Polmic - FB

aktualności

Archiwizacja dzieł Bogusława Schaeffera w ramach programu „Kultura cyfrowa”: score video

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Promująca polską sztukę współczesną Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA prowadzi rozbudowę Repozytorium Dzieł Bogusława Schaeffera. W 2023 roku zasób poszerzył się o score video (synchrony nagrań i notacji): www.boguslawschaeffer.pl/pl/video. Schaefferowski zapis muzyczny, często rezygnujący z symboliki („kodu”) zapisu tradycyjnego, wyobraża (nie zaś wyłącznie „koduje”) postać dźwiękową utworów, dzięki czemu śledzenie go może być atrakcyjne dla wszystkich, którzy zechcą podziwiać abstrakcyjne piękno owych graficznych nie-nut.

Rozbudowa Repozytorium ma na celu ponowne włączenie do obiegu kultury dzieł wybitnych na skalę światową, a często zapomnianych. Rozwijany od półtorej dekady projekt obejmuje archiwizację materiałów papierowych (nut, tekstów i grafik, rękopisów i faksymili, pochodzących z prywatnego archiwum twórcy) i ich dygitalizację.

Czytaj więcej: Archiwizacja dzieł Bogusława Schaeffera w ramach programu „Kultura cyfrowa”: score video

Poznań | Koncerty kolędowe w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki

TWPoznan 1 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncerty kolęd w wykonaniu chóru Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędą się 3 stycznia 2024 roku o godz. 18:00 i godz. 20:00.

Koncert kolęd Chóru poznańskiej Opery to na świątecznej liście przyjemności – pozycja obowiązkowa, równie wyczekiwana jak piernik, prezenty i choinka. To muzyczna uczta składająca się z polskich kolęd i pastorałek oraz znanych bardziej i mniej utworów bożonarodzeniowych z całego świata. To także chwila wytchnienia i spotkanie z najbliższymi (w ich towarzystwie najlepiej zjawić się na koncercie) oraz… nieoceniania powtórka z repertuaru kolędowego.

Niech zatem tradycji stanie się zadość: kolędujmy z chórem poznańskiej Opery!

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://opera.poznan.pl/pl/koncert-koled-2024 

Opole | Sylwester w Filharmonii Opolskiej – magia lat dwudziestych

FO 31 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jeszcze w 2023 roku podczas sylwestrowych koncertów 31 grudnia o godz. 18.00 i 21:30 artyści Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zabiorą słuchaczy w podróż do lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

Kartka z kalendarza anonsuje imieniny Sylwestra, a po zachodzie słońca roztacza się magia ostatnich godzin roku. Właśnie wtedy wspomnimy czasy, kiedy to w naszym kraju przyzwyczajaliśmy się do życia w niepodległej ojczyźnie.

Ten świąteczny wieczór wypełnią przeboje takich polskich artystów, jak Eugeniusz Bodo, Sława Przybylska, Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Zabrzmią również piosenki z repertuaru Elli Fitzgerald i Franka Sinatry. Za pulpitem dyrygenckim stanie Daniel Nosewicz, a w roli solistów wystąpią Sylwia Różycka, Zofia Nowakowska, Jakub Szydłowski i Wojciech Myrczek.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/ 

Gdańsk | Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Uroczysty Koncert Kolęd w Dworze ArtusaTeatr Otwarty w Gdańsku zaprasza na Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera. W wykonaniu znanych i cenionych artystów scen polskich 30 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Wielkiej Sali Wety gdańskiego Dworu Artusa zabrzmią polskie kolędy i fragmenty dzieł Przerwy-Tetmajera.

Włodzimierz Tetmajer był człowiekiem wielu talentów – uzdolniony malarz, odważny polityk, wrażliwy poeta, wnikliwy badacz języka oraz etnograf. Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia odzwierciedlił w swoich dziełach malarskich, poezji i pracach etnograficznych. Jego rozprawa pt. „Gody i godnie Święta, czyli okres Świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem” wydana została przez Komisję Antropologiczną Akademii Umiejętności w Krakowie w 1898 roku. Tekst osobiście bogato zilustrował. Właśnie najciekawsze fragmenty tej pracy zaprezentowane zostaną podczas koncertu.

Dariusz S. Wójcik (bas, dyrektor Teatru Otwartego), Marlena Borowska (sopran), Jacek Szymański (tenor), Tianji Liu (baryton), Kazimierz Milewski (klarnet, saksofon) oraz pianiści Rafał Lewandowski i Anna Mikolon wykonają kolędy autorstwa Jana Maklakiewicza, a także tradycyjne pastorałki polskie.

Czytaj więcej: Gdańsk | Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera

Premiera płyty „Panta rhei. Works for accordion duo with chamber orchestra"

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PantaRhei 28 12 2328 grudnia 2023 roku na platformie Spotify ukaże się unikatowy na rynku muzycznym projekt, prezentujący efekty współpracy orkiestry Polish Art Philharmonic pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka z duetem akordeonowym w roli solistów - album Panta rhei. Works for accordion duo with chamber orchestra, wydany przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów (SPMK 43). Są to premierowe nagrania dwóch akordeonowych koncertów podwójnych z towarzyszeniem orkiestry kameralnej, które skomponowali Anna Sowa i Bartosz Kowalski na zamówienie muzyków zespołu duoAccosphere.

To wyjątkowe zestawienie instrumentalne odsłoniło nowe aspekty brzmieniowe związane z kolorystyką i możliwościami fakturalnymi, a zarazem stało się inspiracją i polem dla twórczych pomysłów polskich twórców. Płyta zawiera premiery fonograficzne Koncertu na duet akordeonowy i orkiestrę smyczkową Anny Sowy, skomponowanego z okazji XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2018), oraz Panta Rhei Concerto Bartosza Kowalskiego na dwa akordeony, smyczki i perkusję, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (2023).

Czytaj więcej: Premiera płyty „Panta rhei. Works for accordion duo with chamber orchestra"

Kraków | XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SfogatoFestival 23XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny „Sfogato”, którego nazwa zawiera włoskie słowo użyte po raz pierwszy przez Fryderyka Chopina jako termin muzyczny, odbędzie się w dniach 17 października – 31 grudnia 2023 roku. Muzykę polskiego geniusza podczas tegorocznej edycji zaprezentują artyści Towarzystwa Sfogato oraz goście z Polski, Bułgarii, Niemiec i Japonii.

Dzięki formule łączącej dyskurs naukowy z praktyką artystyczną oraz wydarzeniami o charakterze edukacyjnym Festiwal ujmuje zagadnienia związane z problematyką muzyki i sztuki w sposób holistyczny stawiając w centrum człowieka: artystę oraz odbiorcę jego sztuki.

W programie Festiwalu znajdą się koncerty, podczas których zabrzmi m.in. muzyka Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu znanych artystów i młodych talentów, Konferencja naukowa „Muzyka – Sztuka – Media”, Warsztaty Muzyczne dla utalentowanych uczniów szkół muzycznych I i II st. oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyczny „Sfogato Stage” www.sfogatostage.com  Termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs, który odbędzie się online, upływa 22 grudnia 2023.

Czytaj więcej: Kraków | XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

Boże Narodzenie 2023

BN2024 2

Konkurs Kompozytorski na pieśń do słów Zbigniewa Herberta

KonkursHerberta 2023Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku ogłasza Konkurs Kompozytorski na pieśń do słów Zbigniewa Herberta. Konkurs przeznaczony jest dla studentów klas kompozycji oraz absolwentów, którzy ukończyli Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w gdańskiej Akademii po 30 września 2013 roku. Przedmiotem konkursu jest skomponowanie pieśni do słów Zbigniewa Herberta. przeznaczonej na sopran solo z towarzyszeniem fortepianu lub baryton solo z towarzyszeniem fortepianu. Termin nadsyłania partytur upływa 10 stycznia 2024 roku.

Czas trwania kompozycji: od 4 do 6 minut.

Każdy kompozytor może zgłosić dowolną liczbę prac. Utwory konkursowe należy zgłaszać anonimowo.

Zwycięska kompozycja zostanie prawykonana podczas uroczystego koncertu upamiętniającego 100. rocznicę urodzin poety. Ponadto, JM Rektor ufundował nagrodę główną w wysokości 1500 zł brutto dla zwycięscy konkursu.

Czytaj więcej: Konkurs Kompozytorski na pieśń do słów Zbigniewa Herberta

Wrocław | Prawykonanie „Sky Tower" Władysława Szymańskiego

NFM 20 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Sky Tower” to nazwa, którą wszyscy wrocławianie kojarzą z drapaczem chmur od ponad dekady dominującym skyline stolicy Dolnego Śląska (a więc widzianą z oddali jej typowo wielkomiejską panoramę). Władysław Szymański, znany organista, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, zatytułował w ten sam sposób swój najnowszy utwór, który osobiście prawykona w trakcie recitalu w NFM 20 grudnia 2023 roku o godz. 19.30.

Oprócz jego własnej kompozycji usłyszymy też dzieła najwybitniejszych twórców muzyki na ten instrument z przełomu XIX i XX wieku – okresu, w którym dzięki ulepszeniom poczynionym w jego konstrukcji, kompozytorzy mogli sięgać po inspiracje nieobecne w literaturze organowej poprzednich stuleci. Zabrzmią Festival Toccata Percy’ego Fletchera, II Sonata organowa e-moll Augusta Gottfrieda Rittera, kilka opracowań kolęd i pastorałek z czterotomowego zbioru Livre de Noëls Alexandre'a Guilmanta i V Symfonia organowa Charles’a-Marii Widora.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10264