Polmic - FB

aktualności

Katowice | Gala Jubileuszowa - 95. urodziny Radia Katowice

NOSPR 4.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Radio Katowice obchodzi jubileusz 95-lecia. Podczas Gali Jubileuszowej 4 grudnia 2022 o godz. 18.00 wystąpi NOSPR oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Adama Sztaby.

4 grudnia 1927 roku, dokładnie o godzinie 10.24, rozległy się na antenie dźwięki uderzenia młotka w hutnicze kowadło. Sygnał ten poprzedził transmisję mszy świętej z ówczesnego kościoła katedralnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tak rozpoczęła się historia Radia Katowice – jednej z najstarszych stacji radiowych w Europie.

Podczas nadzwyczajnego koncertu z tej okazji w siedzibie NOSPR w wykonaniu światowej sławy muzyków zabrzmi muzyka filmowa, w tym Pogoń Michała Lorenca z filmu Bandyta i kompozycje Wojciecha Kilara: Walc z filmu Ziemia Obiecana, Mazur z filmu Zemsta oraz suita z filmu Pan Tadeusz.

Zysk ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej o jubileuszu: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/gala-jubileuszowa-95-urodziny-radia-katowice 

Płock | Laureaci XVI Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego

POLMICPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zakończyła się wyjątkowa 16. edycja Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej oraz Ludwika Stefańskiego. Przewodniczącą jury była prof. Elżbieta Stefańska. W jury zasiadali również: dr hab. Zofia Antes (Olsztyn), prof. Elżbieta Tarnawska (Warszawa), Teruyuki Okada (Japonia) i prof. Hubert Rutkowski (Hamburg).

W grupie I. ex aequo zwyciężyli Krzysztof Radomski i Piotr Tymura.

W grupie II. zwyciężyła Ueyama Rio.

W grupie III. pierwszą nagrodę otrzymała Anna Maria Urzędowska.

W grupie IV. tryumfował Danil Kapeliush.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Pełna lista laureatów oraz więcej informacji o Konkursie - na stronie: https://www.gov.pl/web/psmplock/edycja-xvi2 

Konkurs Szymanowskiego: NOSPR i PWM łączą siły w Japonii

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR PWM JaponiaRazem można dotrzeć dalej, osiągnąć więcej, sięgnąć głębiej – prostota tej frazy jest wręcz banalna, a mimo to trudno się z nią nie zgodzić. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Polskie Wydawnictwo Muzyczne połączyły siły podczas serii wykładów w Japonii w grudniu 2022, promując Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego oraz wydania dzieł wielkiego kompozytora.

Obserwując stale rosnące zainteresowanie polską kulturą muzyczną na rynku japońskim oraz sukces takich wydarzeń, jak tournée Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia po Japonii oraz organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne we współpracy między innymi z Instytutem Polskim w Tokio Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina”, obie instytucje podjęły inicjatywę powrotu do Kraju Kwitnącej Wiśni w celu dalszej promocji przedsięwzięć związanych z muzyką polską.

Czytaj więcej: Konkurs Szymanowskiego: NOSPR i PWM łączą siły w Japonii

Nowa płyta Collegium Cantorum „Pośród wojen – śpiew!”

PosrodWojny CDPatronat medialny nad wydawnictwem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pośród wojen – śpiew! to nowa płyta dr. Janusza Siadlaka i Chóru Filharmonii Częstochowskiej wchodząca w cykl wydawniczy „Antologia polskiej twórczości a cappella”. Bardzo zróżnicowany tematycznie repertuar albumu ukazuje wielopłaszczyznowość muzycznych zainteresowań kompozytorów w okresie burzliwego dwudziestolecia międzywojennego. Już teraz płyta dostępna jest na najpopularniejszych portalach streamingowych, w tym: Spotify, Deezer, Apple Music, Amazon Music. Krążek trafi do dystrybucji 2 grudnia 2022.

Gatunki muzyki sakralnej, świeckiej, sięganie do tradycji i historii Polski, do skarbów narodowej kultury, a także pieśni pisane i wykonywane jakby na przekór wszystkiemu, gdy naokoło wojna siała śmierć i zniszczenie – ta różnorodna tematyka znalazła swój wyraz w utworach Stanisława Wiechowicza (1893-1963), Romana Padlewskiego (1915-1944), Bolesława Wallka-Walewskiego (1885-1944), Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), Tadeusza Szeligowskiego (1896-1963), Tadeusza Zygfryda Kasserna (1904-1957).

Czytaj więcej: Nowa płyta Collegium Cantorum „Pośród wojen – śpiew!”

Katowice | Kwartet Śląski: Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji

NOSPR 3.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kolejny koncert w ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) będzie miał miejsce 3 grudnia 2022 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu. W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Zaplanowane na grudniową odsłonę cyklu Kwartety nr V i XV dzieli ponad 30 burzliwych lat, łączy zaś ukłon w stronę wielkich instrumentalistów.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-wajnberg-2 

Wrocław | Elżbieta Sikora – odsłonięcie tablicy oraz koncert "Uczeń czarnoksiężnika"

NFM 2.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej 2 grudnia 2022 o godz. 19.00 pod batutą francuskiego dyrygenta Pascala Rophégo znalazły się dwa arcydzieła napisane przez krajanów dyrygenta oraz koncert organowy autorstwa Elżbiety Sikory. Przed koncertem (godz. 18.15) zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej współpracę maestry Elżbiety Sikory z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Koncert oliwski Elżbiety Sikory, prawykonany w Katedrze Oliwskiej w 2007 roku, to ekspresyjny i nieco mroczny utwór, w którym wirtuozowska partia organów przeciwstawiona jest błyskotliwie brzmiącej orkiestrze. Partię solową w tym dziele wykona podczas grudniowego koncertu japońska wirtuozka Mari Fukumoto.

Zabrzmią również Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa i Symfonia fantastyczna op. 14 Hectora Berlioza.

Przed koncertem o 17.15 odbędzie się także wykład Tateo Nakajimy „Muzyka i akustyka“.

Dodatkowe informacje: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9211 

Warszawa | Prawykonanie „Symphonii Celestium” Aldony Nawrockiej

polmic

30 listopada 2022 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prawykonany zostanie utwór wykładowczyni tejże uczelni – Symphonia Celestium Aldony Nawrockiej na sopran, tenor, chór, orkiestrę symfoniczną i system interaktywny.

Idea utworu związana jest koncepcją nieba jako przestrzeni metafizycznej i fizycznej, do której odnosił się Dante Alighieri w swoich dziełach (Boska Komedia i Listy). Dante „posługuje się" astronomią nie tylko w kategoriach nakazów nauki średniowiecznej, ale także w odniesieniu do konkretnych problemów moralnych, filozoficznych i poetyckich. Dla Dantego gwiazdy ukazują optyczne reprezentacje niewidzialnych rzeczywistości, od boskiej opatrzności po działanie ludzkiej duszy. Niebo natomiast – jako przestrzeń fizyczna – jest de facto pozbawiona dźwięków, ale jako metafory pamięci dźwięków ziemskich oraz jako „międzyplanetarne szumy" zostało w utworze upamiętnione.

W drugiej części koncertu zabrzmią Planety Gustava Holsta.

Czytaj więcej: Warszawa | Prawykonanie „Symphonii Celestium” Aldony Nawrockiej

Wrocław | Koncert monograficzny Rafała Augustyna: recital Krzysztofa Książka

KoncertAugustyna 30.11.22 prWrocławski Oddział Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert monograficzny Rafała Augustyna, który odbędzie się 30 listopada 2022 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (ul. Piłsudskiego 25).

Usłyszymy muzykę niezwykle zasłużonego dla wrocławskiego (i nie tylko) środowiska muzycznego kompozytora. Znany pianista Krzysztof Książek wykona takie dzieła kompozytora, jak Monosonata, Utwory podróżne, Utwory na różne okazje oraz Wariacje na temat Paganiniego.

Dofinansowane przez Gminę Wrocław. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wstęp na koncert jest wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Wilno | Opera „Tango“ Michała Dobrzyńskiego w Wilnie

Tango 29.11.22 prPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W wykonaniu zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej i Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego 29 listopada 2022 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie zostanie zaprezentowana opera Tango Michała Dobrzyńskiego oparta na dramacie Sławomira Mrożka. Będzie to już jej 13. wystawienie, tym razem w ramach IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie.

Opera powstała w 2017 roku w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie“ realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Tango Sławomira Mrożka w swojej dwuznaczności, ponadczasowości wydaje się wręcz wymarzonym fundamentem do eksperymentu z formą i konwencją. Od strony kompozytorskiej i libretta podjął się tego trudnego zadania Michał Dobrzyński. Wyprodukowała jego dzieło Warszawska Opera Kameralna pod dyrekcją Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd. Opera wystawiana była ponadto w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w Estońskiej Operze Narodowej, w Operze Krakowskiej.

Czytaj więcej: Wilno | Opera „Tango“ Michała Dobrzyńskiego w Wilnie