Polmic - FB

aktualności

Katowice | „Weekend seniora z kulturą”: wielkie chóry

FS 1 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w Filharmonii Śląskiej 1 października 2023 roku o godz. 17.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki wpisuje się w ogólnopolską akcję „Weekend seniora z kulturą”. Chór Filharmonii  pod dyrekcją Jarosława Wolanina i pianista Adam Eibin wykonają opracowania utworów Fryderyka Chopina.

Doskonale znane mazurki, etiudy, pieśni, walce i preludia zabrzmią w opracowaniach Adama Eibina na chór a cappella oraz chór wraz z towarzyszeniem fortepianu. Będzie to koncert pełen pięknej muzyki, ponadczasowo zachwycających melodii i okazją do zanurzenia się w niecodziennych aranżacjach, które pozwolą odnaleźć w słynnych tematach nowe barwy.

Usłyszymy ponadto Aprèslude – Chopin-Meditationen nach den Preludes op. 28 Heinricha Poosa.

Czytaj więcej: Katowice | „Weekend seniora z kulturą”: wielkie chóry

V Dzień Polskiej Muzyki

DzienPolskiejMuzyki 231 października 2023 roku już po raz piąty będziemy świętować Dzień Polskiej Muzyki. To kampania społeczna, która promuje polską muzykę i zwiększa świadomości Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki. Akcja wspiera rodzimy rynek muzyczny i zaznacza rolę muzyki w życiu każdego z nas.

Przesłaniem kampanii jest współpraca: „Muzyka łączy WSZYSTKICH”. Im więcej polskiej muzyki będziemy słuchali, tym większe możliwości rozwoju artystycznego i eksportowego stwarzamy naszym ulubionym artystom i tym silniejsza staje się pozycja polskiego rynku na arenie międzynarodowej.

Podczas Dnia Polskiej Muzyki:

Czytaj więcej: V Dzień Polskiej Muzyki

Katowice | Międzynarodowy Dzień Muzyki w NOSPR

NOSPR 1.10.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Poranek organowy, spotkania z organistami, pokaz filmu o Grzegorzu Fitelbergu i wernisaż wystawy mu poświęconej oraz koncert jazzowy - to program Międzynarodowego Dnia Muzyki w NOSPR 1 października 2023 roku!

Międzynarodowe święto muzyki rozpocznie się w Katowicach o 10.30. Solistką koncertów organowych pt. "Przez XIX i XX wiek z organami" będzie Elżbieta Karolak. Zaproponowała ona program, który ma przybliżyć bogactwo polskiej literatury organowej: zabrzmią dzieła Augustyna Blocha, Mieczysława Surzyńskiego (jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej muzyki organowej nurtu romantycznego), Jospeha Kromlickiego, Aleksandra Tansmana i Feliksa Nowowiejskiego, o którym mówi się, że w dziedzinie organów jego wielkość jest bezdyskusyjna.

W przerwie między koncertami o „Organach od kuchni”, czyli o koncertach organowych z perspektywy stroiciela i artysty, opowiedzą Elżbieta Karolak, Stanisław Pielczyk i Karolina Lucja. 
Czytaj więcej: Katowice | Międzynarodowy Dzień Muzyki w NOSPR

Kraków | Koncerty Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego 2023

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KrakowskiFestiwalAk 23W dniach 30 września – 13 grudnia w Krakowie odbędą się Koncerty Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego (KKFA) - międzynarodowego święta muzyki akordeonowej w różnorodnych gatunkach i stylach w stolicy Małopolski. Edycja 2023 poświęcona będzie muzyce na akordeon i inne instrumenty klawiszowe, w tym violę organista! W ramach festiwalu odbędzie się również jubileuszowa 10. edycja Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych. Wstęp wolny! 

Koncerty ponownie odbędą się w reprezentatywnych dla Krakowa miejscach: Pałacu Sztuki, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddział MNK, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Kościele Św. Marcina.

Usłyszymy dzieła na akordeon i klawesyn, organy, fortepian. Ciekawym podsumowaniem będzie zestawienie akordeonu ze strojem barokowym unikatowego instrumentu klawiszowego - violi organista, która została odtworzona z projektów Leonarda da Vinci dzięki Sławomirowi Zubrzyckiemu.

Podczas 10. Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych zaprezentowane zostaną po raz pierwszy utwory solowe i kameralne takich kompozytorów, jak Jakub Polaczyk, Olga Hans, Jarosław Płonka, Simon Hellewell, Michał Dorman, Julia Claver-Pater, Bożena Boba-Dyga i Paweł Sławiński.

Czytaj więcej: Kraków | Koncerty Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego 2023

Gdańsk | Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej i trzy prawykonania

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

LaboratoriumMuzyki 30.9.2330 września 2023 roku o godz. 19.30 w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany „Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej". W kościele św. Katarzyny Polski Chór Kameralny prawykona 5-częściowy utwór Marka Raczyńskiego Threni, napisany na zamówienie zespołu. Ten chór, obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia, dokona również prawykonania utworów nagrodzonych w 26. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova, oraz zaprezentuje utwór Domine Iesu Christe twórcy konkursu - Pawła Łukaszewskiego.

Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej, zainicjowane w 2021 przez prof. Jana Łukaszewskiego, towarzyszy idea promocji współczesnej wartościowej sakralnej muzyki chóralnej. Pierwsze wykonanie kompozycji nagrodzonych podczas Konkursu Musica Sacra Nova od samego początku stanowi ważną część programu Laboratorium. W tym roku jury Konkursu, obradujące w lutym w Rzymie, nagrodziło utwory Pawła Konkola (I Nagroda), Amerykanina Christophera Enloe oraz pochodzącego ze Słowenii Aneja Černe.

Utwór Threni Marka Raczyńskiego powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Warstwę tekstową tej kompozycji na chór, saksofon, kontrabas i perkusję stanowią fragmenty Lamentacji Jeremiasza.

Czytaj więcej: Gdańsk | Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej i trzy prawykonania

Premiera płytowa z okazji 90. rocznicy urodzin: „Henryk Mikołaj Górecki. Z pieśni kościelnych”

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

APertumCor 30.9.231 września 2023 roku ukazał się album Henryk Mikołaj Górecki. Z pieśni kościelnych, który powstał z okazji 90. rocznicy urodzin światowej sławy kompozytora. Całość nagrania tego zbioru utworów na chór mieszany a cappella w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Apertum Cor pod dyrekcją Kamila Gojowego dostępna jest już w popularnych serwisach streamingowych. Koncertowa premiera płyty odbędzie się 30 września o 19.00 w Bazylice św. Antoniego w Rybniku, 6 listopada o 18.00 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz 6 grudnia o 19.30 w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Wstęp wolny!

Henryk Mikołaj Górecki znakomitą część swojego dorobku poświęcił muzyce chóralnej. Już po śmierci kompozytora nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazał się zbiór jego utworów na chór mieszany a cappella Z Pieśni Kościelnych. W jego redakcji współuczestniczyli Anna Górecka i Mikołaj Górecki – dzieci kompozytora. Te 20 pieśni, oprócz wyrazu głębokiej modlitwy, stanowią hołd wobec polskiej muzyki sakralnej.

Zespół Śpiewaczy Apertum Cor pod dyrekcją Kamila Gojowego po raz pierwszy nagrał wszystkie zaplanowane w wydaniu nutowym zwrotki.

Czytaj więcej: Premiera płytowa z okazji 90. rocznicy urodzin: „Henryk Mikołaj Górecki. Z pieśni kościelnych”

Tarnowskie Góry | II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalChojnackiej 23Przed nami trzy koncerty muzyki klawesynowej, trzy prawykonania oraz warsztaty muzyki współczesnej prowadzone przez dr Aleksandrę Gajeckiej-Antosiewicz z autorską prelekcją pt. „Elżbieta Chojnacka. Inspiracja i pasja”. W dniach 29 września – 1 października 2023 roku w Pałacu w Rybnej odbędzie się II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej.

Podczas koncertu inauguracyjnego znakomita klawesynistka Hanna Balcerzak prawykona „Inwencję” Philipa Czapłowskiego. W programie znajdą się również m.in. utwory Zygmunta Krauze i Mariana Sawy.

Podczas sobotniego koncertu zabrzmią tanga klawesynowe (sic!) z kolekcji Elżbiety Chojnackiej (M. Nymana, M. Ohana, J. Wienera). Nie zabraknie również utworów króla tanga (Astora Piazzolli), współcześnie żyjących kompozytorów (Tomasza Kamieniaka i Krzysztofa Olczaka) oraz kolejnych prawykonań. Po raz pierwszy usłyszymy "Sonatę na dwa flety i fortepian" Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz "Tango na akordeon i klawesyn" Leszka Kołodziejskiego. Wystąpią Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz i Andrzej Jungiewicz.

Czytaj więcej: Tarnowskie Góry | II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

Opole | Inauguracja 72. sezonu Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FO 29.9.23Wieloletnią już tradycją jest obecność twórczości patrona Filharmonii Opolskiej – Józefa Elsnera – podczas koncertu inaugurującego kolejny sezon artystyczny. 29 września 2023 roku o godz. 19.00 wykonane zostanie dzieło wyjątkowe. Otworzy 72. sezon Uwertura z opery Ofiara Abrahama, a następnie zabrzmi Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego w interpretacji wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Ofiara Abrahama jest jednym z dwóch (obok niezachowanego Sądu Salomona) dzieł o tematyce biblijnej i jedynym w dorobku Elsnera melodramatem w czystej formie. Zaprezentuje utwór Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna.

Koncert skrzypcowy (1944) Ludomira Różyckiego to ostatnie opus w życiu twórcy polskiego baletu narodowego. W Opolu zabrzmi najnowsza rekonstrukcja dzieła, w której Ryszard Bryła skorzystał nie tylko z zachowanego wyciągu fortepianowego, ale uwzględnił także – uznane wcześniej za zaginione – fragmenty rękopisów partytury wraz ze wskazówkami instrumentacyjnymi kompozytora.

Czytaj więcej: Opole | Inauguracja 72. sezonu Filharmonii Opolskiej

Warszawa | „Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych”

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dialogi 28.9.23„Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych” to nowy cykl mikro-koncertów w przestrzeniach, w których tworzyli najważniejsi warszawscy artyści: malarze, rzeźbiarze, projektanci mody, fotografowie. Muzyka wejdzie w dialog ze sztukami wizualnymi podczas siedmiu wydarzeń, które odbędą się w dniach 28 września - 14 grudnia 2023. Wstęp wolny!

Bohaterami tych kameralnych ciekawych spotkaniach będą nie tylko występujący artyści, ale także właściciele i opiekunowie pracowni, słuchacze i – wreszcie – same przestrzenie. Każde ze spotkań składa się z koncertu i oprowadzania kuratorskiego po pracowni - gospodarzami są obecni opiekunowie pracowni lub artyści w nich działający.

Wystąpią uznani muzycy, m.in. Joanna Freszel, Jakub Jakowicz, Ewa Leszczyńska, Maciej Kułakowski, Kwartet Messages, którzy każdorazowo wykonają specjalnie opracowany program, korespondujący z twórczością wybranego artysty i z miejscem oraz duchem pracowni. Ponadto, przy każdym koncercie zaprezentowany zostanie utwór improwizowany, dziejący się "tu i teraz", inspirowany twórczością artysty, do którego pracownia należy/należała oraz samym miejscem.

Czytaj więcej: Warszawa | „Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych”