Polmic - FB

aktualności

Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Artysci w holdzie 11 11 23W ramach nowego projektu Stowarzyszenia Arte Musica „Artyści w hołdzie Niepodległej" 11 listopada 2023 roku o godz. 16.00 odbędzie się koncert z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Znani artyści zaprezentują polską muzykę w zabytkowej siedzibie Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W repertuarze znajdą się pieśni na głos solowy z towarzyszeniem fortepianu, pieśni na chór a cappella, a także kompozycje chóralne z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i fortepianu w opracowaniu Mariusza Kramarza.

Wystąpią: Annika Mikołajko-Osman (sopran) i Anna Łakomy (fortepian), Mariola Siepak-Drobna (sopran) i Bartłomiej Kominek (fortepian), skrzypaczki Kornelia Polańska i Kelly Harrison, Daria Lalik (altówka), Aleksandra Łukasik (wiolonczela) oraz Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie pod dyrekcją Alicji Gaweł-Kramarz

Czytaj więcej: Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"

Opole | Uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

FO 11 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas uroczystego koncertu filharmoników opolskich, upamiętniającego wydarzenia z 1918 roku, 11 listopada o godz. 19.00 zabrzmią Koncert fortepianowy Witolda Maliszewskiego i Preludium symfoniczne „Polonia" Edwarda Elgara. W roli solisty wystąpi znany pianista Marcin Koziak, który prezentował muzykę polską w 22 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

W lipcu 2023 roku minęło 150 lat od narodzin Witolda Maliszewskiego. Jedno z ostatnich dzieł w dorobku tego kompozytora – Koncert fortepianowy b-moll – napisany został 1938 roku. Preludium symfoniczne „Polonia" Edwarda Elgara powstało w 1915 roku na zamówienie Emila Młynarskiego. W dziele brytyjskiego kompozytora melodie Mazurka Dąbrowskiego, pieśni Z dymem pożarów, Nokturnu g-moll Chopina oraz Fantazji polskiej Paderewskiego przeplatają się z głównym motywem zaczerpniętym z Warszawianki 1905.

Orkiestra Filharmonii Opolskiej wykona te utwory pod batutą Przemysława Neumanna, dyrektora instytucji.

Czytaj więcej: Opole | Uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Wrocław | Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości: 20 chórów w NFM

NFM 11 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w Koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 roku o godz. 17.00 w NFM weźmie aż szesnaście dolnośląskich chórów dziecięcych i młodzieżowych uczestniczących w programie edukacyjnym „Śpiewająca Polska". Zespoły te, razem z innymi czterema wrocławskimi chórami i zespołem instrumentalnym, zaprezentują utwory wielkich postaci polskiej chóralistyki – Juliusza Łuciuka, Józefa Świdra i Stanisława Moniuszki, oraz prawykonają kompozycje twórców młodego pokolenia.

Podczas koncertu zabrzmią po raz pierwszy cztery nowe utwory Krzysztofa Domańskiego – związanego z Wrocławiem wokalisty, kompozytora i flecisty, który umuzycznił cudowne teksty Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza i Marii Konopnickiej.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości: 20 chórów w NFM

Zielona Góra | „Weekend z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej

FZ 10 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie 3. edycji „Weekendu z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej w dniach 10-12 listopada 2023 znajdą się recital kanadyjskiego pianisty Cartera Johnsona – zwycięzcy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, koncert wokalno-instrumentalny „Odzyskana Niepodległa" oraz koncert finałowy „Concerto Festivo" z udziałem Łukasza Długosza. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Rafała Kłoczko.

W interpretacji Cartera Johnsona 10 listopada zabrzmią Sonatina patrona zielonogórskiej Filharmonii, a także utwory Szymanowskiego, Chopina i Trzy walce Moniuszki (Carter Johnson zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona Konkursu Muzyki Polskiej).

Podczas koncertu 11 listopada, w dniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Joanna Zawartko (sopran), Adrian Domarecki (tenor) i Szymon Mechliński (baryton) zaprezentują fragmenty z zapomnianych i nieznanych oper, dzieł dopiero co odzyskiwanych i przywracanych do życia.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Weekend z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej

Warszawa | V „Eufonie": muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO

Eufonie 22 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W repertuarze koncertu 22 listopada o godz. 19.30 w Teatrze Palladium z udziałem skrzypka Roby'ego Lakatosa i orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest utwór Witolda Lutosławskiego Nie oczekuję dziś nikogo. Artysta nazywany diabelskim skrzypkiem wystąpi w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie".

Roby Lakatos z łatwością łączy muzykę klasyczną, jazz oraz rodzimy, węgierski folklor. Jest muzykiem uniwersalnym, u którego genialna technika idzie w parze z kreatywnością w improwizacji.

W wykonaniu skrzypka, jego zespołu oraz orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia zabrzmią czardasze, hory, rókatánc, csűrdöngölő, jak również walc.

Czytaj więcej: Warszawa | V „Eufonie": muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO

Warszawa | V „Eufonie": sprzedaż dodatkowej puli biletów na koncert z muzyką do filmu „Chłopi" rusza 10 listopada!

Eufonie 18 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zrealizowani w technice animacji malarskiej Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana to nowe spojrzenie na prozę Władysława Reymonta. Muzykę do filmu stworzył Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Orchestras, inspirując się ludowym pejzażem dźwiękowym Europy Środkowo-Wschodniej. Usłyszymy ją 18 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

4 lata intensywnej pracy, ponad 200 tysięcy godzin spędzonych na malowaniu obrazów przez ponad 100 artystów pracujących w czterech studiach: w Polsce, Ukrainie, Serbii i na Litwie. Ten efekt podkreśla oprawa muzyczna, którą podczas Festiwalu zaprezentują L.U.C. & Rebel Babel Orchestras, Bela Komoszyńska, Maria Pomianowska (suka biłgorajska), Laboratorium Pieśni i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

Sprzedaż dodatkowej puli biletów na ten koncert rusza 10 listopada.

Bilety: https://nck.bilety24.pl/wydarzenie/?id=93897 

Warszawa | V "Eufonie": Łukasz Długosz, Orkiestra NUSO z Charkowa i Jurek Dybał

Eufonie 21 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach V Festiwalu Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" 21 listopada o godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej wystąpi Ukraińska Orkiestra Symfoniczna (NUSO) z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Pierwszą część koncertu wypełni muzyka Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego: partię solową w jego Koncercie na flet i orkiestrę wykona światowej sławy polski wirtuoz Łukasz Długosz.

Pierwotnie, kameralna, a za namowa Grzegorza Fitelberga – symfoniczna. Niekonwencjonalna, choć przejrzysta stylizacja polskiego folkloru. W wykonaniu ukraińskich muzyków zabrzmi Mała suita Witolda Lutosławskiego, która zachwyca swoją witalnością, żywiołowością, ale i liryzmem.

Następnie usłyszymy Koncert na flet i orkiestrę Pendereckiego, który zadedykował dzieło Jean-Pierre’owi Rampalowi. Niezwykle wirtuozowska partia solowa była niejednokrotnie przez kompozytora modyfikowana, w tym we współpracy z Łukaszem Długoszem.

Czytaj więcej: Warszawa | V "Eufonie": Łukasz Długosz, Orkiestra NUSO z Charkowa i Jurek Dybał

Katowice | 11. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90.": koncert poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej

FS 10 11 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach 11. Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90." 10 listopada o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia, wraz ze znakomitym wiolonczelistą Konradem Bargiełem, zaproszą publiczność na wyjątkowy koncert poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego – którego 13. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 12 listopada 2023 roku. W programie znajdzie się Elegia jego syna oraz utwory Samuela Barbera, Niccolò Paganiniego, Giacoma Pucciniego i Ludwiga van Beethovena.

Elegia op. 40 na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego jest doskonałym materiałem do ukazania nie tylko wrażliwości solisty, ale także jego umiejętności technicznych, a przy tym okazją do zanurzenia się w pięknym brzmieniu wiolonczeli i w dźwiękowej opowieści, wprawiającej w zadumę.

Czytaj więcej: Katowice | 11. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90.": koncert poświęcony...

Warszawa | V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie": inauguracja

Eufonie 17 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wzorem ubiegłego roku, podczas inauguracji V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie" wystąpi jedna z najbardziej znanych orkiestr na świecie: BBC Symphony Orchestra. 17 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej zespół pod dyrekcją Olariego Eltsa wykona utwory Edwarda Elgara, Karola Szymanowskiego, Jeana Sibeliusa oraz Lotty Wennäkoski, która będzie obecna tego dnia na widowni.

Partię solową w II Koncercie skrzypcowym op. 61 Karola Szymanowskiego usłyszymy w interpretacji światowej sławy skrzypka Vadima Gluzmana. Koncert ten powstał na prośbę wybitnego skrzypka Pawła Kochańskiego, autora kadencji.

Szkocka Orkiestra Kameralna chcąc uczcić 150. rocznicę urodzin Jeana Sibeliusa zwróciła się do fińskiej kompozytorki Lotty Wennäkoski z prośbą o skomponowanie utworu. Inspiracją dla tak powstałego Verdigris stały się dwa dzieła Sibeliusa: Andante Festivo oraz En saga. I właśnie ten ostatni również zabrzmi podczas inauguracji.

Szczegółowe informacje: https://www.eufonie.pl/program/wydarzenie-1/