Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Premiera opery Krzysztofa Meyera „Ślepy tor”

SlepyTor 14 10 23Pierwszą premierą sezonu 2023/24 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej będzie „Ślepy tor” – opera wybitnego kompozytora Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery. Spektakl w reżyserii Marka Weissa poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Łukasz Borowicz 14 października 2023 roku o godz. 19.00.

Oryginalność Ślepego toru polega na przedstawieniu powiastki filozoficznej w formie operowej. Kompozycją rządzi symboliczna liczba 3: trzy akty, trzy grupy pasażerów, trzy próby samobójcze (stąd podtytuł „do trzech razy sztuka”). Głównymi protagonistami są Zawiadowca Stacji (w tej partii Krzysztof Szumański) i Samobójca (Stanislav Kuflyuk). Jeden reprezentuje wiarę w porządek za wszelką cenę (mimo braku złudzeń), drugi – zwątpienie związane z przesytem i dekadencją. Niestety tam, gdzie toczy się odwieczny spór o sens świata, wkracza trzecia („ciemna”) siła i gubi wszystkich.

Promocja książki Biały Wieloryb Marka Weissa, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej przy okazji premiery Ślepego toru.

Więcej: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2023-2024/slepy-tor/termin/2023-10-14_19-00/ 

Znamy już wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023

Patronat medialny nad konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 13–15 października odbyło się posiedzenie Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023. Na konkurs nadesłano 85 partytur.

Jury obradowało w składzie: Paweł Łukaszewski (Polska), Paul Patterson (Wielka Brytania), Dariusz Przybylski (Polska).

  • PIERWSZĄ Nagrodę w wysokości 13.000 PLN otrzymał Masato Kimura – kompozytor z Japonii – za utwór ─ ~ minus ~ VII < Picture Book of Mist &gt na kwartet smyczkowy.
  • DRUGĄ Nagrodę w wysokości 8.000 PLN otrzymał Luca Vago – kompozytor z Włoch – za utwór Encendiendo na kwartet fortepianowy.
  • TRZECIĄ Nagrodę w wysokości 4.000 PLN otrzymał Uri Brener – kompozytor z Izraela – za utwór The Flow na trio fortepianowe.

Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Znamy już wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalMadei 202314 października 2023 roku rozpocznie się V jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei. Koncerty oraz kursy mistrzowskie, organizowane przez Stowarzyszenie im. Józefa Madei, odbędą się w Poznaniu, Kórniku, w Jankowicach oraz za granicą – w Bayreuth (Niemcy). Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu Apeiron Trio będzie miał miejsce 14 października w Bayreuth w Salonie Fortepianów Steingraeber & Söhne. Będzie to koncert współpracy polsko-niemieckiej organizowany wspólnie z Deutsch-Polnischer Kulturverein Bayreuth.

W programie znalazły się również koncerty „Mistrzowie Światowej Kameralistyki”, „Gala Klarnetowa”, „Kobiety Kompozytorki”, „W 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 100. rocznicę śmierci Jadwigi Zamoyskiej”.

Czytaj więcej: V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei

Warszawa | Aleksander Dębicz & Cracow Golden Quintet

Debicz 14.10.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Efekty współpracy Aleksandra Dębicza i Cracow Golden Quintet zostały zarejestrowane na wydanej rok temu płycie Sideways nagranej w Nowej Miodowej. Właśnie w tej Sali Koncertowej warszawskiej ZPSM Nr 1 14 października 2023 roku o godz. 19.00 będziemy mieli niepowtarzalną okazję posłuchać tego materiału na żywo wraz z zupełnie nowymi kompozycjami.

Album Sideways (2022), wydany nakładem Warner Classics, jest największym, jak dotąd, autorskim przedsięwzięciem Aleksandra Dębicza: zawiera jego utwory na fortepian, kwintet dęty i orkiestrę smyczkową. Ponadto artysta nagrał również oryginalne interpretacje dzieł Johanna Sebastiana Bacha i George'a Gershwina.

Już 14 października w Nowej Miodowej, zaprojektowanej przez autorów najlepszych sal koncertowych na świecie, zabrzmią Błękitna Rapsodia w nowym opracowaniu na fortepian i kwintet dęty oraz kompozycje Dębicza.

Bilety dostępne w eBilet.

Więcej informacji na stronie organizatora www.nowamiodowa.pl 

VII Rzeszowska Jesień Muzyczna

RzeszowskaJesien 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na VII edycję festiwalu „Rzeszowska Jesień Muzyczna”. Tegoroczna edycja wypełniona będzie nie tylko wyśmienitą muzyką, ale podkreśli też najważniejsze jubileusze kulturalne roku 2023. Festiwal obejmować będzie 6 różnorodnych koncertów w Rzeszowie i 4 koncerty w regionie od 13 do 29 października. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Tansman Trio i Sinfonia Varsovia String Quintet zaprezentują w Rzeszowie i Raniżowie dzieła Krzysztofa Pendereckiego, którego 90. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. 110 lat temu urodził się Witold Lutosławski - jego twórczości poświęconą będą koncerty Kwartetu smyczkowego V4 (muzyków z Grupy Wyszehradzkiej) w Rzeszowie i Dzikowcu. Wiolonczelista Bartosz Koziak i pianista Grzegorz Mania wykonają utwory Szymona Laksa, który zmarł 40 lat temu. Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran) i Dominika Grzybacz (fortepian) wykonają pieśni Ludomira Różyckiego: w 2023 przypada 70. rocznica śmierci kompozytora. Podczas koncertów w Niwiskach i Dzikowcu będzie można usłyszeć fragmenty dzieł Aleksandra Fredry - Patrona Roku 2023 - w interpretacji Doroty Segdy i Agnieszki Mandat.

Czytaj więcej: VII Rzeszowska Jesień Muzyczna

Zielona Góra | Prawykonanie poematu symfonicznego Bassema Akikiego

FZ 13 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Mój czas jeszcze nadejdzie” to tytuł niezwykłego koncertu symfonicznego, który odbędzie się w Kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 13 października 2023 roku o godz. 19.30. W programie wydarzenia znajdą się dwie kompozycje: arcydzieło literatury symfonicznej, jakim jest I Symfonia Gustawa Mahlera, oraz utwór, który tego wieczoru zabrzmi po raz pierwszy - poemat symfoniczny Prorok Bassema Akikiego.

Składający się z sześciu części utwór skomponowany został w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Źródłem inspiracji dla kompozytora stał się tekst Prorok libańskiego pisarza i poety Khalila Gibrana. Nieprzypadkowo wybór pada właśnie na to dzieło. W tym roku przypada 100. rocznica wydania arcydzieła Gibrana, porównywanego do Zaratustry Niestzschego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Prawykonanie poematu symfonicznego Bassema Akikiego

Opole | Marzenie o kwintecie

FO 13 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w pierwszym koncercie tegorocznej odsłony cyklu "Filharmonia Opolska Kameralnie" weźmie zespół wspaniałych solistów, którzy tym razem wystąpią wspólnie jako kwintet 13 października 2023 roku o godz. 19.00.

Usłyszymy muzyków Filharmonii Opolskiej i zaproszonych artystów: skrzypaczki Agnieszkę Kalisz-Dzik i Ilonę Jachacz,altowiolistę Dariusza Wołczyka, wiolonczelistkę Agnieszkę Płoszejowską-Skubisz, pianistów Wojciecha Kubicę i Kingę Firlej-Kubicę.

Artyści wykonają Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna i Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 Juliusza Zarębskiego.

Dodatkowe informacje: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/marzenie-o-kwintecie/ 

Warszawa | Prawykonanie IV Koncertu fortepianowego Zygmunta Krauze

UMFC 11 10 23Sinfonia Varsovia 11 października 2023 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prawykona IV Koncert fortepianowy Zygmunta Krauze. Partię solową utworu wykona sam kompozytor. W programie znajdzie się również Concert Românesc György’a Ligetiego oraz VIII Symfonia F-dur Ludwiga van Beethovena. Koncert poprowadzi belgijski dyrygent Martijn Dendievel.

Wyjątkowy koncert, wpisujący się w obchody jubileuszu 85-lecia Zygmunta Krauze, zainauguruje tegoroczną edycję cyklu "Środa na Okólniku".

IV Koncert fortepianowy kompozytora zamówiony został przez Sinfonię Varsovię w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Warszawa | Prawykonanie IV Koncertu fortepianowego Zygmunta Krauze

Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Adam Radź, Graham Lambkin i Rie Nakajima

WarszawskieStudio 11 10 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kuratorem drugiej części I Warszawskiego Studia Eksperymentu jest Adam Radź, który do współpracy zaprosił Rie Nakajima i Grahama Lambkina. Sytuacyjne, ‚site-specific’ podejście do dźwięku artyści zaprezentują w Hashtag Lab 11 października 2023 roku o godz. 20.00.

Zaproszeni goście to brytyjski artysta multidyscyplinarny Graham Lambkin oraz łącząca architekturę i dźwięk japońska rzeźbiarka Rie Nakajima. Oboje w swojej twórczości zachowują otwartość na przypadkowość, przez co w wykreowanej sytuacji dźwiękowej ingerencje przestrzenne oraz dźwięki osób trzecich jej nie wykluczają, lecz wzbogacają. Graham Lambkin wykorzysta elektroakustyczne kolaże dźwiękowe z nagrań terenowych. Rie Nakajima podkreśli w tej sesji improwizacyjnej związki z Hashtag Lab, używając do tego połączenia rozmaitych przedmiotów ze zmechanizowanymi urządzeniami.

Czytaj więcej: Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Adam Radź, Graham Lambkin i Rie Nakajima