Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncert karnawałowy Sinfonii Iuventus: Williams, Beal, Bernstein

POSI 21.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

21 stycznia 2023 roku o godz. 19.00 w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie miał miejsce koncert karnawałowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W repertuarze - utwory cenionych kompozytorów: Johna Williamsa, Jeffa Beala i Leonarda Bernsteina. W roli solistów wystąpią Michał Barański (gitara basowa i kontrabas), Michał Tokaj (fortepian), Łukasz Żyta (perkusja), a za pulpitem dyrygenckim stanie Przemysław Neumann.

W 2023 roku przypada 105. rocznica urodzin wielkiego dyrygenta i kompozytora, Leonarda Bernsteina. To dobra okazja, by przypomnieć jego dokonania, z których szczególnie kochany jest musical West Side Story. Zawsze chętnie słuchany wybór efektownych symfonicznych tańców z musicalu dopełni barwna, żywiołowa uwertura do operetki Kandyd tegoż autora.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert karnawałowy Sinfonii Iuventus: Williams, Beal, Bernstein

Nagroda International Classical Music Awards dla Narodowego Forum Muzyki za specjalne osiągnięcia

Fot. Łukasz Rajchert

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

18 stycznia jury ICMA ogłosiło zwycięzców dwudziestu sześciu nagród tegorocznej edycji. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu otrzymało nagrodę International Classical Music Awards 2023 za specjalne osiągnięcia.

W uzasadnieniu kapituła ICMA podkreśla: „Narodowe Forum Muzyki to cztery praktycznie niezależne lokale w jednym budynku, jedenaście zespołów, w tym trio smyczkowe, trzy kwartety, dwie orkiestry kameralne, trzy różne chóry, dwa zespoły instrumentów historycznych i orkiestra symfoniczna. To także osiem festiwali, między innymi wyjątkowy festiwal Wratislavia Cantans. Dzięki NFM, Wrocław - miasto mające ambicje muzyczne - jest obecnie wzorem dla innych miejsc".

Czytaj więcej: Nagroda International Classical Music Awards dla Narodowego Forum Muzyki za specjalne osiągnięcia

Debiutancki album Apeiron Trio w wytwórni DUX

Patronat medialny nad projektem objęło polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DUX190018 stycznia 2023 na rynek fonograficzny trafił pierwszy krążek Apeiron Trio Polish Piano Trios, wydany pod skrzydłami prestiżowej wytwórni DUX. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowej arenie muzycznej polski zespół oddaje w ręce słuchaczy album z polskimi triami fortepianowymi.

Choć popularność samej obsady wykonawczej, pod względem dedykowanych jej utworów ustępuje jedynie kwartetowi smyczkowemu, artyści postanowili zarejestrować kompozycje dotychczas słabo obecne w obiegu koncertowym i fonograficznym.

Trzy spośród nich to utwory pochodzące z epoki romantycznej i postromantycznej. Ostatnia z kolei, powstała pod koniec XX wieku, w zaskakujący sposób pokazuje, że trio fortepianowe wciąż stanowi dla polskich kompozytorów atrakcyjne medium wykonawcze, poprzez które możliwy jest twórczy dialog z tradycją.

Czytaj więcej: Debiutancki album Apeiron Trio w wytwórni DUX

Warszawa | Marek Janowski i Sinfonia Varsovia – koncert nadzwyczajny

SV 21.1.23Kolejne, trzecie spotkanie Sinfonii Varsovii z Markiem Janowskim i Ludwigiem van Beethovenem 21 stycznia 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można traktować jak zaproszenie do tego kręgu Dantejskiego raju, w którym przebywają muzycy: Beethoven, Schubert, Penderecki, a za sprawą muzyki Schuberta także Mozart.

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwierającą koncert Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II można odczytać jako hołd Sinfonii Varsovii dla Krzysztofa Pendereckiego, jej wieloletniego dyrektora muzycznego i artystycznego.

Czytaj więcej: Warszawa | Marek Janowski i Sinfonia Varsovia – koncert nadzwyczajny

Opole | Najlepszy Polak na Wieniawskim

FO 20.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Delikatniejszą od symfoniki, ale często jednocześnie bardziej angażującą muzykę kameralną usłyszymy 20 stycznia 2023 o godz. 19.00 w interpretacji Wojciecha Niedziółki. Wraz z pianistą Michałem Francuzem wykona utwory Henryka Wieniawskiego, Ludwiga van Beethovena i Karola Szymanowskiego.

19-letni wirtuoz jest półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego „International Louis Spohr Competition for Young Violinists” w Weimarze. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu „Prezentacje” oraz jako koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Jest laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury – „Młoda Polska”.

Czytaj więcej: Opole | Najlepszy Polak na Wieniawskim

Wrocław | Tristan i Izolda

NFM 20.1.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z jednej strony Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała, z drugiej zaś brzmienia ogniw dramatu muzycznego, który na zawsze zmienił dzieje historii muzyki, a ponadto dzieła Vytautasa Barkauskasa i Witolda Lutosławskiego – wypełnią różnorodny repertuar koncertu 20 stycznia 2023 o godz. 19.00.

Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego powstawał w latach 1969–1970 z myślą o legendarnym wiolonczeliście Mścisławie Rostropowiczu, który wkrótce prawykonał to dzieło wraz z Orkiestrą Symfoniczną Bournemouth pod dyrekcją Edwarda Downesa. W roli solisty tego wieczoru wystąpi znamienity wiolonczelista Nicolas Altstaedt. NFM Filharmonią Wrocławską zadyryguje maestra Keri-Lynn Wilson.

Czytaj więcej: Wrocław | Tristan i Izolda

Poznaliśmy laureatów 30. Paszportów „Polityki"!

PaszportyPolityki 23Podczas jubileuszowej 30. gali rozdania nagród Paszporty „Polityki", która odbyła się 17 stycznia 2023 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, do grona najbardziej wyróżniających się twórców polskiej kultury w kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa, dołączyło 11 laureatów.

Przyznawana przez „Politykę" nagroda kulturalna dla młodych twórców jest jednocześnie pewnym podsumowaniem 2022 roku w polskiej kulturze.

W kategorii Muzyka Poważna nagrodzona została dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń, dwukrotna stypendystka programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”. Otrzymała tę nagrodę za „ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki. Za konsekwentną pracę, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele".

Czytaj więcej: Poznaliśmy laureatów 30. Paszportów „Polityki"!

Kronika Dźwiękowa „Warszawskiej Jesieni” 2020 dostępna

Okładka Kroniki WJ 2020

Nadal z opóźnieniem - wynikającym z kłopotów ze zdobyciem dofinansowania produkcji „Kroniki” w latach ubiegłych - prezentujemy kolejną edycję „Kroniki Dźwiękowej Warszawskiej Jesieni”. Najnowszy box zawiera wybór kompozycji wykonanych na 63. Festiwalu, który odbył się w 2020 roku.

Mimo wysiłków nie udało się uzyskać dotacji na dawnym poziomie (kiedy publikowaliśmy zestawy od 7 do 10 płyt), dlatego też wydana obecnie „Kronika” podobna jest do ubieglorocznej. Składa się ona z trzech płyt audio (polmic 168, 169, 170) i zawiera rejestracje dokonane podczas kilku koncertów 63. Festiwalu, w tym inauguracyjnego i finałowego.

Jednocześnie w tym roku kontynuujemy równoległy plan „Kroniki w sieci” – prezentację wybranych utworów w Internecie. Zależnie od uzyskanych zgód można posłuchać części „Warszawskiej Jesieni” 2020 w naszej zakładce „Czytelnia/Posłuchaj” oraz na stronie Biblioteki ZKP: https://bibliotekazkp.org.pl/.

Czytaj więcej: Kronika Dźwiękowa „Warszawskiej Jesieni” 2020 dostępna

Poznań | Prawykonanie dyptyku „Nie odwracaj się!" Joanny Wnuk-Nazarowej

Amadeus 15.1.23 prOrkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na pierwszy w Nowym Roku koncert zespołu 15 stycznia 2023 o godz. 18.00. W Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się prawykonanie dyptyku na dwa flety i orkiestrę kameralną Nie odwracaj się! Joanny Wnuk-Nazarowej.

W roli solistów wystąpią dwoje znanych flecistów: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Po przerwie zespół pod batutą Anny Duczmal-Mróz wykona I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha w aranżacji Agnieszki Duczmal. Partię solowa wykona wybitny skrzypek, laureat wielu nagród muzycznych Krzysztof Jakowicz. Usłyszymy ponadto Concerto Grosso nr 2 B.84 Ernesta Blocha.

Informacja o biletach: www.amadeus.pl