Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Data wydarzenia: 01-05-24

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Konkurs Lutoslawskiego 2024W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Przesłuchania pierwszego i drugiego etapu konkursu będą otwarte dla publiczności, a wstęp na nie będzie bezpłatny.

Wydarzenie cieszy się renomą na całym świecie jako jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych wiolonczelistów do 30 roku życia.

W tegorocznym Konkursie weźmie udział 44 młodych wiolonczelistów i wiolonczelistek pochodzących z 4 kontynentów: Europy, Azji i obu Ameryk.

Gala wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów będzie miała miejsce również w Filharmonii Narodowej 12 maja o godz. 18.00 (wstęp biletowany).

Czytaj więcej: Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego: koncert inauguracyjny

Data wydarzenia: 30-04-24

Konkurs Lutosławskiego - koncert inauguracyjnyPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza 30 kwietnia 2024 o godz. 19.00 na koncert w Filharmonii Narodowej inaugurujący XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. W roli solistów wystąpią m.in. członkowie jury i zwycięzcy poprzednich edycji Konkursu: Magdalena Bojanowicz, Adam Krzeszowiec, Tomasz Strahl i Marcin Zdunik. Towarzyszyć artystom będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

Zabrzmi przede wszystkim muzyka polska: Concerto grosso Krzysztofa Pendereckiego na trzy wiolonczele i orkiestrę, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę "Simple Music" Pawła Szymańskiego, Partita Witolda Lutosławskiego na skrzypce i orkiestrę, w której partię solową wykona legendarny Krzysztof Jakowicz, który osobiście znał Patrona Konkursu. Wieczór rozpocznie się wykonaniem utworu Ricercar a 6 Johanna Sebastiana Bacha w opracowaniu Antona Weberna.

Czytaj więcej: Warszawa | XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego: koncert...

III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

Data wydarzenia: 30-04-24

KonkursKlawesynowy 16 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie ogłasza III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej, który odbędzie się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w dniach 16-17 maja 2024 roku. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Pomysłodawczynią konkursu jest dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – spadkobierczyni Elżbiety Chojnackiej, wybitnej polskiej klawesynistki światowej sławy. Programowa formuła konkursu prezentuje literaturę klawesynową w dwóch nurtach: dawnym (obowiązkowy utwór J. S. Bacha) i nowym. Nadrzędnym celem projektu jest popularyzacja wykonawstwa muzyki klawesynowej XX i XXI wieku, w tym utworów kompozytorów polskich (obowiązkowa pozycja repertuarowa), oraz instrumentów - historycznego i współczesnego.

Konkurs z pewnością rozbudzi pasję do wykonywania muzyki nowej. Będą mu towarzyszyły wykłady oraz spotkania uczniów i pedagogów.

W Jury konkursu zasiadają wybitni polscy klawesyniści i kompozytorzy.

Czytaj więcej: III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

Gratulujemy laureatom "Fryderyków" w kategoriach muzyki poważnej 2024!

Fryderyk 28 4 2430. Gala Muzyki Poważnej w ramach Fryderyk Festiwal 2024 miała miejsce w siedzibie NOSPR. Konkurs rokrocznie zbiera zgłoszenia w jedenastu kategoriach muzyki poważnej. 28 kwietnia dwiema statuetkami wyróżniono Rafała Blechacza i Deutsche Grammophon: w kategoriach Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i Album Roku Recital Solowy. Podobnie, jak w zeszłym roku w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nagrodę zdobył album wydany przez Chopin University Press, w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Większe Składy - krążek CD Accord, natomiast w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej - płyta wydana przez Deutsche Grammophon.

A oto lista laureatów:

Czytaj więcej: Gratulujemy laureatom "Fryderyków" w kategoriach muzyki poważnej 2024!

Laureaci 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

FZ 26 4 2426 kwietnia 2024 po raz pierwszy w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda odbył się koncert finałowy 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Przyznano 3 nagrody i 1 wyróżnienie.

Jury w składzie: Grażyna Pstrokońska-Nawratil (przewodnicząca), Alicja Gronau, Rafał Kłoczko, Katarzyna Kwiecień-Długosz i Edward Sielicki, po wysłuchaniu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu, postanowiło podzielić Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda, a po otwarciu kopert ujawniło nazwiska laureatów.

I nagrodę zdobył Jakub Jung za utwór Muzyka gestów (godło METHONE), II nagrodę - Jakub Borodziuk za kompozycję Brzask (godło VOLEREEPOTERE), III nagrodę - Bartosz Jawor za utwór Folk Story (godło MKBEWE).

Wyróżnienie przyznano Magdalenie Bobowik, autorce kompozycji Ritorno (godło X205).

Czytaj więcej: Laureaci 65. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda!

Wrocław | Chór NFM pod dyrekcją Martiny Batič

Data wydarzenia: 28-04-24

NFM 28 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Chóru NFM 28 kwietnia o godz. 18.00 pod dyrekcją cenionej słoweńskiej dyrygentki Martiny Batič, będzie okazją do świętowania przypadającej w 2024 roku 200. rocznicy urodzin Antona Brucknera - zabrzmi jego utwór Christus factus est, a także dzieła religijne i świeckie, pochodzące z różnych stron Europy, napisane na przestrzeni trzech wieków: Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Franka Martina, Ambroža Čopiego i Karola Szymanowskiego.

Motet Bruknera Christus factus est na czterogłosowy chór a capella pełen jest ekspresji, dużych kontrastów zawartych w prostych ramach formalnych. Dwukrotnie powtórzonym słowom „Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył” towarzyszy enharmoniczne przejście z tonacji bemolowych do krzyżykowych, co odzwierciedla w warstwie muzycznej słowa z Listu św. Pawła do Filipian dotyczące posłuszeństwa Chrystusa Bogu aż do śmierci krzyżowej.

Muzykę polską reprezentować będą Sześć pieśni kurpiowskich Szymanowskiego – efekt jego zainteresowania folklorem ludu Kurpi, zamieszkującego Puszczę Zieloną i Puszczę Białą na Mazowszu.

Więcej o programie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10332 

Katowice | Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej "Fryderyk 2024"

Data wydarzenia: 28-04-24

Fryderyk Gala 2430. Gala Muzyki Poważnej w ramach tegorocznego Fryderyk Festiwalu będzie miała miejsce 28 kwietnia 2024 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ceremonii wręczenia Fryderyków będą towarzyszyły występy wybitnych polskich solistów i NOSPR pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Nie zabraknie również muzyki polskiej, akcentu operowego i tanecznych rytmów.

Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, tworzący wspólnie uznane na świecie Polish Violin Duo, wykonają Two contrasts for a duo Anny Rocławskiej-Musiałczyk, która w zeszłym roku podczas Gali Muzyki Poważnej otrzymała Nagrodę ZAiKS-u dla kompozytorki młodego pokolenia.

Czytaj więcej: Katowice | Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej "Fryderyk 2024"

Szczecin | V Szczecin Classic

Data wydarzenia: 27-04-24

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczecin Classic 2024Tajemniczy, intuicyjny i inspirujący Festiwal po raz piąty porwie Szczecinian, tym razem przekraczając granice zmysłów. Największy na Pomorzu Zachodnim festiwal muzyki klasycznej SZCZECIN CLASSIC odbędzie się pod hasłem „6 zmysł” w dniach 27 kwietnia - 3 maja 2024 roku. Muzycy zagrają na strunach wyobraźni podczas pięciu wyjątkowych koncertów. Zaplanowano ponadto wydarzenia towarzyszące w ramach cyklu „Maltówka".

Różnorodne składy zespołów od duetów po wielką festiwalową orkiestrę, urozmaicony i zaskakujący program, pełen wielkich nazwisk: zarówno kompozytorów, jak i wykonawców. Wystąpią światowej sławy artyści, soliści i liderzy czołowych europejskich orkiestr: Vasko Vassilev, Daniel Stabrawa, Jakub Jakowicz, Emanuel Salvador, Andriy Viytovych, Konstantin Heidrich, Piotr Szumieł, Janusz Widzyk. Udział w koncertach wezmą także wykonawcy młodzi, którzy będą szkolić się podczas kursów mistrzowskich Szczecin Classic Academy.

Ponownie ogłoszony został również konkurs na rezydencję zespołu kameralnego, a zespół, który zdobyłtytuł rezydenta, wykona autorski koncert oraz otrzyma nagrodę w wysokości 10000 zł.

Czytaj więcej: Szczecin | V Szczecin Classic

Warszawa | ĄsąBąble w Hashtag Lab: "Nuci rzeczka"

Data wydarzenia: 27-04-24

HashtagLab 27 4 2024Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zanurzeni w dźwiękach takich kompozytorów, jak Grażyna Bacewicz, Philip Glass i Henry Mancini, dzieci w wieku 3–7 lat i bliscy im dorośli zanurkują wraz z artystami w zakamarki wyobraźni. Najbliższe międzypokoleniowe koncerty performatywne w ramach cyklu "ĄsąBąble" odbędą się w Hashtag Labie 27 kwietnia 2024 o godz. 10.00 i 12.00.

“Nuci rzeczka” to działanie performatywne łączące muzykę wykonywaną na żywo oraz ruch. Wspólnie z muzykami uczestnicy wydarzenia pobudzą swoje zmysły, ciała i wyobraźnię. Poprowadzą koncert choreografka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz Anna Szawiel.

Utwory wykonają skrzypaczka Marta Piórkowska i pianista Krzysztof Kozłowski.

Czytaj więcej: Warszawa | ĄsąBąble w Hashtag Lab: "Nuci rzeczka"