Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Koncert Papieski. Elegia, wokalizy i divertimenta

Koncert Papieski20 października 2018 roku o godz. 19:00 w Archikatedrze Oliwskiej będzie miał miejsce Koncert Papieski w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego.

Program koncertu papieskiego, zaproponowanego przez doskonale znanego gdańskim melomanom włoskiego kapelmistrza Massimiliano Caldiego, pełniącego funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmoników Bałtyckich, jest w tym roku bardzo różnorodny. Złożą się nań głownie krótkie utwory polskich kompozytorów o elegijnym, śpiewnym charakterze, a także dwa efektowne divertimenta pochodzące z zupełnie odmiennych epok, ale utrzymane w podobnym nastroju.

Na początek powstałe w ostatnich latach XVIII wieku Divertimento arystokraty i kompozytora amatora Michała Radziwiłła. Pochodząca z 2000 roku Elegia na trąbkę armeńskiego kompozytora Arutuniana (znanego ze świetnego koncertu na trąbkę) wprowadzi nutę głębokiej zadumy. A potem muzyka genialnych Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara, przedzielona utworem Hymnos gdańskiego puzonisty i kompozytora Tadeusza Kassaka i energetycznym Divertimentem najwybitniejszej polskiej kompozytorki XX wieku Grażyny Bacewicz.

Solistą w Elegii Arutuniana będzie pierwszy trębacz Filharmoników Bałtyckich – Janusz Szadowiak, a w Wokalizie Kilara i Pieśni Roksany usłyszymy absolwentkę gdańskiej Akademii Muzycznej, zwyciężczynię Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu Agnieszkę Tomaszewską.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Szczegółowy program – na stronie http://filharmonia.gda.pl

Olsztyn | Mistrzowskie recitale organowe – Martin Stacey

FWMMistrzowskie Recitale Organowe to realizowany już drugi sezon artystyczny cykl koncertów, z udziałem znakomitych wirtuozów światowej muzyki organowej. W kolejnym recitalu 20 października 2018 roku o godz.18.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi wybitny brytyjski organista Martin Stacey.

Organista studiował w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londyni. Zdobył wszystkie najważniejsze nagrody za interpretację dawnej i współczesnej muzyki organowej. Artysta koncertuje w Europie plasując się wśród czołowych organistów swojego pokolenia. Przez osiemnaście lat piastował stanowisko dyrektora muzycznego w klasztorze św. Dominika w Londynie. Jest kompozytorem wielu dzieł organowych. Od 2006 roku artysta organizuje rokrocznie Festiwal Nowej Muzyki Organowej (AFNOM), promujący twórczość współczesnych kompozytorów muzyki organowej. Martin Stacey prowadzi nauczanie gry na organach w Uniwersyteckim Kolegium w Hampstead i w Heathland School w Harrow.

Podczas sobotniego Mistrzowskiego Recitalu Organowego, prócz muzyki mistrza Jana Sebastiana Bacha, jego Passacaglii c-moll BWV582, artysta zaprezentuje Dumkę op. 31 nr 1 Feliksa Nowowiejskiego. Włączenie do repertuaru recitalu dzieła Nowowiejskiego wskazuje na rangę Patrona Filharmonii w świecie kompozytorów, których specjalnością było tworzenie muzyki organowej. Recital będzie także wyjątkową okazją do poznania bardzo bogatego dorobku kompozytorów brytyjskich tworzących głównie w XX wieku. Usłyszymy organowe kompozycje: Harolda Greenhilla, Percy Whitlocka, Johna Irelanda, Kennetha Leightona, Herberta Howellsa i kompozycję New England Suite autorstwa samego Martina Stacey’a.

Szczegóły – na stronie www.filharmonia.olsztyn.pl

Warszawa | Koncert Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga i konkursu „Młody Muzyk Roku”

SIKoncert Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga i konkursu "Młody Muzyk Roku" odbędzie się 27 października 2018 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpią Sinfonia Iuventus pod batutą litewskiego dyrygenta Modestasa Barkauskasa oraz flecistka Marta Chlebicka.

Modestas Barkauskas, uczeń Juozasa Domarkasa, należy do najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych litewskich dyrygentów młodego pokolenia. Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego młodzieżowej orkiestry w Szkole Muzycznej im. B. Dvarionasa w Wilnie, z którą wykonywał koncerty w Niemczech, Belgii, Francji, Polsce oraz Łotwie. Został też dyrektorem artystycznym i dyrygentem St. Christopher Chamber Orchestra w Wilnie, wykłada na Wydziałach Dyrygentury oraz Śpiewu Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W 2017 r. zdobył III nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach, a październikowy występ z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus stanowi realizację jednej z nagród konkursu, honorujących w ten sposób jego laureatów. Podczas Koncertu Laureatów wykona wraz z POSI V Symfonię Piotra Czajkowskiego.

Uroczy Koncert fletowy G dur Carla Stamitza zabrzmi w wykonaniu Marty Chlebickiej, uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie i laureatki prestiżowego konkursu "Młody Muzyk Roku", mającego wyłonić polskiego uczestnika konkursu Eurovision Young Musicians (którego tegoroczna edycja miała miejsce w sierpniu w Edynburgu). Styl muzyki Stamitza bywa często porównywany z klarownością i wdziękiem młodzieńczych utworów Mozarta (ów sam wiele zawdzięczał osiągnięciom „szkoły mannheimskiej”), dlatego też doskonałym dopełnieniem programu będzie jedno z jego ostatnich arcydzieł, błyskotliwa uwertura do Czarodziejskiego fletu.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na: www.sinfoniaiuventus.pl 

Prawykonanie „Chamber Piano Concerto” Agaty Zubel w Niemczech

Zubel20 października 2018 roku podczas Donaueschiger Musiktage odbędzie się prawykonanie Chamber Piano Concerto Agaty Zubel.

Rok 2018 jest dla kompozytorki niezwykle intensywny i bardzo udany. Za nami trzy prawykonania jej utworów: Cleopatra’s Songs, Fireworks oraz Bildbeschreibung, także kilka nagród, w tym kolejny już Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kompozytorka nie powiedziała jeszcze jednak ostatniego słowa. Przed nami kolejne emocje związane z prezentacja najnowszych dzieł Agaty Zubel. Pierwszej interpretacji jej Chamber Piano Concertodokona Ingfrid Breie Nyhus. Pianistce towarzyszyć będzie Cikada Ensemble pod batutą Christiana Eggena.

Tak Agata Zubel pisze o najnowszym utworze: „Mój koncert fortepianowy nie musi przekraczać granic i jest niewrażliwy na rozmiary. Idea koncertowania realizuje się przez wzmożoną aktywność. Aby sztuka ta się udała, wszyscy wykonawcy muszą być gotowi przekroczyć to, co spodziewane. Publiczność zaczyna słuchać koncertu fortepianowego, a muzycy zaczynają grać koncert fortepianowy. Ale nie ma orkiestry, a pianista wykonuje partię rozpisaną na dwa instrumenty. Mimo to, od początku pracy aż po ostatnią nutę nie miałam wątpliwości, że jest to Chamber Piano Concerto na fortepian i zespół instrumentalny”.

Koncert transmitować będzie stacja SWR2.

Więcej – na stronie https://pwm.com.pl

Chińskie tournée Sinfonii Varsovii

SVAnne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Sinfonia Varsovia wyruszają w dwutygodniową trasę koncertową do Chin, która odbędzie się w dniach 17–31 października 2018 roku. Świętujący 85. urodziny kompozytor poprowadzi 6 koncertów, podczas których Anne-Sophie Mutter, uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie, wykona dedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”.

Krzysztof Penderecki rozpoczyna swoją urodzinową trasę koncertową po Chinach w towarzystwie muzyków Sinfonii Varsovii, Macieja Tworka oraz Anne-Sophie Mutter. Artyści wystąpią wspólnie w 6 miastach z repertuarem złożonym z VII Symfonii d-moll op. 70 Antonína Dvořáka oraz dwóch dzieł, które Penderecki skomponował specjalnie dla niemieckiej skrzypaczki. La Follia na skrzypce solo powstała jako prezent urodzinowy dla Mutter, która prawykonała utwór w Carnegie Hall w 2013 roku. Ich dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem czterech utworów, w tym dedykowanego Mutter II Koncertu skrzypcowego „Metamorfozy”.

Tournée zapoczątkuje koncert w National Centre For the Performing Arts w Pekinie. Następnie muzycy odwiedzą Zhengzhou, Szanghaj, gdzie wystąpią w ramach prestiżowego China Shanghai International Arts Festival, a także w Changsha, Xiamen i Zhuhai. Dopełnieniem trasy będą dwa koncerty Sinfonii Varsovii pod batutą Macieja Tworka. W Wuhan i Zhohou zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena i Antonína Dvořáka, a także I Koncert skrzypcowy Pendereckiego, w którym partię solową wykona tajwański skrzypek Benny Tseng. Współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza chińska trasa koncertowa jest również elementem obchodów setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Więcej informacji na stronie www.sinfoniavarsovia.org 

Dzień muzyki polskiej w Bańskiej Bystrzycy

BystrycaArtyści, naukowcy i pedagodzy, prowadzący klasy solowe i zespoły kameralne w Akademii Muzycznej w Łodzi będą wykonawcami koncertów „Dnia muzyki polskiej” w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Koncerty odbędą się 16 października 2018 roku w Sali Koncertowej Wydziału Sztuk Dramatycznych Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), przy ul. Jana Kollara 22.

Podczas pierwszego koncertu „World Premieres” wystąpią soliści i zespoły kameralne. Prezentować będą po raz pierwszy utwory skomponowane przez uznanych łódzkich twórców: Olgę Hans, Krzysztofa Grzeszczaka i Jakuba Kowalewskiego, a także młodych kompozytorów: Marcina Wernera, Piotra Wróbla i Michała Grabowskiego. Podczas koncertu zabrzmią również kompozycje Agaty Barbary Jareckiej, Janusza Kopczyńskiego, Doroty Brolik-Bekrycht i Łukasza Wójcickiego – instrumentalistów, działających z sukcesami w łódzkim środowisku muzycznym. Na scenie pojawią się soliści grający na altówce, flecie, oboju, fortepianie, saksofonie oraz na tubie. Wystąpią także duety, tria i kwartety smyczkowe, złożone z instrumentalistów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi.

Drugi koncert w wykonaniu pedagogów łódzkiej Akademii również zawierać będzie premierowy program. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych osiem utworów przeznaczonych dla solisty z towarzyszeniem orkiestry, skomponowanych przez: Olgę Hans, Marcina Wernera, Tomasza Bartoszka, Piotra Wróbla, Bogdana Dowlasza i Leszka Kołodziejskiego. Solistom towarzyszyć będzie Polish Modern Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego. Zespół powstał w 2017 roku i tworzą go artyści na stałe współpracujący ze współczesnymi kompozytorami. Utwory, które będą prezentowane podczas koncertu zostały napisane z myślą o konkretnych wykonawcach i im dedykowane.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr hab. Sławomir Cichor, a opiekę artystyczną nad projektem sprawuje dr hab. Ewelina Zawiślak, kierownik Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej w Łodzi.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl

„Samson i Dalila” z Elīną Garančą i Roberto Alagną z The Metropolitan Opera 20 października na żywo w kinach

MetNowa inscenizacja opery Camille’a Saint-Saënsa Samson i Dalila otworzyła we wrześniu sezon 2018–19 w The Metropolitan Opera, a teraz 20 października pojawia się na ekranach kin na całym świecie w cyklu transmisji „The Met: Live in HD”. Transmisja w warszawskim Kinie Praha odbędzie się o godz. 18:35.

Biblijna opowieść o hebrajskim siłaczu Samsonie i filistyńskiej uwodzicielce Dalili inspirowała wielu twórców. Dzieło Camille’a Saint-Saënsa jest jej najbardziej znaną muzyczną interpretacją, a jednocześnie jedyną operą kompozytora, która regularnie pojawia się na scenach świata. Dalila, przedstawicielka pokonanego przez Hebrajczyków plemienia, kusząc Samsona swoim pięknem i miłością, najpierw wydobywa od niego tajemnicę jego nadprzyrodzonej siły ukrytej w jego długich włosach, a potem pozbawia go jej przez ich obcięcie. Romantyzm muzyki Saint-Saënsa łączy się z wczesnym impresjonizmem dzięki nowatorskiej instrumentacji dzieła.

W głównych rolach wystąpią Elīna Garanča jako zmysłowa Dalila, filistyńska piękność, i Roberto Alagna jako izraelski przywódca, siłacz Samson. Francuski bas-baryton Laurent Naouri będzie Arcykapłanem, baryton z Azerbejdżanu Elchin Azizov wystąpi w barytonowej partii Abimeleka, a bas Dmitry Belosselskiy wcieli się w Starego Żyda. Dyryguje Sir Mark Elder. Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z polskimi napisami potrwa około 3 godzin.

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje z The Metropolitan Opera, dostępna jest tutaj.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl

Poznań | Maltański Koncert Charytatywny

FP19 października 2018 roku o godz. 19.00 w Auli UAM będzie miał miejsce X Maltański Koncert Charytatywny zatytułowany „Trochę wiosny jesienią”.

Szymon Nehring, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2017 roku, jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w tym jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych świata. W 2015 roku, jako jedyny Polak, znalazł się wśród finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz wiele nagród dodatkowych. I choć – na przekór jesieni – odgłosów wiosny szukać będziemy w suicie Wiosna Claude’a Debussy’ego, z niecierpliwością czekamy na wciąż młodzieńczą – bo płynącą zaledwie z 23 wiosen życiowych doświadczeń – interpretację Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.

A ponadto w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego usłyszymy dzieła Ludwiga van Beethovena (Uwertura „Zur Namensfeier” op. 115, dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi) i Wojciecha Kilara (Krzesany).

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletach – na stronie http://www.filharmoniapoznanska.pl

Kraków | Czarodziejskie flety państwa Długoszów

FK19 października 2018 roku o godz. 19.30 podczas koncertu symfonicznego w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę Pawła Mykietyna.

Magiczne właściwości fletu opisywali twórcy mitologii, baśniopisarze i libreciści. Legendarny flecista z Hameln został bohaterem, gdy swą grą uwolnił mieszczan od straszliwej plagi szczurów, a czarodziejski flet z opery Mozarta okazał się skarbem zdolnym przywrócić światu harmonię. Kompozytorzy różnych epok i narodowości chętnie sięgali po ten instrument. W 2016 roku Koncert na dwa flety i orkiestrę skomponował także Paweł Mykietyn, który w swoim utworze zastosował specjalną technikę „przyśpieszania” i „spowalniania” czasu. W partiach solowych wystąpią fleciści – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, stanowiący duet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Ponadto Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Charlesa Olivieri-Munroe wykona IV Symfonię Ludwiga Beethovena z 1806 roku i Koncert na orkiestrę kameralną Daniela Schnydera. Ten utwór powstał u progu nowego millenium, w 2000 roku. W pierwszej części, zatytułowanej Politrop, Schnyder odwołuje się do głównego bohatera Odysei Homera. Sprytny jak Odyseusz, znajduje sposoby na zestawienia rozmaitych fraz, egzotycznych rytmów i solowych popisów instrumentów. Kontrastująca część druga jest powrotem do tradycji muzyki europejskiej, a ostatnia – żwawą, pełną trytonów polką.

Dodatkowe informacje – na stronie Filharmonii.