Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Polska Muzyka w Altanie

Polski Chór KamerlanyJuż w najbliższą sobotę, 30 czerwca 2018 o godzinie 12.00, w altanie w Parku Oliwskim, (ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk) odbędzie się pierwszy koncert z cyklu "Goście Polskiego Chóru Kameralnego" pod wspólnym tytułem "Polska Muzyka w Altanie". W urokliwej parkowej scenerii, w kolejne soboty lata podczas godzinnych koncertów prezentowane będą perły polskiej muzyki.

Jako pierwszy wystąpi Polski Chór Kameralny pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego – organizatora wydarzenia, świętującego w tym roku jubileusz 40-lecia. Zespół zaprezentuje pieśni ludowe i patriotyczne polskich kompozytorów: Stanisława MoniuszkiIgnacego PaderewskiegoEdwarda PałłaszaJuliusza Łuciuka oraz Ireneusza i Leona Łukaszewskich.

W kolejne letnie soboty, w lipcu i sierpniu (7, 14, 21, 28 lipca oraz 4 i 11 sierpnia,) zawsze w samo południe, zapraszamy na koncerty artystów z Gdańskiej Akademii Muzycznej. W pierwszą sobotę lipca usłyszymy duet w składzie Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) i Dorota Pawlus (flet). Artystki zagrają Walce Jana Nepomucena Bobrowicza oraz Hommage a Chopin  Aleksandra Tansmana. 14 lipca wystąpi skrzypaczka Julia Kazimirowicz i pianistka Marta Kur. W ich wykonaniu usłyszymy Sonatę op. 9 na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Podczas czwartego koncertu wystąpią Maciej Kacprzak grający na akordeonie oraz Karol Sokołowski, wiolonczelista. Panowie zaprezentują dwa utwory: Krzysztofa Olczaka Accotango i Fryderyka Chopina Preludium e-moll op.28. W ostatnią sobotę lipca w parkowej altanie będzie królować nostalgiczna muzyka Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo i Marka Grechuty w opracowaniu na kwartet smyczkowy – wystąpi Jardin Kwartet.

Sierpień powitamy piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Karoliny Arczewskiej z zespołem. Podczas ostatniego z cyklu Koncertów w Altanie usłyszymy arie i pieśni Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Pauliny Dąbrowskiej (sopran), Andżeliki Gmińskiej (mezzosopran) oraz Zuzanny Lisieckiej (fortepian).

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Warszawa | 18. Festiwal „Ogrody Muzyczne”

Ogrody

18. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne potrwa od 30 czerwca do 31 lipca 2018 roku w Warszawie.

Festiwal Ogrody Muzyczne jest realizowany w stolicy od 2001 roku. Każda edycja to około 30 wydarzeń artystycznych: koncertów live, projekcji sfilmowanych wybitnych realizacji oper, baletów i koncertów. Od początku festiwal odbywa się w na terenie Dziedzińca Wielkiego Zamku Królewskiego w Warszawie, pod wielkim, klimatyzowanym namiotem gromadzącym 800-osobową publiczność.

Od kilku lat inspiracją dla kolejnych edycji jest kultura i sztuka krajów obejmujących przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w dniu rozpoczęcia festiwalu tj. w drugim półroczu danego roku. W 2018 roku formuła została zmieniona. Do udziału zaproszono trzech gości, którzy prezydencję w Radzie UE obejmują kolejno. Są to: Estonia, Bułgaria i Austria. Dzięki temu festiwal obfituje w wydarzenia o zasięgu międzynarodowym a widzowie będą mieć okazję posłuchać najlepszych estońskich, bułgarskich i austriackich solistów i zespołów muzycznych.

W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje muzyka polska. Podczas tegorocznej edycji zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana i Zygmunta Krauze. Koncert finałowy będzie w całości poświęcony polskiej muzyce współczesnej. W wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza usłyszymy Rhapsod Zygmunta Krauze, Mandragorę Karola Szymanowskiego, Muzykę na smyczki, trąbki i perkusję Grażyny Bacewicz i Orawę Wojciecha Kilara.

W ramach festiwalu realizowany jest specjalny program edukacyjno-artystyczny dla dzieci – „Dziecięce Ogrody Muzyczne”, na który wstęp jest wolny, a dzieci – małe i duże – bardzo mile widziane.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.

Gdańsk | 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

BAzylika Mariacka41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2018. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej. 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z USA, Niemiec, Kanady, Austrii i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, prezentujące szeroką paletę stylów: od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, a nawet jazzową. Podczas koncertu inauguracyjnego 6 lipca usłyszymy m.in. Brzmienia na trąbkę i organy w wykonaniu kompozytora Andrzeja Szadejko na organach oraz Pawła Hulisza na trąbce.

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów.

Znajdujące się obecnie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana.

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia online oraz oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Szczegóły festiwalu dostępne na www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.

Festiwal "Chopin w sercu Warszawy"

Chopin w Sercu WarszawyMiędzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Chopin w sercu Warszawy" potrwa od 7 lipca do 25 sierpnia 2018 roku, obejmując liczne koncerty w wykonaniu pianistów o wyrazistych osobowościach artystycznych.

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Chopin w sercu Warszawy" jest ściśle związany z miejscem, które stanie się centrum festiwalowych wydarzeń. Jest to kościół Świętej Trójcy, w którym w 1825 roku Fryderyk Chopin wystąpił przed carem Aleksandrem I i otrzymał od niego pierścień z brylantem. Młody kompozytor śpiewał także w parafialnym chórze i słuchał tu kazań. Kopuła kościoła – jedna z największych w Europie – sprawia, że posiada on wspaniałą akustykę i od wielu lat wykorzystywany jest jako przestrzeń koncertowa. Krzyż na kopule stanowi geodezyjny środek Warszawy, według którego sir William Heerlein Lindley wytyczył sieć stołecznych wodociągów. Ponieważ budynek jest rotundą, podczas festiwalu fortepian będzie ustawiany w środku kościoła, idealnie pod latarnią kopuły – czyli w sercu Warszawy.

Koncerty będą się odbywać w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 16.00, a "Chopinutki" – koncerty chopinowskie dla malutkich o godz. 17.30, w kościele Świętej Trójcy przy placu Małachowskiego 1 w Warszawie. Weekend Inauguracyjny – 7 i 8 lipca – to recitale chopinowskie Leonory Armellini i Nikolaya Khozyainova (Mikołaja Chozjainowa) oraz dwa koncerty dziecięce w wykonaniu Adama Mikołaja Goździewskiego. 

Oficjalnymi organizatorami festiwalu są Fundacja Sztuki Pianistycznej i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Szczegółowy program – dostępny na stronie: http://chopinwsercuwarszawy.pl/

 

Festiwal „Kolory Polski” po raz dziewiętnasty

KoloryW dniach 1 lipca – 31 sierpnia 2018 roku odbędzie się 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu (poza finałowym) wstęp jest wolny.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest wyjątkowym wydarzeniem sezonu letniego, obejmującym całe województwo łódzkie. Dwadzieścia koncertów odbędzie się w kilkunastu najpiękniejszych, turystycznych zakątkach województwa łódzkiego: artyści zaproszeni do współtworzenia tego projektu odwiedzą takie miejscowości, jak Skierniewice, Rogów, Konstantynów Łódzki, Dobroń, Brzeźno, Wartę, Wolbórz, Inowłódz, Wieruszów, Zelów, Pęczniew, Sieradz, Góra Świętej Małgorzaty, Lipce Reymontowskie, Krośniewice i Nieborów. Program Festiwalu tworzony jest na bazie utworów nie tylko muzyki poważnej, obejmuje także autorskie projekty, kompozycje inspirowane folklorem czy sztuką dawną, niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej, a także jazzowe aranżacje.

Inauguracja „Kolorów Polski” będzie miała miejsce w Łowiczu 1 lipca. W trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy publiczność będzie mogła oklaskiwać Chór Filharmonii Łódzkiej, Kapelę Polonica, Kubę Stankiewicza z zespołem, L. Stadt i Chór Teatru Chorea, Kraków Street Band. W dobrońskim kościele usłyszymy oktet wokalny Octava Ensemble, który zaprezentuje m. in. utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Zieleńskiego i Łukasza Urbaniaka. W wieruszowskim kościele wystąpi kwartet puzonowy Tromb Quartet; w programie koncertu znajdzie się muzyka Feliksa Nowowiejskiego i Mateusza Święcickiego. W finale Festiwalu, wystąpi znany akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon. Artysta zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty Polacc.

Mapa wszystkich koncertów Festiwalu jest dostępna na stronie: www.filharmonia.lodz.pl 

Rzeszów | 27. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa

Rzeszów Festiwal OrganowyOd 27 lat w rzeszowskich świątyniach rozbrzmiewa latem muzyka organowa i kameralna z udziałem organów. Tegoroczny festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 19 sierpnia 2018.

8 festiwalowych koncertów odbędzie się w Rzeszowie: w katedrze, w kościele św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią renomowani wirtuozi organów oraz inni instrumentaliści i śpiewacy z Niemiec, Włoch, Rosji, USA i oczywiście z Polski. Rzeszowskiemu programowi będą towarzyszyć 2 cykle: „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Koncerty organowe w bazylice Jezuitów w Starej Wsi”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, melomani będą mogli wysłuchać sporą porcję muzyki organowej i kameralnej, pochodzącą z różnych obszarów kulturowych Europy. Panorama historyczna i geograficzna muzyki widniejącej w programie każdego z koncertów jest obszerna: od dzieł polskiego renesansu, dawnej muzyki hiszpańskiej, włoskiej, poprzez dojrzałą polifonię na czele z Johannem Sebastianem Bachem, dzieła romantyków niemieckich i francuskich symfoników, aż po kompozycje napisane współcześnie, a nawet improwizacje organowe.

Każdy z koncertów będzie ciekawy i odmienny pod względem proponowanego repertuaru, a także różnorodnej obsady wykonawczej. Będzie sporo muzyki polskiej, chociażby chóralnej podczas koncertu inauguracyjnego w rzeszowskiej katedrze w niedzielę 8 lipca. Nie zapominamy bowiem o przypadającej na ten rok 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj Niepodległości.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest po raz pierwszy Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, powołana w celu organizacji festiwali muzyki organowej na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Zobacz: Harmonogram Koncertów

 

Wiślica / Kielce | Prawykonanie "Orare-Torium" Jakuba Sarwasa

Jakub SarwasPrawykonanie Orare-Torium Jakuba Sarwasa będzie miało miejsce w Bazylice Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy 5 lipca 2018 roku w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Następnego dnia dzieła wysłucha publiczność kielecka.

Inspiracją dla powstania utworu – jak notuje kompozytor – było pierwotne znaczenie słowa oratorium, jak również echa wydarzeń z X wieku na ziemiach Słowian. Utwór przeznaczony na na chór, solistów, live electronics i orkiestrę ma odwoływać się w swojej wymowie do pierwotnych dążeń ludzkiej duchowości i religijności.

W programie koncertu 6 lipca w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach znajdą się ponadto utwory W. A. Mozarta: Motet Exsultate, jubilate KV 165, Ave verum corpus K. 618 oraz Sancta Maria, mater Dei KV 273. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Chór Kameralny Fermata poprowadzi Jacek Rogala, jako solistka wystąpi Gabriela Gołaczewska.

Prawykonanie utworu Jakuba Serwasa Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji – na stronie: http://filharmonia.kielce.com.pl/

Zmarł Kazimierz Rozbicki

Rozbicki2 lipca 2018 w wieku 86 lat zmarł Kazimierz Rozbicki – kompozytor, dyrygent, publicysta (m.in. Ruchu Muzycznego), pedagog, osoba zasłużona dla kultury polskiej, odznaczony m.in. Brązowym Medalem "Gloria Artis" i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1965 był członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Kazimierz Rozbicki studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie – kompozycję pod kierunkiem Witolda Rudzińskiego (dyplom w 1965) oraz dyrygenturę w klasie Bohdana Wodiczki (dyplom w 1966). Naukę kompozycji kontynuował w 1971 w Akademii Muzycznej w Belgradzie u Mihovila Logara. W 1959 otrzymał I nagrodę za Concerto da camera na dwie harfy i orkiestrę kameralną (1959) na konkursie kompozytorskim zorganizowanym w Warszawie z okazji 150-lecia istnienia uczelni muzycznej. Jako kompozytor debiutował dwoma utworami, wykonanymi na Koncercie Młodych Kompozytorów Warszawskich w 1960. Inne jego utwory były grane w wielu miastach Polski (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1994) oraz w Filharmonii Leningradzkiej. Skomponował muzykę do ponad trzydziestu spektakli teatralnych.

W latach 1967-73 Rozbicki pracował jako dyrygent w Filharmonii Koszalińskiej. W latach 1969-80 był kierownikiem muzycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Od 1977 był wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, pełniąc w Koszalinie, w latach 1985-92, funkcję kierownika punktu konsultacyjnego gdańskiej uczelni muzycznej. W latach 1991-2002 był pedagogiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Pomorska Akademia Pedagogiczna) w Słupsku. Od 1999 prowadził jednocześnie wykłady na Politechnice Koszalińskiej. Od 1970 pisał ponadto recenzje i publikował artykuły o muzyce w koszalińskiej prasie oraz przygotowywał programy dla Filharmonii Koszalińskiej. Jest autorem kilkudziesięciu audycji muzycznych dla Radia Koszalińskiego. Dwukrotnie – w 1983 i 1985 – zorganizował w Koszalinie Festiwal Mozartowski, za co otrzymał nagrodę miesięcznika „Pobrzeże”. W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze − Gloria Artis”.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 11 lipca br. o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, zaś o godz. 9 tego samego dnia w Kościele oo. Franciszkanów odbędzie się msza żałobna za Zmarłego.

Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2018

ZKPPrezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich na posiedzeniu w dniu 20 czerwca 2018 przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz (czwartą w historii) Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej.

Laureatką Nagrody Honorowej ZKP jest Lisa Jakielski – za znakomitą książkę pod tytułem Making New Music in Cold War Poland, wydaną przez University of California Press w 2017 roku, popularyzującą wiedzę o źródłach polskiej muzyki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli festiwalu „Warszawska Jesień” w anglojęzycznych kręgach naukowych i czytelniczych.

Nagrodę ZKP za zasługi na polu edukacji muzycznej otrzymała Maria Magdalena Radziejowska – za wybitne osiągnięcia w kierowaniu czołową placówką edukacji muzycznej w Warszawie – Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 przy ulicy Miodowej, realizującą z powodzeniem misję kulturotwórczą. Prezydium Zarządu Głównego ZKP przyznając tegoroczną Nagrodę Edukacyjną pragnie podkreślić rolę Pani Magdaleny Radziejowskiej w pozyskaniu nowej siedziby dla szkół „z Miodowej”.

Uroczystość wręczenia Nagród będzie miała miejsce w czasie 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich przy Rynku Starego Miasta 27.