Polmic - FB

aktualności

I Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy "Con spirito"

ConSpirito 23Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

I Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy "Con spirito" dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia odbędzie się w dniach 9-14 czerwca 2023. Tegoroczna edycja zaplanowana jest w formule online (przesyłanie nagrań). Termin nadsyłania zgłoszeń mija 7 czerwca.

W Konkursie można się zgłosić w jednej spośród sześciu grup wiekowych:

  • GRUPA I: uczniowie klas 1-2 cyklu 6- i 8-letniego szkół muzycznych I stopnia oraz klas 1 cyklu 4-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA II: uczniowie klas 3-4 cyklu 6- i 8-letniego szkół muzycznych I stopnia oraz klas 2 cyklu 4-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA III: uczniowie klas 5-6 cyklu 6- i 8-letniego szkół muzycznych I stopnia oraz klas 3-4 cyklu 4-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA IV: uczniowie klas 1-2 szkół muzycznych II stopnia oraz klas 7-8 cyklu 8-letniego szkół muzycznych I stopnia;
  • GRUPA V: uczniowie klas 3-4 szkół muzycznych II stopnia;
  • GRUPA VI: uczniowie klas 5-6 szkół muzycznych II stopnia.
Czytaj więcej: I Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy "Con spirito"

Dobczyce | II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”

DobczyceKursy 3.7.23

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3–9 lipca 2023 w Dobczycach odbędą się II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”. Przeznaczone są dla dzieci (od 8 roku życia) i młodzieży szkół artystycznych I i II stopnia oraz studentów uczelni muzycznych. W tym roku kursy poprowadzą Łukasz Błaszczyk, Monika Szweda (skrzypce), Grzegorz Frankowski (kontrabas), Agata Igras (flet), Tomasz Polak (klarnet), Gajusz Kęska (fortepian) oraz Konrad Mastyło (warsztaty zespołowe). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 czerwca.

W trakcie kursów wykładowcy przeprowadzą po 5 lekcji (45 min.) dla każdego z uczniów. Każdy uczestnik ma możliwość pracy z akompaniatorem (2 x 20 min.).

Na zakończenie kursów odbędzie się koncert wykładowców i uczestników (8 lipca), w programie którego znają się dzieła polskich twórców. Odbędzie się polskie prawykonanie II Koncertu na fortepian, orkiestrę smyczkową i kotły Miłosza Magina: w roli solisty wystąpi Gajusz Kęska, natomiast za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Hampel. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa również dlatego, że podczas koncertu wybrani przez prowadzących kursów uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania utworu ze swojego repertuaru z Orkiestrą Krakowskiego Syndykatu Kulturalnego.

Czytaj więcej: Dobczyce | II Mistrzowskie Kursy Instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”

Marin Alsop nową Dyrektor artystyczną i I Dyrygentką NOSPR!

Marin Alsop
Fot. Jacek Poremba

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach ogłasza, iż wraz z początkiem sezonu 2023/2024 stanowisko Dyrektor artystycznej i I Dyrygentki NOSPR obejmie Marin Alsop. Kluczowe dla kadencji Alsop będą bliska współpraca z Dyrektor naczelną i programową instytucji, Ewą Bogusz-Moore, w zakresie kształtowania repertuaru orkiestry oraz dalsze wzmacnianie jej krajowej i międzynarodowej renomy.

Po raz pierwszy Alsop dyrygowała NOSPR w lutym 2021 roku i od tego czasu poprowadziła 15 koncertów, których znaczna część odbyła się w trakcie wspólnego tournée po Japonii. Owocem współpracy NOSPR i Alsop były również trzy edycje mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji. Podczas wizyty w Katowicach w marcu br. Alsop wzięła również udział w występie młodych ukraińskich twórców w ramach programu rezydenckiego SPLOT UA dla osób z Ukrainy. Poprowadzili oni wówczas zespół złożony m.in. z muzyków Akademii NOSPR, wykonując utwór Agaty Zubel.

Czytaj więcej: Marin Alsop nową Dyrektor artystyczną i I Dyrygentką NOSPR!

„Chopin – Alter Ego". Arnold & Frączek Percussion Duo w nowatorskich interpretacjach na nowej płycie wytwórni DUX

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DUX1981Takiego nagrania jeszcze nie było – marimba w stylu brillant i belcanto wibrafonu z odrobiną dzwonków, czyli transkrypcje oraz inspirowane utworami Fryderyka Chopina nowe kompozycje Tomasza Arnolda na perkusyjne duo. Koncert premierowy albumu Chopin – Alter Ego (DUX 1981) w wykonaniu wirtuozów Arnold & Frączek percussion duo odbędzie się w Radziejowicach już 27 maja 2023 o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki, natomiast 7 czerwca o 19.00 zespół zagra materiał z płyty przed krakowską publicznością w Zamku Królewskim na Wawelu.

Kompozycje Fryderyka Chopina nie starzeją się, nie nużą, brzmią wciąż świeżo. Są wyzwaniem dla wykonawców i ucztą dla uszu słuchaczy. Nie inaczej jest w przypadku płyty Chopin – Alter Ego. Znajdują się na niej transkrypcje chopinowskich hitów – mazurków i Walca Des-dur „Minutowego” – a także najnowsze utwory Tomasza Arnolda inspirowane nokturnami, walcami, Balladą g-moll i Etiudą c-moll „Rewolucyjną”. To dalekie parafrazy we współczesnej odsłonie, zaskakujące pomysłowością i śmiałością metafor. Instrumentarium gra tu rolę główną, jest nietypowe i nowatorskie: marimba, wibrafon i dzwonki.

Mazurki, nokturny i walce w wykonaniu Tomasza Arnolda i Jakuba Frączka brzmią znajomo, jednocześnie urzekając tajemniczą aurą. Płyta Chopin – Alter Ego nie zawiedzie miłośników muzyki współczesnej i eksperymentów, ale też klasycznych interpretacji dzieł Chopina.

Czytaj więcej: „Chopin – Alter Ego". Arnold & Frączek Percussion Duo w nowatorskich interpretacjach na nowej...

Rzeszów | Koncert Jubileuszowy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego

KoncertJubileuszowyURz 6.6.23

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Uroczyste obchody Jubileuszu 35-lecia działalności naukowej i artystycznej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego uświetni koncert 6 czerwca 2023 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Instytutu Muzyki. Wystąpią artyści związani z Uniwersytetem Rzeszowskim: pracownicy, doktoranci, studenci i absolwenci, a także zaproszeni goście. Wstęp wolny!

W trakcie tego wieczoru zabrzmią najpopularniejsze pozycje muzyki klasycznej oraz kompozycje, które publiczność usłyszała po raz pierwszy za sprawą działań artystycznych pracowników Instytutu Muzyki, m.in. Missa III in G Johanna Melchiora Dreyera czy cykl pieśni Carlosa Guastavino. Podczas koncertu nastąpi także prawykonanie Psalmu 150 Dominika Lasoty przeznaczonego na chór i zespół instrumentalny.

Historia Edukacji Muzycznej w Rzeszowie w ramach szkolnictwa wyższego trwa już ponad 35 lat. Absolwenci Instytutu Muzyki, w znaczący sposób wpływają na artystyczny rozwój środowiska, a za sprawą ich działań tworzone są nowe zespoły muzyczne, festiwale i konkursy. Tylko ostatnie kilka lat działalności Instytutu Muzyki i jego pracowników to wydanie ponad 40 płyt muzycznych z gatunku muzyki klasycznej, jazzowej, rozrywkowej i ludowej, publikacja 20 książek naukowych. W ciągu każdego roku akademickiego w murach Instytutu odbywa się szereg wydarzeń artystycznych skierowanych do całej społeczności województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: Rzeszów | Koncert Jubileuszowy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Warszawa | „Elektro": Elektroboty

Elektroboty 6.6.23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

 Podczas drugiego spotkania w cyklu „Elektro" w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab 6 czerwca 2023 o godz. 19.00 wystąpi Michał Górczyński – klarnecista, kompozytor i performer, który zaprezentuje swoje muzyczne roboty i razem z nimi zagra koncert.

Projekt „Warszawskie roboty-duety" to z jednej strony prezentacja możliwości maszyn, a z drugiej – próba transpozycji na roboty podstawowego poruszenia wywołującego dźwięk. Współdziałanie muzyka i maszyny mające na celu organizację takiego dźwiękowego duetu jest swego rodzaju manifestem użycia niewypowiedzianego, twórczego potencjału robotów.

Koncert Michała Górczyńskiego i robotów poprzedzi rozmowa z artystą, który zdradzi sekrety wykorzystywanych przez siebie urządzeń i oprogramowania. Przedsięwzięcie poprowadzi kurator cyklu, dr hab. Wojciech Błażejczyk.

Projekt jest realizowany w ramach stypendium m. st. Warszawy.

Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Bilety - na stronie: https://hashtaglab.pl/event/wydarzenie-bez-opisu/ 

Katowice | Program koncertów symfonicznych NOSPR w sezonie 2023/2024

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR abonamenty 23To będzie sezon wielkich powrotów i śmiałych kroków naprzód; cenionych dyrygentów i błyskotliwych dyrygentek, przede wszystkim zaś sezon muzyki przełomowej, spektakularnej, barwnej. Wymiana abonamentów odbędzie się w dniach 4–30 czerwca 2023.

Chyba po raz pierwszy w dziejach NOSPR, na przestrzeni jednego sezonu przed orkiestrą staną prawie wszyscy dyrektorzy artystyczni poprzednich czterdziestu lat; odbędą się m.in. spotkania z Antonim Witem, Alexandrem Liebreichem i Lawrencem Fosterem. Pod batutami mistrzów usłyszymy m.in. słynną Piątą Gustava Mahlera, Ósmą Antonína Dvořáka oraz II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa, którego partię solową wykona sam Garrick Ohlsson.

W tym sezonie zaprezentowana zostanie twórczość utalentowanych kobiet: Almy Mahler, Clary Schumann czy Grażyny Bacewicz. Wielkie dzieła ożywią gesty wybitnych dyrygentek – zarówno wschodzących gwiazd, wśród których znajdzie się m.in. nagrodzona Paszportem „Polityki” Anna Sułkowska-Migoń, jak i postaci o niezachwianej renomie i najwyższej pozycji w muzycznym świecie, takich jak Marin Alsop.

Szczegóły dotyczące oferty abonamentowej: https://nospr.org.pl/pl/bilety/abonamenty 

Łącko | IX Małopolska Akademia Talentów

MalopolskaAkademia 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IX Małopolska Akademia Talentów to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 25 czerwca - 2 lipca 2023 w Łącku w Małopolsce, organizowane przez Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae". Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego organizatorzy uruchomili program stypendialny na uczestnictwo w tegorocznej edycji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 czerwca.

Małopolska Akademia Talentów to kursy muzyczne dla młodych instrumentalistów i instrumentalistek, którzy chcą poszerzyć swoje muzyczne horyzonty oraz doskonalić swoje umiejętności pod okiem znanych pedagogów. Uczestnicy mają okazję do pracy z nimi podczas indywidualnych lekcji i wspólnych koncertów.

W tym roku kursy poprowadzi dziesięcioro pedagogów: Jan Kalinowski (wiolonczela), Gajusz Kęska (fortepian), Bartłomiej Kominek (duety fortepianowe), Piotr Lato (klarnet), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Shetty (altówka, studia orkiestrowe), Wioletta Strączek (flet), Marek Szlezer (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce), Marek Żebrowski (fortepian).

W trakcie trwania kursów odbywać się będą otwarte dla publiczności koncerty pedagogów i uczestników kursów, o których programach organizatorzy będą informować. Wstęp na koncerty Małopolskiej Akademii Talentów jest bezpłatny!

Czytaj więcej: Łącko | IX Małopolska Akademia Talentów

Gdańsk | „My way”: koncert jubileuszowy z okazji 60. rocznicy urodzin Dariusza Stanisława Wójcika

MyWay 3.6.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dariusz Stanisław Wójcik, jako osoba szczególnie wyróżniająca się w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczony został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 3 czerwca 2023 o godz. 18.00 w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska (ul. Długi Targ 46/47) będzie miał miejsce koncert jubileuszowy z okazji 60. rocznicy urodzin znanego gdańskiego artysty.

Podczas koncertu „My way” usłyszymy repertuar, który będzie przekrojem jego dotychczasowej działalności. Zaprezentuje muzykę operową, operetkową, sakralną, polską lirykę wokalną, a także największe przeboje musicalowe, muzykę żydowską, filmową oraz szlagiery dwudziestolecia międzywojennego.

Soliście towarzyszyć będą tenor Jacek Szymański i pianista Rafał Lewandowski, z którymi jubilat współtworzy wiele projektów artystycznych. Koncert poprowadzi ceniona propagatorka muzyki klasycznej Stanisława Grażyńska.

Bilety w cenie 30 PLN do nabycia na miejscu (na 2 godziny przed koncertem). Rezerwacja biletów: 600-290-214.

Czytaj więcej: Gdańsk | „My way”: koncert jubileuszowy z okazji 60. rocznicy urodzin Dariusza Stanisława Wójcika