Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

1 lipca 2014 roku rozpocznie się jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych – 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów. Tegoroczny program Festiwalu także zapowiada się obiecująco. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek od 1 lipca do 26 sierpnia 2014 roku w Katedrze w Oliwie o godzinie 20:00.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Organy oliwskie są słynnym na cały świat symbolem muzyki organowej. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej, symfonicznej, w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej (w zabytkowej dzielnicy Gdańska, w bezpośrednim sąsiedztwie pocysterskiego parku miejskiego) zachęca mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto, do licznego uczestnictwa w koncertach, do obcowania z kulturą wysoką.

Na program 57. Festiwalu Oliwskiego złoży się 16 specjalnie przygotowanych programów koncertowych. Interesująco przedstawia się twórczy dialog/muzyczne zestawienie generacji doświadczonych artystów (Alexander Fiseisky, Kåre Nordstoga, Gerard Gillen) z przedstawicielami młodej generacji organistów (Giampaolo Di Rosa, Hansjörg Albrecht, Martin Baker). Ten swoisty kontrast artystyczny pozwoli na ukazanie twórczości organowej w kontekście różnych szkół organowych oraz różnorodnych praktyk wykonawczych. Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu odbędzie się kilka koncertów premierowych. 1 lipca, na otwarcie Festiwalu, Roman Perucki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Łukasza Borowicza wykona po raz pierwszy w Gdańsku Metasinfonię for Organ, Strings and Timpani Sir Andrzeja Panufnika, w roku 100. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora. Niemiecki artysta Hansjörg Albrecht 18 lipca po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje projekt "Wagner-Pèlerinage" - Preludia i uwertury Ryszarda Wagnera w opracowaniu na organy. 5 sierpnia będzie miała miejsce światowa premiera utworu Giampaolo Di Rosa – Sarabande (2014) w wykonaniu kompozytora. Kolejną światową premierą będzie wykonanie przez Johannesa Skudlika, jemu dedykowanego utworu Petera Wittricha - Concerto 2 „Pax”. 26 sierpnia Jerzy Kukla po raz pierwszy w historii wykona wersję organową kompozycji Bronisława Kazimierza Przybylskiego Jordan. Ponadto podczas tego koncertu Jerzy Kukla z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej zaprezentuje rzadko wykonywaną w Polsce IX Symfonię Feliksa Nowowiejskiego. Będzie to zarazem koncert w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej tego artysty.


Od 26 lipca do 17 września 2014 roku na terenie Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska trwać będzie III edycja cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”.

W ramach cyklu odbędzie się 35 koncertów. Ponadto we wrześniu, w pocysterskim opactwie w Paradyżu-Gościkowie, muzycy koncertujący w ramach „Przedsionka Raju” dokonają nagrań płytowych.

W tym roku odwagę, by zmierzyć się z przedsionkowym wyzwaniem, zadeklarowali: Komalé Akakpo (salterio), Elena Andreyev (wiolonczela), VivaBiancaLuna Biffi (śpiew, fidel), Joanna Boślak-Górniok (klawesyn), Étienne Galletier (teorba, gitara), Bolette Roed (flety proste) oraz consort fletów prostych Snów Consort.

Pomysłodawcami cyklu koncertowego „Przedsionek Raju” byli organizatorzy i muzycy festiwalu „Muzyka w Raju”. W ciągu trzech lat wydarzenie przekształciło się z „odprysku” festiwalu w samodzielne przedsięwzięcie, któremu patronują lokalne społeczności i lokalne samorządy. Dzięki niemu twórcy projektu - Fundacja Muzyki Dawnej „CANOR” - przypominają o wspaniałych lubuskich zabytkach zagubionych gdzieś pośród lasów i jezior. Muzyka dawna okazuje się jeszcze jednym inspirującym kluczem pozwalającym odkrywać nowe wymiary tych miejsc i ich skomplikowanej historii. Ziemia Lubuska – Early Music Land.

więcej...


Letni Festiwal Operowy to nowy projekt Agencji Artystycznej Pro Musica. W sierpniu w kilku miastach Polski będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, który - cytując za krakowskim dolcesfogatomagazine.com - „absolutnie podbił serca widowni zgromadzonej w Krakowskiej Filharmonii. Boski Giulio! Śpiewak przystojny, charyzmatyczny, o niebywałym barytonowym głosie oraz niebanalnych umiejętnościach aktorskich...”

Nabuchodonozor – popularnie Nabucco - to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen ten związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękny chór z III aktu Va pensiero... stał się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d'Italia (V.E.R.D.I.).

W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 roku w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero... śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem. Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

W sierpniowym widowisku operowym obok G. Boschettiego, w roli Abigail wystąpią Natalia Margarit (śpiewała z Jose Carrerasem) i Silvia Rampazzo. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz również znana z poprzednich tras koncertowych Roncole Verdi Orchestra pod batutą znakomitego maestro Jerzego Salwarowskiego. Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą także nasycone kolorami stylizowane kostiumy. Całość wkomponowana w przestrzeń przepięknych letnich teatrów, otoczonych zielenią, stanowić będzie niezapomniane wydarzenie duchowe i artystyczne.

Warto podkreślić, że mimo iż w Polsce produkcja Agencji Pro Musica będzie pokazywana po raz pierwszy, to od momentu premiery 31 października 1994 roku w Stuttgarcie prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d'Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.

Dzieło Verdiego zostanie wystawione w 4 amfiteatrach: w kieleckiej Kadzielni (1 sierpnia 2014), w opolskim amfiteatrze NCPP (2 sierpnia 2014), w Zielonej Górze w Amfiteatrze im. Anny German (3 sierpnia 2014), w Teatrze Letnim w Szczecinie (4 sierpnia 2014) oraz w Amfiteatrze w Kołobrzegu (5 sierpnia 2014), następnie Nabucco melomani będą mogli zobaczyć w następujących miastach niemieckich: Rugard (6 sierpnia 2014), Kiel (7 sierpnia 2014) oraz Bochum (8 sierpnia 2014).

Więcej informacji – na stronie: www.LetniFestiwalOperowy.pl


XV LETNIA FILHARMONIA aukso odbędzie się w Wigrach w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2014 roku i – po raz pierwszy w południowej odsłonie – w Pieninach w dniach 8-10 sierpnia 2014 roku. Głównym rysem jubileuszowej edycji festiwalu będzie osoba i twórczość Andrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy, Suita staropolska.

Honorowym Gościem Festiwalu będzie żona Andrzeja Panufnika, Lady Camilla Jessel Panufnik z Wielkiej Brytanii, która spotka się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swoim domu rodzinnym i życiu z wybitnym polskim kompozytorem.

Podczas Festiwalu będzie także okazja do zaprezentowania nowego programu AUKSO z zespołem muzyki etniczno-jazzowej Vołosi (triumfatorów Festiwalu Nowa Tradycja 2010), który w sposób szczególny zabrzmi zwłaszcza w południowym regionie Polski - na ziemiach, z których pochodzą tematy niektórych utworów. Nie zabraknie również arcydzieł klasyki (utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna).

XV LETNIA FILHARMONIA aukso będzie próbą podsumowania dotychczasowego dorobku tyskiego zespołu, od początku działającego pod kierownictwem wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta, Marka Mosia. 14 lat temu AUKSO było jeszcze zespołem studenckim i w ramach warsztatów wybrało się do (nieistniejącego już dziś) Domu Pracy Twórczej w Wigrach, aby przez kilkanaście letnich dni intensywnie popracować. Efektem były pierwsze publiczne koncerty dla mieszkańców Suwalszczyzny i wczasowiczów przebywających w tym regionie. Po 14 latach do udziału w jubileuszowej edycji rozbudowanego już, corocznego Festiwalu zaproszeni zostali "ojcowie chrzestni" orkiestry - artyści, którzy dali jej na tym początkowym etapie bezcenny impuls i zachętę do wytężonej pracy nad poziomem artystycznym - pianista Janusz Olejniczak oraz wiolonczelista Andrzej Bauer. Nie zabraknie wśród solistów także artystów młodszego pokolenia, o wybitnych już jednak osiągnięciach (liczne nagrody na konkursach międzynarodowych) i dokonaniach (udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą). Należą do nich wiolonczelista Marcin Zdunik i pianistka Aleksandra Świgut, a także skrzypek Janusz Wawrowski.

Centralne miejsce w programach koncertów zajmie twórczość Andrzeja Panufnika, świetnego dyrygenta i jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów polskich w czasach powojennych (syna wybitnego polskiego konstruktora skrzypiec), którego stulecie urodzin obchodzimy w 2014 roku. Od wielu lat śląskie środowisko muzyczne podtrzymuje kontakty z rodziną kompozytora mieszkającą w Anglii. Zaszczytem będzie możliwość goszczenia Lady Panufnik, która w tym wyjątkowym również dla niej roku, aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach dedykowanych pamięci jej męża.

W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na Festiwalu dwoma arcydziełami – III i IV Symfonią Ludwiga van Beethovena (w ubiegłym roku wykonane zostały I i II Symfonia, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność). W związku z tym do stałego tj. smyczkowego składu orkiestry kameralnej doangażowana zostanie sekcja dęta oraz perkusyjna. Skład ten wykorzystany zostanie także do wykonania Koncertu wiolonczelowego Andrzeja Panufnika, Roberta Schumanna, Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina oraz przede wszystkim Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena. Jeden z wieczorów, jak co roku, przeznaczony zostanie na muzykę z pogranicza klasyki i innych nurtów muzycznych. Tym razem posłuchamy nieco muzyki etnicznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem Vołosi. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Wydarzeniom koncertowym będzie towarzyszył wątek edukacyjny – warsztaty pianistyczno-kameralne pod artystyczną pieczą solistów Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Koncert wybranych chopinowskich dzieł w wyjątkowej scenerii Willi Atma zapowie 1 sierpnia 2014 roku 6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ w Zakopanem. Zagrają wybitni artyści młodego pokolenia – wiolonczelista Rafał Jezierski, koncertmistrz Orquestra de la Comunitat Valenciana oraz hiszpańska pianistka Nieves Pascual.

Festiwal „Muzyka na Szczytach“, jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, przyciągnie w tym roku do Zakopanego światowej klasy artystów, a prezentacja topowych wydarzeń w gwiazdorskich wykonaniach potrwa od 13 do 20 września. Udział w festiwalu zapowiedzieli tej klasy muzycy, co The Brodsky Quartet, Roxanna Panufnik, Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów i wielu innych.

W wykonaniu Rafała Jezierskiego i Nieves Pascual, 1 sierpnia o godz. 19.00 w Willi Atma w Zakopanem, zabrzmią wybrane preludia, etiudy, walce i nokturny Fryderyka Chopina, w tym m.in. słynne preludium „Deszczowe“ z opusu 15 i Walc a-moll op. 34 nr 2. Dla uczczenia wyjątkowego miejsca, w którym odbędzie się koncert i w którym mieszkał Karol Szymanowski, artyści wykonają również Pieśń Roksany z opery Król Roger kompozytora.

Wstęp na koncert jest wolny.


Między 25 lipca a 3 sierpnia 2014 roku odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Festiwal Bachowski. Jego program jak co roku wypełni muzyka dawna w najpiękniejszych historycznych wnętrzach.

Festiwal Bachowski w Świdnicy odbywa się zawsze na przełomie lipca i sierpnia w najpiękniejszych zabytkach miasta i Ziemi Świdnickiej. Organizatorem jest fundacja im. J.S. Bacha z prezesem w osobie Ryszarda Wawryniewicza, a dyrektorem artystycznym Jan Tomasz Adamus.

W programie jubileuszowej edycji Festiwalu znajdą się m.in. kantaty Bacha, pieśni Mendelssohna, utwory Mozarta, Haydna, Beethovena, Chopina i innych wybitnych kompozytorów. Zabrzmią też dwa wielkie tytuły operowe: Dydona i Eneasz Henry’ego Purcella oraz Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji zespołu Capella Cracoviensis. Wystąpią m.in. legendarny angielski dyrygent Andrew Parrott oraz berlińska Akademie für Alte Musik.

więcej...


Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki cyklowi koncertów "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska".

W ramach tegorocznej edycji, która odbędzie się w terminie 28 lipca – 14 sierpnia, Polska Filharmonia Bałtycka zorganizuje w zabytkowych wnętrzach Gdańska 14 koncertów kameralnych połączonych z prelekcjami prof. Jerzego Sampa na temat historii miasta oraz jego zabytków. Cykl koncertowy stanowić będzie doskonałą promocję gdańskich artystów oraz Gdańska, jego historii i tradycji.

Wstęp bezpłatny.


Warszawskie planetarium Niebo Kopernika zaprasza melomanów i miłośników astronomii na wyjątkowe „Koncerty pod gwiazdami”.

W każdy piątek, od 18 lipca do 29 sierpnia 2014 roku o godzinie 19.00 odbywa się koncert muzyki klasycznej lub współczesnej, wzbogacony o projekcje wyświetlane na kopule planetarium.

więcej...


37. Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku rozpocznie się koncertem 4 lipca 2014 roku i potrwa do 29 sierpnia. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20:15 w gdańskiej Bazylice Mariackiej.

Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w okresie letnim, zachęca gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć oprócz znakomitych wykonawców, organistów i zespołówz polski i zagranicy, również młodych dobrze zapowiadający się muzyków którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 roku jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu. Coroczne letnie koncerty odbywają się w piątki lipca i sierpnia, o godz. 20.15, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. Do udziału w Mariackich Wieczorach zapraszani są soliści instrumentaliści, zespoły kameralne, soliści wokaliści, chóry, niekiedy również duże aparaty brzmieniowe orkiestr symfonicznych.

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia na godzinę przed koncertem w bazylice.

więcej...


Młoda Polska Filharmonia, młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką warszawskiej Fundacji Zwierciadło wyrusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2014 roku. Muzycy zagrają w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym oraz Warszawie. Trzydziestoosobowa orkiestra pod batutą Adama Klocka zaprezentuje aranżacje muzyki filmowej polskich kompozytorów, najsłynniejsze utwory z superprodukcji kina amerykańskiego oraz przeboje muzyki pop. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

W programie letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii znajdą się najpiękniejsze utwory superprodukcji kina amerykańskiego znane z filmów E.T., Gwiezdne Wojny, Władca Pierścieni, Jurassic Park oraz Piraci z Karaibów. Wśród muzyki filmowej królować będą również utwory skomponowane przez słynnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara (Portret Damy, Dziewiąte Wrota), Zbigniewa Preisnera (Podwójne życie Weroniki), Abla Korzeniowskiego (W.E.) oraz Zygmunta Koniecznego. Natomiast dodatkowo w repertuarze popowym publiczność Poznania i Warszawy usłyszy przeboje Coldplay, Procol Harum, Miley Cyrus, Goo Goo Dolls, Jamesa Morrisona oraz Comy i Marka Jackowskiego. Na scenie z uzdolnioną muzycznie młodzieżą wystąpi Michał Szyc, znany szerszej publiczności z takich programów, jak Szansa na Sukces, X-Factor, czy The Voice Of Poland. Na basie zagra Patryk Stachura, a na perkusji Paweł Dobrowolski. Autorką specjalnych aranżacji na orkiestrę jest Aleksandra Tomaszewska, dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego „Komeda Jazz Festiwal”. Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii w 2011 roku. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – od kwietnia 2013 roku Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii bierze udział w trasie koncertowej Grzegorza Turnaua i Zakopowera „Po drodze”. Najbliższy koncert z tego cyklu planowany jest pod koniec listopada 2014 roku.

Więcej


Recital włoskiego pianisty Antonia Pompa-Baldiego zainaugurował w piątek, 1 sierpnia 2014 roku 69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Tegoroczna edycja jest kolejną okazją do poznania artystów, których sztuka pianistyczna jest uznana i podziwiana przez publiczność najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Festiwal potrwa do 9 sierpnia 2014 roku.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju to najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Od kilku pokoleń spotykają się tu światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Fryderyka Chopina i pianistyki. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Festiwalu, w tym roku ponownie zaprosił do Dusznik utalentowanych pianistów z całego świata. W Dworku Chopina wystąpią po raz pierwszy Ludmil Angelov, Mateusz Borowiak, David Kadouch, Adam Wodnicki i Marc-André Hamelin, a także dwie znakomite przedstawicielki wiolinistyki – triumfatorka Konkursu im. P. Czajkowskiego Japonka Mayuko Kamio oraz koreańska skrzypaczka Soo Ben Lee.

Wydarzeniom festiwalowym towarzyszą kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych pedagogów - w tym roku przez prof. B. Petrushanskiego i prof. R. Yassa.

Szczegółowy program – na stronie: www.chopin.festival.pl


Codziennie od 1 maja do 4 października 2014 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się festiwal pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na barokowych organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje ceniony polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Artyści koncertują w stroju barokowym.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

Więcej informacji – na: www.kapitula.org i www.facebook.com/BarokoweOrgany


W dniach 10 maja - 31 sierpnia 2014 roku odbędzie się czwarta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę na kameralne koncerty do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl koncertów, prezentujących wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Marek Bracha, Tomasz Ritter (fortepian), Marcin Zdunik, Dominik Płociński (wiolonczela), Marianna Bednarska (marimba) i Piotr Przedbora (gitara). Wystąpią również stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy elitarnego projektu Akademia Sinfonia Varsovia: Stanisław Podemski (skrzypce) i Izabela Berdy (obój). Wśród solistów nie zabraknie artystów na co dzień tworzących Sinfonię Varsovię, w tym liderów sekcji: Marcela Markowskiego (wiolonczela) i Katarzyny Budnik-Gałązki (altówka), która w tym roku została laureatką Fryderyka za album: Viola recital (DUX). Podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej zaprezentują się także zespoły kameralne, m.in. Ravel Piano Duo, Flute o’clock, Haniszewska - Kandulski Duo, proModern, BMF Piano Trio i Aperto Trio.

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Piotr Maculewicz, Agata Mierzejewska, Agnieszka Topolska i Jan Topolski.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów


XVIII Festiwal „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura” odbędzie się w dniach 24 czerwca – 30 sierpnia 2014 roku. Ideą projektu, organizowanego przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, historycznych wnętrzach.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się kompozycje od baroku po współczesność. Wykonawcami koncertów będą zespoły i znakomici soliści zarówno z Polski, jak i zza granicy. W tym roku poszerzony został również program o gości z Chin, grających na tradycyjnych instrumentach ludowych. W odrestaurowanym Kościele ewangelickim św. Szczepana usłyszymy niebanalne połączenie instrumentalne w wykonaniu mistrzów-instrumentalistów – światowej sławy flecisty Łukasza Długosza oraz profesora i jurora międzynarodowych konkursów, organisty Romana Peruckiego. Całość wzbogaci oprawa wizualna w postaci pokazu przygotowanego przez profesjonalną firmę oświetleniową. Miłośnikom jazzu organizoatorzy proponują występ Pianohooligana Piotra Orzechowskiego ze swoim zespołem – High Definition - kwartetem jazzowym, który atakuje polski przemysł muzyczny sztuką z pograniczna jazzu, klasyki i muzyki współczesnej. Zespół wykonuje muzykę wymykającą się wszelkim schematom - intrygującą, zaskakującą, awangardową. Każdy ich występ jest swoistym teatrem muzycznym. W 2011/2012 roku kwartet zdobył Grand Prix na trzech znanych europejskich konkursach, w tym prestiżowym Jazz Hoeilaart 2011. Festiwalowe koncerty uświetnią także dwa zespoły wokalne – chór Cantores Minores Wratislavienses, najbardziej znany i zasłużony zespół wokalny w Polsce, oraz kontynuując tradycję niezwykle popularnych koncertów muzyki gospel - Claret Gospel Choir z Wybrzeża Kości Słoniowej. Interesująco zapowiada się przedpołudnie i Wieczór Wojskowy, w trakcie których, podczas pokazów zaprezentują się połączone siły dwóch orkiestr wojskowych – toruńskiej i warszawskiej. Jak co roku do Torunia przyjedzie również elita pianistycznej młodzieży z całego świata, by podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentować dzieła największych mistrzów. Znakomicie zapowiada się Wieczór Romantyczny w wykonaniu wybitnego pianisty Wojciecha Waleczka, któremu towarzyszyć będzie Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.Podczas Wieczoru Sonat zaprezentuje się Daroch Duo, w składzie z Tomaszem Darochem - zwycięzcą oraz zdobywcą tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W trakcie Wieczoru Przebojów zagra Katarzyna Duda, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion, koncertująca z wieloma renomowanymi orkiestrami z Meksyku, Francji, Niemiec, Czech, Rosji oraz Polski. Tradycyjnie, na zakończenie festiwalu odbędzie się mistrzowski Wieczór Operowy, przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją dyrektora Opery Nova – Macieja Figasa z udziałem trójki znakomitych śpiewajków - Dariusza Stachury, Pawła Skałuby i Adama Szerszenia.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Koncerty organowe w Stegnie to doskonała, wakacyjna oferta, która z pewnością uatrakcyjni sobotnie popołudnia na Wybrzeżu. Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego odbędzie się w sobotę, 5 lipca 2014 roku o godzinie 16:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie. Festiwal potrwa do 16 sierpnia.

Podczas pierwszego dnia festiwalu wysłuchać będzie można koncertu organowego w wykonaniu prof. Romana Peruckiego, któremu towarzyszyć będą wspaniali skrzypkowie – Maria i Łukasz Peruccy. Koncert inaugurujący będzie udanym wstępem do wartościowych koncertów, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Dla pomorskich melomanów oraz turystów zaprezentują się znakomici artyści z Polski i Gdańska, a także z zagranicy. Stegna gościć będzie nie tylko Niemców i Austriaków, ale także wspaniałą Classical Concert Chamber Orchestra z USA. Brzmienie organów urozmaicone zostanie także innymi instrumentami (pojawią się wspomniane już skrzypce, trąbka) oraz doskonałym brzmieniem sopranu. Występ sopranistki Danuty Mossakowskiej-Dulskiej odbędzie się podczas ostatniego z koncertów.

Coroczną imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie Koncert odpustowy w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, organistce Annie Osińskiej towarzyszył będzie grający na cytrze Grzegorz Tomaszewski. To wydarzenie odbędzie się 26 lipca o godz. 13:00.


Cezariusz Gadzina, kwartet saksofonowy Morpheus, orkiestra Warsaw Camerata i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W Warszawie w dniach od 26 lipca do 10 sierpnia 2014 roku już po raz siódmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji odbędzie się 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

W pierwszym tygodniu festiwalowym w sobotę 26 lipca o godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi kwartet saksofonowy Morpheus. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą przez pałace Nowego Miasta. W niedzielę 28 lipca o godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10) wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert Warszawski – prezentujący muzykę kompozytorów związanych z Warszawą. Zabrzmią więc utwory: Fryderyka Chopina, Andrzeja Panufnika i Macieja Małeckiego. Wystąpi saksofonista Cezariusz Gadzina i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty - koncerty plenerowe w wykonaniu duetu perkusyjnego Piotr Iwicki i Milo Kurts (2 sierpnia) oraz tria stroikowego Wachnik Trio (9 sierpnia) i spacery z przewodniczką Karoliną Paczyńską. W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu zespołu muzyki dawnej La Tempesta (3 sierpnia), pierwszy raz w Warszawie zabrzmią Psalmy Pokutne renesansowego kompozytora Szymona Madelki, a na finał tegorocznego VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta Kwartet Wilanów (10 sierpnia) wykona muzykę Karola Kurpińskiego, Karola Szymanowskiego i Władysława Słowińskiego.

Wszystkie wydarzenia VII LFNM 2014 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) i niedzielne koncerty w kościołach: pw. św. Jacka (ul. Freta 10), Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1) i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2).

Wstęp na wszystkie koncerty i spacery z przewodnikiem jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Podlasie to region Polski wciąż dość mało znany, choć bardzo ciekawy od strony historycznej i kulturowej. Jego potencjał dostrzegli Karolina Cicha i Bartek Pałyga. Zainspirowali się nim, tworząc projekt zatytułowany Wieloma językami. Na program, którego będzie można wysłuchać w ramach festiwalu „Kolory Polski” - w sobotę, 2 sierpnia 2014 roku w lutomierskim klasztorze salezjanów, składają się piosenki w dziewięciu językach mniejszości związanych z ziemią podlaską: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz, polskim, tatarskim oraz esperanto. Dwoje muzyków wykorzystuje aż 13 instrumentów, zarówno etnicznych, jak i elektronicznych. Ich projekt jest spójny, choć różnorodny, płynnie łączy przeszłość z przyszłością. W dniu koncertu organizatorzy polecają też dodatkowe atrakcje: warsztat chóralny „Z muzyką dookoła świata” prowadzony przez Mariusza Lewego (początek o godz. 17.00 w auli Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku), krótki występ chóru dla (nie)opornych wraz z uczestnikami warsztatów (początek o godz. 18.30 w klasztorze Księży Salezjanów) oraz prezentację modelu organów i sposobu ich działania przez organmistrza Andrzeja Sutowicza (początek o godz. 18.00 przed klasztorem Księży Salezjanów). Udział we wszystkich tych atrakcjach jest bezpłatny.

Natalia Niemen zdobyła już na polskiej scenie wokalnej silną pozycję. Każdym swoim występem udowadnia, że zawdzięcza to nie tylko słynnemu ojcu, ale przede wszystkim własnemu talentowi. W niedzielę, 3 sierpnia 2014 roku w Bełchatowie przedstawi piosenki z projektu Niemen mniej znany, którego premiera odbyła się w ubiegłym roku. Artystka przypomina mniej znane utwory z repertuaru swego ojca, między innymi: Trąbodzwonnik, Pojutrze szary pył, Spod chmury kapelusza. Na koncert można dojechać z wycieczką Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. W programie zwiedzanie ciekawych miejsc na trasie i w miejscowości docelowej.

Szczegóły na stronie internetowej: www.kolorypolski.pl


Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na 55. sezon Koncertów Chopinowskich. W każdą niedzielę miłośnicy muzyki Chopina mogą spotkać się pod pomnikiem kompozytora, aby odpocząć przy dźwiękach fortepianu.

Koncerty Chopinowskie są wizytówką Warszawy i jedną z najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w kraju. Nie bez przyczyny każdy koncert gromadzi ponad 3 tysiące słuchaczy, co w sezonie daje w sumie ponad 120 tysięcy odbiorców. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wystąpili tu wszyscy najwybitniejsi pianiści, m.in. Barbara Hesse – Bukowska, Krystian Zimerman, Dang Tai Son czy Rafał Blechacz. Koncerty przyciągają nie tylko warszawiaków, lecz także turystów, którzy traktują udział w nich jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Niedzielne recitale będą odbywać się o godzinie 12.00 i 16.00 od 18 maja do końca września. Wstęp wolny.

Aktualności na temat koncertów można znaleźć na facebooku: www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie


W dniach od 6 lipca do 21 września 2014 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych przeglądów muzyki organowej w Europie. Powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień).

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 roku mechaniczne organy. Ten wielki, 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Festiwal „Organy Archikatedry” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

więcej...


W 2014 roku już po raz dziewiąty będzie można uczestniczyć w koncertach zorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku wraz z parafią rzymskokatolicką pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu. Koncerty Cysterskiego Lata Muzycznego będą odbywały się w niedziele od 6 lipca do 17 sierpnia 2014 roku - o godzinie 20:30.

Gotycki kościół o barokowym wnętrzu zapewni niezwykły klimat podczas słuchania koncertu oraz da szczególną oprawę potężnemu brzmieniu organów. Program wydarzenia został ułożony tak różnorodnie, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Będzie można posłuchać kompozycji organowych w wykonaniu wybitnych artystów, którym towarzyszyć będą soliści oraz krajowe i zagraniczne chóry i zespoły, takie jak: Chór kościoła St. Martini w Brunszwiku oraz Classical Concert Chamber Orchestra. Na organach zagrają: Roman Perucki, Wolfgang Kleber, Bogdan Narloch, Marcin Armański, Mateusz Rzewuski, Witold Zalewski i Hanna Dys. Oprócz dźwięku organów usłyszymy także piękne brzmienie skrzypiec, idealnie komponujący się z organami fagot, fletnię Pana – instrument o korzeniach mitologicznych oraz rzadko spotykaną współcześnie cytrę. Doskonałym urozmaiceniem będzie także występ sopranistki Danuty Mossakowskiej-Dulskiej.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

więcej...