polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

aktualności

Jelenia Góra | Koncert inauguracyjny 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego

zoom19 lutego 2018 roku o godz. 20:00 w Filharmonii Dolnośląskiej Wojciech odbędzie się koncert „Kilar – muzyka filmowa” inaugurujący 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom – Zbliżenia.

Tegoroczny 21. MFF Zoom – Zbliżenia organizowany jest w ramach projektu „Filmowy raj – tradycja, teraźniejszość i przyszłość regionu”. Odbędą się międzynarodowe konkursy filmowe, projekcje specjalne polskich i czeskich filmów, spotkania z wybitnymi twórcami oraz działania mające służyć promocji polsko-czeskiego pogranicza. Powstało tu bowiem wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Wiele z nich doczekało się miana kultowych.

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi muzyka do znakomitych filmów, skomponowana przez Wojciecha Kilara, uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, takimi jak Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Francis Ford Coppola czy Roman Polański. Jest laureatem wielu nagród, w tym między innymi zdobywcą Cezara z najlepszą muzykę do filmu Pianista Romana Polańskiego, którą zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Zespół wykona również muzykę z filmów Dracula, Pan Tadeusz, Trędowata, Ziemia obiecana, Sami swoi, Zemsta, Kronika wypadków miłosnych, Bilans kwartalny i Smuga cienia.

Dużą atrakcją dla widzów będzie projekcja filmu Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę… 21 lutego. To unikalny film z życia regionu, który powstał z fragmentów niemieckich, polskich i czeskich dokumentalnych filmów archiwalnych. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Zespół Kameralny STRUNA K, który tworzą muzycy związani na co dzień z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.zoomfestival.pl/ 

Wyniki I Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego 2017

kpW dniu 15 lutego 2018 roku w Krakowie odbyło się posiedzenie Jury 1. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego 2017.

Na konkurs nadesłano dwadzieścia partytur z takich krajów, jak Australia, Chiny/USA, Grecja, Grecja/Niemcy, Hong Kong, Japonia/Wielka Brytania, Litwa, Norwegia/Wielka Brytania, Polska, Ukraina, z czego trzy zostały odrzucone z powodu niezgodności z regulaminem.

Jury obradowało w składzie: Marcel Chyrzyński (przewodniczący), Zbigniew Bargielski, Ivan Buffa (Słowacja) i Wojciech Widłak. Sekretarzem Konkursu była Aleksandra Patalas. Jury, po zapoznaniu się z 17 partyturami, postanowiło przyznać Nagrodę Główną w wysokości 1 000 USD utworowi Quintet in five scenes (Godło: ≈).

Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa honorowe równorzędne wyróżnienia za utwory:

Strumienie (Godło: 940227) oraz

U_topia (Godło: L90709L).

Po otwarciu kopert okazało się, iż zdobywcą Nagrody Głównej jest Orestis Papaioannou (Grecja/Niemcy). Wyróżnionymi kompozytorami są Olgierd Juzala-Deprati z Polski (Godło 940227) oraz Lina Tonia z Grecji (Godło L90709L).

Oficjalne odczytanie protokołu oraz prawykonanie utworu zdobywcy Nagrody Głównej odbędzie się podczas koncertu w dniu 18 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Auli „Florianka” przy ul. Sereno Fenn’a 15 w Krakowie. Koncert ten będzie miał miejsce w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, a nagrodzony utwór wykonany zostanie przez Quasars Ensemble ze Słowacji.

Gratulujemy!

Lublin | V Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich

flW dniach 16 luty – 9 marca 2018 roku w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich.

W tym roku w programie Festiwalu znajda się nie tylko utwory Henryka i Józefa Wieniawskich, ale także kompozytorów, którzy w jakiś sposób byli z nimi związani: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Eugène Ysaÿe, Claude’a Debussy’ego i Piotra Czajkowskiego.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Piotra Wajraka. Na program występu złożą się IV Symfonia „Włoska” A-dur op. 90 Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz utwory tegorocznego jubilata Krzysztofa Pendereckiego: Adagio z III Symfonii (wersja na orkiestrę smyczkową) i II Koncert „Metamorphosen” na skrzypce i orkiestrę. Partię solową wykona znakomity skrzypek Jakub Haufa, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, I koncertmistrz orkiestry Sinfonii Varsovii i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W kolejnych tygodniach swoim udziałem festiwal uświetnią także m.in. pianista Michał Szymanowski (23 lutego), skrzypek Maciej Lulek (2 marca) czy pianistka Joanna Ławrynowicz (9 marca). Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Zygmunta Rycherta, Rubena Silvy i Cheung Chau. Podczas koncertu finałowego po raz pierwszy w Lublinie zostanie wykonany Harmonies de soir op. 31 na kwartet smyczkowy i orkiestrę Eugène’a Ysaÿe’a, belgijskiego skrzypka, ucznia Henryka Wieniawskiego i współpracownika jego brata Józefa.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Filharmonii.

Katowice | IV Festiwal Katowice Kultura Natura

nosprPrezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Dyrektor Artystyczny NOSPR Alexander Liebreich zapraszają na czwartą edycję Festiwalu Katowice Kultura Natura, który odbędzie się w dniach 11–20 maja 2018 roku.

Jak co roku program Festiwalu otwarty jest na wszystkie epoki historyczne i gatunki i jak co roku do Katowic przyjadą światowej klasy muzycy, którzy z całą pewnością zaprezentują wykonania najwyższej próby. W tym roku tematem Festiwalu Katowice Kultura Natura jest „Dziecięctwo”.

Na Festiwalu, wzorem poprzednich edycji, zagości muzyka kameralna. 14 maja festiwalowy liederabend uświetni światowej sławy tenor Ian Bostridge. We wtorek 15 maja wystąpi, wymieniany wśród najważniejszych kwartetów, francuski Quatuor Ebène.

W programie Festiwalu nie zabraknie muzyki dawnej, reprezentowanej tym razem przez Orkiestrę Historyczną, której koncert 12 maja uświetni wiolonczelista Jean-Guihen Queyras.

Częścią Festiwalu będą także dwa koncerty abonamentowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Festiwalu Alexandra Liebreicha (koncert otwarcia 11 maja i koncert czwartkowy 17 maja). Ten drugi koncert NOSPR będzie okazją do wysłuchania słynnego już Requiem Tigrana Mansuriana, którego nagranie dokonane przez Alexandra Liebreicha i kolejnych gości Festiwalu RIAS Kammerchor, było w tym roku m. in. nominowane do nagrody „Grammy” i zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Awards. Znakomity RIAS Kammerchor wystąpi podczas Festiwalu także 16 maja.

Na dwóch koncertach Festiwal gościć będzie słynną Tonhalle-Orchester Zürich i jej dyrektora artystycznego Lionela Bringuiera. 19 maja zespół wykona Les espaces du sommeil Witolda Lutoslawskiego; w roli solisty wystąpi baryton Nathan Berg. Podczas koncertu 20 maja orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najlepszych na świecie pianistów Leif Ove Andsnes, który w piątek 18 maja wystąpi także w recitalu solowym.

Bilety na koncerty dostępne są w kasie i w systemie sprzedaży online od 15 lutego.

Więcej informacji na http://kulturanatura.eu/ 

Warszawa | „Koncert Prawykonań” Studium Muzyki Nowej

umfc18 lutego 2018 roku o godz. 17:00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się „Koncert Prawykonań” Studium Muzyki Nowej.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany II Koncert kameralny Ignacego Zalewskiego napisany w 2017 roku dla zespołu Hashtag Ensemble. Kompozycja, inspirowana kulturą ludową Galicji, składa się z trzech następujących po sobie attaca części.

Dariusz Przybylski skomponował Chamber Concerto na zamówienie International Ensemble Modern Academy jeszcze w roku 2013; koncert został prawykonany podczas Gaudeamus Music Week w Utrechcie. W roku zaś 2017 powstała wersja utworu specjalnie dla Hashtag Ensemble, z którym kompozytor współpracuje od dłuższego czasu. Owe działanie z zespołem w opinii artysty „pozwoliło na wydobycie z każdego instrumentu szerokiej palety barw i technik wykonawczych”.

Ponadto podczas lutowego koncertu zabrzmią utwory, stworzone przez polskich kompozytorów w 2015 roku. Prawykonanie Sonaty na skrzypce i akordeon Mikołaja Majkusiaka odbyło się w kościele św. Krzyża w Zakopanem w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”. Utwór krakowskiej kompozytorki Katarzyny Szwed Ja, rzeka, nawiązujący w swej warstwie tekstowej do fragmentów wierszy perskiego poety i mistyka z XIII w. Jalaladdina Rumiego, powstał na zamówienie sopranistki Joanny Freszel.

Wszystkie utwory wykona założona w 2013 roku grupa Hashtag Ensemble pod kierownictwem flecistki Ani Karpowicz. Gościnnie wystąpią też Joanna Freszel i Brzezina-Kotz Duo (akordeonista Łukasz Brzezina i skrzypaczka Celina Kotz).

Koncert dofinansowano w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent” 2017–2018.

Bezpłatne karty wstępu dostępne są od 5 lutego w Chopin University Press.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Poranek symfoniczny NOSPR | „Muzyka polska za mało znana”

nospr18 lutego 2018 roku o godz. 12:00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miał miejsce kolejny koncert z cyklu „Muzyka polska za mało znana”, podczas którego zostanie zaprezentowany utwór Stefana Kisielewskiego. Koncert transmitowany będzie online na kanale Youtube.

Nad baletem Niedziela nad Wisłą pracował Stefan Kisielewski (1911–1991) w roku 1956. I tyle tylko wiadomo o utworze. Tytuł każe przypuszczać, że inspiracją był wiersz zamieszkującego po sąsiedzku Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z baletu ostała się jedynie Polka, którą wykona podczas koncertu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Orkiestrę poprowadzi wyróżniony podczas X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Boon Hua Lien, asystent dyrygenta NOSPR. „Muzyka tej pięciominutowej kompozycji – pisze Małgorzata Gąsiorowska w swojej monografii o Kisielewskim, wydanej w 2011 roku – w sposób niezwykle sugestywny wywołuje obrazki niczym z jakiegoś felietonu Wiecha poprzez wesoły temat pierwszy przejmowany przez różne instrumenty, quasi-marszowy temat drugi przywodzący na myśl przemarsz orkiestry strażackiej, jakieś dźwiękowe podchody i wreszcie powrót obu tematów w repryzie, po pełnym dźwiękowych przygód przetworzeniu. Żart muzyczny, a z jaką maestrią uczyniony!”.

Podczas tego „Poranku symfonicznego” NOSPR wykona również Suitę z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego i I Koncert fortepianowy Des-dur op. 10 Siergieja Prokofiewa. W roli solisty wystąpi hiszpański pianista Juan Pérez Floristán.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nospr.org.pl

Warszawa | POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits

polinW dniach 16–18 lutego 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie miał miejsce festiwal muzyczny, którego inauguracyjna edycja odbędzie się pod hasłem "Roots’n’Fruits".

Czym jest muzyka żydowska? Czym jest żydowska tożsamość dla współczesnych kompozytorów i wykonawców? Gdzie splatają się korzenie współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej? Jakie owoce może przynieść spotkanie kompozytorów i wykonawców z Izraela, Polski i innych krajów żydowskiej diaspory? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas POLIN Music Festiwalu.

Podczas pierwszego koncertu dedykowanego Zygmuntowi Rolatowi wystąpi Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą izraelskiej dyrygentki Bar Avni, zdobywczyni 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, a towarzyszyć jej będą soliści: Michael Guttman, Jing Zhao i David Krakauer. Wieczór rozpocznie uwertura Oberon Carla Marii von Webera. Utwór ten w 1936 roku zakończył koncert inauguracyjny Palestine Symphony Orchestra – założonej przez pochodzącego z Częstochowy skrzypka żydowskiego pochodzenia Bronisława Hubermana.

W drugim dniu festiwalu zabrzmi m. in. muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – Steve’a Reicha, Johna Zorna i Davida Krakauera. O godz. 21:00 na scenie Muzeum POLIN w towarzystwie Michaela Guttmana i Jing Zhao wystąpi Martha Argerich. Artystka jest ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. W programie kompozycje Szymona Laksa, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Blocha oraz Dymitra Szostakowicza.

Trzeci dzień POLIN Music Festival odbędzie się pod hasłem „Żydowskie tango”. Będzie to spotkanie z żydowskim tangiem w różnych, czasem nieoczywistych, jego odsłonach. Obok muzyki klasycznej, to właśnie tango jest pasją inicjatora POLIN Music Festivalu – Michaela Guttmana, wybitnego skrzypka i popularyzatora muzyki izraelskiej na świecie. Michael Guttman jest także fundatorem fortepianu Steinway, który usłyszeć można podczas koncertów w Muzeum POLIN.

Więcej: www.polin.pl/pl/polin-music-festival 

Warszawa | IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie 2018

neKról – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej 9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który potrwa od 14 lutego do 25 marca 2018 roku.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

W ramach Festiwalu organizatorzy zachęcają artystów oraz widzów do odkrywania postaci króla. W kontekście Wielkiego Postu najważniejszym z króli jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotów, jak też służby i ofiary.

Jak co roku znaczące miejsce w programie mają wydarzenia muzyczne. 18 lutego o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera widowiska muzycznego Jestem w reżyserii Krzysztofa Czeczota z muzyką Mateusza Szemraja, Bartłomieja Pałygi i Wojciecha Lubertowicza. Widowisko oparte na Biblii przygotowali twórcy audiobooka Biblia Audio. Superprodukcja. Tym razem artyści skupią się na rozważaniach nad losami biblijnych królów. Kolejna premiera muzyczna odbędzie się również w Studiu Koncertowym. 4 marca o godz. 19.00 usłyszymy prawykonanie napisanego przez Ignacego Zalewskiego na Festiwal Nowe Epifanie utworu Stabat Mater na głos biały, multiperkusję, pięć instrumentów oraz chór.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie http://noweepifanie.pl 

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego

ksNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwszą edycję zaplanowano w dniach 10-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Katowice.

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Finał konkursu, w trakcie którego solistom towarzyszyć będzie orkiestra NOSPR, i uroczysta gala odbędą się w sali koncertowej NOSPR.

Terminy nadsyłania zgłoszeń:

•fortepian – 31.05.2018 r.

•skrzypce – 31.05.2018 r.

•kwartet smyczkowy – 31.05.2018 r.

•śpiew – 31.05.2018 r.

•kompozycja – 16.08.2018 r.

Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Regulaminy i karty zgłoszeń dostępne są na stronie: http://www.nospr.org.pl/pl/konkurs-szymanowskiego/ 

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.