Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | „My way”: koncert jubileuszowy z okazji 60. rocznicy urodzin Dariusza Stanisława Wójcika

MyWay 3.6.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dariusz Stanisław Wójcik, jako osoba szczególnie wyróżniająca się w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczony został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 3 czerwca 2023 o godz. 18.00 w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska (ul. Długi Targ 46/47) będzie miał miejsce koncert jubileuszowy z okazji 60. rocznicy urodzin znanego gdańskiego artysty.

Podczas koncertu „My way” usłyszymy repertuar, który będzie przekrojem jego dotychczasowej działalności. Zaprezentuje muzykę operową, operetkową, sakralną, polską lirykę wokalną, a także największe przeboje musicalowe, muzykę żydowską, filmową oraz szlagiery dwudziestolecia międzywojennego.

Soliście towarzyszyć będą tenor Jacek Szymański i pianista Rafał Lewandowski, z którymi jubilat współtworzy wiele projektów artystycznych. Koncert poprowadzi ceniona propagatorka muzyki klasycznej Stanisława Grażyńska.

Bilety w cenie 30 PLN do nabycia na miejscu (na 2 godziny przed koncertem). Rezerwacja biletów: 600-290-214.

Czytaj więcej: Gdańsk | „My way”: koncert jubileuszowy z okazji 60. rocznicy urodzin Dariusza Stanisława Wójcika

Warszawa | Warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę" na Ursynowie

Opowiedz 3.6.2023

Patronat medialny nad warsztatami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

3 czerwca 2023 o godz. 11.00 w Miejscu Aktywności Lokalnej Kłobucka 14 w Warszawie kolejny raz zagoszczą improwizacje. Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej we współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” zorganizują tam zajęcia dla dzieci w wieku 3-8 lat i ich rodziców, podczas których będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i wraz z zawodowymi muzykami wziąć udział w zabawie z improwizacjami i książkami.

Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: perkusista Leszek Lorent, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz. Dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

  • poprzez formularz: https://forms.gle/MBR53xHevvJruPwQ8 
  • emailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Szczegóły: www.ptmw.art.pl 

Katowice | Silesian Quartet: Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji

NOSPR 3.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

3 czerwca 2023 o godz. 18.00 NOSPR zaprasza na koncert zespołu, który nie boi się wyzwań! W ramach projektu "Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji" Kwartet Śląski pokaże nam, jak fascynujący jest świat kameralistyki Wajnberga i zaprezentuje X, VIII i XIII Kwartety smyczkowe kompozytora.

Kwartet Śląski to 40 lat doświadczenia, ponad 150 prawykonań dzieł kameralnych, tysiące występów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, ponad 60 albumów płytowych, ponad 20 nominacji i 9 statuetek "Fryderyk" oraz ta najważniejsza: „muzyczny Oscar”, czyli Gramophone Classical Music Award. Kwartet Śląski podjął się monumentalnego przedsięwzięcia rejestracji wszystkich kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga i za efekt został nagrodzony "Fryderykiem" również w tym roku.

W trwającym sezonie Kwartet Śląski proponuje nam wyjątkowy program koncertów, który został poświęcony prezentacji w Katowicach tych dzieł. Koncert poprowadzi dr hab. Marcin Trzęsiok.

Szczegółowe informacje o projekcie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg-4 

Wrocław | 14. Leo Festiwal

LeoFestiwal 2023

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Główną rolę podczas 14. Leo Festiwalu w dniach 1–4 czerwca 2023 będzie grała orkiestra kameralna Narodowego Forum Muzyki.

Na inauguracji Festiwalu NFM Orkiestra Leopoldinum wykona dwa utwory czołowych kompozytorów z Polski i Austrii – Witolda Lutosławskiego i Heinza Karla Grubera – obok dwóch ponadczasowych symfonii Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Leopoldinum ponownie wniesie muzykę kameralną do prywatnych mieszkań: muzycy orkiestry będą oferować gospodarzom i przyjaciołom wysłuchanie w domowym zaciszu znakomitego koncertu muzyki kameralnej. 

Kolejnym ważnym celem jest współpraca z chórami dziecięcymi i młodzieżowymi przy produkcjach operowych. Podczas teatralnego wieczoru wieńczącego tegoroczną odsłonę Leo Festiwalu NFM Orkiestra Leopoldinum oraz Chóry Chłopięcy i Dziewczęcy NFM wykonają dwie opery dziecięce: Wir bauen eine Stadt P. Hindemitha i Brundibar H. Krásy.

Szczegółowy program: https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/leo-festiwal 

Marszałek Województwa Lubelskiego wycofał się z pomysłu likwidacji Filharmonii Lubelskiej

logo FilharmoniaLublinJak podaje "Dziennik Lubelski", nie będzie fuzji Teatru Muzycznego, Filharmonii Lubelskiej i Centrum Spotkania Kultur. Marszałek Jarosław Stawiarski wycofał się z pomysłu połączenia tych instytucji, lecz zapowiedział powstanie Opery w Lublinie.

Na wtorkowej sesji, gdy radni mieli głosować nad projektem uchwały w sprawie połączenia wspomnianych instytucji, licznie pojawili się pracownicy CSK i Filharmonii Lubelskiej, przeciwni łączeniu ich instytucji z Teatrem Muzycznym. Ubrani byli w koszulki z hasłem „Dyrektorem będę ja”, nawiązującym do słów szefowej Teatru Muzycznego Kamili Lendzion ze spotkania ze swoimi podwładnymi, z których wynikało, że szykuje się do objęcia dyrektorskiej funkcji w nowej instytucji. Związkowcy przynieśli ze sobą również plansze z hasłem „Nie dla fuzji”.

Marszałek Stawiarski miał powiedzieć, że "nie chodzi o to, żebyśmy się przekrzykiwali, kto ma rację, ale co zrobić, by kultura przez duże „K” i sztuka przez duże „Sz” zawitała do miasta Lublin i do województwa lubelskiego. [...] Czy nie ma prawa być opera w mieście Lublin? Jako zarządowi województwa wydaje nam się, że mamy prawo marzyć o operze i ją tworzyć. Bo Lublin na nią stać. I dlatego, czy nam się podoba, czy nie, opera w Lublinie będzie. Tylko inaczej to zrobimy".

Nieoczekiwanie zapowiedział wycofanie projektu uchwały, co zebrani związkowcy nagrodzili aplauzem. Na kolejne, czerwcowe obrady trafi dokument o zamiarze utworzenia Opery Lubelskiej w Lublinie.

Więcej: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/marszalek-wycofuje-sie-z-pomyslu-polaczenia-trzech-instytucji-kultury-ale-wciaz-marzy-o-operze,n,1000325153.html 

Katowice | Filharmonia Śląska: Rossini, Wesołowski i Mendelssohn

FS 2.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

2 czerwca 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej będziemy mieli okazję wyobrazić sobie jeden z cudów świata za sprawą Uwertury do opery Semiramida Gioacchina Rossiniego. Koncert na flet, saksofon i orkiestrę "Archaniołowie" Adama Wesołowskiego przeniesie nas z kolei w świat niebiańskich istot, a I Symfonia Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego pozwoli nam poznać wczesny okres twórczości genialnego kompozytora. Na wieczór wspaniałych wrażeń zapraszają wspólnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Marka Wroniszewskiego oraz znakomici soliści: Łukasz Długosz i Piotr Baron.

Koncert na flet, saksofon i orkiestrę "Archaniołowie" Adama Wesołowskiego prawykonano 3 grudnia 2022 roku. Będzie to zatem jedna z pierwszych okazji na wysłuchanie tej kompozycji po premierze. W tym barwnym utworze, w którym kompozytor zastosował specjalne techniki artykulacji, usłyszymy nie tylko warstwę instrumentalną, ale i wokalną, kojarzącą się z anielskimi chórami: zaśpiewają muzycy orkiestry!

Informacja o biletach\; https://filharmonia-slaska.eu/production/mendelssohn-i-symfonia-dlugosz-baron-wroniszewski-orkiestra-symfoniczna/ 

Kłodzko | XXV Kłodzki Konkurs Pianistyczny

KonkursKlodzko 2.6.23Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XXV Kłodzki Konkurs Pianistyczny odbędzie się 2 czerwca 2023 roku w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Kłodzku (ul. Tadeusza Kościuszki 8). Przesłuchania i Koncert Laureatów mają formę otwartą, a wstęp jest wolny!

Do udziału w Konkursie zgłosiło się 42 uczestników z 20 szkół z całej Polski. Konkurs ma bogatą tradycję i powraca na muzyczną scenę Dolnego Śląska po kilkuletniej przerwie dzięki współpracy PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku a Dolnośląskim Towarzystwem im. F. Chopina we Wrocławiu. Głównym jego celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców poprzez stworzenie możliwości konfrontacji pianistycznych i wymiana doświadczeń pomiędzy pedagogami.

Występy młodych pianistów będzie oceniać Jury w składzie: prof. Grzegorz Kurzyński (przewodniczący Jury), prof. dr hab. Cezary Sanecki (AM Łódź), dr hab. Kinga Firlej-Kubica (AM Łódź), mgr Michał Michalski (AM Wrocław).

Czytaj więcej: Kłodzko | XXV Kłodzki Konkurs Pianistyczny

Elbląg | II Elbląg Music Masterclass: największe warsztaty w Północnej Polsce

ElblagMasterclass 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Elbląg Music Masterclass to kursy muzyczne powstałe z myślą o młodych artystach, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem wybitnych instrumentalistów i pedagogów z Polski i zza granicy. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, gitarzystów, dyrygentów i zespoły kameralne. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2023!

W dniach 1-9 lipca zorganizowany zostanie szereg różnorodnych wydarzeń dopasowanych specjalnie do potrzeb uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, studentów i absolwentów akademii muzycznych. Uczestnicy wezmą udział w kursach, warsztatach, wykładach, wystąpią podczas recitali i koncertów, prezentując swoje umiejętności szerokiemu gronu odbiorców.

Kursy mistrzowskie poprowadzą tak znani artyści, jak Igor Petrushevski i Mariusz Patyra (skrzypce), Marek Czech (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela), Krzysztof Meisinger (gitara), Alexander Humala (dyrygentura), Bogna Czerwińska-Szymula (zespoły kameralne).

Ważnym elementem jest Konkurs Młodego Wirtuoza z atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy 2. etapu i laureaci Konkursu wystąpią razem z Elbląską Orkiestrą Kameralną.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy - na stronie https://elblagmasterclass.pl/ 

Warszawa | XXIII Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu „De/Konstrukcja”

SinfoniaVarsoviaSwojemu 23W programie XXIII Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, który potrwa od 30 maja do 20 czerwca, znalazły się 4 koncerty symfoniczne, 2 koncerty orkiestr dętych, 2 recitale i 2 poranki familijne. Repertuar wypełni muzyka klasyczna, filmowa, musicalowa i improwizowana. Wśród zaproszonych artystów Elisaveta Blumina, Krzesimir Dębski, Ewa Pobłocka, Anthony Romaniuk i Aleksandra Świgut.

Zgodnie z podtytułem tegorocznej odsłony „De/Konstrukcja” motyw konstruowania i dekonstruowania będzie przewijać się przez cały program festiwalu. Pewnym stelażem będą dla niego cztery wtorkowe koncerty symfoniczne w wykonaniu Sinfonii Varsovii.

Polska muzyka zabrzmi podczas dwóch z nich. Podczas koncertu "Starzy symfonicy – młode interpretacje" (6 czerwca) Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą swojej dyrygentki-rezydentki, Zofii Kiniorskiej w ramach programu "Dyrygent-rezydent", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W programie znalazły się prolog symfoniczny z Bianca da Molena Mieczysława Karłowicza, VIII Symfonia Antonína Dvořáka i Duet-concertino Richarda Straussa. Kontrapunktem dla wydarzenia będzie koncert jubileuszowy Krzesimira Dębskiego (13 czerwca), obchodzącego w tym roku 70. urodziny: zabrzmi jego symfoniczna muzyka filmowa i serialowa opatrzona autorskim komentarzem.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: www.sinfoniavarsovia.org