Polmic - FB


patronaty

Katowice | „PGE HoloGramy": Filmowy koncert karnawałowy

FILMOWY KONCERT KARNAWAŁOWY w Filharmonii ŚląskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego zaprasza fanów muzyki z filmów i seriali na koncert 28 stycznia 2024 roku o godz. 17.00 w ramach cyklu „PGE HoloGramy". Tłem dla wydarzenia będzie niesamowita oprawa hologramowa, która połączona m.in. z muzyką polskich twórców, zapewni niezapomniane wrażenia.

W programie znajdą się ścieżki dźwiękowe z takich produkcji, jak Polskie drogi (autorem muzyki jest Andrzej Kurylewicz), Vabank (Henryk Kuźniak), Alternatywy 4 i Janosik (Jerzy Matuszkiewicz), 07 zgłoś się (Włodzimierz Korcz), Czterej pancerni i pies (Adam Walaciński), Wojna domowa (Janusz Mych), a także Piraci z Karaibów, Indiana Jones i in.

Wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia, a w roli solisty usłyszymy perkusistę Krzysztofa Nowakowskiego.

Czytaj więcej: Katowice | „PGE HoloGramy": Filmowy koncert karnawałowy

Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Equilibrium String Quartet

FZ 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu „Scena Muzyki Polskiej", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 27 stycznia 2024 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda wystąpi Equilibrium String Quartet.

Sulamita Ślubowska (I skrzypce), Małgorzata Malke (II skrzypce), Anna Nowak-Pokrzywińska (altówka) i Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) wykona kwartety polskich twórców: Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1 Józefa Elsnera, Wariacje na temat własny op. 21 Władysława Żeleńskiego oraz III Kwartet smyczkowy e-moll „Fantazja” Zygmunta Noskowskiego.

W styczniu odbędzie się premiera najnowszej płyty Equilibrium String Quartet poświęcona fantazjom na kwartet smyczkowy, na której znajdzie się również zachwycający III Kwartet „Fantazja" Noskowskiego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej": Equilibrium String Quartet

„Never twice the same” – debiut fonograficzny Cuore Piano Trio

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NeverTwice KNSClassicalŚwiatowa premiera „Never twice the same” - debiutanckiego albumu Cuore Piano Trio wydanego przez hiszpańską wytwórnię KNS Classical- odbędzie się 23 stycznia 2024 roku na wszystkich platformach streamingowych. W najbliższych miesiącach repertuar płytowy usłyszeć będzie można podczas trzytygodniowego tournée zespołu w Kanadzie, a także w Polsce, Austrii (Musikverein Wien), Danii, USA i we Włoszech.

„Dobór dzieł przypomina atmosferę najbarwniejszej epoki zachodniego świata, dzięki niezwykłej kolorystyce, przeplataniu klimatów, delikatności stylu i różnorodności ekspresji. W sumie są to utwory łatwe w odbiorze, ale trudne do wykonania, wymagające instrumentalnej wirtuozerii i błyskotliwego przerzucania się z nastroju w nastrój. To muzyka prosta, ale na swój sposób wyrafinowana, efektowna, lecz nie pozbawiona głębi, a prezentowane wykonanie młodych artystów, dodaje pełnię i żywiołowość przeżycia. Nagranie stylowe, z gustem, z rozmachem, ze wzmożoną zmysłowością i zapamiętaniem w pełnym oddaniu się emocji" - napisał Krzysztof Lipka o tym albumie.

Czytaj więcej: „Never twice the same” – debiut fonograficzny Cuore Piano Trio

II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturę

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturęPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile i Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu ogłaszają II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturę. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń szkoły muzycznej II stopnia z Polski. Wyklucza się uczestnictwo uczniów posiadających status studentów wyższych uczelni muzycznych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2024 roku.

Przedmiotem konkursu jest utwór skomponowany w dowolnej stylistyce na skład od 2 do 4 wykonawców, wybrany spośród następujących instrumentów: skrzypce, klarnet, puzon, fortepian. W kompozycji dopuszcza się niekonwencjonalne sposoby wydobywania dźwięku, w tym preparację instrumentu (o ile nie grozi ona uszkodzeniem instrumentu). Do konkursu mogą zostać zgłaszane prace, które nie były wcześniej publikowane, nagrywane oraz nagradzane na innych konkursach kompozytorskich. Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwie prace.

Czytaj więcej: II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na szkolną miniaturę

“Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works” - premiera płyty

DUX2055Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu Polskich Kameralistów Collegium Cantorum "Antologia Polskiej Twórczości a Cappella" 16 stycznia 2024 roku ukaże się najnowszy album “Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works” (DUX 2055). Dostępny będzie na platformach Spotify, Amazon Music, Apple Music i Tidal oraz w sklepach sieci Empik.

Dorobek kompozytorski Tadeusza Paciorkiewicza jest bardzo bogaty i niezwykle różnorodny, ale - co najważniejsze w kontekście projektu - kompozytor uchodzi za mistrza utworów chóralnych a cappella. Motywem przewodnim wydanej przez DUX płyty są utwory, które można umiejscowić w nurcie narodowym: zainspirowane folklorem Pieśni kurpiowskie, Z chopinowskich pieśni (wspomnienie największych mistrzów), muzyka sakralna (Litania polska, Ave Regina caelorum), chwytająca za serce liryka wielkich poetów w kompozycjach Orfeusz w lesie, Sen żołnierza, Na most warszawski.

Utwory zostały nagrane przez częstochowski zespół Polscy Kameraliści Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka, inicjatora projektu.

Czytaj więcej: “Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works” - premiera płyty

Katowice | Kwartet Śląski - "Arcydzieła z kontrapunktem polskim": Witold Lutosławski

NOSPR 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy w tym roku koncert Kwartetu Śląskiego w ramach cyklu "Arcydzieła z kontrapunktem polskim" 27 stycznia 2024 o godz. 18.00 w NOSPR zadedykowany został Witoldowi Lutosławskiemu, który skończyłby w tym roku 111 lat. Stąd w programie – jego Kwartet smyczkowy.

W programie także Witold Maliszewski, nauczyciel Witolda Lutosławskiego, który skomponował Kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami. Muzykom Kwartetu Śląskiego towarzyszyć będzie znakomity szwedzki wiolonczelista Mats Lidström, członek jury pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Wieczór rozpocznie się ostatnim Kwartetem smyczkowym Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/arcydziela-z-kontrapunktem-polskim-witold-lutoslawski 

VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy

Konkurs OboistówPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Katedra Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi ogłasza VII Międzynarodowy Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy. II i III etap Konkursu odbędą się w dniach 6–8 maja 2024. Formularz zgłoszeniowy należy uzupełnić i wysłać do 10 marca wraz z linkiem do nagrania programu I etapu (eliminacji).

Ideą Konkursu jest promowanie najlepszych instrumentalistów z polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Rozgrywany w dwóch oddzielnych kategoriach - oboju i fagotu - Konkurs przeznaczony jest dla studentów studiów licencjackich i magisterskich wszystkich narodowości, którzy w momencie rozpoczęcia wydarzenia nie ukończyli 26 roku życia. W Konkursie mogą brać udział także utalentowani uczniowie szkół średnich spełniający wymagania programowe.

W programie obowiązkowym znalazły się m.in. Suita na obój i fortepian Stefana Kisielewskiego i Sonatina na fagot i fortepian Aleksandra Tansmana.

Regulamin Konkursu: https://www.amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/vii-miedzynarodowy-akademicki-konkurs-oboistow-i-fagocistow-im-jozefa-ciepluchy 

Poznań | XII Konferencja Studencko-Doktorancka „Neofonia”: nowe brzmienia chóralistyki

Neofonia 17 1 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 17-18 stycznia 2024 roku w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się XII edycja Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Neofonia”. Nadchodzące rozważania prowadzone będą pod hasłem "Nowe Brzmienia Chóralistyki". Konferencji towarzyszyć będą Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, Koncert Chóralnych Prawykonań oraz dźwiękowa instalacja interaktywna. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem prof. dr hab. Hanny Kostrzewskiej Rektor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Tegoroczną "Neofonię" rozpocznie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, podczas którego będzie można wysłuchać kompozycji kameralnych oraz elektroakustycznych twórców młodego pokolenia, reprezentujących polskie uczelnie muzyczne z Warszawy, Wrocławia i Poznania. Po koncercie nastąpi otwarcie dźwiękowej instalacji interaktywnej, stworzonej przez studentów specjalności kompozycja elektroakustyczna. Będzie ona dostępna do godz. 20:00 oraz następnego dnia w godzinach od 10:00 do 18:00 w Cafe Nova.

Czytaj więcej: Poznań | XII Konferencja Studencko-Doktorancka „Neofonia”: nowe brzmienia chóralistyki

Poznań | Noworoczna gala baletowa

GalaBaletowa 26 1 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na noworoczną galę baletową w dniach 26-28 stycznia 2024 roku - to podróż przez świat baletu prezentująca różne jego odsłony, style i estetyki. W czasie jej trwania miłośnicy najpiękniejszych klasycznych baletów i współczesnych miniatur chorograficznych znajdą coś dla siebie.

Poznańscy tancerze wykonają najciekawsze fragmenty choreografii z rozległego repertuaru Baletu Teatru Wielkiego, przygotowane przez wybitnych artystów z całego świata. Od tryskającego baletowymi fajerwerkami fragmentu z „Don Kichota” Ludwig Minkus, po pełen niepokojącego piękna duety w choreografii współczesnych twórców.

Zobaczymy miniatury taneczne do muzyki Johanna Sebastiana Bacha, Cesarego Pugniego, Johanna Straussa, Josepha Shabasona, Howarda Harper-Barnesa, Jule'a Styne'a, zespołu Radiohead, a także duet Parysa i Heleny z baletu Troja(n) Gabriela Kaczmarka w choreografii Viktora Davydiuka.

Czytaj więcej: Poznań | Noworoczna gala baletowa

Katowice | Muzyka najnowsza w NOSPR: Agata Zubel & Chae-Um Kim

NOSPR 19 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bezkompromisowe interpretacje liryki wokalnej XX i XXI wieku usłyszymy 19 stycznia 2024 roku o godz. 19.30 w NOSPR w wykonaniu kompozytorki i śpiewaczki Agaty Zubel oraz mieszkającej na stałe w Paryżu koreańskiej pianistki Chae-Um Kim.

Program ich wspólnego recitalu jest bardzo przekrojowy – od przepięknych pieśni Korngolda i Wagnera, przez muzyczne opracowanie wierszy Eina Leina autorstwa zmarłej niedawno wybitnej fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho, aż do dzieł najmłodszych: rozbudowanego cyklu do sonetów Elizabeth Barrett Browning spod pióra Słowenki Niny Šenk oraz powstałego w 2023 roku utworu hiszpańskiego kompozytora José Maríi Sáncheza-Verdú. I właśnie w Hiszpanii kończy się ta muzyczna wędrówka – brawurowym cyklem pieśni Manuela de Falli opartych na tamtejszym folklorze.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/muzyka-najnowsza-agata-zubel-and-chae-um-kim 

Katowice | Premiera „A Body for Harnasie"

NOSPR 26 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

26 lutego 2024 roku o godz. 20.00 w NOSPR będzie miała miejsce premiera spektaklu A Body for Harnasie z muzyką Karola Szymanowskiego w reżyserii Wayne'a McGregora - wyjątkowa współczesna interpretacja baletu Harnasie

A Body for Harnasie to pionierski projekt łączący piękno muzyki Szymanowskiego wykonywanej na żywo przez NOSPR z choreografią ikony współczesnego tańca Wayne’a McGregora i ruchomymi obrazami artysty wizualnego Bena Cullena Williamsa, tworząc ekscytujące widowisko muzyczno-filmowe.

Warstwa wizualna projektu zostanie przetworzona przez algorytmy sztucznej inteligencji i wyświetlona na powierzchni tętniącej życiem trójwymiarowej instalacji zawieszonej w sali koncertowej NOSPR. Muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia podczas tej światowej premiery poprowadzi Edward Gardner, pierwszy dyrygent London Philharmonic Orchestra.

Czytaj więcej: Katowice | Premiera „A Body for Harnasie"

Wrocław | Baeva gra Mendelssohna w NFM

NFM 20 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Alena Baeva należy do najbardziej cenionych skrzypaczek naszych czasów. Wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum 20 stycznia 2024 roku o godz. 18.00 artystka zaprezentuje swoją interpretację Koncertu skrzypcowego e-moll Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, czyli jednego z najsłynniejszych utworów tego typu w historii muzyki. W programie znalazły się także dwie kompozycje na smyczki – autorstwa Daga Wiréna oraz Mieczysława Karłowicza.

Utwór Mendelssohna słynie z błyskotliwej orkiestracji, traktowanej zazwyczaj drugoplanowo przez kompozytorów koncertów tych czasów. Kwestia, jak zabrzmi w aranżacji na smyczki wszechstronnego australijskiego muzyka i dyrektora Australian Chamber Orchestra, Richarda Tognettiego (który miał okazję prowadzić NFM Orkiestrę Leopoldinum podczas Witold Lutosławski World Days), jest wobec tego niezwykle intrygująca.

Czytaj więcej: Wrocław | Baeva gra Mendelssohna w NFM

Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”

Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Łańcuch XXI” w XXI wieku i polskie prawykonania dzieł Ahmeda Adnana Sayguna, Willy'ego Burkharda, Ingvara Lidholma, Giacinta Scelsiego i Sándora Veressa. W dniach 20 stycznia – 4 lutego 2024 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego odbędzie się XXI edycja Festiwalu Witolda Lutosławskiego. Program przedsięwzięcia, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, nawiązuje do obchodów trzydziestej rocznicy śmierci kompozytora.

Jego dziełom, prezentowanym podczas każdego z pięciu koncertów, towarzyszyć będą rzadko wykonywane utwory wybitnych przedstawicieli muzycznego modernizmu. Zabrzmi sześć polskich prawykonań, w tym premiera nieznanej i niedokończonej Passacaglii na orkiestrę Albana Berga w opracowaniu Christiana von Borriesa.

Czytaj więcej: Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”

Opole | Kameralny karnawał: Wolańska - Gajda Duo

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FO 26 1 24W ramach cyklu "Filharmonia Opolska Kameralnie" 26 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 wystąpi Wolańska - Gajda Duo, czyli pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda.

Artyści zaprezentują pełne intensywnych emocji Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego, Sonatę na akordeon i fortepian op. 57 Bernharda Molique'a, Prélude, Fugue et Variation op.18 Césara Francka oraz tanga Astora Piazzolli.

Duo Wolańska - Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Mozarteum Saal w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Seulu. W ich repertuarze można usłyszeć muzykę napisaną oryginalnie na ten skład oraz szereg autorskich transkrypcji. W 2021 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się ich debiutancka płyta Transkrypton z autorskimi aranżacjami arcydzieł muzyki klasycznej, które m.in. usłyszymy podczas koncertu styczniowego.

Czytaj więcej: Opole | Kameralny karnawał: Wolańska - Gajda Duo

III Flautoforte i pierwsze nagrania dzieł Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Adama Porębskiego i Jarosława Siwińskiego

logo flautoforteDzięki III edycji projektu "Flautoforte" bezpłatnie na portalu www.flautoforte.pl udostępniono nagrania trzech dzieł polskich twórców: Persistance Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na 2 flety i fortepian (2021), Xchange Adama Porębskiego na 2 flety i klawesyn (2022) oraz Gismondo Jarosława Siwińskiego na dwa flety i fortepian (2020).

W ramach projektu Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz od 2019 roku zamawiają, prawykonują, nagrywają i udostępniają polską współczesną literaturę fletową. Nagrania utworów uzupełnione są o wywiady z kompozytorami, wypowiedzi muzyków czy fragmenty prób. Na stronie portalu dostępne są także nuty nagrywanych utworów. Do tej pory zrealizowano łącznie 13 nagrań, w tym kilka w technice 360 stopni.

Podczas III edycji utwory nagrali: fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, pianista Andrzej Jungiewicz oraz klawesynista Marek Toporowski.

Czytaj więcej: III Flautoforte i pierwsze nagrania dzieł Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Adama Porębskiego i...