Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Kompozytorskie debiuty

AM GdańskKoncert „Kompozytorskie debiuty” odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku 22 maja 2019 roku o godz. 17.00.

Podczas koncertu zabrzmią kompozycje na skład kameralny autorstwa studentów I roku studiów licencjackich specjalności „Kompozycja”. Usłyszymy takie utwory, jak Bieg rzeki i cykl trzech pieśni Wspomnienia Anny Janowicz, Pieśń prosto z serca…, wariacje na czelestę The Illusion i Fantazję na wiolonczelę, klawesyn i dzwony rurowe Krzysztofa Tomasza Jurczaka, Pieśni na głos i fortepian do słów Adama Mickiewicza i III część Kwartetu smyczkowego Piotra Kasiłowskiego, a także część I Kwartetu smyczkowego i Trio stroikowe Miłosza Kowalewskiego. W finale zabrzmią utwory Mileny Słowikowskiej: Lullaby na wibrafon solo i pieśń na głos i zespół instrumentalny Dwa Krzyże.

Utwory wykonają utalentowani studenci gdańskiej uczelni: z klas fletu, oboju, klarnetu, fagotu, trąbki, tuby, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu, fortepianu, klawesynu, harfy, gitary, akordeonu, instrumentów perkusyjnych oraz śpiewu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.amuz.gda.pl/events/kompozytorskie-debiuty-koncert-studentow-i-roku-studiow-licencjackich-specjalnosci-kompozycja/ 

Warszawa | Otwarcie nowej Sali audytoryjno-kinowej im. Karola Szymanowskiego w UMFC

UMFC20 maja 2019 roku o godz. 12.00 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina nastąpi uroczyste otwarcie zmodernizowanej Sali kameralnej im. K. Szymanowskiego.

Zakończyła się właśnie modernizacja i nowa aranżacja kolejnej sali kameralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczyste otwarcie wyremontowanej sali, która nosi imię Karola Szymanowskiego, uświetni występ Chopin University Big Band pod kierunkiem band leadera Piotra Kostrzewy.

Nowa sala będzie pełniła kilka funkcji: kinową, audytoryjną i wykładową. Projekt był dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś priorytetowa – Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2018/2019 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jeruzal | Biały głos w smyczkowej oprawie

Czas sztukiFundacja „Czas Sztuki” zaprasza na dziesiąty koncert kończący pierwszą edycję cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier”. Koncert finałowy odbędzie się 19 maja 2019 roku o godz. 12:00 w Jeruzalu (Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika).

Usłyszymy pieśni ludowe w aranżacji na kwartet smyczkowy i biały głos oraz utwory Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko: II kwartet smyczkowy „Ostatnie chwile” i Agnus Dei na kwartet smyczkowy i biały głos. Agnus Dei prawykonano w październiku 2018 roku podczas trzeciego koncertu „Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier”; kompozycja została napisana specjalnie na ten cykl koncertów.

Utwory zaprezentują Weronika Grozdew-Kołacińska (biały głos) oraz kwartet smyczkowy The Time Quartet. Pieśniarka i etnomuzykolog Weronika Grozdew-Kołacińska pracuje jako adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk i wykłada na Podyplomowym Studium Etnomuzykologicznym w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkinią International Council for Traditional Music (UNESCO), Związku Kompozytorów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Uczestniczy w pracach jury na przeglądach folklorystycznych. Z dużym powodzeniem łączy pracę naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Występuje m. in. z kwartetem smyczkowym The Time Quartet, który tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu kilkunastu lat pracy artystycznej kwartet współpracował z wieloma znakomitymi zespołami i artystami. Ten wszechstronny zespół, mający w repertuarze utwory rozmaitych gatunków, wykonał kilkaset koncertów w kraju i za granicą.

Wstęp na koncert jest wolny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Gdańsk | Koncerty dla Gdańszczan: muzyka Adama Diesnera

Diesner25 maja 2019 o godz. 19:00 w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku w ramach cyklu „Koncerty dla Gdańszczan” odbędzie się koncert dyplomowy kompozytora Adama Diesnera.

W koncercie wezmą udział Chór Kameralny Duc in Altum, Baltic Chamber Choir i Orkiestra Prawdziwych Przyjaciół pod dyrekcją kompozytora. W roli solistów wystąpią: Nikola Gąsior (sopran), Damian Giczewski (baryton) i Andrzej Szadejko (organy).

Muzycy zaprezentują Kaszubskie Te Deum Adama Diesnera do tekstu w języku kaszubskim br. Zbigniewa Joskowskiego OFM Conv, które powstało w 2016 roku. Liczne cytaty na przestrzeni utworu kierują uwagę słuchacza w kierunku tradycji Kościoła. Tematy oparte są na motywach zaczerpniętych z chorału gregoriańskiego. Warstwa muzyczna czerpie ze zdobyczy europejskiej kultury muzycznej, a przejawia jedynie pewne cechy współczesności.

Następnie prawykonana zostanie część Kyrie z Missa Solemnis pro toto Mundo na chór mieszany, chór męski i orkiestrę symfoniczną autorstwa Diesnera. Uroczysta msza pontyfikalna w przeciwieństwie do pochwalnego Kaszubskiego Te Deum będzie mieć charakter stricte błagalny. Idea przyświecająca autorowi była następująca: „Missa Solemnis pro toto mundo w swym podtytule pozostaje we współzależności ze słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego: „miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Warstwa muzyczna Kyrie skonstruowana jest w oparciu o motywy suplikacji, a całość ewokuje niemal żałobny charakter”. Prawykonanie tego utworu będzie swoistą zapowiedzią cyklu, który w całości zostanie zaprezentowany 19 kwietnia 2020 roku w Święto Miłosierdzia Bożego, niespełna dwadzieścia lat po jego ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II.

Wstęp na koncert jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Warszawa | 4. Festiwal „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

trzy-czte-ryFestiwal muzyczny „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje" to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. IV edycja Festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 28 maja – 19 czerwca 2019 roku.

W starannie dobranym programie utwory są niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione, co umożliwia ich wzajemną konfrontację. Jednak główną ideą organizatorów jest konfrontacja słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty. Festiwal na tle innych wyróżnia się poprzez możliwość intensywnego kontaktu publiczności z występującymi muzykami na panelu dyskusyjnym, odbywającym się po każdym koncercie. W myśl organizatorów wydarzenie ma przełamywać granicę między muzykami a słuchaczami: „Ty słuchasz muzyki i muzyka słucha Ciebie”.

Część programu tegorocznej edycji Festiwalu poświęcono Witoldowi Lutosławskiemu, którego 25. rocznica śmierci przypadła 7 lutego. Podczas koncertu inauguracyjnego orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją włoskiego mistrza batuty Renato Rivolty wykona I Symfonię Karola Szymanowskiego, grywaną najrzadziej. Koncert zwieńczy Livre pour orchestre Lutosławskiego – jedna z kluczowych kompozycji w dorobku Mistrza.

W tym roku jubileusz 80. urodzin obchodzi mieszkający w Polsce węgierski kompozytor, improwizator i pianista Szábolcs Esztényi. Artysta zaprasza w świat swojej sztuki wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami 11 czerwca. W tym roku przypada też rocznica 100-lecia urodzin Mieczysława Wajnberga. Jego muzykę zaprezentuje Kwartet Śląski i pianista Piotr Sałajczyk. Wyjątkowa osobowość – sopranistka Anna Zawisza. W jej interpretacji usłyszymy 13 czerwca pieśni Józefa Haydna, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego; partię fortepianu wykona dyrektor artystyczny Festiwalu Maciej Grzybowski. W finale Festiwalu zabrzmi Recitativa i ariosa „Lerchenmusik" op. 53 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu www.festiwaltrzycztery.pl 

Szczecin | Wieczór baletów polskich

Opera na Zamku18 maja 2019 roku o godz. 19.00 w Operze na Zamku odbędzie się premiera „Wieczoru baletów polskich”.

Na spektakl złożą się dwa balety jednoaktowe: Na kwaterunku Stanisława Moniuszki oraz Pieśń o ziemi Romana Palestra.

Realizacji pierwszej choreografii podejmie się Robert Bondara, ceniony między innymi za umiejętność odczytywania na nowo i współcześnie tradycyjnych tekstów kultury polskiej (Świtezianka E. Morawskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej czy Legenda Bałtyku F. Nowowiejskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu). Ta premiera to główny akcent obchodów Roku Moniuszkowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie.

Druga choreografia będzie dziełem włoskiego artysty Paolo Mangioli, dyrektora baletu narodowego na Malcie, który na nowo zinterpretuje mistrzowsko zorkiestrowaną i niezwykle energetyczną partyturę Palestra, patrząc na nią przez pryzmat wartości uniwersalnych jako twórca nie związany do tej pory z polską kulturą muzyczną i taneczną.

19 maja spektakl grany będzie o godz. 18.00 w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 350 groszy”. Sprzedaż biletów odbywać się będzie jedynie w kasie Opery na Zamku w dniu 18 maja 2019 roku od godz. 12.00 (nie ma możliwości rezerwacji ani kupna przez stronę). Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie 2 bilety.

Wydarzenie, koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.opera.szczecin.pl/ 

Warszawa | RetroNoc Muzeów w UMFC

UMFC18 maja 2019 roku o godz. 19:00 odbędzie się jedyna w swoim rodzaju retroNoc Muzeów w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

RetroNoc Muzeów w UMFC to autorski projekt studentów i doktorantów Uczelni przygotowany we współpracy z Warszawską Szkołą Filmową. Główną częścią wydarzenia będzie koncert „Młynarski mniej znany”, podczas którego będzie można usłyszeć piosenki do tekstów Wojciecha Młynarskiego w jazzowo-tanecznych aranżacjach na orkiestrę. Zarówno opracowanie aranżacji utworów wykonywanych w części koncertowej, jak i samo przygotowanie oraz wykonanie koncertu, zostaną przeprowadzone przez studentów UMFC (kierunków: dyrygentura symfoniczna i operowa; dyrygentura chóralna; kompozycja; instrumentalistyka; operowy śpiew solowy; musical; reżyseria dźwięku).

Kontynuacją RetroNocy będzie taneczny wieczór swingowy na patio UMFC, podczas którego wraz z grupą animatorów będzie można bawić się do muzyki na żywo, oraz jazzowe jam session.

Karty wstępu dostępne są od 9 maja na stronie: http://www.efryderyk.pl/73-bilety 

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2018/2019 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na fanpage’u: https://www.facebook.com/Artystyczna.NocMuzeow/ 

Poznań | Koncert z okazji 120-lecia urodzin Jana Adama Maklakiewicza

Maklakiewicz22 maja 2019 roku w Sali Posiedzeń im. Seweryna Mielżyńskiego w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Poznaniu o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu wydarzeń upamiętniających 120-stą rocznicę urodzin polskiego kompozytora Jana Adama Maklakiewicza.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest przywrócenie pamięci o Janie Adamie Maklakiewiczu (1899-1954) – znakomitym polskim muzyku, kompozytorze, pedagogu, zasłużonym publicyście oraz organizatorze życia muzycznego. Podczas koncertu zostaną przedstawione wartościowe a jednocześnie dotąd nieznane i nieobecne na estradach kompozycje tego polskiego twórcy. Koncepcja programu zakłada ukazanie różnorodnych zakresów twórczości Maklakiewicza: solowej oraz kameralnej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in.: Reflexions op. 14, Suitę huculską op. 15 nr 1 oraz Ave Maria na skrzypce i fortepian, a także wybrane pieśni (I zniknę z oczu Wam jak ptak, cykl 4 pieśni japońskich op. 25, Na kochanie nie masz rady, Kołysankę na sopran i fortepian czy Kujawiaka na fortepian solo. Ponadto zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, a także utwory Grażyny Bacewicz.

Podczas koncertu wystąpią absolwenci i pedagodzy uczelni muzycznych w Poznaniu: Piotr Kosarga (skrzypce), Hanna Lizinkiewicz (fortepian) oraz Barbara Tritt (sopran). Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Prowadzą ożywioną działalność koncertową – zarówno solową, jak i kameralną, występując w ramach czołowych europejskich festiwali muzycznych.

Koncert jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Tykocin | II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

Radio NadziejaDruga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” odbędzie się 18 maja 2019 roku w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, popularnie zwanym perłą w Koronie Podlasia.

Podczas chóralnych zmagań wystąpi 26 chórów z całej Polski, reprezentujących między innymi Białystok, Kielce, Warszawę, Bielsko Białą i Kalisz. Konkurs podzielony będzie na 7 kategorii, w tym chóry jednorodne, mieszane i parafialne. Jury złożone z doświadczonych chórmistrzów oceniać będzie kulturę brzmienia, interpretację, dobór repertuaru, agogikę, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Dla najlepszych przygotowano szereg nagród. Wystarczy tylko wspomnieć, że na zwycięzcę czeka Grand Prix i nagroda pieniężna wysokości 5 000 zł. Przewidziana jest również nagroda specjalna Burmistrza Miasta Tykocin za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. Dyrektor Radia Nadzieja wręczy również wyróżnienie najlepszemu dyrygentowi.

W ramach Konkursu odbędą się też warsztaty dla dyrygentów i chórzystów, które poprowadzi prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska. Ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów rozpoczną się o godz. 19.00. II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej jest świetną propozycją nie tylko dla wielbicieli sakralnych brzmień. Wydarzenie odbędzie się w Noc Muzeów. Będzie zatem doskonałą okazją, aby wspólnie z przyjaciółmi i rodziną zwiedzić Tykocin, wsłuchując się w najwspanialsze chóralne kompozycje świata.

Wstęp ma wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.konkurschoralny.radionadzieja.pl/