Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Prawykonanie „Sky Tower" Władysława Szymańskiego

NFM 20 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Sky Tower” to nazwa, którą wszyscy wrocławianie kojarzą z drapaczem chmur od ponad dekady dominującym skyline stolicy Dolnego Śląska (a więc widzianą z oddali jej typowo wielkomiejską panoramę). Władysław Szymański, znany organista, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, zatytułował w ten sam sposób swój najnowszy utwór, który osobiście prawykona w trakcie recitalu w NFM 20 grudnia 2023 roku o godz. 19.30.

Oprócz jego własnej kompozycji usłyszymy też dzieła najwybitniejszych twórców muzyki na ten instrument z przełomu XIX i XX wieku – okresu, w którym dzięki ulepszeniom poczynionym w jego konstrukcji, kompozytorzy mogli sięgać po inspiracje nieobecne w literaturze organowej poprzednich stuleci. Zabrzmią Festival Toccata Percy’ego Fletchera, II Sonata organowa e-moll Augusta Gottfrieda Rittera, kilka opracowań kolęd i pastorałek z czterotomowego zbioru Livre de Noëls Alexandre'a Guilmanta i V Symfonia organowa Charles’a-Marii Widora.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10264 

Poznań | Balet „Królowa Śniegu" na scenie pod Pegazem

Królowa ŚnieguPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wyczekiwany powrót na deski Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu baletu „Królowa Śniegu", którego premiera nastąpiła w tym roku, z muzyką Przemysława Zycha w choreografii Roberta Bondary odbędzie się w magicznym okresie przedświątecznym. Ponownie zobaczymy go na scenie pod Pegazem w dniach 16-22 grudnia 2023.

Z wielu baśniowych opowieści Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” jest tą, którą doskonale można przełożyć na język tańca. Lustrzane odbicia, lodowe przestrzenie, skrzące się płatki śniegu sprawiają, że kroki bohaterów są niepewne, a każdy z nich szuka swojego ruchu i rytmu. Wśród nieoczywistych, mamiących nasze zmysły przestrzeni, Robert Bondara opowiada historię o zagubieniu i odwadze, o poszukiwaniu i rezygnacji, o dorastaniu i stracie, o różnorodności. Na wiele sposobów można snuć baśń o Kaju, który uległ złudzeniu.

Czytaj więcej: Poznań | Balet „Królowa Śniegu" na scenie pod Pegazem

„Spotkania u Kompozytorów": Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich na portalu zbioryspoleczne.pl

Małe Archiwum Wielkich spraw - spotkanie onlineBiblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na spotkanie online pt. „Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich na portalu zbioryspoleczne.pl", które odbędzie się 21 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 na platformie Google Meet. Spotkanie podsumowuje projekt „Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich w Otwartym Systemie Archiwizacji OSA", który realizowano w tym roku dzięki wsparciu uzyskanemu w programie „Kultura cyfrowa". Pracownicy Biblioteki oraz zaproszeni partnerzy - Pan Piotr Maculewicz, kierownik Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW, i Pani Magdalena Borowiec, kustosz Archiwum Kompozytorów Polskich BUW - opowiedzą o owocach swojej współpracy.

Celem projektu jest opracowanie, digitalizacja i umożliwienie ponownego wykorzystywania do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i naukowych 300 dokumentów z Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich, przechowywanych w Bibliotece-Fonotece ZKP. Akta Archiwum Związku Kompozytorów Polskich przez wiele dekad można było czytać wyłącznie stacjonarnie w siedzibie ZKP. Obecnie część dokumentów udostępniono bezpłatnie w Internecie, tak aby każdy zainteresowany, z Polski i ze świata, mógł z niego korzystać w wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Czytaj więcej: „Spotkania u Kompozytorów": Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów...

Warszawa | „Audio Stage" 2023 - prawykonania i spotkanie autorskie

Audio Stage w WarszawiePatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na emocjonujący wieczór, który połączy muzykę współczesną, teatr i taniec, czyli „Audio Stage"! Prawykonania preludiów Bartosza Kowalskiego oraz monodramów audioscenicznych Żanety Rydzewskiej, Rafała Ryterskiego i Sławomira Wojciechowskiego odbędą się 19 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (ul Jazdów 2). Wstęp jest wolny.

„Audio Stage" jest dedykowany sztukom performatywnym. Formy muzyczno-teatralne – monodramy i preludia do nich, które w jego ramach powstają - funkcjonują jako pozycje repertuaru teatralnego oraz jako elementy wydarzeń muzycznych. Do udziału w Audio Stage są zapraszani kompozytorzy specjalizujący się w muzyce eksperymentalnej, którzy przygotowują utwory we współpracy z aktorami, mimami i tancerzami.

Czytaj więcej: Warszawa | „Audio Stage" 2023 - prawykonania i spotkanie autorskie

Kraków | „Nad Krakowem gwiazdka świeci..." – świąteczny koncert u Jezuitów

NadKrakowem 26 12 23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jeśli Święta Bożego Narodzenia, to kolędy! Zawsze chętnie słuchane, bez których trudno wyobrazić sobie ten świąteczny czas. Gdy wybrzmiewają do tego w pięknej przestrzeni, zyskują pełnię swojego wyrazu. Tak będzie w drugi dzień Świąt, 26 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 w gościnnej zawsze dla sztuki krakowskiej bazylice Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Wstęp na koncert jest wolny!

Kolędy polskie i nie tylko w opracowaniach Nowowiejskiego i Skoczylasa, do tego muzyka organowa na Boże Narodzenie w wykonaniu znakomitych artystów: sopranistki Wiktorii Bisztygi i tenora Rafała Kobylińskiego SJ, z udziałem wirtuoza organów Marka Stefańskiego, rozgrzeją serca wszystkich, którzy zechcą spędzić świąteczny wieczór przy tej jedynej w swojej ekspresji i magicznym klimacie muzyce.

Osobliwym słowem całości dopełni Jarosław Naliwajko SJ – prefekt Bazyliki – i człowiek wielu artystycznych talentów.

Przybywajcie całymi rodzinami! Będzie także okazja do wspólnego kolędowania!

Czytaj więcej: Kraków | „Nad Krakowem gwiazdka świeci..." – świąteczny koncert u Jezuitów

Debiutancka płyta „Tansman Trio plays Tansman"

DUX2014Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Debiutancka płyta „Tansman Trio plays Tansman" od 18 grudnia 2023 roku dostępna będzie w salonach Empik, sklepach muzycznych i na stronie wydawcy - www.dux.pl. Niebawem najnowszy album monograficzny zespołu, poświęcony twórczości światowej sławy polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana, pojawi się również na wszystkich platformach streamingowych.

Ten zespół powstał dzięki odkryciu nieznanych dzieł Aleksandra Tansmana na trio smyczkowe. Jego twórczość stała się dla skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej, altowiolistki Agnieszki Podłuckiej i wiolonczelistki Zuzanny Sosnowskiej impulsem, by propagować ją szerzej, a także uczynić z kompozytora-emigranta swego patrona.

Udział w nagraniu debiutanckiej płyty tria wziął jeden z czołowych pianistów młodego pokolenia, Tomasz Ritter.

Czytaj więcej: Debiutancka płyta „Tansman Trio plays Tansman"

Katowice | Wojciech Kilar in memoriam

Kilar in memoramPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprosi melomanów na wieczór muzyki Wojciecha Kilara w ramach cyklu „PGE – HoloGramy". Stanie się to nieprzypadkowo 22 grudnia 2023 o godz. 19.00, bo właśnie pod koniec miesiąca będziemy obchodzić 10. rocznicę odejścia tego niezwykłego kompozytora.

Koncert będzie okazją do zetknięcia się z wieloma obliczami twórczości Wojciecha Kilara. Zabrzmi jego słynna Orawa, Preludium chorałowe, podczas których pozostaniemy w kręgu góralskich inspiracji, Ricordanza o zdecydowanym wydźwięku, a także przykłady gatunku, bez którego sylwetka Wojciecha Kilara nie mogłaby być w pełni oddana, czyli muzyki filmowej. Usłyszymy tematy z Pana Tadeusza, Ziemi obiecanej, Pianisty, Smugi cienia, a także z Soli ziemi czarnej.

Wspaniała muzyka i hołd dla światowej sławy kompozytora, silnie związanego z Śląskiem i Katowicami, połączą się ze specjalnie zaprojektowanymi hologramami.

Czytaj więcej: Katowice | Wojciech Kilar in memoriam

Lublin | Premiera książki Marii Ziarkowskiej „Andrzej Cwojdziński. Człowiek i Dzieło”

Andrzej Cwojdzinski 18 12 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

18 grudnia 2023 roku o godz. 19:00 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się spotkanie autorskie z dr Marią Ziarkowską – autorką książki pt. „Andrzej Cwojdziński. Człowiek i Dzieło”. Książka została wydana przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Badania Marii Ziarkowskiej poświecone Andrzejowi Cwojdzińskiemu pozwoliły szczegółowo opisać zycie oraz twórczość kompozytora poprzez szczegółowe analizy wybranych dzieł i kontekstu, w którym powstały.

Czytaj więcej: Lublin | Premiera książki Marii Ziarkowskiej „Andrzej Cwojdziński. Człowiek i Dzieło”

Wrocław | Energia skrzypiec w NFM

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 17 12 23Dwudziestoletni skrzypek Wojciech Niedziółka, wciąż jeszcze student łódzkiej Akademii Muzycznej, był w zeszłym roku jedynym Polakiem, który zakwalifikował się do drugiego etapu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Podczas swojego recitalu w Narodowym Forum Muzyki 17 grudnia 2023 o godz. 12.30 połączy on tradycyjny wirtuozowski repertuar dziewiętnastowieczny z impresyjnym utworem Krzysztofa Pendereckiego, młodszym od pozostałych utworów o około sto lat. Przy fortepianie towarzyszyć mu będzie Michał Francuz, który to akompaniował młodemu muzykowi również podczas poznańskiego turnieju.

Wiele okazji do pokazania swoich umiejętności Niedziołka będzie miał podczas wykonania Cadenzy Krzysztofa Pendereckiego. W programie występu nie mogło zabraknąć dzieła z dorobku Henryka Wieniawskiego. Wojciech Niedziółka wybrał utwór stworzony przez kompozytora, kiedy ten był jeszcze młodszy niż sam on sam, bo Wariacje op. 15 Wieniawski napisał, kiedy miał zaledwie dziewiętnaście lat.

Zabrzmią również kompozycje Ernesta Chaussona, Johannesa Brahmsa i Pabla Sarasatego.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10245