Polmic - FB

aktualności

Czernica | Wstęp do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wstępem do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego – wielkiego kompozytora i patrona Filharmonii Śląskiej – będzie koncert kameralny w miejscu jego narodzin. Odbędzie się on 3 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Zameczek” w Czernicy. To będzie wyjątkowe preludium do wydarzeń, które zaplanowano na 9 grudnia – tym razem już w murach gmachu Filharmonii Śląskiej.

Podczas koncertu w Czernicy wystąpi barytonista Jakub Burgieł, a towarzyszyć mu będzie Kwintet Smyczkowy Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Artyści zaprezentują zgromadzonej publiczności utwory, które wybrzmią także niecały tydzień później z estrady Filharmonii Śląskiej. Pierwszym z nich będą Trzy pieśni będące wyrazem żałoby Góreckiego po matce – zmarłej, gdy kompozytor miał zaledwie 2 lata. Dalsza część koncertu będzie okazją do wysłuchania kwartetów smyczkowych Już się zmierzcha i Quasi una fantasia.

Czytaj więcej: Czernica | Wstęp do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej

Wałbrzych | Prawykonanie poematu „FreDro” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej

FreDro 2 12 23Prawykonanie światowe FreDro - poematu na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki autorstwa Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej do libretta Karoliny Jefmańskiej to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie muzyczne 2023 roku z udziałem Chóru Dziecięcego Filharmonii Sudeckiej. Muzyczna opowieść dla dzieci opowiedziana przez dzieci 2 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Wałbrzychu.

Jest to przedstawiona z perspektywy dzieci, niecodzienna opowieść o samolubnych działaniach człowieka w przyrodzie, o ludzkich przywarach i pozytywnych cechach. Literacką kanwą utworu są, jak wskazuje tytuł poematu, postacie z tekstów, bajek i dramatów Aleksandra Fredry, którego 230. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kompozycja zostanie wykonana przez Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej prowadzony przez Annę Kupczyńską, aktorów lalki – Piotra Starczaka i Anetę Głuch-Klucznik oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Poemat FreDro został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach: https://filharmoniasudecka.pl/prawykonanie-poematu-fredro/ 

Warszawa | Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023

KoncertLaureatow 2 12 23Patronat medialny nad konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

2 grudnia, 2023 roku o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7/) będzie miał miejsce Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023. Wstęp wolny!

Koncert rozpocznie „Suita Preludiów" Kazimierza Serockiego w wykonaniu pianisty Krzysztofa Kozłowskiego.

Po uroczystości wręczenia nagród usłyszymy utwory laureatów w wykonaniu Hashtag Ensemble: The Flow Uriego Brenera (Izrael), Encendiendo Luca Vago (Włochy) oraz ─ ~ minus ~ VII < Picture Book of Mist > Masato Kimura (Japonia).

Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza...

Poznań | Kompozytorzy poznańscy i ich goście

KompozytorzyPoznanscy 2 12 23Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Związek Kompozytorów Polskich zapraszają na koncert w ramach cyklu "Kompozytorzy poznańscy i ich goście", który odbędzie się w Akademii 2 grudnia 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Zabrzmią utwory kompozytorów, należących do poznańskiego i wrocławskiego oddziałów Związku Kompozytorów Polskich w wykonaniu Mateusza Ryczka (elektronika), Wojciecha Jelińskiego (puzon) i Piotra Nowaka (trąbka).

W programie znajda się cROSSFAdE 4 Cezarego Duchnowskiego na puzon, trąbkę i elektronikę, Dualabilis III Pawła Hendricha na puzon i komputer, Alchemia dźwięku Mateusza Ryczka na trąbkę i elektronikę, Chamber Music V Michała Janochy na puzon, trąbkę i elektronikę, Hybryda Rafała Zapały na trąbkę i elektronikę oraz Frottage Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby na puzon i elektronikę.

Poprowadzi koncert muzykolog Julia Gołębiowska.

Dodatkowe informacje: https://amuz.edu.pl/event/kompozytorzy-poznanscy-i-ich-goscie-2-12-2023/ 

Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" na Mokotowie

Opowiedz 2 12 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na ostatnie w tym roku bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w sobotę 2 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 w warszawskiej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI (ul. Tyniecka 40a). W planie jak zawsze dużo: muzyki, improwizacji, grania na instrumentach i dobrej zabawy.

Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: akordeonista Bartosz Kołsut, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

Czytaj więcej: Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" na Mokotowie

„Rezydencje mobilne Orkiestry Muzyki Nowej" 2023

RezydencjeMobilne 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Rezydencje mobilne OMN" to nowy cykl koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, który potrwa do 20 grudnia 2023 roku. Koncerty zorganizowano we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi (w ramach 11. AŻ Festiwalu), Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach (w ramach wyjątkowego I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego „Perspektywy Nowych Mediów: sztuka – design – nauka – technologia”, zapowiadającego obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024) i z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu.

W programie koncertów znajdą się arcydzieła światowej literatury muzycznej ostatnich dekad zestawiane z najciekawszymi polskimi utworami XX i XXI wieku oraz prawykonaniami kompozycji twórców związanych z lokalnymi środowiskami artystycznymi. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty artystyczne, prelekcje i wydarzenia interdyscyplinarne. Ważnym elementem tego projektu będzie udział studentów, uczniów i … publiczności w wykonaniach niektórych utworów!

Czytaj więcej: „Rezydencje mobilne Orkiestry Muzyki Nowej" 2023

Warszawa | „Nie bój się improwizować!": koncert na finał warsztatów dla młodych muzyków

Nie bój się improwizować w grudniuPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Młodzi muzycy nie boją się improwizować, a znakomitym dowodem na to jest bardzo duże zainteresowanie, jakim cieszyła się kolejna edycja warsztatów Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej dla muzycznej młodzieży „Nie bój się improwizować"! Tym razem wzięli w niej udział uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie. 2 grudnia 2023 o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM (ul. Globusowej 24, Warszawa) z udziałem uczestników warsztatów i prowadzących. Wstęp wolny!

Warsztaty przygotowali i prowadzili: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Oboje od wielu lat stosując nowoczesne metody w edukacji, propagują ideę nauczania improwizacji najmłodszych, pracując z dziećmi w różnych częściach Polski.

Czytaj więcej: Warszawa | „Nie bój się improwizować!": koncert na finał warsztatów dla młodych muzyków

Warszawa | Premiera choreograficznego spektaklu „Encore” w Hashtag Lab

Encore 1 12 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Encore” – choreograficzny spektakl o miłości z wykonywaną na żywo muzyką Lucii Długoszewski (1925-2000), amerykańskiej kompozytorki, uczennicy Johna Cage’a i Edgara Varèse, choreografki i wynalazczyni – będzie miał swą premierę 1 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 w społecznej instytucji kultury Hashtag Lab. W modernistycznej willi przy Barskiej 29 zatańczą Liwia Bargieł- Kiełbowicz i Stanisław Bulder. Spektakl od lat 16.

“Spektakl „Encore” jest moim powrotem do sztuki kontemplacyjnej, metafizycznej. Moja refleksja zwraca się w kierunku miłości. Przyglądam się jej u podstaw, jako pierwotnej, czystej twórczej sile. Motywacje do działania mamy różne, jednakże to właśnie miłość wydaje mi się tą najbardziej budującą” – mówi choreografka i tancerka Liwia Bargieł-Kiełbowicz.

Muzykę Lucii Długoszewski wykona Zofia Dutkiewicz (flet), Martyna Kułakowska (fortepian) i Olga Przybył (perkusja).

Czytaj więcej: Warszawa | Premiera choreograficznego spektaklu „Encore” w Hashtag Lab

Katowice | Prawykonanie Koncertu podwójnego na saksofony, fortepian i orkiestrę „Wizje według Dantego” Marty Ptaszyńskiej

NOSPR 30 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

30 listopada 2023 roku o godz. 19.30 NOSPR pod batutą duńskiego dyrygenta Basa Wiegersa prawykona Koncert podwójny „Wizje według Dantego” Marty Ptaszyńskiej na saksofony, fortepian i orkiestrę. W roli solistów wystąpią saksofonista Bartłomiej Duś i pianistka Magdalena Duś. Koncert będzie transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.

„Kultury Azji miały wpływ na twórczość Marty Ptaszyńskiej, w której istotne są też nawiązania do europejskiego malarstwa czy rzeźby. Nazwisko kompozytorki gwarantuje, że premierowe, skomponowane dla NOSPR dzieło będzie barwne, przystępne i zajmujące" - podkreśla Adam Suprynowicz.

W programie znajda się również Idylla Zygfryda napisana przez Ryszarda Wagnera w urodzinowym prezencie dla żony, a także skomponowana dla Polskiego Radia Serenada na orkiestrę Grażyny Bacewicz.

Czytaj więcej: Katowice | Prawykonanie Koncertu podwójnego na saksofony, fortepian i orkiestrę „Wizje według...