Polmic - FB

aktualności

Katowice | Inauguracja 77. sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej

FS77. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej zainaugurowany zostanie koncertem muzyki Maurice’a Ravela, Sergiusza Rachmaninowa oraz – oczywiście – patrona instytucji, Henryka Mikołaja Góreckiego. Na wieczór pełen wrażeń 10 września 2021 o godz. 19.00 zaprosi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją swojego kierownika artystycznego, Yaroslava Shemeta. Gościem tego wieczoru będzie wybitny pianista Andrew von Oeyen, którego usłyszymy w partii solowej Koncertu fortepianowego Ravela.

Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał op. 82 Henryka Mikołaja Góreckiego, które zabrzmią jako pierwsze, odkryto już po jego śmierci, w domowym archiwum. O przygotowanie tej kompozycji do prawykonania w 2016 roku zadbał syn kompozytora. Jest to dzieło o charakterze elegijnym, w którym usłyszymy odwołania do twórczości Richarda Wagnera. Wypełniają je instrumenty smyczkowe, dzwony, perkusja oraz fortepian.

Po tym niezwykle refleksyjnym wstępie, przyjdzie czas na Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Pełnym emocji zwieńczeniem wrześniowej inauguracji będą Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa, ostatnie z jego większych dzieł.

Elżbieta Huzior

Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2021 / 2022 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Stargard | I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”

Marek JasińskiI edycja Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” odbędzie się w Stargardzie w dniach 10–12 września 2021. „Przestrzeń dźwięku” to polskie tłumaczenie nazwy Festiwalu, która w pełni oddaje charakter muzyki tego znakomitego kompozytora, pedagoga, profesora Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy.

Miejsce organizacji Festiwalu nie jest przypadkowe. Stargard jest miastem rodzinnym Marka Jasińskiego, gdzie kształtowała się jego miłość do muzyki. Twórczość Profesora była źródłem wielkich i niepodważalnych wartości: piękna, dobra, prawdy i głębokiej wiary. Dzięki nowemu Festiwalowi muzyka Marka Jasińskiego znajdzie swoje trwałe miejsce w repertuarze wykonawców w kraju i za granicą oraz będzie kształtować i inspirować młodych kompozytorów i wykonawców.

Muzyka kompozytora zabrzmi w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Stargardzie. Usłyszymy również utwory Szymona Godziemba-Trytka, Józefa Świdra i Wojciecha Błażejczyka. Kompozycje polskich twórców usłyszymy w wykonaniu Chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej In Terra Pax pod dyrekcją Moniki Bažikowej, Joli Szczepaniak & Jazz Quartet, chóru dziecięcego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie, Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Orkiestry Camerata Stargard pod dyrekcją dr. hab. Szymona Wyrzykowskiego; w roli solistki wystąpi znana mezzosopranistka Małgorzata Pańko-Edery.

W ramach Festiwalu odbędzie się ponadto wystawa prezentująca sylwetkę Marka Jasińskiego (w Parku im. Bolesława Chrobrego w Stargardzie), a także spotkanie z udziałem uczniów Profesora.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Związek Kompozytorów Polskich.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji o kompozytorze na stronie www.marekjasinski.org.pl 

Łódź | Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2021 / 2022 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

FLPodczas koncertu 11 września 2021 o godz. 19.00 rozpoczynającego sezon 2021/2022 w Filharmonii Łódzkiej, który poprowadzi dyrektor artystyczny instytucji Paweł Przytocki, zaprezentują się oba zespoły artystyczne Filharmonii.

W wykonaniu Chóru zabrzmią pieśni Romualda Twardowskiego, który łączy elementy nowych technik kompozytorskich z reminiscencjami muzyki epok minionych, podkreślając znaczenie tradycji. Z kolei Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz, z późnoromantyczną fakturą orkiestrową, zwraca uwagę wyraźnymi wpływami polskiego folkloru. Kompozytorka wykorzystała m.in. parafrazę pieśni Pije Kuba, stylizację melodii Oj, chmielu, chmielu i dynamiczny rytm oberka. Koncert został napisany w 1949 r. na konkurs kompozytorski i, w co trudno uwierzyć, do tej pory nie był w Łodzi wykonywany. Jego interpretację przedstawi znana łódzkim melomanom Julia Kociuban, która za płytę z nagraniem tego utworu (z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego) otrzymała w 2020 roku nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.

Utworem wcześniejszym jest I Symfonia f-moll Dymitra Szostakowicza. Choć to praca dyplomowa młodego, zaledwie 18-letniego twórcy, zarysowuje się już w niej indywidualność przyszłego kompozytora symfonii „Leningradzkiej”.

Karolina Albińska

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl 

Rzeszów | II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki startuje 11 września!

NIMiTPolska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów zabrzmi w dniach 11-18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych. II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich i finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przygotowania do II edycji konkursu przypadły na czas pandemii COVID-19 niesprzyjający działalności artystycznej, zwłaszcza tej o charakterze międzynarodowym. Mimo tego do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż w pierwszej edycji. Uczestnicy przygotowali własne programy artystyczne, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów.

„Rozpoczynamy konkurs już 10 września koncertem zwycięzców ubiegłej edycji. Usłyszymy rosyjskiego pianistę Pavla Dombrovskiego i zespół Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Wśród tegorocznych uczestników znaleźli się reprezentanci nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że we wrześniu czeka nas piękne święto polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany i monitory, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie” – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert inauguracyjny 10 września oraz codzienne transmisje na żywo kolejnych etapów przesłuchań konkursowych w dniach 11-17 września, jak również galę wręczenia nagród i koncert laureatów 18 września, można śledzić na żywo na kanale YouTube oraz na fanpage’u Facebook Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi od drugiego etapu będą warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Jacka Marczyńskiego, które NIMiT organizuje wraz z „Ruchem Muzycznym” i Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Teksty relacjonujące postępy uczestników konkursu będą ukazywać się w elektronicznym, codziennym biuletynie konkursowym na stronie internetowej https://konkursmuzykipolskiej.pl/ 

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czytaj więcej: Rzeszów | II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki startuje 11 września!

Łódź | Festiwal Łódź Czterech Kultur 2021

EdelmanFestiwal Łódź Czterech Kultur 2021, organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, odbędzie się w dniach 10–18 września pod hasłem „Przyszłość teraz!”.

Wśród biletowanych wydarzeń muzycznych są: koncert otwarcia z udziałem Patryka Pietrzaka, zespołu Muchy i izraelskiej multiinstrumentalistki Keren Tannenbaum, koncerty białoruskiej grupy Superbesse i niemieckiej The Notwist, a także widowisko „Muzyka Ksiąg Jakubowych” na kanwie powieści Olgi Tokarczuk. Premiera dzieła w wykonaniu m.in. kompozytorki i śpiewaczki Agaty Zubel, tria Bastarda i Lutosławski Quartet odbędzie się 11 września o godz. 20.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Mateusza. Jak zaznaczają organizatorzy: „zainspirowana epickim dziełem Olgi Tokarczuk „Muzyka Ksiąg Jakubowych” sięga do historycznej i geograficznej przestrzeni, w której narodziła się i funkcjonowała intrygująca wyznaniowo i filozoficznie sekta frankistów. Z wielu muzycznych cegiełek rodzi się spójny kolaż, w którym obok klasyki – Haydna i Mozarta – pojawiają się kompozycje czerpiące z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów, mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych.

W sekcji teatralnej na widzów czekają cztery premiery, a także pokaz filmu @miriamfrompoland w reżyserii Piotra Szczepańskiego, warsztaty uważności dla dorosłych, spacery filozoficzne dla dzieci w nurcie głębokiej ekologii, filmowe i książkowo-filmowe spacery po Łodzi, Łódzki Piknik Różnorodności i Piknik Międzypokoleniowy z koncertem Majki Jeżowskiej i zespołu Dikanda w Parku Ocalałych.

Program – na stronie https://www.4kultury.pl/ 

Częstochowa | 30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Gaude mater30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater odbędzie się w Częstochowie w dniach 10–15 września 2021 roku. Wydarzenie jest zorganizowane w hołdzie Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu – Prymasowi Tysiąclecia.

Patronat honorowy nad 30. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej Gaude Mater objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Metropolita Częstochowski adp Wacław Depo.

Udział w jubileuszowej edycji wezmą Magdalena Kaczor, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej i Chór Collegium Cantorum, Chór Kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus Humanus, Warsaw Harmony, Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Jasnogórski Zespół Instrumentów Dętych oraz Zespół Muzyki Dawnej Kapela Jasnogórska.

W repertuarze festiwalu znajdą się między innymi Msza łacińska Es-dur i Msza e-moll Stanisława Moniuszki, symfonie na organy i prawykonanie Intrady Feliksa Nowowiejskiego, prawykonanie Trio sonat Marcina Józefa Żebrowskiego, a także Oster-Oratorium BMV 249 Johanna Sebastiana Bacha.

Festiwalowi towarzyszy ponadto wystawa „Cisza ikony” Pauliny Krajewskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program wydarzenia: https://gaudemater.pl/festiwal-2021-program/ 

Olsztyn | 50. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce”

ZKPW trakcie trzydniowej debaty w Olsztynie w dniach 9–11 września 2021 naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków będą prezentować swoje przemyślenia nad kobiecą kulturą muzyczną w szerokim spektrum twórczości, wykonawstwa, recepcji, a także refleksji o muzyce. 50. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka kobiet. Kobiety w muzyce” będzie miała miejsce w budynku Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Otwarcie Konferencji 9 września transmitowane będzie na żywo dzięki TV Kortowo.

Fenomen muzyki kobiet, a także ich udziału w szeroko rozumianej kulturze muzycznej jest zjawiskiem, które nadal pozostaje na uboczu. Bezsprzeczny rozwój badań z tego zakresu pozwala na nowo odczytywać drugoplanowość kobiecych dokonań w obszarze europejskiej kultury muzycznej do końca XIX wieku. Echa muzycznej przeszłości kobiet pozostają ważkim zagadnieniem także wobec wyzwań współczesności. Te wszystkie sfery stanowią istotny przyczynek do badań nad kobiecą kulturą muzyczną w szerokim spektrum twórczości, wykonawstwa, recepcji, a także refleksji o muzyce.

Konferencja ZKP odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert kameralny (10.09, godz. 17.30) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, na którym zaprezentowana zostanie twórczość współczesnych polskich kompozytorek: Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Anny Ignatowicz-Glińskiej i Bettiny Skrzypczak.

Link do streamingu otwarcia Konferencji: https://youtu.be/Jlk3ag9YAZM 

Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PRZECZYTAJ: PROGRAM WYDARZENIA.

Strona Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: https://ws.uwm.edu.pl/ 

Bydgoszcz | Pamięci Grupy Ładosia

FPRok 2021 uchwałą Sejmu RP został ustanowiony Rokiem Grupy Ładosia. Z tej okazji 8 września o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się koncert „Pamięci Grupy Ładosia”. Koncert poprzedzi wykład dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof w Sztutowie o działalności „Grupy Ładosia” na rzecz ratowania europejskich Żydów od zagłady.

Grupa Aleksandra Ładosia, posła RP w Szwajcarii, złożona z polskich dyplomatów, pracowników Poselstwa RP w Bernie i przedstawicieli organizacji żydowskich, ratowała europejskich Żydów przed transportem do obozów zagłady w czasie II wojny światowej, zdobywając i fałszując dla nich „paszporty życia” (ok. 10 tys.) państw południowoamerykańskich.

Podczas wrześniowego koncertu Orkiestra Kameralna Filharmonii Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Piotra Pławnera zaprezentuje Sinfoniettę Szymona Laksa, który w latach II wojny światowej przebywał w obozie w Oświęcimiu, był członkiem kapeli oświęcimskiej, następnie jej dyrygentem oraz więziony był w obozie w Dachau. Zabrzmią również utwory Gustava Mahlera, Edwarda Elgara, Julesa Masseneta i György’ego Ligetiego. Skrzypek Piotr Pławner wystąpi także w roli solisty.

Szczegółowy program: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/pamieci-grupy-ladosia/ 

Nie żyje Bernadetta Matuszczak...

Matuszczak3 września w wieku 90 lat zmarła kompozytorka Bernadetta Matuszczak, która działała w Warszawie i Toruniu. Była członkiem Związku Kompozytorów Polskich od 1965 roku. Pogrzeb odbędzie się 10 września o godz. 13.00 na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu: teorię muzyki pod kierunkiem Zygmunta Sitowskiego, grę na fortepianie w klasie Ireny Kurpisz-Stefanowej i kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego. Po uzyskaniu w 1958 dyplomu z odznaczeniem na Wydziale Teorii Muzyki przerwała naukę na pozostałych kierunkach i podjęła pracę na uczelni na stanowisku asystenta w katedrze Zygmunta Sitkowskiego. Od 1960 kontynuowała studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego, a po jego śmierci – w klasie Kazimierza Sikorskiego. Dyplom z kompozycji otrzymała w 1964. Cztery lata później, w 1968, jako stypendystka Rządu Francuskiego wyjechała do Paryża, gdzie uzupełniała wykształcenie z zakresu kompozycji pod kierunkiem Nadii Boulanger.

Bernadetta Matuszczak była laureatką wielu nagród za twórczość kompozytorską; m.in. w 1965 otrzymała nagrodę na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Komponowała głównie utwory sceniczne i wokalno-instrumentalne. Artystka otrzymywała rozmaite zamówienia kompozytorskie od różnych instytucji w Polsce, wśród których najważniejsze okazały się utwory dla Warszawskiej Opery Kameralnej. W tej sferze koncentrowała się na gatunku monodramu operowego.

Jej kompozycje były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, m.in. Septem tubae na chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną (1966) na festiwalu Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM) – „43 Weltmusikfest 1969” – w Hamburgu, opera Julia i Romeo (1967) podczas Internationale Maifestspiele w Wiesbaden w 1972, a monodram operowy Pamiętnik wariata (1976) na „Brighton Music Festival” w 1984. W 1983 roku w toruńskim Ratuszu Staromiejskim prawykonano jej utwór Canto Solenne na baryton, chór i orkiestrę, który Matuszczak napisała na uroczystości obchodów 750-lecia nadania Toruniowi praw miejskich.

W 2008 Bernadettę Matuszczak uhonorowano Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cześć Jej pamięci!