedagogów z Rosji oraz Polski z udziałem uczniów szkół muzycznych (godz. 16). W programie festiwalu znajdą się także m. in.: Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sfogato na dzwonek i sygnał oraz Konferencja pod hasłem Psychologia: Muzyka – Sztuka – Media z udziałem wybitnych naukowców, której przewodniczyć będzie Prof. Helena Wrona-Polańska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

Szczegółowe informacje – na stronach: www.sfogatofestival.com , www.sfogato.org , www.martatelier.pl

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

Inauguracja jubileuszowego sezonu Opery na Zamku

OperaW tym roku Opera na Zamku w Szczecinie obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia sceny muzycznej. Inauguracja jubileuszowego sezonu 2016/2017 odbędzie się 25 września.

W programie koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2016/2017 znajdą się fragmenty z opery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego. Opera uczci w ten sposób 70. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i organisty, któremu zadedykowany został rok 2016 w muzyce polskiej. Partie solowe wykonają wybitni polscy artyści Ewa Biegas – sopran i Tadeusz Szlenkier – tenor. Zabrzmi również VII Symfonia E-dur Antona Brucknera, należąca do najpopularniejszych dzieł kompozytora, także za jego życia. Połączone orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern poprowadzą Jerzy Wołosiuk i Golo Berg. Koncertowi towarzyszyć będzie gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Pro Arte.

Z okazji jubileuszu Opera na Zamku przygotowała szereg wydarzeń, które mają uświetnić ten wyjątkowy sezon. Na scenie Opery na Zamku odbędzie się kilka interesujących premier: Carmen Georges’a Bizeta w reżyserii Eweliny Pietrowiak, cenionej młodej reżyserki wielokrotnie nagradzanej za jej operowe produkcje (07.10.2016) oraz musicalu Crazy for you do muzyki Geogre’a Gershwina w reżyserii Jerzego Połońskiego (03.03.2017). Również po raz pierwszy zostaną zaprezentowane balety: Dziadek do orzechów w choreografii kierownika baletu Opery na Zamku Karola Urbańskiego (grudzień 2016) oraz Dzieci z dworca ZOO w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka (27.05.2017). Ponadto w repertuarze znajda się niedawne premiery, które zebrały znakomite recenzje w Polsce i Europie, m.in. opera kameralna Benjamina Brittena The Turn of the Screw; Polowanie na czarownice – balet z narracją aktorską w choreografii Cathy Marston z Royal Opera House w Londynie; superprodukcja operowa Michała Znanieckiego Traviata czy wystawiany z okazji otwarcia przebudowanej siedziby Opery Bal maskowy Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

W bieżącym sezonie wystąpią największe światowe gwiazdy operowe, w tym Artur Ruciński – solista La Scali, Covent Garden i Metropolitan Opera (13.05.2017). Przygotowywane są również wydarzenia specjalne, jak wystawy, koncerty, spektakl plenerowy w wielu lokacjach miasta z udziałem lokalnej społeczności, specjalne akcje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego spoza Szczecina i inne.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://opera.szczecin.pl

6. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Opactwie”

CystersiTegoroczny cykl koncertów odbędzie się 24 września i 1 października 2016 roku pod hasłem „Bach u Cystersów 2016”.

„Bach u Cystersów 2016" to szósta edycja Festiwalu „Muzyka w Opactwie”, który jest wizytówką kulturalną Opactwa oraz jednym z elementów promocji regionu i Polski w Europie. Twórcą i organizatorem Festiwalu „Muzyka w Opactwie” jest William Jan de Mousson Romanski, absolwent The Royal College of Music w Londynie, twórca wielu międzynarodowych festiwali i organizator koncertów w Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Stworzył festiwale muzyki kameralnej w Clandon Park, i Hatchlands w Anglii, St. Amand Montrond Music Festival we Francji, który po trzech latach działalności znalazł się w gronie najlepszych festiwali muzycznych Europy (według angielskiego „The Times"). Pracował z najwybitniejszymi muzykami, w tym z Krystianem Zimermanem. Od stycznia 2013 wraz z dr Hanną Romańską Knight oraz redaktorem Leszkiem Ślusarskim na antenie Polskiego Radia Kielce prowadzi cotygodniowy, niedzielny program „Muzyka Mistrzów - Magna Res Przedstawia".

Opactwo Wąchockie, to cudowne i nastrojowe zacisze o niepowtarzalnej architekturze. Podczas przedsięwzięć festiwalowych mury Opactwa zostaną wypełnione muzyką najwyższych lotów w wykonaniu artystów o światowej renomie. Festiwal tworzy dla szerokiej społeczności możliwość poznania muzycznego dziedzictwa Europy, w szczególności muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Podczas tegorocznej edycji odbędą się dwa koncerty. 24 września 2016 wybitny polski flecista Łukasz Długosz weźmie udział w wykonaniu utworów na flety i basso continuo Bacha (Trio Sonata G Dur BWV 1039, Suita c-moll BWV 997, Sonata Es-dur BWV 1031, Trio Sonata Musical Offering BWV 1079). Koncert 1 października odbędzie się pod hasłem „Inspiracje jazzowe”. Bogdan Hołownia (fortepiano), Günter Wehinger (flet) i Wojciech Pulcyn (kontrabas) przedstawią improwizacje jazzowe, zainspirowane utworami Bacha.

Więcej informacji – na stronie: www.magnares.eu

Szalone Dni Muzyki: Natura

NaturaSzalone Dni Muzyki to cieszący się wielką popularnością międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, znany na świecie pod nazwą La Folle Journée. W dniach 23-25 września 2016 roku w Warszawie odbędzie się jego 7. edycja, której tematem przewodnim będzie „Natura” .

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków, od renesansu, po czasy współczesne. Koncerty tradycyjnie już odbędą się w czterech salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w namiocie ustawionym na Placu Teatralnym. Wśród artystów występujących na festiwalu znajdą się znakomici soliści: skrzypkowie Olivier Charlier i Mariusz Patyra, pianiści Frank Braley i Francesco Tristano, grająca na chińskim instrumencie ludowym er-hu Jiang-Jian Hua, zespoły: Motion Trio, Meccore String Quartet, orkiestry: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna. Za pulpitem dyrygenckim staną m.in. Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak i Robert Trevino.

Przez trzy festiwalowe dni organizatorzy zaproszą na blisko 60 koncertów, które będą na tyle zróżnicowane, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zabrzmią kompozycje zarówno stricte klasyczne, jak i nieco odbiegające od tego nurtu, np. klasyka połączona z muzyką elektroniczną, jazzem, animacjami, a także muzyka dalekowschodnia. Podczas planowania festiwalu nie zapomniano również o najmłodszych, dla których została przygotowana bardzo bogata oferta dla różnych grup wiekowych, w tym niemowląt oraz całych rodzin.

Bilety będą dostępne w sprzedaży od 1 września 2016 roku w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.eventim.pl oraz w punktach Eventim i Empiku. Na koncerty w namiocie wstęp będzie wolny. Organizatorami festiwalu są Orkiestra Sinfonia Varsovia, Fundacja Ogrody Muzyczne, CREA oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Szczegółowy program koncertów – na stronie: www.szalonednimuzyki.pl

Cosmic Live Electronic InTrEl

CosmicW dniu rozpoczęcia astronomicznej jesieni 22 września 2016 roku o godz. 18:00 w Planetarium Centrum Nauki Kopernik odbędzie się impreza towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncert Cosmic Live Electronic.

Przekonanie, że światy muzyki i gwiazd są sobie bliskie towarzyszyło człowiekowi zawsze. Dla starożytnych Greków wszechświat był synonimem ładu i harmonii. Pitagoras szukał w kosmosie muzyki sfer. Johannes Kepler odnalazł w ruchach planet rzeczywistą harmonię. Podczas koncertów w planetarium można tej harmonii doświadczyć różnymi zmysłami. Improwizacja wykracza tu poza sferę dźwięków. Muzyków inspirują otaczające ich widoki gwiezdnych konstelacji i najodleglejszych zakątków wszechświata, a ich gra nadaje rytm prezentowanym na żywo projekcjom. Obrazy i dźwięki przenikają się, dopełniają, tworzą jedność.

Szczególny koncert z cyklu Cosmic Live Electronic wypełni muzyka elektroakustyczna. W programie znajdą się utwory Elżbiety Sikory, Marka Chołoniewskiego, Marcina Wierzbickiego, Andrzeja Kopcia i Aldony Nawrockiej, jak również krążące w przestrzeni kosmicznej dźwięki Antonia Vivaldiego. Wykonawcami będą muzycy kolektywu InTrEl (Andrzej Kopeć, Aldona Nawrocka, Tomasz Woźniak).

Szczegółowe informacje – na stronie: www.niebokopernika.pl

Jan Stęszewski nie żyje

StęszewskiZe smutkiem zawiadamiamy, że zmarł wybitny polski muzykolog Jan Maria Stęszewski (1929 – 2016).

Uczeń legendarnych w środowisku muzycznym profesorów Adolfa Chybińskiego i Józefa Chomińskiego był wieloletnim pracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Poznaniu, a następnie w Warszawie. W ciągu 25 lat kierował reaktywowaną Katedrą Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto wykładał na wielu uniwersytetach w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Lublinie (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Berlinie (Freie Universität), Getyndze i Gironie. Od 1973 prowadził seminarium magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wypromował blisko 70 magistrów i 14 doktorów. 

Jan Stęszewski w latach 1969-73 był przewodniczącym Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, w latach 1973-79 przez trzy kadencje prezesem ZKP, a w roku 2009 został członkiem honorowym Związku. W latach 1979-99 był przewodniczącym Polskiej Rady Muzycznej przy UNESCO, a w latach 1981- 86 piastował funkcję wiceprzewodniczącego International Music Council UNESCO. Był także członkiem rad i komitetów naukowych, m.in. Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, komitetów Polskiej Akademii Nauk: nauk etnologicznych i nauk o sztuce, Komisji Naukowej Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego (i komitetu redakcyjnego Dzieł Wszystkich patrona), Rady Muzealnej Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (którego był współorganizatorem, a w latach 1987-2003 także przewodniczącym), Komisji Muzykologicznej Wydziału Nauk o Sztuce Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (w którym był współredaktorem wydawanych przez Komisję studiów muzykologicznych oraz przewodniczącym od 1996), Rady Naukowej przy Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia (wiceprzewodniczący w latach 1994-2003).

Od 1961 roku był członkiem komitetu redakcyjnego Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga, od 1976 roku zespołu redakcyjnego "Res Facta", a następnie rady redakcyjnej "Res Facta Nova". Współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym (był członkiem kolegium redakcyjnego części osobowej Encyklopedii Muzycznej PWM oraz autorem wielu haseł w tejże encyklopedii), The New Grove’s Dictionary of Music and Musicians oraz Die Musik in Geschichte und Gegenwart (w zespole doradczym części osobowej).

Za wybitne zasługi dla polskiej muzykologii i popularyzacji twórczości ludowej został uhonorowany ważnymi nagrodami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi (1972), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979), Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (1989), Nagrodą im. Oskara Kolberga (2010).

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”: Kłodzko

alt1 października 2016 roku odbędzie się drugie spotkanie z cyklu warsztatów improwizacji dla dzieci w wieku 3 – 8 lat „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu, podczas których one będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Ideą projektu jest połączenie improwizacji, inspirowanych grafiką: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Warsztaty prowadzą muzycy różnych specjalności: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz, muzycznymi gośćmi będą członkowie zespołu Kwartludium: Dagna Sadkowska [skrzypce] i Michal Gorczynski [klarnety]. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas zajęć oprócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku z instrumentów, które eksponują ich walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na drobnych perkusjonaliach.

Zajęcia, podczas których uczestnikom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie, trwają 90 minut z krótką przerwą. Udział jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Czytaj więcej: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”: Kłodzko

Konferencja „Siedem Nurtów Muzyki Polskiej”

ZKPW dniach 23-24 września 2016 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 odbędzie się konferencja „Siedem Nurtów Muzyki Polskiej”, zorganizowana w ramach wydarzeń zamykających obchody Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich.

Program konferencji obejmuje sesje poświęcone nurtom, w jakie została ujęta historia muzyki polskiej lat 1945-2015. Prowadzący panele muzykolodzy skonfrontują z kompozytorami nowe spojrzenie na polską twórczość kompozytorską ostatnich 70 lat, której wytrwale towarzyszył Związek Kompozytorów Polskich. Do uczestnictwa w dyskusjach zostali zaproszeni m.in. Tadeusz Wielecki, Stanisław Krupowicz, Sławomir Wojciechowski, Krzysztof Meyer, Prasqual, Krzysztof Baculewski, Dariusz Przybylski, Zygmunt Krauze i Jerzy Kornowicz. Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie sesji na język angielski. Wstęp wolny!

Organizatorzy:

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Wydarzenia jubileuszowe 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich są współorganizowane z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Czytaj więcej: Konferencja „Siedem Nurtów Muzyki Polskiej”