Polmic - FB

aktualności

Wrocław | L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra: „Chłopi"

NFM 14 1 24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przypadek filmowej adaptacji Chłopów Władysława Reymonta, która została polskim kandydatem do Oscara, jest szczególny. Charakterystyczna technika animacji polega na malowaniu każdej klatki filmu farbą olejną na płótnie, co odsyła do łatwo rozpoznawalnych kodów kulturowych, dobrze znanych estetyk młodopolskiego malarstwa. Podkreśla to ścieżka dźwiękowa, którą przygotował Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra. Artyści wraz z Sutari, Marią Pomianowską, Karoliną Skrzyńską i NFM Orkiestrą Leopoldinum zaprezentują ją podczas koncertu w NFM 14 stycznia 2024 roku o godz. 16.30 i 19.00, a na ekranie towarzyszyć im będą fragmenty tego niezwykłego filmu.

Łukasz L.U.C. Rostkowski w tym projekcie DK Welchman i Hugh Welchmana do międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Film Orchestra zaprosił najciekawszych twórców muzyki ludowej, tworząc przekrojowe kompendium dawnej muzyki słowiańskiej.

Czytaj więcej: Wrocław | L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra: „Chłopi"

Wrocław | Otwarcie Galerii Toy Piano

logo GaleriaToyPianoKoncerty Małych Instrumentów z okazji otwarcia nowo powstałej galerii Toy Piano we Wrocławiu - jedynej na świecie galerii małych pianin i fortepianów - odbędą się 14 stycznia 2024 o godz. 17.00 i godz. 19.00 (z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc). Publiczność będzie miała możliwość zobaczyć unikatowy zbiór instrumentów Pawła Romańczuka i usłyszeż ich brzmienie.

Przestrzeń w centrum Wrocławia przy ul. Ruskiej 46A/101 w pełni poświęcona jest szczególnej muzyce. Ponad 300 małych pianin i fortepianów pochodzących z całego świata to część wieloletniej działalności Pawła Romańczuka i Małych Instrumentów. Poza ich wykorzystaniem na scenie i w studiu Romańczuk bada i opisuje historię tych niecodziennych obiektów: w 2010 roku napisał pierwszą książkę poświęconą toy piano.

Wszystkie eksponaty - zbudowane z drewna, plastiku, a nawet z papieru - są w pełni akustyczne. W ekspozycji znalazły się dzielne małe instrumenty, które próbowały ścigać się z najwspanialszymi fortepianami świata.

Zapisy na Koncerty odbywają się poprzez stronę www.toypiano.pl/zapisy 

Warszawa | Koncert karnawałowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i prawykonanie „Symphonic Syncopation" Mateusza Smoczyńskiego

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 13 1 23Koncert karnawałowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Piotra Wacławika „The rite of marimbas" będzie miał miejsce 13 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Pierwszy koncert po Nowym Roku wypełnią dźwięki marimby i skrzypiec, a przede wszystkim prawykonanie Koncertu na skrzypce, skrzypce barytonowe, marimbę i orkiestrę „Symphonic Syncopation" Mateusza Smoczyńskiego.

W pierwszej części koncertu zabrzmi Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową „Soar" australijskiego perkusisty i kompozytora Roberta Oetomo. Koncert ten łączy inspiracje klasyczne oraz… wpływy rock’n’rolla. W partii solowej zaprezentuje się perkusista i kompozytor Miłosz Rutkowski.

W drugiej części zabrzmi premierowy utwór Mateusza Smoczyńskiego Symphonic Syncopations, czyli koncert na skrzypce, skrzypce barytonowe, marimbę i orkiestrę. Jest to dzieło, w którym autor nie ukrywa swojej fascynacji sztuką amerykańskiego kompozytora-minimalisty Johna Adamsa. W partiach solowych usłyszymy samego Mateusza Smoczyńskiego (skrzypce i skrzypce barytonowe) oraz marimbistkę Elwirę Ślązak.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert karnawałowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i prawykonanie „Symphonic...

Piotr Moss: jubileusz 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej w roku 2024

Znamy już daty i programy większości koncertów, w programie których znajdą się dzieła, również najnowsze, tegorocznego jubilata - kompozytora Piotra Mossa, który będzie obchodził 75. urodziny i 55-lecie pracy artystycznej. Należy do szeregu znanych polskich artystów aktywnych w dużej mierze poza granicami kraju, a więc najbliższe koncerty są okazją, by usłyszeć w Polsce reprezentatywny wybór jego kompozycji.

17 lutego odbędzie się koncert monograficzny, podczas którego Sinfonia Iuventus wykona suitę na orkiestrę „Zoo”, „Masques” – koncert na flet i orkiestrę - oraz V Symfonię „La Bizarre”.

12 kwietnia Filharmonia Kaliska zaprogramowała wykonanie koncertu na dwie harfy „Voyage”.

A w Szczecinie, 11 maja, w Willi Lentza, odbędzie się koncert muzyki kameralnej w wykonaniu muzyków z berlińskiej Deutsche Oper. W programie m.in. IV Kwartet smyczkowy „Chagall”, „Dialogi” na skrzypce i fortepian, „Polonaise dramatique” na wiolonczelę i fortepian, a także prawykonanie napisanego specjalnie na tę okazję utworu „Willa Lentza” na fortepian i kwartet smyczkowy. 24 i 25 maja Orkiestra Filharmonii Narodowej prawykona napisany na jej zamówienie utwór „Mademoiselle – hommage à Nadia Boulanger”. Z kolei Sinfonia Varsovia, 28 maja, dokona polskiego prawykonania „Incontri” na orkiestrę.

Czytaj więcej: Piotr Moss: jubileusz 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej w roku 2024

Christoph Eschenbach nowym dyrektorem artystycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej

Eschenbach ChristophPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas spotkania 5 stycznia 2024 roku w Narodowym Forum Muzyki pan Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM, podpisał umowę z maestrem Christophem Eschenbachem, który 1 września 2024 roku obejmie stanowisko dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej i będzie pełnił tę funkcję do końca sezonu 2028/2029.

„Powrót do domu, do Wrocławia i dołączenie do rodziny NFM, to bardzo emocjonujący moment w moim życiu. Obiecuję orkiestrze, publiczności i społeczności, że podzielę się moim muzycznym wszechświatem i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby rozwijać tę wspaniałą instytucję. Bardzo się cieszę, że wyruszam w tę podróż i nie mogę się doczekać tych wszystkich wspaniałych chwil, które są przed nami” – powiedział Christoph Eschenbach.

Czytaj więcej: Christoph Eschenbach nowym dyrektorem artystycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej

III Flautoforte i pierwsze nagrania dzieł Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Adama Porębskiego i Jarosława Siwińskiego

logo flautoforteDzięki III edycji projektu "Flautoforte" bezpłatnie na portalu www.flautoforte.pl udostępniono nagrania trzech dzieł polskich twórców: Persistance Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na 2 flety i fortepian (2021), Xchange Adama Porębskiego na 2 flety i klawesyn (2022) oraz Gismondo Jarosława Siwińskiego na dwa flety i fortepian (2020).

W ramach projektu Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz od 2019 roku zamawiają, prawykonują, nagrywają i udostępniają polską współczesną literaturę fletową. Nagrania utworów uzupełnione są o wywiady z kompozytorami, wypowiedzi muzyków czy fragmenty prób. Na stronie portalu dostępne są także nuty nagrywanych utworów. Do tej pory zrealizowano łącznie 13 nagrań, w tym kilka w technice 360 stopni.

Podczas III edycji utwory nagrali: fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, pianista Andrzej Jungiewicz oraz klawesynista Marek Toporowski.

Czytaj więcej: III Flautoforte i pierwsze nagrania dzieł Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Adama Porębskiego i...

Laureaci 31. Paszportów „Polityki"!

PaszportyPolityki 23Podczas 31. gali rozdania nagród Paszporty „Polityki", która odbyła się 16 stycznia 2024 w warszawskim studiu ATM, do grona najbardziej wyróżniających się twórców polskiej kultury w kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa, dołączyło 10 laureatów.

Przyznawana przez „Politykę" nagroda kulturalna dla młodych twórców jest jednocześnie pewnym podsumowaniem 2023 roku w polskiej kulturze. W tym roku po raz pierwszy został przyznany również ósmy Paszport: jego zdobywcę - rapera Łonę - wyłonili stali czytelnicy czasopisma.

W kategorii „muzyka poważna" nagrodzony został zespół Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki. Otrzymał tę nagrodę za „wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych. Za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon". W tejże kategorii nominowani byli również dyrygent Yaroslav Shemet i kompozytorka Aleksandra Słyż.

Czytaj więcej: Laureaci 31. Paszportów „Polityki"!

Poznań | XII Konferencja Studencko-Doktorancka NEOFONIA

Neofonia 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koło Artystyczno-Naukowe Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu zaprasza na XII odsłonę Konferencji Studencko-Doktoranckiej NEOFONIA, która odbywać się będzie w dniach 17-18 stycznia 2024 roku. Nadchodzące rozważania prowadzone będą pod hasłem "Nowe brzmienia chóralistyki". Konferencji towarzyszyć będzie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski. Termin nadsyłania zgłoszeń uległ wydłużeniu – kompletne zgłoszenia (zawierające również partyturę lub abstrakt) należy przesłać do dnia 5 stycznia.

Do wzięcia udziału w planowanym przedsięwzięciu artystyczno-naukowym organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zajmujące się muzyką XX i XXI wieku, a więc studentów i doktorantów Akademii Muzycznych, kompozytorów, muzykologów, teoretyków muzyki oraz dyrygentów chóralnych.

Czytaj więcej: Poznań | XII Konferencja Studencko-Doktorancka NEOFONIA

Katowice | Koncert kolędowy w Filharmonii Śląskiej

Botor Henryk JanPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego 5 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 przypomni o Bożym Narodzeniu. Wszystko to za sprawą Henryka Jana Botora – kompozytora i organisty, który wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina zabierze nas w świat najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Henryk Jan Botor jako organista koncertował w Polsce, Holandii i Niemczech wykonując również własne kompozycje oraz improwizacje. Jako kompozytor z kolei jest laureatem licznych nagród, w tym I nagrody na Konkursie Kompozytorskim Vox Basilicae Calissiensis w Kaliszu, I nagrody na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie, czy III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka Ogrodowa w Krakowie.

Zanurzmy się więc w anielskim brzmieniu głosów – ludzkich i organowych, które w doskonałej harmonii ożywią świąteczną atmosferę. Zabrzmią kolędy w opracowaniu Botora oraz improwizacje organowe na tematy kolęd.

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/koncert-koledowy-botor-chor/