Polmic - FB

aktualności

Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GD LDZ 22.8.23„GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny" dwóch młodych gdańskich kompozytorów - Jakuba Pawlaka i Szymona Wieczorka - to prezentacja ich najnowszych kompozycji w łódzkim klubie Ignorantka (ul. Legionów 22) 22 sierpnia 2023 o godz. 20.00. Projekt Fundacji Rozwoju Kultury futur.art skupia się na trzech stanach zniszczenia jednostki.

Jak podkreślają artyści, „Poczucie zagrożenia nie przyszło nagle, oswajało nas po woli ze swoją obecnością, podobnie jak po woli topnieje lodowiec, czy podnosi się poziom oceanów. [...] Upadek nie następuje znikąd, zawsze daje się we znaki, jedynie nasza arogancja i okłamywanie samych siebie w imię własnej wygody pozwala nam je ignorować".

F A L L - D Ø W N Jakuba Pawlaka na performera, klawisze i media elektroniczne prawykona Igor Torbicki. M E L T - D Ø W N Szymona Wieczorka na gitarę basową i media elektroniczne zaprezentuje Stanisław Górka. Natomiast w wykonaniu obu kompozytorów usłyszymy po raz pierwszy ich wspólne dzieło - B R E A K - D Ø W N na amplifikowany stół i media elektroniczne.

Czytaj więcej: Łódź | GD->ŁDZ: Køncert elektrøakustyczny

XIII Koryfeusz Muzyki Polskiej — zgłoś kandydaturę!

Koryfeusz 23Rozpoczyna się trzynasta edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej, organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Do 14 września 2023 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można przesyłać kandydatury do nagrody w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa, a także w kategorii Odkrycie roku dla debiutujących artystów. Zgłoszeń mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.

Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa podczas tajnego głosowania dokonuje Kolegium Elektorów. W jego skład wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni we wszystkich kategoriach. Nagrodę w kategorii Odkrycie roku przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności, które odbędzie się między 25 a 29 września na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Czytaj więcej: XIII Koryfeusz Muzyki Polskiej — zgłoś kandydaturę!

Znamy laureata III Konkursu Kompozytorskiego Festiwalu ArteFonie

POLMICPatronat medialny nad Konkursem i Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół Wokalny Art’n’Voices oraz Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej w ramach III Konkursu Kompozytorskiego Festiwalu ArteFonie przyznało jedną I nagrodę, którą zdobyła Anna Maria Huszcza, i jedno wyróżnienie - Danielowi Badeckiemu. Organizatorzy otrzymali w tym roku ponad 40 prac. Kompozycje oceniali członkowie Zespołu Wokalnego Art’n’Voices.

Jury postanowiło, że laureatka Anna Maria Huszcza otrzyma nagrodę finansową, a jej utwór prawykonany zostanie przez Żeński Chór Kameralny przy I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

Kompozytorzy otrzymają ponadto nagrody rzeczowe POLMIC - płyty, wydawane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas finałowego koncertu III Festiwalu ArteFonie 9 września w Kościele pw. św. Stanisława Kostki w Wejherowie.

Gratulujemy!

Katowice | XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

SierpienTalentow 23W dniach 20–31 sierpnia 2023 odbędzie się XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów". Tradycyjnie najpierw spotkamy się w Parku Kościuszki, by koncertem wokalnym zamknąć cykl „Promenada po muzyce” i jednocześnie zainaugurować Festiwal. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w Studiu Koncertowym Radia Katowice i sali kameralnej Miasta Ogrodów. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

W „Wokalnej promenadzie” wystąpią laureaci Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej: Zuzanna Wrona (sopran), Mingxuan Chen (tenor) i Grzegorz Rubacha (baryton), z towarzyszeniem pianistki Bogusławy Suchanek.

Na kolejnych 7 koncertach zaprezentują się uczestnicy zaplanowanego na wrzesień 2023 roku Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w 3 kategoriach: głos – Karolina Borodziuk, Jan Żądło, Monika Radecka, Martin Filipiak, Aleksandra Blanik, Grzegorz Rubacha (ponownie), Anna Koehler, Dominika Noskiewicz, Justyna Bujak i Natalia Płonka; skrzypce – Karolina Górny i Aleksandra Maria Steczkowska; oraz fortepian – Mateusz Tomica. Soliści wystąpią wraz ze znanymi polskimi pianistami: Grzegorzem Biegasem, Mirellą Malorny-Konopką, Janem Kantym Mikoszem, Michałem Dziewiorem i Michałem Roemerem.

Czytaj więcej: Katowice | XVII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów"

Lublin | „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu”

MocniRazem 18.8.23Sierpniowy koncert plenerowy Filharmonii Lubelskiej „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu” odbędzie się w Ogrodzie Saskim 19 sierpnia 2023 roku o godz. 19.00. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi pod batutą Krzesimira Dębskiego, natomiast Orkiestra Wojskowa Z Lublina – pod dyrekcją por. Pawła Kołodzieja. Wyjątkowemu koncertowi towarzyszyć będzie piknik militarny na placu teatralnym przed Centrum Spotkań Kultur w Lublinie. Wstęp wolny!

W pierwszej usłyszymy znane dzieła muzyki klasycznej, nawiązujące do chwały oręża polskiego, natomiast w drugiej – najpiękniejsze utwory autorstwa Krzesimira Dębskiego.

Czytaj więcej: Lublin | „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu”

I Festiwal "Muziko De Nia Tempo" na Podlasiu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MuzikoDeNia 23W dniach 18-27 sierpnia 2023 roku Fundacja Armonia dell’arte organizuje wyjątkowy Festiwal "Muziko De Nia Tempo" - czyli "Muzyka naszych czasów" w języku Esperanto. Pierwsza edycja festiwalu przeniesie nas w niezwykły świat wielu kultur, religii i języków, które przez wieki współistniały na Podlasiu. Koncerty zostaną wzbogacone o warstwę audiowizualną wykorzystującą AI, realizowaną przez Interference Visual Crew, oraz kreatywne oświetlenie.

Poprzez różnorodne programy koncertów, których inspiracją jest integracja przedstawicieli różnych kultur, "Muziko De Nia Tempo" wcieli w życie marzenia Ludwika Zamenhofa. Zabrzmi muzyka współczesna, zarówno ta awangardowa, jak i bardziej klasyczna.

Będziemy świadkami prawykonań i polskich pierwszych prezentacji utworów, w tym specjalnie skomponowanej na tę okazję kompozycji Jana Krutula Kun malpeza vaporo, inspirowanej językiem Esperanto oraz lokalną kulturą ludową. Zostaną prawykonane utwory Krzysztofa Baculewskiego i Cezarego Duchnowskiego. Dzieła Milicy Djordevic, Alexandra Shchetynskiego, Oxany Omelchuk, Rebecci Saunders czy Mikhaila Bronnera będą miały swoją pierwszą prezentację w Polsce. Poza tym w usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego, Aleksandra Lasonia, Marcina Błażewicza, Tomasza Jakuba Opałki, Andrzeja Krzanowskiego, Pawła Hendricha, Marcina Bortnowskiego i wielu innych.

Czytaj więcej: I Festiwal "Muziko De Nia Tempo" na Podlasiu

Warszawa | Warsztaty kompozytorskie w ramach 66. „Warszawskiej Jesieni”

Warsztaty kompozytorskie w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” poprowadzą Yannis Kyriakides, Sky Macklay, Bernhard Lang, Marko Ciciliani i Bára Gísladóttir. Wydarzenia odbędą się w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 7/9). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 sierpnia 2023 roku.

W programie przedsięwzięcia w dniach 17-22 września 2023 znalazły się również spotkania z takimi znanymi kompozytorami i pedagogami, jak Fozie Majd, Yannis Kyriakides, Chaya Czernowin, Sky Macklay, Krzysztof Knittel, Bernhard Lang, Simon Loeffler, Marko Ciciliani, Hans van Koolwijk, Paweł Romańczuk, Bára Gísladóttir.

Organizaorem przedsięwzięcia jest Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich. By zgłosić udział w Warsztatach należy przesłać na adres Koła Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.:

Czytaj więcej: Warszawa | Warsztaty kompozytorskie w ramach 66. „Warszawskiej Jesieni”

Aleksandra Świgut pierwszą stypendystką programu VeloTalent

Swigut Aleksandra 23VeloBank startuje z pilotażem programu VeloTalent, którego celem jest wsparcie wyjątkowych osobowości świata kultury, nauki i sportu w rozwoju ich kariery. Projekt inauguruje mecenat nad wydawnictwem muzycznym z udziałem Aleksandry Świgut, jednej z najciekawszych polskich pianistek. Artystka, poza pomocą w nagraniu i wydaniu płyty, zyska też wsparcie m.in. w kreowaniu marki osobistej w mediach społecznościowych oraz zdobędzie wiedzę z zakresu zarządzania finansami. Na podobną pomoc będą mogli liczyć kolejni uczestnicy programu VeloTalent.

Program stypendialny to kolejny element tworzenia Świata Bardziej Velo, który ma na celu promowanie pozytywnych wartości – w tym przypadku z kategorii społecznej odpowiedzialności biznesu.

Czytaj więcej: Aleksandra Świgut pierwszą stypendystką programu VeloTalent

Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"

Artysci w holdzie 15.8.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach nowego projektu Stowarzyszenia Arte Musica „Artyści w hołdzie Niepodległej" odbędą się trzy koncerty, które związane są z ważną datą z historii Polski: 15 sierpnia 2023 roku – z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, 1 września – koncert upamiętniający wybuch II Wojny Światowej, oraz 11 listopada – koncert z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości. Znani polscy artyści wystąpią w zabytkowej siedzibie Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Artysci w holdzie 1.9.23Zabrzmią przede wszystkim dzieła kompozytorów polskich, w opracowaniach na orkiestrę dętą, chór mieszany, duet fortepianowy, duet wokalno-instrumentalny oraz fortepian.

15 sierpnia o godz. 14.00 wystąpi Orkiestra Wojskowa w Krakowie pod dowództwem majora Dariusza Byliny. Usłyszymy w ich interpretacji zarówno kompozycje patriotyczne, pieśni żołnierskie, jak i muzykę filmową oraz popularne utwory w opracowaniu na orkiestrę dętą.

W repertuarze koncertu 1 września o 18.00 znajdą się najpiękniejsze miniatury fortepianowe Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Maurycego Moszkowskiego i Mariusza Kramarza. Wystąpią pianiści Anna Łakomy, Julian Stanny oraz duet Anna Boczar i Bartłomiej Kominek.

Czytaj więcej: Kraków | „Artyści w hołdzie Niepodległej"