Polmic - FB

aktualności

Katowice | Usłysz nas w Muzeum Śląskim – Sezon Letni Filharmonii Śląskiej

FSPo długiej przerwie pełnej ciszy filharmonicy wracają do koncertowania! Dzięki współpracy Filharmonii Śląskiej z Muzeum Śląskim i wspólnej misji szerzenia kultury, obie instytucje zapraszają na muzyczne spotkania, które w każdą wakacyjną sobotę, począwszy od 4 lipca, ukoją spragnionych koncertów Melomanów. Bo cóż może być piękniejszego niż dźwięki rozbrzmiewające pod niebem w środku lata, w dodatku w wyjątkowym otoczeniu?

W przestrzeni Muzeum Śląskiego, jednak z dala od zgiełku ulicy, w lipcowe i sierpniowe soboty o godz. 19.00 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów, jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną ze Śląskiem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny.

Sezon Letni będzie jednocześnie zapowiedzią tego, co czeka nas w przyszłym sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej. Koncerty w Muzeum Śląskim opierać się będą wyłącznie na naturalnej akustyce i brzmieniu. Nie zabraknie także odniesień do natury w tematyce utworów, usłyszymy więc m.in. Cztery Pory Roku Antonia Vivaldiego. Ostatnie koncerty z cyklu – 15 i 22 sierpnia – wprowadzą tematykę II Powstania Śląskiego, którego 100. rocznicę będziemy obchodzić właśnie w tym miesiącu.

Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo przeżywał doznania muzyczne. Bilety w cenie 5 zł za koncert dostępne są w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie http://bilety.muzeumslaskie.pl/ 

Marta Szybiak

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/uslysz-nas-w-muzeum-slaskim-sezon-letni-filharmonii-slaskiej/ 

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

MFMOChKMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to coroczne wydarzenie, które od ponad czterdziestu lat wpisane jest na mapę kulturalną Gdańska. Tego lata odbędzie się 43. edycja festiwalu, który rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 3 lipca 2020 roku w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku i potrwa do 28 sierpnia. Tradycyjnie koncerty odbywać się będą w Bazylice Mariackiej w każdy piątek o 20.15.

Podczas festiwalu zabrzmią przede wszystkim zabytkowe organy. Udział w dziesięciu koncertach festiwalowych wezmą organiści Bogusław Grabowski, Wiktor Brzuchacz, Maciej Babnis, Michał Markuszewski, Dariusz Hajdukiewicz, Bogdan Narloch, Błażej Musiałczyk i Patryk Dopke. Ponadto wśród wykonawców znajdą się również: Agnieszka Tomaszewska (sopran), Róża Lorenc (skrzypce) oraz Maciej Sikała (saksofon). Oprócz szerokiego grona instrumentalistów na uwagę zasługują dwa znakomite zespoły biorące udział w festiwalu: oktet wokalny Art'n'Voices, specjalizujący się w wykonaniu polskiej współczesnej muzyki wokalnej, oraz Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis od wielu lat pracujący pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego.

Festiwal zainauguruje występ Macieja Sikały i Bogusława Grabowskiego, którzy zaprezentują dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Raya Vaughana Williamsa, Anny Buczek oraz samego Macieja Sikały, a także improwizacje na saksofon i organy.

Repertuar 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej jak co roku będzie miał wspaniałą oprawę akustyczną. Wyjątkowe wnętrze Bazyliki Mariackiej zwanej „Koroną Gdańska” sprawi, że każdy koncert odbywający się w jej wnętrzu zaprezentuje pełne spektrum walorów muzycznych.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie http://www.festiwalorganowy.pl/ 

Filharmonia na Urodziny Szczecina

FSzW samo południe premiera teledysku do piosenki o pierwszym dniu w polskim Szczecinie, o 19.00 koncert online z utworami szczecińskich kompozytorów, a po 21.00 iluminacja budynku w szczecińskich barwach floating garden. Wszystko to już 5 lipca 2020 roku z okazji Urodzin Szczecina.

5 lipca to data ważna dla każdego mieszkańca Szczecina. Tego dnia, 75 lat temu, Szczecin został oficjalnie przekazany polskiej administracji. Tradycyjnie Filharmonia przygotowała z tej okazji koncert urodzinowy dla mieszkańców miasta – w tym roku koncert online. Będzie też niespodzianka w postaci premiery teledysku do piosenki o pierwszym dniu w polskim Szczecinie.

Podczas urodzinowego koncertu o godz. 19.00 zabrzmią utwory trzech związanych z miastem kompozytorów: Janusza Stalmierskiego, Marka Jasińskiego i Piotra Klimka. Koncert rozpocznie się Hejnałem Szczecina Janusza Stalmierskiego. Usłyszymy także jego utwór Łagodne światło. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona Elegię na orkiestrę smyczkową Marka Jasińskiego oraz Non Suicidal Self Injuries / New Harmony Piotra Klimka. Muzyczną całość przeplatać będą piękne zdjęcia współczesnego Szczecina, które zabiorą nas na spacer po mieście bez wychodzenia z domu. Po godz. 21.00, kiedy słońce już zajdzie, tradycyjnie budynek Filharmonii rozświetli iluminacja w szczecińskich barwach floating garden.

Wydarzenie online dostępne będzie na kanale YouTube Filharmonii i na profilu Facebookowym.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Lublin | „Czas to miłość”: w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji

FLChopin University Accordion Trio zaprasza 4 lipca 2020 roku o godz. 17.00 na koncert w Kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce „Czas to miłość”: w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji”.

Wystąpi zespół akordeonistów, wykładowców Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w składzie: prof. dr hab. Klaudiusz Baran, rektor UMFC, dr hab. Rafał Grząka i dr Grzegorz Palus.

Podczas koncertu usłyszymy dwie transkrypcje na trio akordeonowe: organowej Passacaglii i Fugi c-moll BWV 582 Johanna Sebastiana Bacha i orkiestrowej Chaconne – In memoriam Johannes Paul II, 13. części Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz tego zaprezentowane zostaną dwa utwory młodych polskich kompozytorów, napisane z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki: Fantazja na motywach opery „Straszny Dwór” Wojciecha Kostrzewy i Pięć spojrzeń na Moniuszkę Mikołaja Majkusiaka. Obaj kompozytorzy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureatami konkursów kompozytorskich. Wojciech Kostrzewa jest uczniem prof. Marcina Błażewicza, Mikołaj Majkusiak – prof. Stanisława Moryty. Współpracują z artystami z najrozmaitszych kręgów muzycznych, tworzą również muzykę do produkcji teatralnych i telewizyjnych.

Na wszystkie koncerty bezpłatne z cyklu „Czas to miłość...” uczestnicy zobowiązani są do wypełnienia i przyniesienia ze sobą na dany koncert oświadczenia dotyczącego stanu epidemiologicznego. Wynika to z wytycznych Ministerstwa Kultury i Dzedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje – na stronie https://filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d810,chopin_university_accordion_trio.html 

Schaeffer Puzzle Play 2020

Schaeffer4 lipca 2020 roku odbędzie się wydarzenie online Schaeffer Puzzle Play 2020 oparte na improwizacji inspirowanej partyturami Bogusława Schaeffera. Podczas projektu aktorzy, tancerze i muzycy stworzą niepowtarzalny performance na żywo, który będzie transmitowany od godz. 19:00 na kanałach Facebook i Instagram Fundacji Aurea Porta oraz na platformie Vimeo.

Schaeffer Puzzle Play 2020 to performance teatralno-filmowy, w którym znajdzie się wszystko to, co charakterystyczne dla Schaeffera: muzyka, teatr, grafika, taniec. Nieprzewidywalny, rozsypany jak partytury Schaeffera, jak puzzle, z których składany jest pełen obraz. Kształt będzie się rodził na oczach widzów. Aktorzy nie wiedzą, kiedy ich scena się pojawi, nie znają ani kolejności scen, ani niespodzianki, które każdy z nich przygotował dla partnerów w oparciu o indywidualne scenariusze” – zaznacza reżyser Maciej Sobociński.

Miejsca, w których będą przebywali aktorzy i inni wykonawcy – dom, garaż, ogród, ulica, park w Polce, ale też w Stanach, Paryżu, Holandii – zaaranżowane zostaną zgodnie z przyjętą konwencją wokół osi dramaturgicznej projektu opartej na twórczości Bogusława Schaeffera. Każdy z aktorów, zgodnie ze scenariuszem, odegra pięć różnych fragmentów – scen lub monologów – wybranych spośród dzieł Schaeffera, które posłużą jako materiał do aktorskiej improwizacji. Spektakl będzie rodzajem artystycznych puzzli układających się w całość w trakcie trwania akcji, która zajmie od 45 do 60 minut i zaangażuje aktorów, tancerzy i muzyków z różnych stron świata. W performance wezmą udział tacy polscy i zagraniczni muzycy, jak Marcin Wyrostek z zespołem Corazon, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Patryk Zakrocki, Janusz Radek, Michał Urbaniak, Michael Patches Stewart, Nathan Davis i Andy Ninvalle. Całość dopełni realizacja multimedialnej wystawy grafik artysty.

Projekt Schaeffer Puzzle Play 2020 jest finansowany z Programu dotacyjnego „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

Materiał będzie również dostępny przez pół roku na stronie Fundacji: www.aureaporta.eu 

Z letniego salonu Zygmunta Krauze – klasyka fortepianowa na nowo

KrauzeOd 3 lipca do połowy września 2020 roku, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauze oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie w ramach cyklu „Z letniego salonu Zygmunta Krauze" wystąpi Marcin Masecki.

Zygmunt Krauze jest pionierem unizmu muzycznego. Inspirując się malarstwem Strzemińskiego, wyprzedził wiele odkryć amerykańskiego minimalizmu. Od unizmu odszedł w stronę kompozycji przestrzennych oraz dzieł teatralnych i operowych. W swojej twórczości chętnie sięga do muzyki klasyków, którzy są inspiracją dla twórczych eksperymentów kompozytora.

„Wybrałem utwory, które po prostu lubię, które przynoszą mi radość i siłę. […] Do tych klasycznych pozycji dodałem swój utwór Stone Music, wykonywany bezpośrednio na strunach fortepianu przy pomocy kamieni i prętów metalowych. […] Cieszę się, że moje zaproszenie do jednego z odcinków serii przyjął Marcin Masecki, pianista i kompozytor, którego oryginalny styl bardzo cenię. Do Warszawy obiecał przyjechać z własnym pianinem! Nie mogę się już doczekać wspólnych improwizacji” – mówi Zygmunt Krauze.

Na każdy odcinek złoży się improwizacja na temat wybranego utworu oraz komentarz kompozytora. Pomiędzy odcinkami profesor Krauze odpowiadał będzie na komentarze i pytania internautów. Wybór tematu finałowego odcinka przekazany zostanie publiczności.

Cykl realizowany jest z inicjatywy agencji muzycznej Sonora we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, wydawcą utworów Zygmunta Krauzego. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Justyna Pieszczek-Zadańska

W hołdzie janowi Pawłowi II - cykl koncertów sekstetu proMODERN

proMODERNW 2020 roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II. Sekstet wokalny proMODERN upamiętni tę rocznicę serią 5 koncertów „W hołdzie Janowi Pawłowi II”. Odbędą się one w dniach 3 lipca – 16 października w świątyniach związanych z życiem i działalnością duszpasterską Ojca Świętego.

Wybór miejsc jest nieprzypadkowy. Pierwszy koncert będzie miał miejsce w Bazylice Archidiecezjalnej na Starym Mieście w Warszawie 3 lipca o godz. 20.00. To miejsce szczególne, leżące na „szlaku królewskim”, który wielokrotnie przemierzał Jan Paweł II podczas pielgrzymek do ojczyzny. W parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie, gdzie odbędzie się drugi koncert 17 lipca o godz. 18.45, Karol Wojtyła mieszkał w latach 1938–1944 jako student UJ, robotnik Solwayu i kleryk. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zostało wybudowane jako votum dziękczynne za ocalenie życia Papieża po zamachu 13 maja 1981 roku; muzyka polskich kompozytorów zabrzmi tam 18 lipca o godz. 20.00. O Bazylice w Wadowicach Jan Paweł II mówił: „Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła”. proMODERN wystąpi tam 30 sierpnia o godz. 13.00. Ostatni koncert odbędzie się 16 października o godz. 18.00 w Kościele Duszpasterstwa Akademickiego KUL, gdzie pracował Jan Paweł II.

Na program koncertów złożą się utwory, które Papież znał i takie, które były mu dedykowane: Totus tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Zdrowaś Królewno wyborna Andrzeja Koszewskiego, Song to the Virgin Mary Andrzeja Panufnika, Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, O vos omnes Pawła Łukaszewskiego, Miserere Stanisława Szczycińskiego oraz Agnus Dei Andrzeja Borzyma.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Obowiązuje zakrycie ust i nosa maseczką oraz zachowanie dystansu.

Koncerty są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

V Festiwal Muzyczny „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

34Fundacja Przypływ Kultury oraz dyrektor artystyczny Maciej Grzybowski zapraszają w dniach 3–26 lipca 2020 na 13 niezwykłych koncertów V Festiwalu Muzycznego „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”, transmitowanych na żywo w Internecie.

Festiwal muzyczny „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Poprzez swoje założenia i starannie dobrany program łączy w sobie elementy ponadczasowości dzieła i jego aktualności. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość do ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontację słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty.

W roku 2020 Festiwal poświęcony jest jednemu z największych muzycznych geniuszy, Ludwigowi van Beethovenowi. Zaprezentowana zostanie również twórczość demiurgów muzyki XX wieku, których 75. rocznica śmierci przypada w tymże roku: Béli Bartóka i Antona Weberna. Fenomenalna Sinfonia Varsovia zagra utwory wszystkich trzech twórców. Wystąpi z nią znany polski skrzypek Jakub Jakowicz.

Prawdziwymi Konfrontacjami będą cztery recitale fortepianowe utalentowanych młodych polskich pianistów. Wystąpią m. in. Aleksandra Świgut, laureatka stołecznego I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych z roku 2018, Jan Krzysztof Broja, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hanau (1989), Brunszwiku (1991) Bukareszcie (1995), Wilnie (1999) oraz Pasadenie - Los Angeles (2002). Zagra też znakomita polska skrzypaczka, laureatka poznańskiego XIII Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego z roku 2006 – Anna Maria Staśkiewicz. Festiwal gościć będzie czołówkę polskich kwartetów smyczkowych. Całości dopełni śląska orkiestra AUKSO pod wodzą jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich dyrygentów, Marka Mosia. W interpretacji muzyków usłyszymy m. in. dzieła takich polskich twórców, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Mieczysław Wajnberg, Krzysztof Penderecki, Andrzej Panufnik, Henryk Mikołaj Górecki, Hanna Kulenty, Paweł Szymański, Cezary Duchnowski i Andrzej Karałow.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.festiwaltrzycztery.pl/ 

Świdnica | V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

ShlagW dniach 3–17 lipca 2020 roku odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. Na słuchaczy czekają trzy transmisje online koncertów na stuletnich organach piszczałkowych firmy Schlag & Söhne z Kościoła Pokoju w Świdnicy, wirtualne spotkania z muzykami po koncercie oraz spacer historyczny po Świdnicy.

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to największy festiwal organowy w rejonie świdnickim i wałbrzyskim. Patronem Festiwalu jest organmistrz Christian Gottlieb Schlag, założyciel dawnej świdnickiej wytwórni Schlag & Söhne, produkującej organy piszczałkowe na cały świat (m.in. Europę, Meksyk, RPA). Dzieło jego życia to 62-głosowe symfoniczne organy piszczałkowe zbudowane w 1909 roku w Kościele Pokoju Świdnicy, jego rodzinnej parafii. W XIX w. i na początku XX w. Świdnica stała się wiodącym ośrodkiem budowy organów na Śląsku właśnie dzięki Schlagom, których grobowiec rodzinny znajduje się na cmentarzu przy Kościele Pokoju.

Zaproszeni artyści podczas koncertów kameralnych i recitali organowych zaprezentują muzykę klasyczną różnych epok, w tym utwory dyrektora artystycznego Festiwalu, Macieja Batora. Ukazane zostaną w ten sposób szerokie możliwości tego instrumentu. Słuchacze również zobaczą z bliska, na czym polega praca organisty przy instrumencie.

Transmisje będą dostępne wyłącznie w czasie rzeczywistym, bezpłatnie, na profilu Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/FestiwalSchlaga/ 

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na https://fundacjadobrejmuzyki.pl/christian-schlag/ 

Ida Radecka