Polmic - FB

aktualności

VII Rzeszowska Jesień Muzyczna

RzeszowskaJesien 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na VII edycję festiwalu „Rzeszowska Jesień Muzyczna”. Tegoroczna edycja wypełniona będzie nie tylko wyśmienitą muzyką, ale podkreśli też najważniejsze jubileusze kulturalne roku 2023. Festiwal obejmować będzie 6 różnorodnych koncertów w Rzeszowie i 4 koncerty w regionie od 13 do 29 października. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Tansman Trio i Sinfonia Varsovia String Quintet zaprezentują w Rzeszowie i Raniżowie dzieła Krzysztofa Pendereckiego, którego 90. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. 110 lat temu urodził się Witold Lutosławski - jego twórczości poświęconą będą koncerty Kwartetu smyczkowego V4 (muzyków z Grupy Wyszehradzkiej) w Rzeszowie i Dzikowcu. Wiolonczelista Bartosz Koziak i pianista Grzegorz Mania wykonają utwory Szymona Laksa, który zmarł 40 lat temu. Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran) i Dominika Grzybacz (fortepian) wykonają pieśni Ludomira Różyckiego: w 2023 przypada 70. rocznica śmierci kompozytora. Podczas koncertów w Niwiskach i Dzikowcu będzie można usłyszeć fragmenty dzieł Aleksandra Fredry - Patrona Roku 2023 - w interpretacji Doroty Segdy i Agnieszki Mandat.

Czytaj więcej: VII Rzeszowska Jesień Muzyczna

Zielona Góra | Prawykonanie poematu symfonicznego Bassema Akikiego

FZ 13 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Mój czas jeszcze nadejdzie” to tytuł niezwykłego koncertu symfonicznego, który odbędzie się w Kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 13 października 2023 roku o godz. 19.30. W programie wydarzenia znajdą się dwie kompozycje: arcydzieło literatury symfonicznej, jakim jest I Symfonia Gustawa Mahlera, oraz utwór, który tego wieczoru zabrzmi po raz pierwszy - poemat symfoniczny Prorok Bassema Akikiego.

Składający się z sześciu części utwór skomponowany został w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Źródłem inspiracji dla kompozytora stał się tekst Prorok libańskiego pisarza i poety Khalila Gibrana. Nieprzypadkowo wybór pada właśnie na to dzieło. W tym roku przypada 100. rocznica wydania arcydzieła Gibrana, porównywanego do Zaratustry Niestzschego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Prawykonanie poematu symfonicznego Bassema Akikiego

Opole | Marzenie o kwintecie

FO 13 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w pierwszym koncercie tegorocznej odsłony cyklu "Filharmonia Opolska Kameralnie" weźmie zespół wspaniałych solistów, którzy tym razem wystąpią wspólnie jako kwintet 13 października 2023 roku o godz. 19.00.

Usłyszymy muzyków Filharmonii Opolskiej i zaproszonych artystów: skrzypaczki Agnieszkę Kalisz-Dzik i Ilonę Jachacz,altowiolistę Dariusza Wołczyka, wiolonczelistkę Agnieszkę Płoszejowską-Skubisz, pianistów Wojciecha Kubicę i Kingę Firlej-Kubicę.

Artyści wykonają Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna i Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 Juliusza Zarębskiego.

Dodatkowe informacje: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/marzenie-o-kwintecie/ 

Warszawa | Prawykonanie IV Koncertu fortepianowego Zygmunta Krauze

UMFC 11 10 23Sinfonia Varsovia 11 października 2023 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prawykona IV Koncert fortepianowy Zygmunta Krauze. Partię solową utworu wykona sam kompozytor. W programie znajdzie się również Concert Românesc György’a Ligetiego oraz VIII Symfonia F-dur Ludwiga van Beethovena. Koncert poprowadzi belgijski dyrygent Martijn Dendievel.

Wyjątkowy koncert, wpisujący się w obchody jubileuszu 85-lecia Zygmunta Krauze, zainauguruje tegoroczną edycję cyklu "Środa na Okólniku".

IV Koncert fortepianowy kompozytora zamówiony został przez Sinfonię Varsovię w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Warszawa | Prawykonanie IV Koncertu fortepianowego Zygmunta Krauze

Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Adam Radź, Graham Lambkin i Rie Nakajima

WarszawskieStudio 11 10 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kuratorem drugiej części I Warszawskiego Studia Eksperymentu jest Adam Radź, który do współpracy zaprosił Rie Nakajima i Grahama Lambkina. Sytuacyjne, ‚site-specific’ podejście do dźwięku artyści zaprezentują w Hashtag Lab 11 października 2023 roku o godz. 20.00.

Zaproszeni goście to brytyjski artysta multidyscyplinarny Graham Lambkin oraz łącząca architekturę i dźwięk japońska rzeźbiarka Rie Nakajima. Oboje w swojej twórczości zachowują otwartość na przypadkowość, przez co w wykreowanej sytuacji dźwiękowej ingerencje przestrzenne oraz dźwięki osób trzecich jej nie wykluczają, lecz wzbogacają. Graham Lambkin wykorzysta elektroakustyczne kolaże dźwiękowe z nagrań terenowych. Rie Nakajima podkreśli w tej sesji improwizacyjnej związki z Hashtag Lab, używając do tego połączenia rozmaitych przedmiotów ze zmechanizowanymi urządzeniami.

Czytaj więcej: Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Adam Radź, Graham Lambkin i Rie Nakajima

Katowice | Koncert przyjazny sensorycznie „Pianissimo”

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11 10 23Pierwszy w tym sezonie koncert przyjazny sensorycznie w ramach serii „Pianissimo” – dla osób wrażliwych sensorycznie, poszukujących spokoju i wyciszenia - odbędzie się w NOSPR 11 października 2023 o godz. 19.30. Urzekający, wyszukany repertuar zaprezentuje Warsaw Trio: pianista Paweł Popko, wiolonczelistka Maria Leszczyńska-Thieu i klarnecista Piotr Thieu-Quang.

Przyciemnione światło, mniejszy ruch w budynku NOSPR, możliwość swobodnego poruszania się po sali, a do tego starannie dobrany, wyciszający repertuar i znakomici wykonawcy. Nowa seria koncertowa „Pianissimo” to bezpieczna przestrzeń dla osób z wysoką wrażliwością sensoryczną, które nie potrafią lub nie lubią za długo siedzieć w bezruchu.

Podczas najbliższego 45-minutowego koncertu zabrzmi 2. część Fantasy Trio op. 26 Roberta Muczynskiego oraz utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Franza Schuberta.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert przyjazny sensorycznie „Pianissimo”

Katowice | 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

FestiwalMlodychLaur 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 8–26 października 2023 w Katowicach odbędzie się 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowany przez Katowice Miasto Ogrodów. Jak zawsze wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny - obowiązują wejściówki.

Podczas 33. edycji laureatom prestiżowych konkursów muzycznych towarzyszyć będą aż 4 orkiestry: Orkiestra NUSO z Charkowa i Radomska Orkiestra Kameralna pod dyr. Jurka Dybała, Orkiestra Kameralna Archetti pod dyr. Macieja Tomasiewicza oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Łukasza Ksobiraja. Wystąpią zespoły saksofonowe oraz trio smyczkowe. Soliści – śpiewacy i instrumentaliści takich specjalności, jak organy, skrzypce czy fortepian – zaprezentują się w szerokim przekroju repertuarowym od baroku po współczesność, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

W interpretacji wyjątkowych młodych artystów usłyszymy m.in. muzykę Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Aleksandra Tansmana, Witolda Friemanna i Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: Katowice | 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Katowice | Koncert familijny w NOSPR: "Muzyka Pana Szymanowskiego"

NOSPR 8 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert familijny „Muzyka Pana Szymanowskiego” w NOSPR 8 października 2023 roku o godz. 16.00 to rodzaj afterparty – tuż po Konkursie im. Karola Szymanowskiego – powstały na kanwie opowieści o jego patronie, wokół wspomnień jego przyjaciół i rodziny. Muzyczna opowieść o Karolu Szymanowskim dla najmłodszych zabrzmi w wykonaniu Sławomiry Wilgi i Tymoteusza Biesa.

Dzieci usłyszą muzykę fascynującą, zataczającą coraz większe kręgi zainteresowania i podziwu na całym świecie, w interpretacjach laureatów I nagród I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-familijny 

Tychy | Auksodrone: Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego?

Auksodrone 23Orkiestra AUKSO zaprasza na kolejny swój festiwal Auksodrone: w dniach 6–8 października 2023 w Tychach odbędą się koncerty i prawykonania, wydarzenia w ramach cykli JAZZ+, AD LIBITUM oraz set DJ-ski i spotkania z artystami.

W cyklu AD LIBITUM festiwal Auksodrone zamówił trzy kompozycje u trzech wizjonerów muzyki, których przynależności środowiskowej i gatunkowej nie sposób ustalić. Paweł Szamburski (6 października) przy pomocy klarnetu, intuicji oraz orkiestry będzie poszukiwał wspólnoty w samotnym głosie i porządku w chaosie. Miłosz Pękala (7 października) w „Muzyce na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne” zamierza jednym pokłonem złożyć hołd zarówno Xenakisowi, jak i dźwiękom ze starych gameboy’ów. Dominik Strycharski (8 października) przyjeżdża z „The Frame”, kompozycją na orkiestrę smyczkową, flety blokowe i elektronikę, która ma publiczności pomóc wyjść z ram.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany również wodewil żałobny Aleksandra Nowaka „Rzeczy” - wariacja na temat „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy. Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Tychy | Auksodrone: Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego?