Polmic - FB

aktualności

Poznań | I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wokół zagadnień notacji muzycznej"

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Konferencja 20 10 23Już 20 października 2023 roku rozpocznie się pierwsza z trzech zaplanowanych edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej (organizowanej przez Zakład Kreacji, Percepcji i Notacji Muzycznej poznańskiej Akademii Muzycznej) poświęconej zagadnieniom notacji muzycznej. Konferencja odbędzie się w formie łączącej teorię z praktyką – wykłady z warsztatami oraz koncertem, których tematyka nie unikając wątków historycznych, kładzie nacisk na problematykę współczesnych perspektyw notacyjnych. Wstęp wolny!

Tegoroczną edycję otworzy wykład inauguracyjny prof. dr hab. Ewy Kowalskiej-Zając (AM Łódź, autorki poczytnej pozycji „Zobaczyć muzykę”), poświęcony notacji dwudziestowiecznej muzyki polskiej jako przejawu intermedializacji współczesnej kultury.

W dalszej kolejności odbędą się panele wykładowo-warsztatowe poświęcone tematyce notacji śpiewu gregoriańskiego (dr Bogna Bohdanowicz, Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej) oraz współczesnym i rozszerzonym technikom wykonawczym na organy (dr Katarzyna Danel, AM Poznań). Perspektywę poszerzą także refleksje dotyczące zapisu partyturowego z perspektywy dyrygenckiej (dr Michał Janocha, AM Poznań) czy brajlowskiego zapisu nutowego (mgr Milena Wiśniewska, AM Gdańsk).

Czytaj więcej: Poznań | I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wokół zagadnień notacji muzycznej"

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Maksymiuk, Martin i Sibelius

POSI 20 10 23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą legendarnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka będzie miał miejsce 20 października 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Siedmioro członków orkiestry zaprezentuje swoje najwyższe kompetencje w roli solistów Koncertu na 7 instrumentów dętych, kotły, perkusję i orkiestrę smyczkową Franka Martina.

Maestro Jerzy Maksymiuk już pół wieku temu rozkochał w sobie melomanów, prowadząc brawurowo Polskę Orkiestrę Kameralną, a to przecież było tylko jedno z pól jego przebogatej aktywności. Dyrygował i dyryguje wieloma zespołami w kraju i za granicą, wszędzie budząc podziw dla swej niespożytej, zdumiewającej energii, która zdaje się promieniować na wszystkich muzyków i udzielać się słuchaczom. Podczas październikowego koncertu wystąpi również w roli kompozytora, wykonując subtelną brzmieniowo miniaturę Vers per archi swojego autorstwa (2014).

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Maksymiuk, Martin i Sibelius

20. Dni Edukacji Muzycznej: spotkajmy się w Katowicach!

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DEM 23Dni Edukacji Muzycznej na stałe wpisały się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. W ramach jubileuszowej, 20. edycji konferencji Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli wszystkich specjalności na spotkanie 20 października 2023 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dni Edukacji Muzycznej to flagowe wydarzenie edukacyjne Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Co roku w wybranej szkole muzyczne w Polsce gromadzą się setki muzyków-pedagogów, którzy chcą jeszcze lepiej wspierać swoich podopiecznych. Podczas tegorocznego kongresu odbędą się spotkania warsztatowe i wykłady, a całość zamknie wydarzenie koncertowe.

Podstawą wszystkich prelekcji będą starannie wyselekcjonowane materiały pedagogiczne znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w tym nowości wydawnicze. Wszystkie prezentowane publikacje dostępne będą do nabycia na stoisku handlowym PWM-u.

Czytaj więcej: 20. Dni Edukacji Muzycznej: spotkajmy się w Katowicach!

Katowice | Maxime kameralnie: prawykonanie "Mono no aware" Macieja Segeta

Maxime 20.10.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mono no aware Macieja Segeta, napisane na zamówienie Stowarzyszenia Maxime, po raz pierwszy zabrzmi na estradzie Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach 20 października 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Nowy utwór utalentowanego studenta z klasy kompozycji prof. Eugeniusza Knapika zaprezentuje Orkiestra Kameralna Maxime. Orkiestra powstała w 2022 roku z inicjatywy między innymi obecnego pierwszego dyrygenta Orkiestry, Andrzeja Mandryki - dąbrowianina, absolwenta dąbrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Spisaka, obecnie studenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Młodzi muzycy wykonają również Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Serenadę na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Biurze Informacji katowickiej Akademii Muzycznej (tel. 32 77 92 100, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Dodatkowe informacje: https://am.katowice.pl/wydarzenia/koncert-muzyki-kameralnej-1757 

Rumia | 35. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalOrminskiego 23W rumskim Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych salezjanów św. Jana Bosko w dniach 19-21 października 2023 roku rozbrzmiewać będzie muzyka organowa, symfoniczna i chóralna, w tym w języku kaszubskim. Przed nami 35. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Podczas czterech koncertów w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy usłyszymy improwizacje organowe, polskie prawykonanie symfonicznego utworu współczesnego wiedeńskiego kompozytora Petera Planyavsky’ego (w jego obecności), a także koncert finałowy „Ave Maria w muzyce”. Wystąpią m.in. organiści Thierry Mechler (Francja) i Klaus Kuchling (Austria), kontratenor Sławomir Bronk, sopranistka Aleksandra Zamojska, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej p0od batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Festiwal zakończy Gala wręczenia nagród laureatom czterech Konkursów, odbywających się w ramach Festiwalu: Konkursu Muzyki Organowej dla młodych organistów do 27 roku życia, Konkursu Zespołów Chóralnych, Konkursu na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim oraz Konkursu Kompozytorskiego RUMINA800; zwycięzcy Konkursów wystąpią również przed publicznością.

Czytaj więcej: Rumia | 35. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego

Warszawa | Nowy projekt Aleksandry Demowskiej-Madejskiej „Nieoczywiste"

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nieoczywiste 19 10 23„Nieoczywiste" to nowy solowy projekt Aleksandry Demowskiej-Madejskiej, prezentujący kompozycje na altówkę z towarzyszeniem elektroniki. Dzieła twórców z Kolumbii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Polski, w tym prawykonanie kompozycji Okiem spokojnym bardzo jasnym Piotra Grella-Możejki i Grain-fibrous tissue Dominika Puka usłyszymy 19 października 2023 o godz. 19:00 w Hashtag Lab.

Projekt jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy „istnieje” tylko to, czego możemy dotknąć? Jak niematerialne dźwięki oddają kształty, naturę „rzeczy” i czy to faktycznie możliwe?

Usłyszymy w wykonaniu Aleksandry Demowskiej-Madejskiej również kompozycje na altówkę amplifikowaną i elektronikę Tatiany Catanzaro, Jeanne Artemis, Michele Abondano, Sarah Westwood i Katarzyny Taborowskiej.

Płyta z repertuarem „Nieoczywistych” ukaże się w pierwszym kwartale 2024 roku nakładem wydawnictwa PGM Audio w Kanadzie.

Czytaj więcej: Warszawa | Nowy projekt Aleksandry Demowskiej-Madejskiej „Nieoczywiste"

Warszawa | Free improvised music meetings: Robert Jędrzejewski i Matylda Gerber

HashtagLab 17 10 2023Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Free improvised music meetings to cykl koncertów w Hashtag Lab, podczas których zaproszony improwizator tworzy muzykę spontanicznie, bez wcześniejszych szkiców czy przygotowań wespół z wybranym przez siebie muzycznym kompanem. Pierwszy koncert z udziałem wiolonczelisty Roberta Jędrzejewskiego i saksofonistki Matyldy Gerber odbędzie się 17 października 2023 o godz. 19:00.

Założeniem programowym cyklu jest podkreślenie eteryczności muzyki jako takiej. Dlatego też, improwizowane dzieło, które pojawia się podczas koncertów nie jest w żaden sposób rejestrowane, dzięki czemu pozostaje dosłownie niepowtarzalne. Być może ta realna unikatowość zdarzenia naznaczy sposób w jaki będziemy takiej jednokrotnej muzyki słuchać.

Czytaj więcej: Warszawa | Free improvised music meetings: Robert Jędrzejewski i Matylda Gerber

Katowice | Teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika: prawykonanie

NOSPR 15 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapiski beatyfikowanego Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie, i św. Teresy Martin, karmelitanki bosej, stały się kanwą teatru muzycznego Mała Piotra Tabakiernika. Prawykonanie utworu będzie miało miejsce w NOSPR 15 października 2023 roku o godz. 18.00.

Kompozytor sam napisał libretto po lekturze ogromnej ilości tekstów, w których starał się pokazać związki między zbrodniarzem i Świętą. Choć dzieli ich niemal wszystko, to łączy coś nadprzyrodzonego. Sam Fesch wskazywał na obecność Św. Teresy na drodze jego nawrócenia.

W ich role wcielą się aktorzy - Bartosz Mazur i Małgorzata Mikołajczak, którym niejako w roli muzycznych cieni, towarzyszą sopran i puzon. W roli solistki wystąpi sopranistka Łucja Szablewska. Całości towarzyszyć będą Orkiestra Muzyki Nowej i soliści Cameraty Silesii pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Czytaj więcej: Katowice | Teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika: prawykonanie

Warszawa | Wielka Nieobecna: koncert poświęcony Wielkiej Synagodze na Tłomackiem

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

WielkaNieobecna 15 10 2315 października 2023 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o godz. 18.00 będzie miał miejsce koncert w ramach projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa”. Usłyszymy prawykonanie utworu Agnieszki Stulgińskiej Lechem We-Afar oraz utwory z Antologii Gerszona Efrosa. Koncert "Wielka Nieobecna" odbędzie się w 80. rocznicę zburzenia Wielkiej Synagogi przy placu Tłomackie 7 w Warszawie, jednej z najbardziej okazałych europejskich bożnic. Wstęp wolny!

Synagoga miała ponad 2000 miejsc siedzących, była nie tylko miejscem spotkań i modlitwy, ale także miejscem koncertów.

Dla upamiętnienia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy cenioną kompozytorkę młodego pokolenia Agnieszkę Stulgińską. Tak powstał nowy utwór, skomponowany na obsadę typową dla Wielkiej Synagogi, czyli na chór i organy. Lechem We-Afar zabrzmi po raz pierwszy w wykonaniu zespołu wokalnego Match Match Ensemble pod kierownictwem Lilianny Krych oraz znakomitego organisty i badacza muzyki żydowskiej Jakuba Stefka – autora projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa”.

Czytaj więcej: Warszawa | Wielka Nieobecna: koncert poświęcony Wielkiej Synagodze na Tłomackiem