Polmic - FB

aktualności

Katowice | Moniuszko na Osiedlu Tysiąclecia

SilesiaInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncert z cyklu „Moniuszko od serca” 18 maja 2019 roku o godz. 17.00. W katowickim Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Tysiąclecia 5) wystąpią uczestnicy X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Najsłynniejsze pieśni z Moniuszkowskich Śpiewników domowych i wybrane arie z oper Halka i Straszny dwór zaśpiewają w Domu Kultury na katowickim Osiedlu Tysiąclecia Justyna Bujak i Karolina Borodziuk.

Punktem kulminacyjnym tego muzycznego wieczoru stanie się duet Już ogień płonie z opery Straszny dwór.

Młode wokalistki są wychowankami katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Justyna Bujak to tegoroczna laureatka III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Solowej Muzyki Sakralnej „Ars et Gloria”, w latach ubiegłych finalistka konkursu wokalnego „Złote głosy”. Zdobyła również wyróżnienia na konkursach „Bella Voce” w Busku-Zdroju oraz Ogólnopolskim Konkursie Moniuszkowskim w Białymstoku. Rozwija swoje umiejętności w klasie dr hab. prof. AM Ewy Biegas. Karolina Borodziuk to studentka klasy śpiewu dr hab. prof. AM Agaty Kobierskiej i laureatka m.in. I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petraka w słowackiej Żylinie (2018). Otrzymała również III nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie Duetów Wokalnych w Łodzi (2018).

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.silesia.art.pl/ 

Warszawa | Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – Arie o zmierzchu

SVW połowie maja Orkiestra Sinfonia Varsovia zainauguruje lato na muzycznej mapie Warszawy. To już drugi rok, kiedy słuchacze będą mogli spędzić wiosenno-letnie weekendy (17 maja – 22 września 2019) w siedzibie Sinfonii Varsovii.

Od maja do września przy ulicy Grochowskiej 272 odbędzie się ponad siedemdziesiąt wydarzeń składających się na sezon „Lato w Sinfonii Varsovii”. Większość wydarzeń odbędzie się, podobnie jak w zeszłym roku, w Pawilonie Koncertowym mieszczącym ponad 400-osobową publiczność. Podczas Lata powrócą weekendowe, popołudniowe koncerty, a także: XIX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu", Sinfonia Varsovia na Grochowskiej, Noc Muzeów, Potańcówki. Specjalne wydarzenia będą dedykowane dzieciom: Dzień Dziecka z wieloma, nie tylko muzycznymi atrakcjami, „Smykofonie na Grochowskiej” adresowane dla najmłodszych, a także debiutujące w programie muzyczne „Poranki dla całych rodzin".

Podczas czterech koncertów symfonicznych z cyklu „Sinfonia Varsovia na Grochowskiej”, który potrwa od 17 maja do 6 września (godz. 19:30), muzycy orkiestry wraz z uznanymi solistami zaprezentują rozległy repertuar – od arii operowych, przez twórczość kompozytorów polskich, po muzykę rosyjską czy amerykańską. Pierwszy koncert z cyklu będzie okazją do wysłuchania najpiękniejszych arii z oper Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego i Giacomo Pucciniego. Oprócz dzieł wokalnych w Pawilonie Koncertowym zabrzmią także utwory instrumentalne, w których orkiestra pod batutą Gaetano d’Espinosy będzie mogła zaprezentować szerokie spektrum swoich walorów brzmieniowych.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Wrocław | IX Międzynarodowy Festiwal Musica Electronica Nova

MENNadchodząca edycja festiwalu Musica Electronica Nova, która odbędzie się w dniach 17–25 maja 2019 roku, jest zatytułowana „Znaki”.

Jak pisze dyrektor artystyczny Festiwalu Pierre Jodlowski, „znaki zajmują bardzo ważne miejsce w naszym życiu: od prehistorycznych obrazów po sztandary średniowiecza, od znaków rozprzestrzeniających się na ulicach po obfitość cyfrowych sygnałów”. Artyści biorący udział w festiwalu podejmą próbę odpowiedzi na pytania: czym są znaki w przestrzeni muzyki i jakie są trajektorie, które wskazują nam współcześni kompozytorzy?

Festiwal Musica Electronica Nova jest wydarzeniem interdyscyplinarnym, w ramach którego krzyżują się gatunki i estetyki, spotykają się artyści z całego świata. Nie zabraknie również premier. Zabrzmią m. in. nowe utwory, zamówione u polskich kompozytorów, w tym are there hidden figures? na kwartet smyczkowy, elektronikę i wideo Moniki Szpyrki. Podczas koncertu „Reverse Simultaneous” zostaną prawykonane utwory kompozytorów Oddziału Wrocławskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz kompozycje kolektywne, w których partia skrzypiec została stworzona przez Annę Zielińską. W ramach Akusma Forum, poświęconego czystej muzyce elektroakustycznej, zapoznamy się z twórczością młodych kompozytorów z Włoch, Polski i Meksyku. Specjalną sesję poświęcono Elżbiecie Sikorze, byłej dyrektor artystycznej festiwalu. Z kolei sesje elektroakustyczne Mini Akusma Forum zostały opracowane specjalnie dla młodej publiczności.

Musica Electronica Nova to jednak nie tylko koncerty. To również krótkie spotkania z kompozytorami, podczas których będzie okazja porozmawiać o ich codziennej pracy, oraz wydarzenia towarzyszące przygotowane specjalnie na tę edycję festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/musica-electronica-nova-2019 

Warszawa | Między Turcją a Polską

POSI16 maja 2019 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC zabrzmi muzyka turecka XX wieku w wykonaniu zaproszonych artystów z Turcji i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Koncert pod patronatem Ambasady Republiki Turcji w Polsce wpisuje się w obchody tureckiego święta Dnia Pamięci Atatürka oraz Dnia Młodzieży i Sportu.

Szczególnie ważną postacią na muzycznej scenie tego kraju był Cemal Reşit Rey, uznawany za jednego z pionierów zaszczepienia w swej ojczyźnie muzyki artystycznej nawiązującej do nurtów twórczości Zachodu, na fali „okcydentalizacji” kraju pod rządami Kemala Atatürka. Wśród jego muzyki orkiestrowej poczesne miejsce zajmuje rapsodia symfoniczna Türkiye (Turcja) w dziesięciu barwnych, skontrastowanych tempami i charakterem obrazach, nawiązujących do motywów muzyki narodowej – usłyszymy jej wybrane epizody.

Rey współtworzył nieformalną grupę z czterema innymi kompozytorami, zwanymi „Turecką Piątką” – należał do niej także jego rówieśnik Hasan Ferit Alnar, szczególnie zafascynowany możliwościami stylizowania i harmonizacji muzyki tradycyjnej. Bardziej uniwersalny charakter ma jego melodyjny i ekspresyjny Koncert na wiolonczelę, w którego tematach rozpoznać też można charakterystyczne skale i rytmy Orientu.

Partię solową wykona pochodzący z Turcji Can Kehri, który ukończył z wyróżnieniem studia w Konserwatorium w Stambule w klasie wiolonczeli prof. R. Erzina oraz w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Tomasza Strahla. Aktywny jako solista i kameralista gra także w grupie wiolonczel Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa. Koncert poprowadzi ceniony turecki dyrygent i pianista młodego pokolenia, Can Okan.

Piotr Maculewicz

Wstęp wolny z potwierdzeniem rezerwacji! (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Warszawa | Panel dyskusyjny „Nadia Boulanger a polscy kompozytorzy XX wieku. Pomiędzy tradycją europejską, dyscypliną twórczą a grą wyobraźni”

B15 maja 2019 roku o godz. 15.30 w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Sala Narożna (kl. C, I p.) w ramach 33. festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne” odbędzie się panel dyskusyjny „Nadia Boulanger a polscy kompozytorzy XX wieku. Pomiędzy tradycją europejską, dyscypliną twórczą a grą wyobraźni”.

Przedmiotem panelu dyskusyjnego towarzyszącego tegorocznemu festiwalowi będzie postać Nadii Boulanger (1887–1979), najwybitniejszej pedagog kompozycji w XX wieku, mistrzyni wielu słynnych twórców współczesnego życia muzycznego. Profesor L´École Normale de Musique w Paryżu oraz Conservatoire américain de Fontainebleau otaczała szczególną opieką uczniów z trzech obszarów: USA, Dalekiego Wschodu oraz Polski.

Wśród jej polskich uczniów znajdujemy m.in. Zbigniewa Bargielskiego, Jerzego Bauera, Mariana Borkowskiego, Joannę Bruzdowicz, Zygmunta Krauzego, Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa, Zygmunta Mycielskiego, Piotra Perkowskiego, Martę Ptaszyńską, Stanisława Skrowaczewskiego, Tadeusza Szeligowskiego, Romualda Twardowskiego, Antoniego Wita, Stanisława Wiechowicza, Bolesława Woytowicza. Polscy twórcy, urzeczeni wypowiedzianą przez Karola Szymanowskiego ideą otwarcia naszej muzyki na Zachód, od końca lat dwudziestych podróżowali do Paryża, aby za sprawą Profesor obcować z całą łacińską tradycją muzyczną.

W 40. rocznicę śmierci Pedagog pragniemy pochylić się nad fenomenem „szkoły” Nadii Boulanger w gronie wybitnych polskich uczniów Mademoiselle i badaczy muzyki polskiej XX wieku. Udział w panelu wezmą: prof. Jerzy Bauer, prof. Marian Borkowski, Małgorzata Gąsiorowska, Michal Klubiński, prof. Zygmunt Krauze, prof. Marta Ptaszyńska, dr Radosław Romaniuk i prof. Antoni Wit.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o Festiwalu: https://www.wsm.art.pl/index.php/pl/ 

Akordeonowe wariacje – World Accordion Day w Gdańsku

Akordeonowe15 maja 2019 roku o godz. 18.00 w Sali Teatralnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się koncert „Akordeonowe wariacje – World Accordion Day w Gdańsku”.

Koncert organizowany jest z inicjatywy Koła Naukowego Akordeonistów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. O obchodzonym na całym Świecie Dniu Akordeonu opowie prof. Elżbieta Rosińska z gdańskiej Akademii Muzycznej. W programie koncertu znajdą się zarówno kompozycje oryginalnie napisane z myślą o akordeonie, jak i transkrypcje. Zabrzmi m. in. muzyka Mikołaja Majkusiaka, Krzysztofa Olczaka i Krzysztofa Pendereckiego.

Na zaproszenie organizatorów do Gdańska tego dnia przyjadą wybitni młodzi akordeoniści z innych ośrodków akademickich w Polsce i Europie. Wśród nich Sara Wienczek, Konrad Nowakowski, Bartosz Kołsut czy Paweł Sławiński. Nie zabraknie studentów i absolwentów gdańskiej klasy akordeonu (Paweł Ratajek oraz Maciej Kacprzak) oraz uczniów z gdańskich szkół muzycznych (Błażej Reiter).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://ack.ug.edu.pl/events/akordeonowe-wariacje-world-accordion-day-w-gdansku/ 

XXXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku

HajnowkaW dniach 15–19 maja 2019 roku w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku odbędzie się XXXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Wydarzenie, które odbywa się od 1982 roku, jest największym festiwalem muzyki cerkiewnej w Polsce. Ideą Festiwalu jest przybliżenie szerokiej publiczności walorów duchowych, ale także artystycznych muzyki cerkiewnej. W 1995 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadało mu kategorię zerową, co stawia go na równi m.in. z Konkursem Chopinowskim. Festiwal co roku gromadzi chóry z całego świata. W tegorocznych przesłuchaniach weźmie udział 27 zespołów z 11 państw : Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Rosji, Estonii, Słowacji, Bułgarii, Gruzji, Serbii, Polski oraz Ghany.

O prestiżowe pierwsze nagrody chórzyści walczą w konkursie ocenianym przez międzynarodowe jury składające się z najznamienitszych kompozytorów i dyrygentów śpiewu cerkiewnego. Jury od wielu lat przewodniczy Romuald Twardowski – wybitny polski kompozytor i pedagog. Jego utwory znajdą się też w programach konkursowych.

W ramach przedsięwzięcia koncerty odbędą się nie tylko w Białymstoku, ale także w innych miastach. W tym roku uczestnicy Festiwalu wystąpią aż w 20 miejscowościach: Warszawie, Legionowie, Sokole, Narwi, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie, Michałowie, Krynkach, Białowieży, Ciechanowcu, Sejnach, Szczuczynie, Studziankach, Zduńskiej Woli, Krasnymstawie, Orli, Augustowie, Mielniku i Dąbrowie Białostockiej.

Festiwal jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, a także Patronatem Artystycznym Krzysztofa Pendereckiego, Związku Kompozytorów Polskich oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Szczegółowe informacje – na stronie http://festiwal-hajnowka.pl/ 

XII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

FMFW dniach 14–21 maja 2019 roku odbędzie się XII Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic Festiwal jest największą imprezą tego rodzaju w Polsce, podczas której muzyka filmowa wykonywana przez znakomite orkiestry połączona jest z wysokiej jakości obrazem filmowym. Festiwal wyróżniają monumentalne widowiska muzyczno-filmowe, które cechuje innowacyjność w sferze technologii dźwięku i obrazu, jak również coroczna obecność wybitnych twórców. W tym roku specjalnym gościem Festiwalu będzie Alexandre Desplat.

Podczas inauguracji w gotyckim wnętrzu kościoła św. Katarzyny zabrzmi najpiękniejsza muzyka filmowa w opracowaniu na chóry w wykonaniu zespołu Pro Musica Mundi pod dyrekcją Wiesława Delimata. Wykonane zostanie m. in. mroczne, tajemnicze Agnus Dei Wojciecha Kilara z tzw. małej mszy, skomponowanej na potrzeby niemieckiego serialu telewizyjnego o tematyce historycznej Król ostatnich dni Toma Toelle. Koncert 15 maja „Dracula live in Concert” będzie światową premierą tego międzynarodowego tytułu, pierwszą koprodukcją dwóch zaprzyjaźnionych festiwali – FMF i FIMUCITÉ. Zabrzmią wszystkie ścieżki dźwiękowe autorstwa Kilara do filmu Francisa Forda Coppoli.

W trakcie koncertu Scoring4Polish Directors zostaną wręczone dwie nagrody: po raz pierwszy w historii FMF za Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku oraz Young Talent Award; zabrzmią również utwory Kilara, a także Antoniego Komasa-Łazarkiewicza, Marcina Maseckiego, Bartosza Chajdeckiego i laureata Young Talent Award. Natomiast 19 maja podczas FMF Gala „The Galmorous Show” kompozytor Craig Armstrong odbierze Nagrodę im. Wojciecha Kilara.

Program Festiwalu obejmuje też Forum Audiowizualne – master classes, panele dyskusyjne i spotkania z uznanymi kompozytorami.

Szczegółowy program – na stronie http://fmf.fm/ 

Poznań | Premiery z Nowego Jorku

FPFilharmonia Poznańska zaprasza na koncert w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza 17 maja 2019 roku o godz. 19.00, podczas którego odbędzie się światowa premiera koncertowa utworu Ignatza Waghaltera.

Łączy ich talent, pasja, znakomite wykształcenie i… Nowy Jork – miejsce, które w czasach wojennej zawieruchy stało się ich azylem. Tam dalej tworzyli, tam doczekali kresu swych dni. Karol Rathaus i Ignatz Waghalter, mający polsko-żydowskie korzenia, w Polsce są prawie nieznani.

Podczas 477. Koncertu Poznańskiego zatytułowanego „Premiery z Nowego Jorku”, odbędzie się światowa premiera koncertowa New World Suite Ignatza Waghaltera. Natomiast w pierwszej części wieczoru zabrzmi Koncert fortepianowy Karola Rathausa w wykonaniu pianisty Daniela Wnukowskiego. Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dyrygować będzie Ariel Zuckermann.

Poznański koncert nagrywany będzie przez Deutschlandfunk Kultur, a jego retransmisji na tej ogólnoniemieckiej antenie będzie można wysłuchać 28 maja o godz. 20.00.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Anna Plenzler

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.filharmoniapoznanska.pl/