Polmic - FB

aktualności

Radziejowice | X Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

Festiwal WaldorffaW dniach 30 czerwca – 7 lipca 2018 w Radziejowicach odbędzie się jubileuszowy X Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa.

Przez z górą dziesięć lat w Pałacu w Radziejowicach odbywały się Radziejowickie Spotkania ze Sztuką, zapoczątkowane przez Jerzego Waldorffa. Szczególny wpływ na kształt kolejnych edycji festiwalu ma, od jego początku, Janusz Olejniczak, którego, interpretacje utworów Fryderyka Chopina (choć nie tylko) szczególnie poruszały słuchaczy. Wybitny pianista weźmie udział w koncercie inaugurującym Festiwal. Janusz Olejniczak z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia wykonają II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Orkiestra pod dyrekcją Andreya Boreyko zaprezentuje również Symfonię „Odrodzenie” e-moll op. 7 Mieczysława Karłowicza.

Podczas kolejnych wieczorów usłyszymy dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Stefana Kisielewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Józefa Świdra i Mieczysława Wajnberga.

Wieczorom festiwalowym będą towarzyszyć wystawy: „Metamorfozy” – rzeźby ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, „Klasycy współczesności” – wystawa malarstwa ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej „Zachęta”, oraz wystawa portretów fotograficznych ze zbiorów Macieja Kłosia.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości „Niepodległa”. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: http://palacradziejowice.pl

Poznań | Scena Letnia w Akademii Muzycznej 2018

PWzorem lat ubiegłych Fundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania przygotowała atrakcyjną ofertę koncertową dla wszystkich tych, którzy planują spędzić lato w Poznaniu – cykl koncertów „Scena Letnia w Akademii Muzycznej” w dniach 30 czerwca – 1 września 2018 roku.

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję. Do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę „Letnie Koncerty Ratuszowe”), a od 2013jest nią Aula Akademii (nazwę zmieniono na „Scena Letnia w Akademii Muzycznej”). Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynął między innymi czynnik logistyczny – w Auli im. Stefana Stuligrosza może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza.

Na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką w wykonaniu pedagogów i studentów Akademia Muzyczna zaprasza w środy lipca i sierpnia 2018 roku (4, 11, 18, 25 lipca oraz 1, 8, 22, 29 sierpnia) oraz w czwartek, 16 sierpnia, na godz. 17.00. Koncerty odbędą się ponadto na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w dniach 30 czerwca i 1 września o godz. 12.15. W programie koncertów znajdą się utwory polskich kompozytorów XX-XXI wieku: Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza, Stefana Kisielewskiego, Witolda Lutosławskiego, Franciszka Maklakiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Ludomira Różyckiego, Władysława Żeleńskiego, a także odbędzie się prawykonanie utworu Trzy pieśni do słów Sergio Boscardina na sopran, klarnet, fortepian i elektronikę autorstwa Piotra Pawlika. Atrakcyjny, zróżnicowany repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy sprawią, że i w tym roku prezentacje muzyczne w siedzibie Akademii oraz na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania staną się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej miasta.

Wstęp na koncerty jest wolny i bezpłatny.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://amuz.edu.pl/ 

Ostróda | II Arena Festiwal film & music

Arena FestiwalW dniach 29 czerwca – 1 lipca 2018 roku odbędzie się II Festiwal muzyki filmowej „Arena Festiwal film & music".

Arena Festiwal film & music narodził się w 2017 roku w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie odbiorców muzyką filmową. Jest najmłodszym polskim festiwalem muzyki filmowej, który jednocześnie idealnie wpisał się w zapotrzebowanie na ten gatunek muzyki i charakter widowiska. Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Centrum Targowo-Konferencyjne EXPO Mazury, w halach którego odbywają się koncerty i część wydarzeń towarzyszących. Organizatorami Festiwalu są dwie instytucje kultury województwa warmińsko-mazurskiego: Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Dyrektorem artystycznym festiwalu i jego pomysłodawcą jest Piotr Sułkowski – dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Agnieszka Holland– reżyserka i scenarzystka filmowa, Michał Lorenc – kompozytor, Jerzy Satanowski– kompozytor, aranżer, reżyser spektakli muzycznych, Antoni Komasa-Łazarkiewicz – kompozytor, producent muzyki filmowej.

Podczas tegorocznego Festiwalu odbędą się trzy koncerty: „Filmowe piosenki”, „Przeboje Kina Familijnego” i „Światowa Muzyka Filmowa”. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego wykona m. in. muzykę Krzesimira Dębskiego do filmu Ogniem i mieczem, Michała Lorenca do filmu Bandyta, Henryka Kuźniaka do filmu Vabank oraz Wojciecha Kilara do filmów Trędowata, Smuga cienia, Ziemia obiecana, Dziewiąte wrota i Pan Tadeusz.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.arenafestival.pl 

Wrocław | XXII Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”

WieczoryOrkiestra Kameralna Wratislavia i jej dyrektor artystyczny Jan Stanienda zapraszają na XXII Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”. Publiczność będzie mogła posłuchać plenerowych koncertów na dziedzińcu zabytkowego Arsenału we Wrocławiu w dniach od 29 czerwca do 8 lipca 2018 roku.

Nie zabraknie wielkich muzycznych atrakcji, zarówno pod względem repertuaru, jak też doboru ciekawych artystów. Znany niemiecki pianista Hinrich Alpers przedstawi podczas inauguracji festiwalu interesującą i rzadko wykonywaną kameralną wersję Koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena (Koncert G-dur i Koncert Es-dur). Finał „Wieczorów” (8 lipca) uświetni muzyka Antonia Vivaldiego.

Śpiewaczki Paulina Horajska i Gabriela Gołaszewska przy udziale pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego zaprezentują się w pieśniach i ariach m.in. Mozarta, Rossiniego, Pucciniego, Chopina i Moniuszki. Z kolei skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska z pianistką Joanną Kacperek zagrają wybór wspaniałych kompozycji kameralnych, w tym utwór Driady i Pan z cyklu Mity Karola Szymanowskiego.

Tradycją „Wieczorów w Arsenale” są także specjalne koncerty, poświęcone lżejszemu repertuarowi, wykraczającemu poza sferę muzyki klasycznej. 6 lipca Festiwal uświetnią swoim występem Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz, którzy wraz z innymi muzykami zaprezentują się w programie zatytułowanym „Czuła Reguła”.

Wszystkie występy rozpoczynają się tradycyjnie o godz. 20.00.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.wieczorywarsenale.pl/ 

Warszawa | Lutosławski, unizm, minimalizm

NTTowarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza 28 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 na kolejny koncert w ramach projektu „Scena Muzyki Nowej – cykl koncertów w Nowym Teatrze”.

Podczas czerwcowego koncertu Chain Ensemble wykona utwory Lutosławskiego, Krauze, Sikory i Adamsa. Pełną skondensowanej energii i wyrafinowanego poczucia humoru Wariację Sacherowską (1975) Witold Lutosławski skomponował na siedemdziesiąte urodziny Paula Sachera – dyrygenta, bez którego wsparcia i przyjacielskiej opieki nie powstałoby wiele arcydzieł muzyki XX wieku.

Skrzące się blaskami kompozytorskiej wyobraźni Bukoliki Witolda Lutosławskiego prowadzą do hipnotyzującej muzycznej transpozycji idei unizmu Władysława Strzemińskiego – Kwintetu Zygmunta Krauze z kompozytorem w roli pianisty! Wciągający w swą narrację sekstet smyczkowy Elżbiety Sikory Sextuor à cordes poświęcony jest z kolei Witoldowi Lutosławskiemu, a dedykacja ta kodowana jest w gestach odwołujących się do jego twórczości. Shaker Loops Johna Adamsa ze smyczkowych zapętleń i oscylacji wytwarzają repetytywne stany ekstatyczne, które mogą wprowadzić w trans (ponoć wyobrażał sobie członków chrześcijańskiej sekty Shakersów w tańcu).

Więcej – na stronie: http://www.nowyteatr.org/pl

Toruń | XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

ArchitekturaW dniach 22 czerwca – 2 września 2018 roku w Toruniu odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Organizatorem festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zaś dyrektorem artystycznym – dyrygent Mariusz Smolij. Dzięki festiwalowi muzyka stała się doskonałym pretekstem do prezentowania najpiękniejszych toruńskich zabytków. W tegorocznej edycji wezmą udział wybitni artyści ze wszystkich stron świata, prezentujący swoje umiejętności w najciekawszych architektonicznie przestrzeniach Torunia, m. in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Meisinger i Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia, Mettis Quartet (Litwa), Duo Vitare & Arto Järvelä (Finlandia), Göttinger Symphonie Orchester i Prairie View A&M University Concert Chorale (USA, Teksas).

W związku z faktem, iż w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości naszego Państwa, w programie Festiwalu nie zabraknie szerokiego przekroju muzyki polskiej – od Chopina do współczesnych nam zespołów rockowych. Podczas koncertu „Młodzieńcze interpretacje” Orkiestra Kameralna N-harmonia wykona Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza. Wojciech Waleczek i Acoustic Quartet wezmą udział w koncercie „Perły muzyki polskiej”, podczas którego zabrzmi Oberek Grażyny Bacewicz, Krakowiak Fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego i Suita muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Koncert „Cztery strony Europy” jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”; w interpretacji Michała Szymanowskiego usłyszymy Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. Spotkanie z polską muzyką i polską piosenką niewątpliwie sprawi słuchaczom szczególną radość.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl 

Małopolska Akademia Talentów po raz czwarty zagości w regionie!

Małopolska Akademia TalentówCzwarta edycja festiwalu Małopolska Akademia Talentów odbędzie się w dniach 26 czerwca – 8 lipca 2018.

We wtorek 26 czerwca organizatorzy zapraszają na koncert towarzyszący z okazji uroczystego zakończenia roku szkolnego w Hali widowiskowej w Łącku. 29 czerwca w Sali ratuszowej w Nowym Sączu wystąpi duet Duo Fortecello. Polska wiolonczelistka Anna Mikulska oraz francuski pianista Philippe Argenty zaprezentują słuchaczom utwory Chopina, Debussy’ego, Bartóka oraz Servaisa. 1 lipca rozpoczną się letnie kursy muzyczne w Łącku, natomiast w środę 4 lipca po raz trzeci organizatorzy zaproponują słuchaczom formułę Archi in Chiesa w parafii św. Jana Chrzciciela w Łącku, gdzie na wspólnym koncercie wystąpią: Messages Quartet, Jan Kalinowski, Piotr Lato oraz uczestnicy kursów.

Tegoroczny festiwal włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Messages Quartet w składzie: Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka) oraz Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela) 5 lipca wystąpi w Limanowskim Domu Kultury, prezentując program z utworami Szymona Laksa, Krzysztofa Pendereckiego i Stanisława Moniuszki. Pianistyczny finał Małopolskiej Akademii Talentów odbędzie się 7 lipca w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żegocinie. Uczestnicy kursów muzycznych wystąpią na jednej estradzie z Bartłomiejem Kominkiem, Gajuszem Kęską oraz Markiem Szlezerem.

Festiwal i kursy muzyczne zakończą się 8 lipca wyjątkowym koncertem Orkiestry Smyczkowej Małopolskiej Akademii Talentów pod kierunkiem Jadwigi Bialic (skrzypce) z gościnnym udziałem Małgorzaty Wasiucionek oraz Oriany Masternak w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Łącku.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Partnerami 4. Małopolskiej Akademii Talentów są Gmina Łącko oraz Limanowski Dom Kultury. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym województwa Małopolskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.mat.festiwalmuzyczny.com 

 

Warszawa | Koncert Laureatów XII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców

PTMWProgram 2 Polskiego Radia i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zapraszają 27 czerwca 2018 roku o godz. 19.30 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na Koncert Laureatów XII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców.

Konkurs organizowany jest od roku 1992 przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Jego przedmiotem jest wykonawstwo muzyki skomponowanej po roku 1920. Podczas konkursu prezentowany jest szeroki wachlarz stylów muzyki XX i XXI wieku: od muzyki neoklasycznej przez dodekafonię, punktualizm, minimalizm po teatr muzyczny. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół muzycznych II stopnia oraz studenci. W jury zasiedli: Agata Kielar-Długosz, Dariusz Przybylski i Maciej Żółtowski.

Podczas Koncertu Laureatów wystąpią: Tamara Kurkiewicz (perkusja), Jakub Muras, Mateusz Warzecha, Karol Mastalerz (saksofon), Grzegorz Bafeltowski (wiolonczela), Monika Łopuszyńska (śpiew), Dawid Głowacki (klarnet), Maria Sterczyńska, Aleksandra Płaczek i Igor Torbicki (fortepian), Muzycy wykonają m. in. Speedcore na multiperkusję i elektronikę Sławomira Wojciechowskiego, Sonatę w jednej części na wiolonczelę i fortepian Jerzego Bauera, Typologis du Regard na fortepian i taśmę Pierre’a Jodlowskiego oraz Scena 6 „Lustro” w wersji na sopran, fortepian i taśmę z opery Anonymous Rafała Ryterskiego.

Bilety do kupienia na stronie http://sklep.polskieradio.pl/  oraz w kasie przed koncertem.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie PTMW.

Wrocław | „Zagrajmy w muzykę” – koncert finałowy projektu Akademia Chóralna

NFM24 czerwca 2018 roku o godz. 16:00 w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce koncert finałowy projektu Akademia Chóralna.

Nie trzeba być profesjonalistą, żeby dobrze śpiewać – wystarczy założyć zespół i znaleźć fachową opiekę. Taką zapewnia Akademia Chóralna, która, korzystając z doświadczenia wcześniejszych projektów, jak Singing Europe i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, wyciąga pomocną dłoń do chcących śpiewać uczniów szkół ogólnokształcących. Stąd też możliwość wymiany doświadczeń między dyrygentami i prowadzącymi zespoły, szansa na rozwój młodych śpiewaków, a także działania zachęcające kompozytorów do pisania nowych utworów przeznaczonych na chór.

Za młodymi śpiewakami intensywna praca, której efekty zaprezentowane zostaną melomanom. W ramach pierwszego finałowego koncertu Akademii Chóralnej na estradzie sali koncertowej Dawnej Filharmonii wystąpi kilkanaście chórów dziecięcych z całej Polski. Pośród zespołów znajdziemy zarówno te złożone z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, jak i te działające przy domach kultury. Młodzi artyści spotkają się we Wrocławiu, by wykonać najnowszą suitę na chór dziecięcy Jana Krutula pt. Zagrajmy w muzykę. Utwór ten z pewnością udowodni, że sztuka dźwięku to doskonała zabawa – zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl