Polmic - FB

aktualności

Stargard, Szczecin | III Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SoniSpatium 23Przesłaniem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium" jest tytuł jednego z utworów Marka Jasińskiego: Lux et veritas – światłość i prawda. W dniach 8-11 września 2023 znakomici soliści i zespoły wystąpią w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie i Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wstęp wolny!

Festiwal będzie niewątpliwie czasem refleksji, zadumy oraz okazją do delektowania się pięknem muzyki tego wielkiego i mądrego polskiego kompozytora. Usłyszymy ponadto arcydzieła minionych wieków i polską muzykę współczesną, w tym prawykonanie Exsultate, iubilate! Pawła Łukaszewskiego na sopran i orkiestrę.

Wystąpią m.in. Cantabile Regensburg pod batutą Matthiasa Beckerta, Międzynarodowa Akademia Chóralna in terra pax pod dyrekcją Núria Cunillera Salas, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Orkiestra Camerata Stargard pod batutą dr. hab. Szymona Wyrzykowskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu.

Czytaj więcej: Stargard, Szczecin | III Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium"

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: koncert inaugurujący sezon artystyczny 2023/2024

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 10.9.23Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny. 10 września 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Orkiestra pod batutą światowej sławy maestra Antoniego Wita wykona dzieła Richarda Wagnera, Camille'a Saint-Saënsa i Zygmunta Noskowskiego. W roli solisty wystąpi południowokoreański pianista Hyuk Lee.

Pianista jest znany polskiej publiczności między innymi jako zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz laureat wyróżnienia na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W jego interpretacji usłyszymy niezwykły V Koncert fortepianowy F-dur „Egipski” op. 103 Camille'a Saint-Saënsa.

W finale koncertu zabrzmi natomiast rzadko wykonywana III Symfonia F-dur „Od wiosny do wiosny" Zygmunta Noskowskiego. Polskie „pory roku” kolejnymi częściami przywołują nastrój poszczególnych okresów, a element narodowy objawia się też obecnością cytatów pieśni ludowych i religijnych.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: koncert inaugurujący sezon artystyczny 2023/2024

Rzeszów | 52. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”

Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonferencjaZKP 23W dniach 7–9 września 2023 w Instytucie Muzyki Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie odbędzie się 52. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”.

Celem konferencji jest ponowne spojrzenie na polską muzyczną tradycję. Na ile dziś wciąż porusza nas termin „muzyka polska” i jak traktujemy rodzimą twórczość? Czym jest w istocie muzyka polska i jak ją dziś rozumiemy? Pytania te stanowić mogą punkt wyjścia do dyskusji nad muzyką polską widzianą w szerokiej perspektywie obejmującej m. in. twórczość kompozytorską, wykonawstwo, recepcję, a także refleksję estetyczną i metodologiczną.

Udział w Konferencji wezmą polscy muzykolodzy oraz zagraniczni naukowcy: Bernadeta Czapraga (Universität Mozarteum Salzburg), Luba Kijanowska-Kamińska (Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mykoły Łysenki), Semitha Cevallos (Uniwersytet Federalny Stanu Paraná, Brazylia) i John Mackenzie Pierce (University of Michigan).

Czytaj więcej: Rzeszów | 52. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”

Warszawa | Premiera albumu AtomoGenus: Władysław „Gudonis" Komendarek i Krzysztof Komendarek-Tymendorf

Opus 89.2023Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 września 2023 roku o godz. 19.00 w wytwórni Requiem Records przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie odbędzie się oficjalna premiera pierwszego wspólnego albumu uznanych polskich instrumentalistów: giganta polskiej muzyki elektronicznej Władysława „Gudonis” Komendarka oraz cenionego altowiolisty – Krzysztofa Marii Komendarka-Tymendorfa. Tytuł płyty AtomoGenus nawiązuje do więzi w atomach wspólnych muzycznych genów artystów.

To pierwsza w Polsce awangardowa fuzja elektroniki ze szlachetnymi strunami violi, zderzenie electro z teraźniejszymi technikami wykonawczymi gry na altówce.

Czytaj więcej: Warszawa | Premiera albumu AtomoGenus: Władysław „Gudonis" Komendarek i Krzysztof...

Katowice | Złoty koncert Filharmoników Śląskich

Patronat medialny nad nad sezonem koncertowym 2023/2024 Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZlotyKoncert 8.9.238 września 2023 roku o godz. 20.00 w holu Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się "Złoty koncert" Filharmoników Śląskich, w programie którego znalazły się dzieła, zapowiadające przyszły sezon koncertowy.

W sezonie 2023/2024 w Filharmonii wystąpią uczestnicy prestiżowego XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, odbędą się obchody 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, Gala Muzyki Filmowej oraz Game Music Fest i nie tylko!

Podczas wrześniowego koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta usłyszymy Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, Orawę Wojciecha Kilara, muzykę Hansa Zimmera z filmu Pearl Harbor oraz dzieła Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera i Astora Piazzolli. W roli solisty wystąpi klawesynista Marek Toporowski.

Czytaj więcej: Katowice | Złoty koncert Filharmoników Śląskich

Toruń | Festiwal Copernicus #550: muzyczne urodziny astronoma!

Copernicus 23

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Copernicus #550 to wyjątkowy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej poświęcony Mikołajowi Kopernikowi i jego wielkim odkryciom, przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. W dniach 7 września – 1 października 2023 roku odbędzie się 15 wyjątkowych spotkań z nieziemskimi brzmieniami, pochodzącymi z najodleglejszych zakątków kosmosu.

Goście będą mogli uczestniczyć w 2 koncertach symfonicznych, wielkim widowisku multimedialnym, 2 darmowych koncertach kameralnych w jednej z toruńskich galerii handlowych, wystawie „Planety – album rodzinny” i wykładach.

W muzycznym repertuarze znajdą się kompozycje opiewające życie i dokonania Mikołaja Kopernika, skomponowane specjalnie z okazji rocznicy jego urodzin, dzieła wyrażające podziw dla niepojętego, pełnego tajemnic życia galaktyk oraz ponadczasowe utwory skupiające się na wewnętrznym wszechświecie ludzkiej emocjonalności.

Czytaj więcej: Toruń | Festiwal Copernicus #550: muzyczne urodziny astronoma!

Bydgoszcz | 19. MÓZG Festival: międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej i sztuk wizualnych

MozgFestiwal 23Patronat medialny mad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival“ to spotkanie artystów z całego świata tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7—9 września 2023 roku pod hasłem "Do not forget to keep your mind clear" (Nie zapomnij zachować jasności umysłu). Wstęp wolny!

W programie znalazły się m.in. koncerty kompozytora Piotra Peszata, pianistki i kompozytorki Barbary Drążkowskiej Drazkov, improwizacje kompozytorów i instrumentalistów Reinholda Friedla i Franka Gratkowskiego, Folded Maps of Time (FoMaTi) - immersyjna instalacja audiowizualna Marka Chołoniewskiego, Chrisa Cutlera i Piotra Madeja, oraz spektakl kompozytorki Anny Jędrzejewskiej HYBRID na rapera, 4 performerki i wizualizacje do libretta D’Chaosa, w wykonaniu artystek Fundacji Sztuka Ciała.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | 19. MÓZG Festival: międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej i sztuk wizualnych

Wejherowo | III Festiwal Muzyczny ArteFonie: „ObserwARTorium”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ArteFonie 23Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz Zespół Wokalny Art’n’Voices zapraszają do Wejherowa na III Festiwal ArteFonie, który odbędzie się w dniach 7-10 września 2023 roku. Tegoroczna edycja nosi tytuł „ObserwARTorium”. Przestrzeń ArteFonii stanie się obserwatorium – punktem, w którym widoczne będą nowe, wyjątkowe zjawiska na firmamencie współczesnej sztuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Festiwal otworzy 7 września koncert zespołu Kropki wykonującego muzykę alternatywną. Artyści zaprezentują autorską mieszankę klasycznych brzmień opartych na połączeniu pianina i kontrabasu z towarzyszeniem elektroniki.

Udział w wydarzeniu „ArteFonie w sferach sacrum. Koncert muzyki kameralnej” wezmą Zespół Wokalny Affectus i organista Błażej Musiałczyk.

Podczas koncertu „ArteFonie – Supernowa. Debiut jazzowy” wystąpi Magda Kuraś Quintet.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie koncert „ArteFonie – Koniunkcja planet” z udziałem gospodarzy Festiwalu i gości specjalnych: polską muzykę współczesną wykonają Royal String Quartet i wejherowski Zespół Wokalny Art’n’Voices.

Czytaj więcej: Wejherowo | III Festiwal Muzyczny ArteFonie: „ObserwARTorium”

58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Wratislavia 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas 58. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w dniach 7–17 września 2023 muzyka oratoryjno-kantatowa zabrzmi w znakomitych akustycznie salach NFM oraz w czterech miastach Dolnego Śląska. Tytuł tegorocznej edycji – „Matka Natura" – został zainspirowany Porami roku Josepha Haydna.

Program festiwalu został skonstruowany tak, aby ukazać tematy natury i kosmosu w twórczości nie tylko dawnych kompozytorów, ale i współczesnych. Nie zabraknie przy tym tematu macierzyństwa i jego kulturowych powiązań z naturą – zarówno w kontekście biblijnym, jak i antropologicznym. Podczas koncertu inauguracyjnego NFM Filharmonia Wrocławska, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy i soliści (sopranistka Iwona Hossa, tenor Rafał Bartmiński i bas Jerzy Butryn) wykonają pod batutą Christopha Eschenbacha Kosmogonię Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego