Polmic - FB

aktualności

Maria Machowska w cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie”

Święto WiosnyŚwięto Wiosny – drugi koncert z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie”, odbędzie się 19 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (ul. Św. Ducha 4). Wraz z Baltic Neopolis Orchestra wystąpi skrzypaczka Maria Machowska.

Baltic Neopolis Orchestra świętuje wiosnę koncertem, który po raz pierwszy w historii cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” poprowadzi kobieta. Maria Machowska to znakomita skrzypaczka, która mimo młodego wieku koncertowała z najtrudniejszym repertuarem we wszystkich krajach Europy i na świecie, a aktualnie jest koncertmistrzem Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Na repertuar jej występu z BNO złoży się nieco melancholijna suita włoskiego kompozytora Ottorino Respighiego Ancient Airs and Dances, jeden z zaledwie kilku utworów skrzypcowych Franza Schuberta Rondo na skrzypce i orkiestrę smyczkową A-dur oraz bodaj najbardziej osobista wypowiedź muzyczna Krzysztofa Pendereckiego Kwartet smyczkowy nr 3 Kartki z niezapisanego dziennika”. Koncert zwieńczy inspirowana góralskim folklorem i zachwycająca wiosenną żywiołowością Orawa Wojciecha Kilara.

Premiera „Stabat Mater” Grzegorza Duchnowskiego

Grzegorz Duchnowski20 marca 2016 roku o godz. 19.00 w kościele pw. Pięciu Braci Męczenników w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się koncert oratoryjny Muzyka i Sacrum, podczas którego prawykonany zostanie utwór Stabat Mater na chór mieszany, sopran, orkiestrę smyczkową i perkusję Grzegorza Duchnowskiego.

Wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej, Poznański Chór Kameralny przygotowany przez Bartosza Michałowskiego oraz sopranistka Dorota Szczepańska. W programie koncertu znajdą się ponadto pieśni chóralne a cappella oraz utwór Fratres Arvo Pärta.

Stabat Mater to jedna z sekwencji wprowadzonych przez kościół katolicki do liturgii, wykonywana w czasie Wielkiego Postu. Nawiązuje do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa na Wzgórzu Kalwarii, opowiadając o boleści i cierpieniu Matki Boskiej po ukrzyżowaniu jej ukochanego syna. Wpisuje się w bardzo bogatą tradycję średniowiecznych utworów literackich i muzycznych, które w Kościele pełniły funkcję modlitewną. Ten pasyjny, głęboko religijny temat, podejmowany w muzyce kolejnych epok przez wielu znanych kompozytorów, m.in. Gioachino Rossiniego, Josepha Haydna, Giuseppe Verdiego, Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Arvo Pärta, nadal stanowi wielkie źródło inspiracji, oscylując nastrojem między religijną ekstazą, pasyjnym cierpieniem, żarliwą modlitwą, a cichym lamentem.

Własną wersję Stabat Mater skomponował Grzegorz Duchnowski, wykorzystując oryginalny tekst sakralny oraz fragmenty polskiej poezji maryjnej, od średniowiecznej Bogurodzicy do Cypriana Kamila Norwida czy Stanisława Wyspiańskiego. W czteroczęściowej kantacie kompozytor dąży do archaizacji brzmienia, które mieszać się będzie ze współczesnymi, świeżymi kombinacjami dźwięków, a także szmerami i wysublimowanymi efektami dźwiękowymi instrumentów perkusyjnych. Dzięki celowej redukcji środków wyrazu i muzycznej surowości, podkreślona zostanie istota emocji oraz warstwy tekstowej dzieła.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” - priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Koncerty jubileuszowe Jerzego Maksymiuka

Koncerty jubileuszowe Jerzego MaksymiukaKoncerty symfoniczne z okazji jubileuszu 80. urodzin Jerzego Maksymiuka odbędą się 18 i 19 marca 2016 roku w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi sam Jubilat, jako solistka wystąpi Ewa Pobłocka.

Przypadające 9 kwietnia urodziny Jerzego Maksymiuka świętowane są uroczyście przez większość wielkich instytucji muzycznych w kraju. Filharmonia Krakowska zaprosiła z tej okazji Mistrza do poprowadzenia dwóch koncertów symfonicznych w dniach 18 marca (piątek) o godz. 19.30 i 19 marca (sobota) o godz. 18.00. W programie zabrzmią trzy wybrane przez Jubilata utwory. Pierwszym z nich będzie jego własna kompozycja Vers per archi. Inspiracją do powstania utworu była historia życia Hanny Czaki – polskiej harcerki i łączniczki Armii Krajowej, która schwytana przez niemiecką policję, mimo tortur nie wydała towarzyszy broni i została stracona. Dla kompozytora postać ta stała się uosobieniem nie tylko heroicznego bohaterstwa, ale także wyjątkowej wrażliwości.

Gościem obu wieczorów będzie znakomita polska pianistka, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (1977), Bordeaux (1979) i Warszawie (1980), ceniony pedagog i juror pianistycznych konkursów – Ewa Pobłocka. W jej wykonaniu publiczność usłyszy Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieło powstające równolegle z Weselem Figara, równie jak opera pogodne, barwne i efektowne. Po przerwie zabrzmi Symfonia C-dur Franza Schuberta, odkryta wśród rękopisów już po śmierci kompozytora przez Roberta Schumanna. Dzieło wzniosłe (stąd przydomek „Wielka”) doczekało się swojego prawykonania dopiero za sprawą kolejnego znakomitego kompozytora – Felixa Mendelssohna, który poprowadził je w Lipskim Gewandhausie w 1839 roku, czyli jedenaście lat po śmierci jego autora.

Muzyka tytanów

Sinfonia IuventusPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi 9 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich dyrygentów. Artysta współpracuje z czołowymi instytucjami, teatrami operowymi i orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą. W programie koncertu znajdą się dzieła symfoniczne Ludwiga van Beethovena i Johannesa Brahmsa.

Jako pierwsza zabrzmi uwertura do baletu Twory Prometeusza (Die Geschöpfe des Prometheus) op. 43 Ludwiga van Beethovena. Muzykę do heroiczno-alegorycznego baletu kompozytor napisał w latach 1800-1801, czyli w przerwie między I a II Symfonią. Z całego dzieła to właśnie uwertura utrzymuje się do dziś w repertuarze koncertowym. Drugim utworem, który można będzie usłyszeć podczas koncertu będzie I Symfonia c-moll op. 68 Johanessa Brahmsa, skomponowana w latach 1862-1876. Słynny niemiecki dyrygent i pianista Hans von Bülow nazwał to dzieło „X Symfonią Beethovena”. Z kolei bliski przyjaciel Brahmsa, znany krytyk muzyczny Eduard Hanslick, po wysłuchaniu I Symfonii, wskazał na duchowe pokrewieństwo kompozytora z ostatnim klasykiem wiedeńskim. Na zakończenie wieczoru zabrzmi I Symfonia C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena. Pisane w latach 1795-1800 dzieło nawiązuje w zakresie formy i brzmienia do symfonii londyńskich Josepha Haydna i ostatnich symfonii Wolfganga Amadeusa Mozarta. Indywidualne rysy wyraźne są najbardziej w części III Menuetto.

Bilety dostępne na www.bilety24.pl oraz www.sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Zgłoszenia kandydatów do nagród Samorządu Województwa Mazowieckiego

Nagroda im. C. K. Norwida 2015Do 26 kwietnia 2016 roku trwa nabór kandydatur do jubileuszowej XV edycji Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C. K. Norwida w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne, Teatr przyznawanej za wybitne dzieło lub kreację powstałe w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku na terenie Mazowsza oraz do XII edycji Nagrody „Dzieło Życia” przyznawanej za wybitne dzieła, kreacje lub za całokształt twórczości artystycznej.

Kandydatów do nagród mogą zgłaszać: oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni, a także członkowie Kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło życia” uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są ponadto mieszkańcy województwa mazowieckiego. Zgłoszenie powinno zawierać: dane kandydata, jego notę biograficzną oraz szczegółowe uzasadnienie wniosku wraz z udokumentowaną charakterystyką osiągnięcia.

Celem i ideą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy. Laureaci Nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a laureat Nagrody „Dzieło Życia” 25 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody otrzymują natomiast imienny medal okolicznościowy.

Wśród dotychczasowych laureatów znalazły się takie osobowości jak: aktorzy i reżyserzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Grzegorzewski, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk.

Kandydatury można zgłaszać w formie elektronicznej na stronie internetowej nagrody: www.norwid.mazovia.pl lub przesyłając wypełniony wniosek (dostępny na stronie internetowej nagrody) na adres: Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Plac Bankowy 3/5, 00-142 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Norwida” lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wiosenna sesja „Musica Moderna”

68. Musica Moderna68. Sesja „Musica Moderna” organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi odbędzie się w kilku odsłonach w ciągu dwóch miesięcy, między 14 marca a 20 maja 2016 roku. W tej edycji słuchaczy czeka kilka koncertów i interesujących wykładów z zakresu technik kompozytorskich i wykonawczych stosowanych w muzyce współczesnej. Na wszystkie imprezy wstęp wolny, za wyjątkiem koncertu, który odbędzie się 5 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej.

Sesję rozpocznie koncert muzyki amerykańskiej twórców związanych z kręgiem Columbia University (Nowy Jork). Z gościnnymi wykładami przyjadą kompozytorzy chińscy: Tan Jin Gang i Fan Hongshuo z Sichuan Conservatory of Music (Czengdu), a także kontrabasista Łukasz Owczynnikow z Warszawy. Utwory między innymi łódzkich kompozytorów –Marty Śniady, Tomasza Szczepanika i Artura Zagajewskiego – zostaną wykonane podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej. Usłyszymy je w interpretacji Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble z dyrygentem Maciejem Koczurem

Młodzi wykonawcy przedstawią kompozycje młodych kompozytorów, w tym tegorocznych absolwentów studiów licencjackich i magisterskich (trzy monograficzne koncerty dyplomowe). Po raz pierwszy usłyszymy utwory studentów nowej specjalności – kompozycji muzyki filmowej. Chór kameralny „Vivid Singers” prowadzony przez Dawida Bera wystąpi w Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy i wykona m.in. utwory Krzysztofa Grzeszczaka, Artura Zagajewskiego, Tomasza Szczepanika i Sławomira Kaczorowskiego.

Szczegółowy program sesji – na stronie: www.amuz.lodz.pl  

Nominacje do nagród muzycznych Fryderyk 2016

Fryderyk 2016Akademia Fonograficzna 9 marca 2016 roku ogłosiła nominacje do 22. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk w 19 kategoriach muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych artystów, albumów i singli. W tegorocznej edycji odnotowano 1120 zgłoszeń do nominacji.

166 albumów (126 w poprzedniej edycji) konkurować będzie ze sobą w ośmiu kategoriach muzyki poważnej: Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa, Album Roku Muzyka Dawna, Album Roku Muzyka Kameralna, Album Roku Recital Solowy, Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Album Roku Muzyka Współczesna, Najlepszy Album Polski Zagranicą, Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Wśród nominowanych znalazły się między innymi takie płyty jak: Verbum Incarnatum, Meccore String Quartet – Szymanowski & Debussy, Znikąd historie. Agata Zubel, Cezary Duchnowski – Elettrovoce czy real life song – Joanna Freszel.

Fryderyki 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 20 kwietnia 2016 roku w Teatrze Polskim w Warszawie – transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia o godz. 22.20). Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się dzień później – 21 kwietnia 2016 roku – podczas uroczystości w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak co roku, obu uroczystościom towarzyszyć będą występy czołowych polskich artystów. Po raz 10. partnerem ZPAV przy organizacji gali wręczenia statuetek jest Agencja STX Jamboree.

ZOBACZ: Pełna lista nominowanych

XIX Wieczory w z muzyka Szymanowskiego i Martinů

XIX wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Bohuslava MartinuTowarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na XIX Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Bohuslava Martinů – w 125. rocznicę urodzin kompozytora, które odbędą się między 14 a 16 marca 2016 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wśród wykonawców znajdą się soliści oraz zespoły z Polski, m.in. Łukasz Długosz (flet), Małgorzata Wasiucionek (skrzypce), Tomasz Kamieniak (fortepian), Katarzyna Pala (klarnet), Lasoń Ensemble, oraz z Czech: Ivo Kahanek (fortepian) i Sedlaček String Quartet – laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego (Katowice 2014) oraz I nagrody w Konkursie im. Bohuslava Martinů (Praga 2014). Podczas trzech wieczorów zabrzmią solowe oraz kameralne kompozycje bohaterów wydarzenia.

Bezpłatne wejściówki dostępne w Informacji AM w Katowicach.

Więcej...

Wehikuł czasu - Nowa Muzyka w Starym Ratuszu

Wehikuł czasuNadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zapraszają na koncert zatytułowany Wehikuł czasu – klasyka i współczesność muzyki elektroakustycznej, który odbędzie się 10 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Najbliższy koncert z cyklu „Nowa Muzyka w Starym Ratuszu” będzie dla słuchaczy prawdziwym wehikułem czasu, pozwalającym na poznanie nie tylko współczesnego oblicza muzyki elektroakustycznej, ale także form klasycznych, pionierskich. Na scenie obok siebie staną komputery i analogowe magnetofony, a w repertuarze znajdą się zarówno dokonania z ostatnich lat, jak i klasyczne pozycje z dorobku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. W repertuarze znajdzie się muzyka polska, m.in. Włodzimierza Kotońskiego, Andrzeja Dobrowolskiego, Krzysztofa Gawlasa i Marka Czerniewicza, a także dzieła artystów zagranicznych, mające silne związki z naszym krajem i często w Polsce realizowane.

Więcej...