Polmic - FB

aktualności

Zgłoszenia kandydatów do nagród Samorządu Województwa Mazowieckiego

Nagroda im. C. K. Norwida 2015Do 26 kwietnia 2016 roku trwa nabór kandydatur do jubileuszowej XV edycji Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C. K. Norwida w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne, Teatr przyznawanej za wybitne dzieło lub kreację powstałe w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku na terenie Mazowsza oraz do XII edycji Nagrody „Dzieło Życia” przyznawanej za wybitne dzieła, kreacje lub za całokształt twórczości artystycznej.

Kandydatów do nagród mogą zgłaszać: oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni, a także członkowie Kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło życia” uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są ponadto mieszkańcy województwa mazowieckiego. Zgłoszenie powinno zawierać: dane kandydata, jego notę biograficzną oraz szczegółowe uzasadnienie wniosku wraz z udokumentowaną charakterystyką osiągnięcia.

Celem i ideą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy. Laureaci Nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a laureat Nagrody „Dzieło Życia” 25 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody otrzymują natomiast imienny medal okolicznościowy.

Wśród dotychczasowych laureatów znalazły się takie osobowości jak: aktorzy i reżyserzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Grzegorzewski, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk.

Kandydatury można zgłaszać w formie elektronicznej na stronie internetowej nagrody: www.norwid.mazovia.pl lub przesyłając wypełniony wniosek (dostępny na stronie internetowej nagrody) na adres: Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Plac Bankowy 3/5, 00-142 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Norwida” lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wiosenna sesja „Musica Moderna”

68. Musica Moderna68. Sesja „Musica Moderna” organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi odbędzie się w kilku odsłonach w ciągu dwóch miesięcy, między 14 marca a 20 maja 2016 roku. W tej edycji słuchaczy czeka kilka koncertów i interesujących wykładów z zakresu technik kompozytorskich i wykonawczych stosowanych w muzyce współczesnej. Na wszystkie imprezy wstęp wolny, za wyjątkiem koncertu, który odbędzie się 5 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej.

Sesję rozpocznie koncert muzyki amerykańskiej twórców związanych z kręgiem Columbia University (Nowy Jork). Z gościnnymi wykładami przyjadą kompozytorzy chińscy: Tan Jin Gang i Fan Hongshuo z Sichuan Conservatory of Music (Czengdu), a także kontrabasista Łukasz Owczynnikow z Warszawy. Utwory między innymi łódzkich kompozytorów –Marty Śniady, Tomasza Szczepanika i Artura Zagajewskiego – zostaną wykonane podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej. Usłyszymy je w interpretacji Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble z dyrygentem Maciejem Koczurem

Młodzi wykonawcy przedstawią kompozycje młodych kompozytorów, w tym tegorocznych absolwentów studiów licencjackich i magisterskich (trzy monograficzne koncerty dyplomowe). Po raz pierwszy usłyszymy utwory studentów nowej specjalności – kompozycji muzyki filmowej. Chór kameralny „Vivid Singers” prowadzony przez Dawida Bera wystąpi w Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy i wykona m.in. utwory Krzysztofa Grzeszczaka, Artura Zagajewskiego, Tomasza Szczepanika i Sławomira Kaczorowskiego.

Szczegółowy program sesji – na stronie: www.amuz.lodz.pl  

Nominacje do nagród muzycznych Fryderyk 2016

Fryderyk 2016Akademia Fonograficzna 9 marca 2016 roku ogłosiła nominacje do 22. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk w 19 kategoriach muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych artystów, albumów i singli. W tegorocznej edycji odnotowano 1120 zgłoszeń do nominacji.

166 albumów (126 w poprzedniej edycji) konkurować będzie ze sobą w ośmiu kategoriach muzyki poważnej: Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa, Album Roku Muzyka Dawna, Album Roku Muzyka Kameralna, Album Roku Recital Solowy, Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Album Roku Muzyka Współczesna, Najlepszy Album Polski Zagranicą, Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Wśród nominowanych znalazły się między innymi takie płyty jak: Verbum Incarnatum, Meccore String Quartet – Szymanowski & Debussy, Znikąd historie. Agata Zubel, Cezary Duchnowski – Elettrovoce czy real life song – Joanna Freszel.

Fryderyki 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 20 kwietnia 2016 roku w Teatrze Polskim w Warszawie – transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia o godz. 22.20). Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się dzień później – 21 kwietnia 2016 roku – podczas uroczystości w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak co roku, obu uroczystościom towarzyszyć będą występy czołowych polskich artystów. Po raz 10. partnerem ZPAV przy organizacji gali wręczenia statuetek jest Agencja STX Jamboree.

ZOBACZ: Pełna lista nominowanych

XIX Wieczory w z muzyka Szymanowskiego i Martinů

XIX wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Bohuslava MartinuTowarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na XIX Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Bohuslava Martinů – w 125. rocznicę urodzin kompozytora, które odbędą się między 14 a 16 marca 2016 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wśród wykonawców znajdą się soliści oraz zespoły z Polski, m.in. Łukasz Długosz (flet), Małgorzata Wasiucionek (skrzypce), Tomasz Kamieniak (fortepian), Katarzyna Pala (klarnet), Lasoń Ensemble, oraz z Czech: Ivo Kahanek (fortepian) i Sedlaček String Quartet – laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego (Katowice 2014) oraz I nagrody w Konkursie im. Bohuslava Martinů (Praga 2014). Podczas trzech wieczorów zabrzmią solowe oraz kameralne kompozycje bohaterów wydarzenia.

Bezpłatne wejściówki dostępne w Informacji AM w Katowicach.

Więcej...

Wehikuł czasu - Nowa Muzyka w Starym Ratuszu

Wehikuł czasuNadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zapraszają na koncert zatytułowany Wehikuł czasu – klasyka i współczesność muzyki elektroakustycznej, który odbędzie się 10 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Najbliższy koncert z cyklu „Nowa Muzyka w Starym Ratuszu” będzie dla słuchaczy prawdziwym wehikułem czasu, pozwalającym na poznanie nie tylko współczesnego oblicza muzyki elektroakustycznej, ale także form klasycznych, pionierskich. Na scenie obok siebie staną komputery i analogowe magnetofony, a w repertuarze znajdą się zarówno dokonania z ostatnich lat, jak i klasyczne pozycje z dorobku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. W repertuarze znajdzie się muzyka polska, m.in. Włodzimierza Kotońskiego, Andrzeja Dobrowolskiego, Krzysztofa Gawlasa i Marka Czerniewicza, a także dzieła artystów zagranicznych, mające silne związki z naszym krajem i często w Polsce realizowane.

Więcej...

45. Poznańska Wiosna Muzyczna

45. Poznańska Wiosna Muzyczna45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w dniach 14–21 marca 2016 roku. Będzie to jubileuszowa edycja jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali nowej muzyki w Polsce, a także w Europie. Festiwal jest w swym założeniu imprezą popularyzującą nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełniającą wysokie oczekiwania koneserów muzyki współczesnej. Oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają, tworząc niepowtarzalny charakter wydarzenia.

W roku 2016 „Poznańska Wiosna Muzyczna” będzie kontynuowała uzupełniające się wzajemnie trzy idee przewodnie. Pierwsza to pielęgnowanie oraz przypominanie (szczególnie młodym słuchaczom) kanonu muzyki drugiej połowy XX wieku, głównie polskiej, ale także zagranicznej. W programie znajdą się więc dzieła Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Iannisa Xenakisa. Drugi nurt to prawykonania i wykonania utworów polskich kompozytorów średniego i młodego pokolenia, ze szczególnym uwzględnieniem twórców poznańskich. W 2016 roku zaplanowanych zostało 11 prawykonań nowych utworów. I wreszcie trzeci kierunek „Poznańskiej Wiosny” to prezentacja szczególnie interesujących kompozytorów i najnowszych utworów muzyki zagranicznej. Festiwal spełnia potrzeby słuchaczy, którzy pragną mieć kontakt z nową muzyką ze świata, często prezentując pierwsze wykonania w Polsce.

Bez wątpienia szczególnym wydarzeniem 45. Jubileuszowej „Poznańskiej Wiosny” będzie Koncert inauguracyjny. Będzie to koncert muzyki perkusyjnej, połączony z Jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej perkusisty prof. Mariana Rapczewskiego. Wydarzenie odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a jego kulminacją będzie światowe prawykonanie utworu dla 104 perkusistów, napisanego specjalnie na tę okoliczność przez Martę Ptaszyńską. 18 marca zabrzmi zaś prawykonanie Symfonii wiary i nadziei na chór i orkiestrę Krzysztofa Meyera w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Nowe kompozycje na Festiwal napisali także: Zbigniew Kozub, Yao Chen, Nan Liang, Thorsten Encke, Ewa Fabiańska-Jelińska, Leo Bachmann, Rafał Zapała, Peter Bannister, Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Monika Kędziora, Grzegorz Duchnowski, Chang Seok Choi oraz Dariusz Kaliszuk.

Podczas jubileuszowego Festiwalu wystąpią artyści z Austrii (ensemble LUX), Wielkiej Brytanii (Anton Lukoszevieze wiolonczela), Irlandii (Quiet Music Ensemble), Chin (Peijun Xu), Szwajcarii (KONTRA-Trio) i oczywiście z Polski (Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, Duo Fortepianowe La Valse ’89, LutosAir Quintet, Hashtag Ensemble, Royal String Quartet, Sepia Ensemble, TrombQuartet, Rafał Łuc akordeon). Festiwal pozostaje otwarty na światowe zjawiska, a wykonawcy, którzy grają polskie kompozycje, włączają je do swojego stałego repertuaru. To właśnie tutaj często rozpoczyna się międzynarodowa współpraca instrumentalistów i kompozytorów. Koncertom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, działaczami kultury, organizatorami życia muzycznego oraz krytykami i dziennikarzami muzycznymi zebrane w cykl „Atelier”. W ramach „Poznańskiej Wiosny” odbędzie się również cykl imprez dla dzieci i młodzieży „Wiosna Młodych”.

Warto przypomnieć, iż pierwsza edycja „Poznańskiej Wiosny” odbyła się w 1961 z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego. Festiwal został zorganizowany w ramach II Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich. Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu są Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu oraz agencja artystyczna More Than One Production. Od roku 2012 funkcję dyrektora artystycznego sprawuje Artur Kroschel.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.wiosnamuzyczna.pl

Nowy utwór Andrzeja Kwiecińskiego pod batutą Macieja Koczura

Andrzej Kwieciński11 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego prawykonany zostanie utwór un momento indugiò Andrzeja Kwiecińskiego. Koncert stanowi przewód doktorski Macieja Koczura, doktoranta Akademii Muzycznej w Krakowie.

Maciej Koczur uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury dra hab. Pawła Przytockiego. Był najmłodszym uczestnikiem IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w 2012 roku. W sezonie artystycznym 2013/2014 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Filharmonii Łódzkiej. Jerzy Maksymiuk napisał: „Pan Maciej dysponuje bardzo dobrą techniką, klarownym beatem, ostateczny obraz utworu nie jest zapożyczony, a jego własny. Przy tym doskonale porozumiewa się z orkiestrą. Jest postacią barwną i niekonfliktową”.

Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie kompozycji Andrzeja Kwiecińskiego, absolwenta PSM im. Józefa Elsnera w Warszawie i wydziału kompozycji Królewskiego Konserwatorium w Hadze (Holandia). Jego utwory były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach, m.in. Gaudeamus Muziekweek, Klang!, Musica Polonica Nova czy Warszawska Jesień, przez zespoły takie jak Matangi Quartet, Rubens Quartet, Nieuw Ensemble, Orkiestra Aukso. W 2012 roku, w ramach programu IMiT, Andrzej Kwieciński był kompozytorem-rezydentem Filharmonii Łódzkiej. W 2014 roku jego utwór Canzon de’ baci zwyciężył w kategorii „młodzi kompozytorzy” na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach. Spotkanie przedkoncertowe (godz. 18.15) z twórcą poprowadzi Małgorzata Cnota.

W programie wieczoru znajdzie się ponadto: Koncert na kwartet smyczkowy i wielką orkiestrę symfoniczną (w oparciu o Concerto grosso op. 6 nr 7 G. F. Haendla) Arnolda Schönberga, „La Folia” na orkiestrę symfoniczną Arcangelo Corellego w opracowaniu Tadeusza Machla oraz Suita baletowa „Pulcinella”  Igora Strawińskiego. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Macieja Koczura towarzyszyć będzie Kwartet Śląski w składzie: Szymon Krzeszowiec – skrzypce I, Arkadiusz Kubica – skrzypce II, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Jubileusz 20-lecia Festiwalu Beethovenowskiego

Georgijs Osokins„Beethoven i nowe drogi” to idea przewodnia 20. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w dniach 12-25 marca 2016 roku w Warszawie. Jak co roku Festiwal rozpocznie się jednak od niezwykłych wydarzeń w Krakowie – miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć prace jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

Zgodnie z tradycją krakowskie wydarzenia festiwalowe rozpocznie wernisaż wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej, który odbędzie się 7 marca o godz. 12.00. Kuratorem wystawy „Beethoven i nowe drogi”, którą będzie można oglądać do 25 marca 2016 roku jest Michał Lewicki. Oprawą plastyczną zajął się Mariusz Paluch. Uroczystości otwarcia towarzyszyć będzie recital cenionego pianisty Konrada Skolarskiego, który zaprezentuje dzieła Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Skriabina i Ferenca Liszta.

W programie krakowskich wydarzeń festiwalowych melomani znajdą ponadto kilka niezwykłych koncertów. Już w poniedziałek 7 marca w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach wystąpi jeden z najsłynniejszych polskich kwartetów smyczkowych – Szymanowski Quartet. Artyści zaprezentują 3 Chorały Wacława z Szamotuł (opracowanie), Kwartet smyczkowy h-moll op. 33 nr 1 Josepha Haydna, Nokturn i Tarantellę op. 28 Karola Szymanowskiego (opracowanie) oraz Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3 Ludwiga van Beethovena.

Organizatorzy Festiwalu Beethovenowskiego pomyśleli także o najmłodszych melomanach. We wtorek 8 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się niezwykły koncert zatytułowany Sinfonietka na Beethovenie. Edukacyjno-muzyczne spotkanie dla dzieci (a także dorosłych) poprowadzi orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w siedzibie orkiestry Sinfonietta Cracovia (ul. Papiernicza 2, tel. +48 12 4167075).

W środę 9 marca krakowską odsłonę 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zakończy występ jednego z najbardziej kontrowersyjnych uczestników zeszłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego – łotewskiego pianisty Georgijsa Osokinsa (na zdjęciu). Wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jurka Dybała artysta wykona Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W programie wieczoru zabrzmią ponadto: Uwertura g-moll Franciszka Lessela oraz VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Koncert odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków o godz. 19.30.

Bilety na wszystkie wydarzenia 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie dostępne są na portalu www.eventim.pl, a także w salonach Empik oraz punktach InfoKraków.

Szczegółowy program Festiwalu: www.beethoven.org.pl
Czytaj więcej: Jubileusz 20-lecia Festiwalu Beethovenowskiego

Premiera „Dziadów” w Teatrze Narodowym

DziadyW jubileuszowym sezonie 250-lecia Teatr Narodowy zaprasza na premierę Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa. Premierowe przedstawienie z muzyką Pawła Szymańskiego odbędzie się 10 marca 2016 roku o godz. 19.00 w sali Bogusławskiego.

Tekst przekuty na sceniczne metafory i szlachetna prostota. W romantycznym arcydramacie wybitny litewski twórca przygląda się granicznym polskim doświadczeniom. Widzi duchowość śmiertelników, owładniętych potrzebą metafizyki, śledzi drogę poety, wnikliwie przypatruje się również człowiekowi wrośniętemu w społeczność.

Eimuntas Nekrošius przez wiele lat związany był z wileńskim Teatrem Młodzieżowym. Scenę tę prowadził ponad dekadę i uczynił z niej centrum życia artystycznego i intelektualnego Wilna. W 1998 roku utworzył własny zespół Meno Fortas. Teatr nie ma własnego budynku, przedstawienia realizuje w koprodukcji z innymi europejskimi scenami i festiwalami. Nekrošius pracował m.in. w La Scali w Mediolanie, w Teatro Argentina w Rzymie, Teatro Massimo w Palermo, Teatro Storchi w Modenie, w Teatrze Bolszoj i Teatrze Narodów w Moskwie. Współpracuje ze scenami wileńskimi – Narodowym Teatrem Dramatycznym i Litewskim Narodowym Teatrem Opery i Baletu. W Polsce pracował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 2013 roku przygotował tutaj operę Pawła Szymańskiego Qudsja Zaher. O Dziadach Nekrošius wspominał już osiemnaście lat temu. Mówił, że Mickiewicz go kusi, że właśnie ten dramat chciałby zrealizować na scenie.

Kolejne spektakle odbędą się 11, 12 i 13 marca oraz 16, 17, 19 i 20 kwietnia 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,268,dziady.html 
Czytaj więcej: Premiera „Dziadów” w Teatrze Narodowym