Polmic - FB

aktualności

Katowice | NOSPR, Lawrence Foster i Peter Jablonski

NOSPR 9.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w koncercie w siedzibie NOSPR 9 grudnia 2022 o godz. 19.30 weźmie światowej sławy pianista Peter Jablonski. Orkiestrą NOSPR zadyryguje Lawrence Foster. Koncertmistrzem gościnnym tego wieczoru będzie David Lefèvre.

W wykonaniu artystów usłyszymy Uwerturę do opery Wolny strzelec Webera, fragmenty symfonii dramatycznej Romeo i Julia Berlioza oraz Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz. Zdaniem Adama Suprynowicza "Kompozytorka daje tu wymijającą i błyskotliwą odpowiedź na coraz silniejszy nacisk polityczny w stalinowskiej Polsce, odbudowywanej po agresji niemieckiej III Rzeszy. Folklor przefiltrowany przez nowoczesność łączy z wirtuozerią w romantycznym natężeniu.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR, Lawrence Foster i Peter Jablonski

Wiedeń | Prawykonanie "Novae Sonatae Rosarii" Piotra Tabakiernika w Musikverein

polmic7 grudnia 2022 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Magna Auditorium wiedeńskiego Musikverein odbędzie się premiera dwóch z czterech części dzieła Piotra Tabakiernika (*1986) Novae Sonatae Rosarii (2020/22). Kompozycje prawykonają: Jolanta Sosnowska (skrzypce), Tomasz Piętak (organy), Jan Krigovsky (kontrabas i barokowe violone), Andreas Arend (teorban); antyfony gregoriańskie wykona Wiener Schola Gregoriana.

Novae Sonatae Rosarii (pol. Nowe sonaty różańcowe) to dzieło cykliczne skomponowanym z myślą o skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej składające się z dwudziestu jeden utworów- miniatur. Długość poszczególnych kompozycji waha się od kilku do kilkunastu minut. Jest to jedyne – jak dotychczas – dzieło w historii literatury skrzypcowej, które wymaga wykonania na dziewiętnastu różniących się od siebie instrumentach, a także jedyne dzieło 21 częściowe o charakterze programowym napisane w ostatnich kilkuset lat na skrzypce.

Czytaj więcej: Wiedeń | Prawykonanie "Novae Sonatae Rosarii" Piotra Tabakiernika w Musikverein

Wrocław | Eine kleine Serenade

NFM 8.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wieczór 8 grudnia 2022 w sali kameralnej Narodowego Forum Muzyki wypełnią dźwięki dzieł polskich twórców – działających współcześnie Mirosława Gąsieńca i Mateusza Ryczka, a także Karola Rathausa i Tadeusza Szeligowskiego, których kariery najprężniej rozwijały się na początku ubiegłego stulecia. Koncert rozpocznie utwór pióra Irène Wieniawskiej – komponującej pod tajemniczym pseudonimem „Poldowski” córki wielkiego skrzypka i kompozytora, Henryka Wieniawskiego.

Kulminacją koncertu będą premiery Suity tańców Mirosława Gąsieńca oraz Pieśni Aurelii Mateusza Ryczka - dzieła kompozytorów silnie związanych z wrocławskim środowiskiem artystycznym.

Muzycy - LutosAir Quintet, pianista Piotr Sałajczyk i trębacz Aleksander Kobus - sięgną także po twórczość Karola Rathausa. Utwór Eine kleine Serenade op. 23 na trąbkę, waltornię, klarnet, fagot i fortepian powstał 95 lat temu: w 1927 roku, w czasie, gdy kompozytor stacjonował w Berlinie, gdzie splatały się wówczas rozmaite prądy artystyczne i naukowe.

Czytaj więcej: Wrocław | Eine kleine Serenade

Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

03wj2008 0909 stol2Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

31. Portrety Kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędą się w dniach 7–8 grudnia 2022 w warszawskim PROMie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23). Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą Artur Cieślak i Wiesław Cienciała. Wstęp na koncerty jest wolny!

Podczas tego minifestiwalu, trwającego dwa dni, prezentowana będzie twórczość kameralna dwóch współczesnych kompozytorów polskich. Obecność twórców na tych koncertach monograficznych i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości Artura Cieślaka (7 grudnia) i Wiesława Cienciały (8 grudnia).

Czytaj więcej: Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

Warszawa | Nieoczekiwany finał VI Festiwalu Kwadrofonik

Kwadrofonik 7.12.22 prPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nie będzie to zwykły koncert. Podczas ostatniego przedsięwzięcia w ramach VI Festiwalu Kwadrofonik artyści przeniosą się z sali estradowej do sali prób Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272), gdzie 7 grudnia 2022 pomiędzy 18.00 a 22.00 publiczność będzie mogła odpocząć przy dźwiękach muzyki. W poszanowaniu. Razem. Wstęp wolny!

Nie będzie głośno, nie będzie mocnych świateł. Będzie za to kilka powtarzalnych dźwięków, które ułatwią relaks, ale przede wszystkim polska premiera utworu Mortona Feldmana For Philip Guston. Kompozycja oparta tak samo na przyjaźni, jak i konflikcie. Jej istotą jest stwierdzenie, że rolą sztuki może być nauczanie porozumienia. Kompozycję wykonają: Ewa Liebchen (flety), Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne) i Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe).

Słuchacze będą mogli wejść i wyjść dokładnie wtedy, kiedy będą chcieli. Organizatorzy proszą o zabranie obuwia na zmianę i własnych koców.

Czytaj więcej: Warszawa | Nieoczekiwany finał VI Festiwalu Kwadrofonik

Kraków | „Mistrzowie i ich uczniowie”: Anna Zawadzka–Gołosz i Józef Rychlik

Mistrzowie 6.12.2022 prPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl jesiennych koncertów o tytule „Mistrzowie i ich uczniowie” Oddziału Krakowskiego ZKP prezentuje wybitnych kompozytorów-pedagogów oraz ich wychowanków. W 2022 roku utwory Mistrzów — Anny Zawadzkej-Gołosz i Józefa Rychlika – zabrzmią na jednym koncercie 6 grudnia o godz. 20.00 w krakowskiej Akademii Muzycznej wraz z kompozycjami ich uczniów: Kamila Kruka, Moniki Szpyrki, Renāte Stivriņa oraz Michała Papary.

Wychowankowie tych znakomitych kompozytorów i pedagogów sami już także zostali docenieni w muzycznym świecie, a ich twórczość wykonywana jest na koncertach i festiwalach w Polsce oraz za granicą. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy ich utwory napisane specjalnie na tę okazję i zadedykowane Mistrzom.

Prawykonają najnowsze kompozycje wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego.

Marcel Chyrzyński — kierownik artystyczny

Szczegółowy program: https://www.amuz.krakow.pl/wydzialy/wydzial-i-tworczosci-interpretacji-i-edukacji-muzycznej/katedra-kompozycji/aktualnosci22/mistrzowie-i-ich-uczniowie/ 

Gdańsk | Seria koncertów edukacyjnych NeoQuartet: odsłona grudniowa

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NeoQuartet 6.12.22 prNeoQuartet zaprasza na koncerty edukacyjne, które odbędą się w gdańskich szkołach podstawowych i liceach w dniach 6, 19 i 22 grudnia 2022. Gdański zespół zaprezentuje 45 minutowy koncert „Królewski skład instrumentalny, czyli szalona historia kwartetu smyczkowego": muzykę na kwartet smyczkowy od epoki klasycyzmu do współczesności.

Zespół wykona szereg utworów napisanych na akustyczny kwartet smyczkowy, a zakończy prezentacją współczesnych możliwości technologicznych z użyciem elektrycznych instrumentów, syntezatorów oraz looperów. Nie zabraknie oczywiście muzyki polskich kompozytorów: S. Moniuszki, K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego i H. M. Góreckiego.

Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna. Podczas występów członkowie NeoQuartet opowiedzą historie z życia kompozytorów i zaproszą uczniów do wzięcia udziału w krótkim jam session z muzykami znanego zespołu.

Czytaj więcej: Gdańsk | Seria koncertów edukacyjnych NeoQuartet: odsłona grudniowa

Katowice | Gala Jubileuszowa - 95. urodziny Radia Katowice

NOSPR 4.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Radio Katowice obchodzi jubileusz 95-lecia. Podczas Gali Jubileuszowej 4 grudnia 2022 o godz. 18.00 wystąpi NOSPR oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Adama Sztaby.

4 grudnia 1927 roku, dokładnie o godzinie 10.24, rozległy się na antenie dźwięki uderzenia młotka w hutnicze kowadło. Sygnał ten poprzedził transmisję mszy świętej z ówczesnego kościoła katedralnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tak rozpoczęła się historia Radia Katowice – jednej z najstarszych stacji radiowych w Europie.

Podczas nadzwyczajnego koncertu z tej okazji w siedzibie NOSPR w wykonaniu światowej sławy muzyków zabrzmi muzyka filmowa, w tym Pogoń Michała Lorenca z filmu Bandyta i kompozycje Wojciecha Kilara: Walc z filmu Ziemia Obiecana, Mazur z filmu Zemsta oraz suita z filmu Pan Tadeusz.

Zysk ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej o jubileuszu: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/gala-jubileuszowa-95-urodziny-radia-katowice 

Płock | Laureaci XVI Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego

POLMICPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zakończyła się wyjątkowa 16. edycja Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej oraz Ludwika Stefańskiego. Przewodniczącą jury była prof. Elżbieta Stefańska. W jury zasiadali również: dr hab. Zofia Antes (Olsztyn), prof. Elżbieta Tarnawska (Warszawa), Teruyuki Okada (Japonia) i prof. Hubert Rutkowski (Hamburg).

W grupie I. ex aequo zwyciężyli Krzysztof Radomski i Piotr Tymura.

W grupie II. zwyciężyła Ueyama Rio.

W grupie III. pierwszą nagrodę otrzymała Anna Maria Urzędowska.

W grupie IV. tryumfował Danil Kapeliush.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Pełna lista laureatów oraz więcej informacji o Konkursie - na stronie: https://www.gov.pl/web/psmplock/edycja-xvi2