Polmic - FB

aktualności

Konkurs kompozytorski „Utwór na carillon i dwie trąbki”

KonkursCarillonTrabkaPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku ogłasza Konkurs kompozytorski „Utwór na carillon i dwie trąbki”. Konkurs przeznaczony jest dla studentów klas kompozycji polskich akademii muzycznych. Termin nadsyłania partytur upływa 11 czerwca 2023 (do godziny 23:59).

Przedmiotem konkursu jest skomponowanie utworu na carillon i dwie trąbki. Czas trwania kompozycji: od 4 do 6 minut. Każdy kompozytor może zgłosić dowolną liczbę prac. Utwory konkursowe należy zgłaszać anonimowo.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca czerwca 2023. Zwycięska kompozycja zostanie prawykonana podczas Gdańskiego Festiwalu Carillonowego 2023. Ponadto, JM Rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku ufundował nagrodę główną w wysokości 1500 zł brutto dla zwycięscy konkursu.

Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie: https://www.amuz.gda.pl/wydarzenia/konkurs-kompozytorski-utwor-na-carillon-i-dwie-trabki,1365 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: zakończenie sezonu artystycznego 2022/2023

POSI 10.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sezon artystyczny 2022/2023 Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus zwieńczy koncert 10 czerwca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Będzie to wyjątkowy koncert muzyki XX i XXI wieku inspirowanej dziełami epoki renesansu i baroku. Dyrygentem i zarazem solistą będzie Stefan Plewniak, wszechstronny artysta znany jako wybitny barokowy i współczesny skrzypek, dyrygent i producent muzyczny.

Trittico botticelliano Ottorina Respighiego to przywołanie trzech słynnych obrazów renesansowego malarza Sandra Botticellego ze zbiorów florenckiej Galerii Uffizi. Maurice Ravel pisząc fortepianowy cykl sześciu miniatur Le Tombeau de Couperin nawiązał do konceptu barokowej suity. Max Richter w utworze Vivaldi’s Four Seasons Recomposed sięgnął po doskonale znany programowy cykl czterech koncertów mistrza włoskiego baroku i ukazał go w całkiem nowym świetle, wykorzystując dobrze znane motywy (wg Richtera w jego wersji zawiera się ok. 1/4 oryginalnego materiału Vivaldiego) przetworzone i osadzone w nowych kontekstach. W roli solistki w tym utworze wystąpi również grająca na syntezatorze Zuzanna Całka.

Informacja o biletach: https://sinfoniaiuventus.pl/respighi-ravel-richter-zakonczenie-sezonu-artystycznego-2022-2023/ 

Warszawa | Warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę" na Śródmieściu

Opowiedz 10.6.2023Patronat medialny nad warsztatami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

10 czerwca 2023 o godz. 11.00 w warszawskiej siedzibie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A odbędzie się finał tegorocznych warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. Podczas zajęć będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i improwizację.

Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom. Trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Warsztaty poprowadzą wokalistka jazzowa i muzykoterapeutka Iza Kowalewska, multiinstrumentalista Bartosz Smorągiewicz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

  • poprzez formularz: https://forms.gle/pVGojdEbqYDoLExV9 
  • emailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Szczegóły: www.ptmw.art.pl 

Wrocław | Enigma

NFM 9.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jerzy Maksymiuk zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów. W programie koncertu artysty z NFM Filharmonią Wrocławską 9 czerwca 2023 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki znalazły się trzy dzieła. Autorem pierwszego z nich jest sam dyrygent, drugie to jeden z najbardziej uznanych koncertów fortepianowych XX wieku, trzecie zaś - kompozycja autorstwa brytyjskiego twórcy - należy do najbardziej zagadkowych utworów w historii muzyki. W roli solisty - światowej sławy artysta, Janusz Olejniczak.

Vers per archi to kompozycja Jerzego Maksymiuka z 2015 roku. „Zainspirowała mnie tablica, którą mijam codziennie w drodze do sklepu”, wyznał artysta, dodając że jest ona poświęcona Hannie Czaki – harcerce i łączniczce Armii Krajowej, rozstrzelanej w 1944 roku przez hitlerowskich żołnierzy. Artystę niezwykle poruszyło „niezwykłe bohaterstwo, ale też wyjątkowa wrażliwość” młodej dziewczyny. W rezultacie powstało dzieło bardzo emocjonalne, elegijne, które na koniec stopniowo cichnie i zamiera.

Usłyszymy także lekki, błyskotliwy, pełen nieco zadziornego humoru Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Podczas koncertu we Wrocławiu partię solową wykona znakomity pianista Janusz Olejniczak. Jako ostatnie zabrzmią Wariacje „Enigma” op. 36 Edwarda Elgara.

Czytaj więcej: Wrocław | Enigma

I Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy "Con spirito"

ConSpirito 23Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

I Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy "Con spirito" dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia odbędzie się w dniach 9-14 czerwca 2023. Tegoroczna edycja zaplanowana jest w formule online (przesyłanie nagrań). Termin nadsyłania zgłoszeń mija 7 czerwca.

W Konkursie można się zgłosić w jednej spośród sześciu grup wiekowych:

  • GRUPA I: uczniowie klas 1-2 cyklu 6- i 8-letniego szkół muzycznych I stopnia oraz klas 1 cyklu 4-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA II: uczniowie klas 3-4 cyklu 6- i 8-letniego szkół muzycznych I stopnia oraz klas 2 cyklu 4-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA III: uczniowie klas 5-6 cyklu 6- i 8-letniego szkół muzycznych I stopnia oraz klas 3-4 cyklu 4-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA IV: uczniowie klas 1-2 szkół muzycznych II stopnia oraz klas 7-8 cyklu 8-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA V: uczniowie klas 3-4 szkół muzycznych II stopnia;
  • GRUPA VI: uczniowie klas 5-6 szkół muzycznych II stopnia.
Czytaj więcej: I Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy "Con spirito"

Dobczyce | II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”

DobczyceKursy 3.7.23

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3–9 lipca 2023 w Dobczycach odbędą się II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”. Przeznaczone są dla dzieci (od 8 roku życia) i młodzieży szkół artystycznych I i II stopnia oraz studentów uczelni muzycznych. W tym roku kursy poprowadzą Łukasz Błaszczyk, Monika Szweda (skrzypce), Grzegorz Frankowski (kontrabas), Agata Igras (flet), Tomasz Polak (klarnet), Gajusz Kęska (fortepian) oraz Konrad Mastyło (warsztaty zespołowe). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 czerwca.

W trakcie kursów wykładowcy przeprowadzą po 5 lekcji (45 min.) dla każdego z uczniów. Każdy uczestnik ma możliwość pracy z akompaniatorem (2 x 20 min.).

Na zakończenie kursów odbędzie się koncert wykładowców i uczestników (8 lipca), w programie którego znają się dzieła polskich twórców. Odbędzie się polskie prawykonanie II Koncertu na fortepian, orkiestrę smyczkową i kotły Miłosza Magina: w roli solisty wystąpi Gajusz Kęska, natomiast za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Hampel. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa również dlatego, że podczas koncertu wybrani przez prowadzących kursów uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania utworu ze swojego repertuaru z Orkiestrą Krakowskiego Syndykatu Kulturalnego.

Czytaj więcej: Dobczyce | II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”

Marin Alsop nową Dyrektor artystyczną i I Dyrygentką NOSPR!

Marin Alsop
Fot. Jacek Poremba

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach ogłasza, iż wraz z początkiem sezonu 2023/2024 stanowisko Dyrektor artystycznej i I Dyrygentki NOSPR obejmie Marin Alsop. Kluczowe dla kadencji Alsop będą bliska współpraca z Dyrektor naczelną i programową instytucji, Ewą Bogusz-Moore, w zakresie kształtowania repertuaru orkiestry oraz dalsze wzmacnianie jej krajowej i międzynarodowej renomy.

Po raz pierwszy Alsop dyrygowała NOSPR w lutym 2021 roku i od tego czasu poprowadziła 15 koncertów, których znaczna część odbyła się w trakcie wspólnego tournée po Japonii. Owocem współpracy NOSPR i Alsop były również trzy edycje mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji. Podczas wizyty w Katowicach w marcu br. Alsop wzięła również udział w występie młodych ukraińskich twórców w ramach programu rezydenckiego SPLOT UA dla osób z Ukrainy. Poprowadzili oni wówczas zespół złożony m.in. z muzyków Akademii NOSPR, wykonując utwór Agaty Zubel.

Czytaj więcej: Marin Alsop nową Dyrektor artystyczną i I Dyrygentką NOSPR!

„Chopin – Alter Ego". Arnold & Frączek Percussion Duo w nowatorskich interpretacjach na nowej płycie wytwórni DUX

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DUX1981Takiego nagrania jeszcze nie było – marimba w stylu brillant i belcanto wibrafonu z odrobiną dzwonków, czyli transkrypcje oraz inspirowane utworami Fryderyka Chopina nowe kompozycje Tomasza Arnolda na perkusyjne duo. Koncert premierowy albumu Chopin – Alter Ego (DUX 1981) w wykonaniu wirtuozów Arnold & Frączek percussion duo odbędzie się w Radziejowicach już 27 maja 2023 o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki, natomiast 7 czerwca o 19.00 zespół zagra materiał z płyty przed krakowską publicznością w Zamku Królewskim na Wawelu.

Kompozycje Fryderyka Chopina nie starzeją się, nie nużą, brzmią wciąż świeżo. Są wyzwaniem dla wykonawców i ucztą dla uszu słuchaczy. Nie inaczej jest w przypadku płyty Chopin – Alter Ego. Znajdują się na niej transkrypcje chopinowskich hitów – mazurków i Walca Des-dur „Minutowego” – a także najnowsze utwory Tomasza Arnolda inspirowane nokturnami, walcami, Balladą g-moll i Etiudą c-moll „Rewolucyjną”. To dalekie parafrazy we współczesnej odsłonie, zaskakujące pomysłowością i śmiałością metafor. Instrumentarium gra tu rolę główną, jest nietypowe i nowatorskie: marimba, wibrafon i dzwonki.

Mazurki, nokturny i walce w wykonaniu Tomasza Arnolda i Jakuba Frączka brzmią znajomo, jednocześnie urzekając tajemniczą aurą. Płyta Chopin – Alter Ego nie zawiedzie miłośników muzyki współczesnej i eksperymentów, ale też klasycznych interpretacji dzieł Chopina.

Czytaj więcej: „Chopin – Alter Ego". Arnold & Frączek Percussion Duo w nowatorskich interpretacjach na nowej...

Rzeszów | Koncert Jubileuszowy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego

KoncertJubileuszowyURz 6.6.23

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Uroczyste obchody Jubileuszu 35-lecia działalności naukowej i artystycznej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego uświetni koncert 6 czerwca 2023 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Instytutu Muzyki. Wystąpią artyści związani z Uniwersytetem Rzeszowskim: pracownicy, doktoranci, studenci i absolwenci, a także zaproszeni goście. Wstęp wolny!

W trakcie tego wieczoru zabrzmią najpopularniejsze pozycje muzyki klasycznej oraz kompozycje, które publiczność usłyszała po raz pierwszy za sprawą działań artystycznych pracowników Instytutu Muzyki, m.in. Missa III in G Johanna Melchiora Dreyera czy cykl pieśni Carlosa Guastavino. Podczas koncertu nastąpi także prawykonanie Psalmu 150 Dominika Lasoty przeznaczonego na chór i zespół instrumentalny.

Historia Edukacji Muzycznej w Rzeszowie w ramach szkolnictwa wyższego trwa już ponad 35 lat. Absolwenci Instytutu Muzyki, w znaczący sposób wpływają na artystyczny rozwój środowiska, a za sprawą ich działań tworzone są nowe zespoły muzyczne, festiwale i konkursy. Tylko ostatnie kilka lat działalności Instytutu Muzyki i jego pracowników to wydanie ponad 40 płyt muzycznych z gatunku muzyki klasycznej, jazzowej, rozrywkowej i ludowej, publikacja 20 książek naukowych. W ciągu każdego roku akademickiego w murach Instytutu odbywa się szereg wydarzeń artystycznych skierowanych do całej społeczności województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: Rzeszów | Koncert Jubileuszowy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego