Polmic - FB

aktualności

Katowice | Kwartet Śląski - "Arcydzieła z kontrapunktem polskim": Witold Lutosławski

NOSPR 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy w tym roku koncert Kwartetu Śląskiego w ramach cyklu "Arcydzieła z kontrapunktem polskim" 27 stycznia 2024 o godz. 18.00 w NOSPR zadedykowany został Witoldowi Lutosławskiemu, który skończyłby w tym roku 111 lat. Stąd w programie – jego Kwartet smyczkowy.

W programie także Witold Maliszewski, nauczyciel Witolda Lutosławskiego, który skomponował Kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami. Muzykom Kwartetu Śląskiego towarzyszyć będzie znakomity szwedzki wiolonczelista Mats Lidström, członek jury pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Wieczór rozpocznie się ostatnim Kwartetem smyczkowym Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/arcydziela-z-kontrapunktem-polskim-witold-lutoslawski 

Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Equilibrium String Quartet

FZ 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu „Scena Muzyki Polskiej", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 27 stycznia 2024 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda wystąpi Equilibrium String Quartet.

Sulamita Ślubowska (I skrzypce), Małgorzata Malke (II skrzypce), Anna Nowak-Pokrzywińska (altówka) i Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) wykona kwartety polskich twórców: Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1 Józefa Elsnera, Wariacje na temat własny op. 21 Władysława Żeleńskiego oraz III Kwartet smyczkowy e-moll „Fantazja” Zygmunta Noskowskiego.

W styczniu odbędzie się premiera najnowszej płyty Equilibrium String Quartet poświęcona fantazjom na kwartet smyczkowy, na której znajdzie się również zachwycający III Kwartet „Fantazja" Noskowskiego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Equilibrium String Quartet

Wrocław | Crossroads na dwa akordeony

NFM 1 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Rafał Łuc i Maciej Frąckiewicz to dwaj dobrze znani publiczności mistrzowie akordeonu zafascynowani muzyczną współczesnością. Podczas swojego koncertu w Narodowym Forum Muzyki 1 lutego 2024 roku o godz. 19.00 zaprezentują utwory polskich kompozytorów nagrane premierowo na ich wspólnej płycie Dualabilis wydanej w 2020 roku nakładem Opus Series. W realizacji warstwy elektronicznej utworu zatytułowanego prowokacyjnie Evil Nigger Juliusa Eastmana weźmie udział kompozytorka Marta Śniady.

Usłyszymy dzieła polskich kompozytorów-akordeonistów: Nokturn Andrzeja Krzanowskiego oraz Chorał i fantazję Mikołaja Majkusiaka. Ostatnim z wydanych na krążku Dualabilis utworów, które zaprezentuje duet, będzie akordeonowy fresk o wręcz symfonicznym rozmachu autorstwa Tomasza Opałki pt. Crossroads.

Czytaj więcej: Wrocław | Crossroads na dwa akordeony

Poznań | Noworoczna gala baletowa

GalaBaletowa 26 1 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na noworoczną galę baletową w dniach 26-28 stycznia 2024 roku - to podróż przez świat baletu prezentująca różne jego odsłony, style i estetyki. W czasie jej trwania miłośnicy najpiękniejszych klasycznych baletów i współczesnych miniatur chorograficznych znajdą coś dla siebie.

Poznańscy tancerze wykonają najciekawsze fragmenty choreografii z rozległego repertuaru Baletu Teatru Wielkiego, przygotowane przez wybitnych artystów z całego świata. Od tryskającego baletowymi fajerwerkami fragmentu z „Don Kichota” Ludwig Minkus, po pełen niepokojącego piękna duety w choreografii współczesnych twórców.

Zobaczymy miniatury taneczne do muzyki Johanna Sebastiana Bacha, Cesarego Pugniego, Johanna Straussa, Josepha Shabasona, Howarda Harper-Barnesa, Jule'a Styne'a, zespołu Radiohead, a także duet Parysa i Heleny z baletu Troja(n) Gabriela Kaczmarka w choreografii Viktora Davydiuka.

Czytaj więcej: Poznań | Noworoczna gala baletowa

Nie żyje Romuald Twardowski...

Romuald Twardowski 13 stycznia w Warszawie w wieku 93 lat zmarł nestor kompozytorów polskich Romuald Twardowski (1930-2024), członek Związku Kompozytorów Polskich od 1960 roku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 stycznia o godz. 13.00 mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Prawosławny przy ul. Wolskiej 138/140...

Urodzony w Wilnie, w latach 1952-57 studiował fortepian i kompozycję w wileńskim konserwatorium w klasie Juliusa Juzeliunasa. Studia kompozytorskie kontynuował w latach 1957-60 w  Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie  u  Bolesława Woytowicza . W latach sześćdziesiątych studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu.

Czytaj więcej: Nie żyje Romuald Twardowski...

Opole | Kameralny karnawał: Wolańska - Gajda Duo

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FO 26 1 24W ramach cyklu "Filharmonia Opolska Kameralnie" 26 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 wystąpi Wolańska - Gajda Duo, czyli pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda.

Artyści zaprezentują pełne intensywnych emocji Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego, Sonatę na akordeon i fortepian op. 57 Bernharda Molique'a, Prélude, Fugue et Variation op.18 Césara Francka oraz tanga Astora Piazzolli.

Duo Wolańska - Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Mozarteum Saal w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Seulu. W ich repertuarze można usłyszeć muzykę napisaną oryginalnie na ten skład oraz szereg autorskich transkrypcji. W 2021 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się ich debiutancka płyta Transkrypton z autorskimi aranżacjami arcydzieł muzyki klasycznej, które m.in. usłyszymy podczas koncertu styczniowego.

Czytaj więcej: Opole | Kameralny karnawał: Wolańska - Gajda Duo

Nie żyje Ewa Podleś...

Ewa PodleśW wieku 71 lat 19 stycznia 2024 roku zmarła światowej sławy polska śpiewaczka Ewa Podleś... Pożegnanie Artystki odbędzie się 25 stycznia o 11:30 w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych (Warszawa, plac Teatralny 18).

Jej piękny kontralt o rzadko spotykanej barwie, znakomity warsztat, wirtuozeria, wszechstronność pozwalały artystce na wykonywanie repertuaru od baroku do współczesności, na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Grupa międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a Operaarts.com do ekskluzywnego grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.

Ewa Podleś koncertowała również ze swoim mężem, pianistą Jerzym Marchwińskim, oraz występowała z towarzyszeniem tak słynnych orkiestr, jak m.in. San Francisco Symphony, NHK Tokyo, Berliner Philharmoniker.

Czytaj więcej: Nie żyje Ewa Podleś...

Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej dla Jerzego Stankiewicza

OrderLegiiHonorowejMuzykologowi Jerzemu Stankiewiczowi, wiceprezesowi Oddziału Krakowskiego ZKP,  został przyznany Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej za „wyjątkowy wkład w kultywowanie pamięci o dziele Oliviera Messiaena oraz powiązań, jakie utworzył pomiędzy Francją i Polską na polu kulturalnym i historycznym". Uroczystość wręczenia Orderu będzie miała miejsce 22 stycznia w Ambasadzie Republiki Francji w Warszawie.

Muzykolog Jerzy Stankiewicz jest wybitnym badaczem życia i twórczości Oliviera Messiaena, jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Szczególną zasługą Jerzego Stankiewicza dla kultury jest udokumentowanie i upamiętnienie losów tego twórcy, więzionego w niemieckim obozie jenieckim Görlitz / Zgorzelec, gdzie powstało jego wielkie dzieło – Kwartet na koniec czasu, będące symbolem nieśmiertelności sztuki w okrutnych czasach. Jerzy Stankiewicz odkrył także, że w okolicy miasta Toul we Francji znajdował się krótko obóz przejściowy, w którym Olivier Messiaen został osadzony, zanim znalazł się w Görlitz. Co więcej, dokładnie określił miejsce, w którym ten obóz przejściowy się znajdował. O tym nie wiedziano w mieście Toul, a za to odkrycie władze tego miasta przyznały Jerzemu Stankiewiczowi honorowe obywatelstwo.

Po ceremonii odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu znanych polskich wirtuozów: skrzypaczki Marii Sławek i pianisty Piotra Sałajczyka.

Czytaj więcej: Order Narodowy Legii Honorowej Republiki Francuskiej dla Jerzego Stankiewicza

Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”

Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Łańcuch XXI” w XXI wieku i polskie prawykonania dzieł Ahmeda Adnana Sayguna, Willy'ego Burkharda, Ingvara Lidholma, Giacinta Scelsiego i Sándora Veressa. W dniach 20 stycznia – 4 lutego 2024 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego odbędzie się XXI edycja Festiwalu Witolda Lutosławskiego. Program przedsięwzięcia, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, nawiązuje do obchodów trzydziestej rocznicy śmierci kompozytora.

Jego dziełom, prezentowanym podczas każdego z pięciu koncertów, towarzyszyć będą rzadko wykonywane utwory wybitnych przedstawicieli muzycznego modernizmu. Zabrzmi sześć polskich prawykonań, w tym premiera nieznanej i niedokończonej Passacaglii na orkiestrę Albana Berga w opracowaniu Christiana von Borriesa.

Czytaj więcej: Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”