Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Smyki i pierniki

HashtagLab 9 12 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 grudnia 2023 o godz. 10.00, 12.00 i 14.00 Hashtag Lab zaprasza w ramach cyklu "ĄsąBąble" na przedświąteczny, międzypokoleniowy koncert dla całej rodziny. W wykonaniu Hashtag Ensemble usłyszymy improwizacje na tematy piosenek o zimie oraz utwory, poświęcone temu świątecznemu okresowi.

Muzycy z Hashtag Ensemble "zapakują prezenty w dźwięki", aby dać nam więcej frajdy z odkrywania. W dźwiękach ukryte będą melodie, które niosą nam dobro i pokój na ten grudniowy czas – tak jak np. kolęda z III kwartetu smyczkowego Pēterisa Vasksa.

Czytaj więcej: Warszawa | Smyki i pierniki

„Warszawa kreatywna": „Dominobajki” na Gocławiu

Dominobajki 9 12 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 grudnia 2023 roku o godz. 11:00 w Terminalu Kultury Gocław (ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24) odbędzie się kolejny interaktywny koncert dla dzieci (6 – 12 lat) i rodziców „Dominobajki", organizowany przez Polskie Towarzystw Muzyki Współczesnej. Wstęp bezpłatny!

Zabrzmią „Dominobajki” Jarosława Siwińskiego na fortepian, perkusję, showmana i publiczność dziecięcą. Utwór składa się z 15 działających na dziecięcą wyobraźnię abstrakcyjnych, bajkowych elementów, jak Rycerz Atanazy, Srebrne Orzechy, Rakieta Kosmiczna, Drzwi, Gonitwa itd., z których uczestnicy koncertu komponują własne mikroopowieści. Następnie muzycy grają te opowieści, wykonując stosowne fragmenty w ustalonej przez dzieci kolejności.

Wykonawcy: Jarosław Siwiński (fortepian), Leszek Lorent (perkusja), Małgorzata Kołcz (przewodnik publiczności).

Czytaj więcej: „Warszawa kreatywna": „Dominobajki” na Gocławiu

Warszawa | Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim-Wajnberg. Inspiracje

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TuwimWajnberg 8 12 23Instytut Mieczysława Wajnberga zaprasza w dniach 8-10 grudnia 2023 roku na 104. urodziny swojego patrona w Warszawie. W programie muzyczno-literackim znalazły się: koncert w wykonaniu Ewy Leszczyńskiej (sopran), Katarzyny Budnik (altówka), Marcina Zdunika (wiolonczela) i Marii Sławek (skrzypce), spotkanie poświęcone poezji Juliana Tuwima i spacer po terenie małego getta. Wstęp wolny

W urodzinowy piątek o 18:00 w Księgarni Czarnego na warszawskiej Woli dr Magdalena Piotrowska-Grot (Uniwersytet Łódzki), Agnieszka Kuś i dr Aleksander Laskowski (NIFC) opowiedzą o wyjątkowej relacji Wajnberga z twórczością Tuwima, o tym jak przekłada się słowo na muzykę, a także o znaczeniu poezji Tuwima dla mieszkańców i mieszkanek warszawskiego getta. Pospotkaniu zabrzmią dwa cykle pieśni: „Biblia cygańska” op.57 i „Stare listy” op.77 w opracowaniu Marii Sławek.

10 grudnia o 11:00 spacer po terenie małego getta śladami Mary Berg poprowadzi Agnieszka Kuś. Spotykamy się na ulicy Siennej 41.

Czytaj więcej: Warszawa | Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim-Wajnberg. Inspiracje

Rzeszów | Prawykonanie Te Deum Piotra Mossa

Piotr Moss8 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego pod batutą Tomasza Bugaja prawykonają Te Deum Piotra Mossa, który skomponował utwór na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej. W roli solistów wystąpią Mariusz Godlewski (baryton) i Ilona Krzywicka (sopran).

Zarówno Symfonia d–moll Cesara Francka, która rozpocznie koncert, jak i Te Deum Mossa, są świadectwem szacunku kompozytorów do tradycji i dziedzictwa wielkich mistrzów.

Te Deum oparte jest na tekście wczesnochrześcijańskiego hymnu, który inspirował wielu kompozytorów na przestrzeni różnych epok. Jak podkreślił kompozytor: „Postanowiłem i ja zmierzyć się z tym wspaniałym, bardzo bogatym w emocje, tekstem. Moje Te Deum powstało na przełomie lat 2018 i 2019. Kompozycja jest jednoczęściowa, składa się z kilkunastu sekwencji przedzielonych interludiami orkiestrowymi. Muzyka mocno związana jest z tekstem, w wielu momentach ma wręcz charakter ilustracyjny – szczególnie gdy padają tak fundamentalne dla tradycji europejskiej muzyki religijnej słowa jak: sanctus, gloria, filius, domine czy miserere. W partyturze utworu można zresztą znaleźć wiele aluzji do muzyki klasycznej. Pojawiają się tu m.in. echa bachowskich chorałów i wokaliz”.

Informacja o biletach: https://filharmonia.rzeszow.pl/produkt/koncert-symfoniczny-33/ 

Bydgoszcz | V Świąteczny Festiwal "Art Mintaka"

ArtMintaka 23

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileuszowy V Świąteczny Festiwal "Art Mintaka" odbędzie się w dniach 8-10 grudnia 2023 roku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zabrzmią najnowsze utwory wybitnych polskich kompozytorów oraz recitale wspaniałych instrumentalistów. Wszystkie prawykonane utwory są zamówione przez Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka specjalnie na ten festiwal. Wstęp wolny!

Po raz pierwszy zabrzmią Imbody Nikolet Burzyńskiej na flet, gitarę, wiolonczelę i tubę, Osobliwość Calabiego-Yau Rafała Gorzyckiego na flet, gitarę, wiolonczelę i tubę, Quatre chant’s sur ce qui n'est plus là Marcina Stanczyka na cztery instrumenty melodyczne, Rewolucje Aleksandra Nowaka na fet i tubę oraz Liturgy of the Objects Wojtka Błażejczyka na perkusję i elektronikę.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | V Świąteczny Festiwal "Art Mintaka"

Wrocław | VII Międzynarodowa Konferencja „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”: forum naukowe z udziałem badaczy z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii i z Wielkiej Brytanii

Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AnalizaDziela 23Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Katedra Teorii Muzyki i Historii Śląskiej Kultury Muzycznej organizuje w dniach 5-6 grudnia 2023 roku VII Międzynarodową Konferencję „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”, a także dwa koncerty, w których programie znajdą się pieśni Witolda Maliszewskiego oraz utwory na perkusję współczesnych kompozytorów wrocławskich w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii.

Inicjatywa stworzenia międzynarodowego forum wymiany myśli i poglądów na temat zróżnicowanych metod dyskursu o muzyce zrodziła się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w 2008 roku. Kolejne konferencje odbyły się w 2011, 2012, 2014, 2017 i 2021 roku. Uczestniczyli w nich naukowcy z Europy i obu Ameryk.

W tegorocznej edycji wezmą udział badacze z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii i z Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej: Wrocław | VII Międzynarodowa Konferencja „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”:...

Cieszyn | VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra

FestiwalSwidra 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w dniach 6-10 grudnia 2023 roku odbędzie się: 17 konkursowych prezentacji chórów z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy i Malty; spotkanie z Krzesimirem Dębskim oraz Rafałem Rozmusem; Ogólnopolska Konferencja Naukowo-artystyczna "Wyzwania wykonawcze współczesnej chóralistyki", Uniwersyteckie Forum Dyrygenckie, koncert "Serial dźwięków czyli dźwięki z seriali" w wykonaniu gościa specjalnego Festiwalu Silesian Chamber Choir Ad libitum oraz koncerty festiwalowe w Cieszynie, Krakowie, Ustroniu, Zebrzydowicach, Gorzycach i Łaziskach Górnych. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 6 grudnia Uniwersyteckim Forum Dyrygenckim, podczas którego młodzi dyrygenci z muzycznych kierunków uniwersyteckich będą współzawodniczyć o tytuł najlepszego dyrygenta, prowadząc chór dziecięcy, chór dorosłych oraz orkiestrę smyczkową.

Czytaj więcej: Cieszyn | VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra

Warszawa | Dominobajki w PROM-ie Kultury

Siwinski Jaroslaw 2023Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej   zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat z warszawskich przedszkoli i szkół na koncerty „Dominobajki” z muzyką Jarosława Siwińskiego 7 grudnia o godz. 10:00 i 12:00 w PROM-ie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23. Koncerty są bezpłatne, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

  Dzieci wraz z artystami będą układać bajki jak muzyczne domino i świetnie przy tym się bawić.

  Utwór „Dominobajki” składa się z 15 działających na dziecięcą wyobraźnię abstrakcyjnych, bajkowych elementów, jak Rycerz Atanazy, Srebrne Orzechy, Rakieta Kosmiczna, Drzwi, Gonitwa itd., z których uczestnicy koncertu komponują własne mikroopowieści. Następnie perkusista Leszek Lorent, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz sam kompozytor zaprezentują te opowieści, wykonując stosowne fragmenty w ustalonej przez dzieci kolejności. W wykonywaniu części z nich udział weźmie także publiczność.

Czytaj więcej: Warszawa | Dominobajki w PROM-ie Kultury

Warszawa | Genre Roulette: finałowy koncert pierwszego sezonu Hashtag Labu

HashtagLab 7 12 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy rok działalności repertuarowej Hashtag Ensemble na własnej scenie w Społecznej Instytucji Kultury Hashtag Lab zwieńczy koncert “Genre Roulette” 7 grudnia 2023 roku o godz. 19:00. Jest jednocześnie podsumowaniem rezydencji kompozytorskiej Matthew Shlomowitza przy Hashtag Ensemble, w związku z czym zespół prawykona tego wieczoru nowe opracowanie jego kompozycji Glücklich, Glücklich, Freude, Freude wraz z solistą – znakomitym brytyjskim pianistą Markiem Knoopem. Koncert realizowany jest we współpracy z Orkiestrą Sinfonia Varsovia i Instytutem Adama Mickiewicza.

Od początku swojego istnienia Hashtag Lab jest sceną otwarta, oferującą artystyczne interpretacje rozmaitych gatunków na najwyższym poziomie, prezentującą programy bez repertuarowych kompromisów - "Genre Roulette".

Czytaj więcej: Warszawa | Genre Roulette: finałowy koncert pierwszego sezonu Hashtag Labu