Polmic - FB

aktualności

Lipcowa odsłona VI Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego

Dolnośląski Festiwal1 lipca 2018 rozpoczęła się VI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, którego motywem przewodnim jest muzyka polska, „Viva la Polonia”!

"Polska i Francja – przyjaźć, miłość, tęsknota" to tytuł koncertu, którym duo Fortcello zainaugurowało tegoroczny festiwal w Pałacu Kamieniec. Polska wiolonczelistka Anna Mikulska i francuski pianista Philippe Argenty przedstawili publiczości program złożony z kompozycji wpisujących się w nurty narodowe, dzieląc się przy tym ciekawymi anegdotami na tamat prezentowanego repertuaru i jego twórców. Przed koncertem muzycy spotkali się z najmłodszymi słuchaczami podczas wspólnego koncertu w formie warsztatów.

7 lipca w Kościele św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim odbędzie się mistrzowski recital organowy Jürgena Benkö, który zagra na oddanych do użytku po 10-letnim remoncie lokalnych organach. W programie koncertu niemieckiego organisty znajdą się utwory Bacha, Mendelssohna, Francka, Gigouta, a także improwizacje na tematy polskich pieśni kościelnych. Dzień później w Pałacu Żelazno wystąpi Duo del Gesu: skrzypek Arnaud Kamiński i altowiolista Krzysztof Tymendorf. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła Mozarta, Debussy'ego, Saczko, Maraisa i Haydna. Obydwa koncerty poprzedzą warsztaty dla dzieci.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wrocławska Orkiestra Barokowa w Wartburgu

Zbigniew PilchW sobotę 7 lipca 2018 o godz. 19:30 na Zamku w Wartburgu  (Turyngia, Niemcy) odbędzie się koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Jarosława Thiela. Jako solista wystąpi wirtuoz skrzypiec Zbigniew Pilch.

W programie koncertu znajdą się następujące utwory: Karol LipińskiSymfonia B-dur op. 2 nr 3 „Sinfonia avec accompagnement de plusieurs instruments” (przed 1810), Feliks Janiewicz – III Koncert skrzypcowy A-dur, Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento F-dur KV 138, Symfonia A-dur KV 201.

Koncert organizowany jest przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu we współpracy z Deutschlandradio. Emisja koncertu odbędzie się 20.07.2018 r. o godz. 20:00 na antenie Deutschlandradio.

Więcej informacji – na stronie NFM.

Toruń | Wyniki VI Konkursu Chóralnego im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”

Per MusicamW sobotę 30 czerwca 2018 w Dworze Artusa uroczystym ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród zakończyła się rywalizacja chórów w ramach VI Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam ad astra” w Toruniu.

W rywalizacji wzięło udział 9 (z 13) chórów z Czech, Norwegii, Szwecji, Węgier i Polski a zmagania konkursowe trwały dwa dni pod okiem międzynarodowego jury w składzie: Jürgen Fassbender (Niemcy). Gabor Hollerung (Węgry), Krzysztof Szydzisz (Polska). Wyłoniono w nich zwycięzców poszczególnych kategorii, spośród których trzy chóry wytypowano do udziału w konkursie o Grand Prix festiwalu. Najlepszym z najlepszych okazał się Chór Abbellimento z Czech pod dyrekcją Jarmily Novenkovej. Ten sam zespół otrzymał także nagrodę specjalną za wybitne wykonanie utworu współczesnego kompozytora. Nagrodę Grand Prix w postaci symbolicznego czeku na 2000 euro wręczył jeden z Honorowych Patronów festiwalu, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Oprócz konkursu w ramach stałej formuły „Per Musicam ad astra” chóry goszczące w Toruniu w dniach 26 czerca – 1 lipca 2018 wystąpiły z koncertami dla publiczności Torunia, Chełmży i Rogowa oraz wzięły udział w warsztatach emisji głosu i interpretacji.

Jak co roku Organizatorzy zadbali także o koncerty specjalne. Festiwal otworzył koncert JP2 in memoriam, z udziałem Chóru Astrolabium i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, poprowadzony przez Dyrektor Artystyczną festiwalu, Kingę Litowską. Z recitalem wystąpił zespół wokalny Art’n’Voices z Wejherowa a w piątkowy wieczór (29.06) spektakl muzyczny Kupalnocka, mała nocka zaprezentował Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod kierunkiem Krzysztofa Szydzisza. Spektakl inspirowany był słowiańskim folklorem nocy sobótki, a aranżacje części utworów przygotowała pochodząca z Torunia młoda kompozytorka Zuzanna Koziej.

Organizatorami festiwalu byli: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium” w Toruniu, agencja meeting music (Niemcy) oraz Stowarzyszenie „Tumska 14” w Chełmży.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kraków | 11. Festiwal „Wawel o zmierzchu”

WawelJedenasta edycja letniego festiwalu plenerowego „Wawel o zmierzchu” rozpocznie się 7 lipca i potrwa do 25 sierpnia 2018. Miejscem koncertów będę rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. 

W programie koncertów 11. Festiwalu „Wawel o zmierzchu” akcent padnie na wartości polskie i kulturę narodową (Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki). Wawel to miejsce dla Polaków szczególne. Dlatego muzyka, która rozbrzmiewać będzie podczas Festiwalu, przeniknięta będzie także aurą patriotyzmu (np. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z polskimi pieśniami narodowymi czy młodych śpiewaków w repertuarze Chopinowsko-Moniuszkowskim). Nie zabraknie motywów historycznych (np. koncert zespołu wokalnego Octava z utworami Bartłomieja Pękiela) oraz współczesnych (prezentacja polskiej muzyki nowej).

Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się Mistrzowie: pianista Karol Radziwonowicz, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, dyrygent Marek Moś, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Szymon Nehring (młody „ambasador” kultury polskiej w świecie), orkiestra CORda Cracovia czy zespół wokalny Octava. „Młodą wizytówką” festiwalu będzie koncert inauguracyjny „TERAZ MŁODZI”, na którym wystąpi czwórka utalentowanych muzyków: dwójka solistów-instrumentalistów i dwójka dyrygentów, wyłącznie w polskim repertuarze (Szymanowski, Szałowski, Penderecki).

Organizatorzy: Zamek Królewski na Wawelu, Fundacja Castello. Grupa Twórcza. Dyrektor artystyczny: Małgorzata Janicka-Słysz. Kierownik organizacyjny: Hubert Piątkowski.

Kraków | XIV Festiwal Muzyki Polskiej

FMP

W dniach 3–22 lipca 2018 roku w Krakowie odbędzie się XIV Festiwal Muzyki Polskiej, podczas którego można będzie usłyszeć zarówno muzykę dawną, jak i dzieła współczesnych kompozytorów w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów z Polski i zagranicy.

11 dni i 11 koncertów wypełnionych wielkimi dziełami m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Pawła Łukaszewskiego, a także utwory zagranicznych twórców inspirowane Polską – tak w skrócie zapowiada się 14. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, odbywająca się w roku 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Od 3 do 22 lipca w Krakowie wystąpią wybitni artyści, m.in. amerykańska skrzypaczka Miranda Liu, rosyjski pianista Philipp Kopachevsky, tajwański dyrygent Su-Han Yang oraz ceniona sopranistka Elżbieta Szmytka.

Na inaugurację 14. edycji festiwalu (3 lipca, kościół św. Katarzyny) zabrzmi Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego, obchodzącego w tym roku jubileusz 85. urodzin. Monumentalne dzieło ukończone w 1993 roku nawiązuje do bogatej i wielowiekowej tradycji łacińskiej mszy żałobnej. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu znakomitych solistów: Izabelli Matuły – sopran, Isabelle Vernet – mezzosopran, Wojciecha Parchema – tenor, Liudasa Mikalauskasa – bas. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Maciej Tworek.

Szczegółowy program – na stronie:  http://www.fmp.org.pl/

Gdańsk | Polska Muzyka w Altanie

Polski Chór KamerlanyJuż w najbliższą sobotę, 30 czerwca 2018 o godzinie 12.00, w altanie w Parku Oliwskim, (ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk) odbędzie się pierwszy koncert z cyklu "Goście Polskiego Chóru Kameralnego" pod wspólnym tytułem "Polska Muzyka w Altanie". W urokliwej parkowej scenerii, w kolejne soboty lata podczas godzinnych koncertów prezentowane będą perły polskiej muzyki.

Jako pierwszy wystąpi Polski Chór Kameralny pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego – organizatora wydarzenia, świętującego w tym roku jubileusz 40-lecia. Zespół zaprezentuje pieśni ludowe i patriotyczne polskich kompozytorów: Stanisława MoniuszkiIgnacego PaderewskiegoEdwarda PałłaszaJuliusza Łuciuka oraz Ireneusza i Leona Łukaszewskich.

W kolejne letnie soboty, w lipcu i sierpniu (7, 14, 21, 28 lipca oraz 4 i 11 sierpnia,) zawsze w samo południe, zapraszamy na koncerty artystów z Gdańskiej Akademii Muzycznej. W pierwszą sobotę lipca usłyszymy duet w składzie Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) i Dorota Pawlus (flet). Artystki zagrają Walce Jana Nepomucena Bobrowicza oraz Hommage a Chopin  Aleksandra Tansmana. 14 lipca wystąpi skrzypaczka Julia Kazimirowicz i pianistka Marta Kur. W ich wykonaniu usłyszymy Sonatę op. 9 na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Podczas czwartego koncertu wystąpią Maciej Kacprzak grający na akordeonie oraz Karol Sokołowski, wiolonczelista. Panowie zaprezentują dwa utwory: Krzysztofa Olczaka Accotango i Fryderyka Chopina Preludium e-moll op.28. W ostatnią sobotę lipca w parkowej altanie będzie królować nostalgiczna muzyka Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo i Marka Grechuty w opracowaniu na kwartet smyczkowy – wystąpi Jardin Kwartet.

Sierpień powitamy piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Karoliny Arczewskiej z zespołem. Podczas ostatniego z cyklu Koncertów w Altanie usłyszymy arie i pieśni Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Pauliny Dąbrowskiej (sopran), Andżeliki Gmińskiej (mezzosopran) oraz Zuzanny Lisieckiej (fortepian).

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Warszawa | 18. Festiwal „Ogrody Muzyczne”

Ogrody

18. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne potrwa od 30 czerwca do 31 lipca 2018 roku w Warszawie.

Festiwal Ogrody Muzyczne jest realizowany w stolicy od 2001 roku. Każda edycja to około 30 wydarzeń artystycznych: koncertów live, projekcji sfilmowanych wybitnych realizacji oper, baletów i koncertów. Od początku festiwal odbywa się w na terenie Dziedzińca Wielkiego Zamku Królewskiego w Warszawie, pod wielkim, klimatyzowanym namiotem gromadzącym 800-osobową publiczność.

Od kilku lat inspiracją dla kolejnych edycji jest kultura i sztuka krajów obejmujących przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w dniu rozpoczęcia festiwalu tj. w drugim półroczu danego roku. W 2018 roku formuła została zmieniona. Do udziału zaproszono trzech gości, którzy prezydencję w Radzie UE obejmują kolejno. Są to: Estonia, Bułgaria i Austria. Dzięki temu festiwal obfituje w wydarzenia o zasięgu międzynarodowym a widzowie będą mieć okazję posłuchać najlepszych estońskich, bułgarskich i austriackich solistów i zespołów muzycznych.

W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje muzyka polska. Podczas tegorocznej edycji zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana i Zygmunta Krauze. Koncert finałowy będzie w całości poświęcony polskiej muzyce współczesnej. W wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza usłyszymy Rhapsod Zygmunta Krauze, Mandragorę Karola Szymanowskiego, Muzykę na smyczki, trąbki i perkusję Grażyny Bacewicz i Orawę Wojciecha Kilara.

W ramach festiwalu realizowany jest specjalny program edukacyjno-artystyczny dla dzieci – „Dziecięce Ogrody Muzyczne”, na który wstęp jest wolny, a dzieci – małe i duże – bardzo mile widziane.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.

Gdańsk | 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

BAzylika Mariacka41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2018. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej. 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z USA, Niemiec, Kanady, Austrii i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, prezentujące szeroką paletę stylów: od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, a nawet jazzową. Podczas koncertu inauguracyjnego 6 lipca usłyszymy m.in. Brzmienia na trąbkę i organy w wykonaniu kompozytora Andrzeja Szadejko na organach oraz Pawła Hulisza na trąbce.

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów.

Znajdujące się obecnie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana.

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia online oraz oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Szczegóły festiwalu dostępne na www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.

Festiwal "Chopin w sercu Warszawy"

Chopin w Sercu WarszawyMiędzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Chopin w sercu Warszawy" potrwa od 7 lipca do 25 sierpnia 2018 roku, obejmując liczne koncerty w wykonaniu pianistów o wyrazistych osobowościach artystycznych.

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Chopin w sercu Warszawy" jest ściśle związany z miejscem, które stanie się centrum festiwalowych wydarzeń. Jest to kościół Świętej Trójcy, w którym w 1825 roku Fryderyk Chopin wystąpił przed carem Aleksandrem I i otrzymał od niego pierścień z brylantem. Młody kompozytor śpiewał także w parafialnym chórze i słuchał tu kazań. Kopuła kościoła – jedna z największych w Europie – sprawia, że posiada on wspaniałą akustykę i od wielu lat wykorzystywany jest jako przestrzeń koncertowa. Krzyż na kopule stanowi geodezyjny środek Warszawy, według którego sir William Heerlein Lindley wytyczył sieć stołecznych wodociągów. Ponieważ budynek jest rotundą, podczas festiwalu fortepian będzie ustawiany w środku kościoła, idealnie pod latarnią kopuły – czyli w sercu Warszawy.

Koncerty będą się odbywać w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 16.00, a "Chopinutki" – koncerty chopinowskie dla malutkich o godz. 17.30, w kościele Świętej Trójcy przy placu Małachowskiego 1 w Warszawie. Weekend Inauguracyjny – 7 i 8 lipca – to recitale chopinowskie Leonory Armellini i Nikolaya Khozyainova (Mikołaja Chozjainowa) oraz dwa koncerty dziecięce w wykonaniu Adama Mikołaja Goździewskiego. 

Oficjalnymi organizatorami festiwalu są Fundacja Sztuki Pianistycznej i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Szczegółowy program – dostępny na stronie: http://chopinwsercuwarszawy.pl/