Polmic - FB

aktualności

Wrocław | 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego - bilety są już dostępne!

WratislaviaCantans 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego - jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką klasyczną w Europie - odbędzie się na Dolnym Śląsku w dniach 7–17 września 2023. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Matka Natura".

Założona w 1966 roku przez Andrzeja Markowskiego jako festiwal oratoryjno-kantatowy, Wratislavia Cantans do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Tytuł tegorocznej edycji został zainspirowany oratorium Pory roku Josepha Haydna. Podczas festiwalu przyjrzymy się, jak od zarania czasu ludzie rozumieją naturę, odnoszą się do niej i jak postrzegają swoje związki z nią. W każdym koncercie znajdzie się odniesienie do tego motywu, istniejącego w twórczości nie tylko dawnych kompozytorów, ale i współczesnych. Nie zabraknie przy tym tematu macierzyństwa i jego kulturowych powiązań z naturą – zarówno w kontekście biblijnym, jak i antropologicznym - usłyszymy m.in. Kosmogonię Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: Wrocław | 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego - bilety są...

Dobczyce | Uroczyste nadanie imienia Franciszka Mireckiego Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach

Dobczyce 18.3.23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

18 marca 2023 roku odbędzie się uroczyste nadanie imienia Franciszka Mireckiego Szkole Muzycznej I stopnia w Dobczycach. Będzie to pierwsza szkoła w Polsce o imieniu tego znanego kompozytora, pianisty i pedagoga.

Dzięki sukcesom oper Franciszka Mireckiego we Włoszech, zagranicznym publikacjom jego utworów, jest on obecnie uważany za pierwszego kompozytora polskiego, który zyskał uznanie za granicą.

W ramach uroczystości odbędzie się Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dobczycach, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wernisaż wystawy „Franciszek Mirecki – sława i zapomnienie”, organizowanej przy współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prelekcja Barbary Ostafin poświęcona twórczości F. Mireckiego oraz koncert. Muzykę Mireckiego zaprezentują znakomici artyści województwa małopolskiego: wystąpią Cracov Singers, klawesynistka Elżbieta Stefańska, organista Jakub Kapała, dyrygenci Marek Hampel i Magdalena Irzyk, wiolonczelistka Julia Rzazonka i pianistka Sabina Kołodziej; usłyszymy też Chór Szkoły Muzycznej I st. w Dobczycach „Vox Coelestis”. Wystąpi również gość specjalny uroczystości - francuski wirtuoz fletu barokowego Jean-Pierre Menuge.

Strona Szkoły: https://szkolamuzyczna.dobczyce.pl/ 

Opole | Lebhaft. To znaczy – z życiem!

FO 17.3.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kompozycje Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego i Roberta Schumanna zabrzmią w wykonaniu orkiestry Filharmonii Opolskiej pod batutą Szymona Makowskiego 17 marca 2023 o godz. 19.00. W roli solistki wystąpi światowej sławy ukraińska pianistka Olga Zado.

Nie ulega wątpliwości, że młodzieńcza, szalenie ekspresyjna Uwertura koncertowa E-dur Szymanowskiego oraz dojrzały i na wskroś romantyczny I Koncert fortepianowy Różyckiego to dzieła wybitne i w fascynujący sposób ukazujące drogę, którą podążała polska muzyka pierwszej połowy XX wieku.

Cztery części IV Symfonii Roberta Schumanna (z których aż trzy określone są tempem Lebhaft, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „z życiem”) następują po sobie płynnie, tworząc nasyconą bogatymi emocjami całość.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/lebhaft-to-znaczy-z-zyciem/ 

Kielce | Prawykonanie utworu „Krajobrazy z wyobraźni" Marty Ptaszyńskiej

KrajobrazyWyobrazni 17.3.23

17 marca 2023 o godz. 19.00 Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert symfoniczny, podczas którego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batuta Jacka Rogali prawykona utwór Krajobrazy z wyobraźni Marty Ptaszyńskiej, oraz zaprezentuje Bolero Maurice'a Ravela i IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego. W roli solistki wystąpi pianista Marian Sobula.

Napisana na zamówienie Filharmonii pięcioczęściowa, wirtuozowska kompozycja na orkiestrę symfoniczną Marty Ptaszyńskiej inspirowana jest obrazami, które przedstawiają nieistniejące w rzeczywistości, fantazyjne krajobrazy, będące wytworem wyobraźni malarzy. Zgodnie z ogromną różnorodnością ekspresji i wyrazu tego malarstwa, utwór charakteryzuje się niezwykle „kolorową” instrumentacją, ściśle odpowiadającą kolorystyce i dramatycznemu wyrazowi obrazów. Ciekawostką jest użycie w partyturze cymbałów oraz bardzo rozbudowanej, wprost magicznej perkusji. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Kielce | Prawykonanie utworu „Krajobrazy z wyobraźni" Marty Ptaszyńskiej

Kraków | 10. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

KrakowskaWiosna 23Katedra Wiolonczeli i Kontrabasu wraz z Kołem Naukowym Wiolonczelistów Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego zapraszają na jubileuszową, 10. edycję Festiwalu Krakowska Wiosna Wiolonczelowa, który odbędzie się w 2023 roku w dniach od 12 do 18 marca.

Celem wydarzenia jest m.in. promocja młodych talentów, propagowanie muzyki autorstwa polskich kompozytorów oraz rozwój tradycji wykonawczych w zakresie muzyki wiolonczelowej. W tym roku integralną częścią projektu będzie program wymiany międzyuczelnianej w ramach projektu Erasmus, dzięki czemu w Krakowie spotkają się studenci wiolonczeli sześciu uczelni artystycznych: Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (Wiedeń, Austria), Sibelius Academy (Helsinki, Finlandia), Vytautas Magnus University (Kowno, Litwa), Conservatorio di Musica Claudio Monteverdi di Cremona (Cremona, Włochy) oraz Conservatorio di Musica Niccolò Piccinni (Bari, Włochy).

Program tegorocznej edycji Festiwalu przewiduje cykl pięciu koncertów oraz liczne wykłady i kursy, które będą prowadzone przez światowej sławy wiolonczelistów. Zabrzmi m.in. muzyka Patrona Uczelni, Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana.

Czytaj więcej: Kraków | 10. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

Znamy uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

MKMP 8.3.238 marca 2023 roku odbyło się posiedzenie trzyosobowej Komisji Kwalifikacyjnej oceniającej nadesłane zgłoszenia i kwalifikującej uczestników III. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komisja w składzie: Paweł Zalejski (przewodniczący), Robert Morawski i Hubert Rutkowski zakwalifikowała do Konkursu 21 pianistów oraz 31 zespołów. Zainteresowanie konkursem rośnie z edycji na edycję. W tym roku zgłoszenia napłynęły z aż 14 krajów z 3 kontynentów. Zakwalifikowanych zostało 113 artystów z 10 krajów: muzycy z Polski, Japonii, USA, Korei Południowej, Ukrainy, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Hiszpanii i Szwajcarii.

Czytaj więcej: Znamy uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

„Dyrygent – rezydent" sezon 2023/2024: nabór wniosków

DyrygentRezydent 23Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji programu artystycznego „Dyrygent – rezydent" na sezon 2023/2024. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2023 roku. Budżet edycji programu w sezonie 2023/2024 wynosi 180 tysięcy złotych.

Program „Dyrygent – rezydent” przeznaczony jest dla dyrygentów posiadających polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka, działających wspólnie z zawodowym zespołem orkiestrowym, albo teatrem operowym lub muzycznym, mającym siedzibę w Polsce.

Do programu może zostać zgłoszony absolwent wydziału dyrygentury symfoniczno-operowej lub osoba posiadająca licencjat na takim wydziale w terminie do trzech lat od uzyskania dyplomu magistra lub licencjatu.

Obligatoryjne jest zamieszczenie w programie rezydencji jednego dzieła kompozytora polskiego.

Regulamin dostępny jest na stronie: https://nimit.pl/aktualnosci/dyrygent-rezydent-sezon-2023-2024-startuje-nabor-wnioskow/ 

Poznań | 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna

PoznanskaWiosna 10.3.23Inauguracja 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Oddział Poznański Związku Kompozytorów Polskich, odbędzie się 10 marca 2023 o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

W wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza zabrzmią dwa koncerty: Koncert na puzon i orkiestrę Kazimierza Serockiego oraz Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę op. 105 Krzysztofa Meyera. Prawykonany zostanie utwór Aequinoctium na orkiestrę symfoniczną Katarzyny Kwiecień-Długosz, który powstał na zamówienie Filharmonii Poznańskiej i Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. W roli solistów wystąpią skrzypaczka Anna Ziółkowska, wiolonczelistka Monika Baranowska i puzonista Wojciech Jeliński.

Główny nurt tegorocznej edycji odbędzie się już w maju.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Strona Festiwalu: http://www.wiosnamuzyczna.pl

Katowice | X Festiwal Prawykonań!

FestiwalPrawykonan 2023

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Co skomponuje sztuczna inteligencja poproszona o utwór w stylu polskiej muzyki najnowszej? Jak zabrzmi wyciąg z twórczości współczesnych polskich kompozytorów i kompozytorek? O czym i po co piszą dziś muzykę? Czy rzeczywiście ją piszą? A może to, czego słuchamy, co nam się podoba, wpada nam w ucho tylko dlatego, że jest generowane przez dostosowany do nas algorytm? Przekonajmy się sami podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu Prawykonań w NOSPR w dniach 10–12 marca 2023.

X Festiwal Prawykonań będzie okazją do poznania nowej muzyki, spotkania z kompozytorami i kompozytorkami.

Podczas spektakularnej inauguracji zabrzmią dzieła trzech kobiet: Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Aleksandry Słyż i Teoniki Rożynek; Marin Alsop, dyrygując premierowymi kompozycjami, poprowadzi orkiestrę przez stale zmieniające się głębiny oceanu do alternatywnej rzeczywistości.

Czytaj więcej: Katowice | X Festiwal Prawykonań!