polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Beethoven i Musorgski
7 kwietnia 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko

aktualności

Łódź | Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Su-Han Yanga

fl16 marca 2018 roku o godz. 19.00 łódzcy filharmonicy wystąpią pod batutą Su-Han Yanga, laureata I nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Zabrzmią dzieła Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika i Maurice’a Ravela.

Pochodzący z Tajwanu dyrygent Su-Han Yang studiuje w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Su-Han Yanga rozpocznie Mała suita Witolda Lutosławskiego, oparta na tradycyjnych polskich melodiach. Następnie skrzypek Jakub Jakowicz, ostatni uczeń wybitnego pedagoga Tadeusza Wrońskiego, wystąpi jako solista w Koncercie na skrzypce i orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika. Dzieło, powstałe na zamówienie Yehudi Menuhina, ma charakter osobisty: przyznając soliście absolutny prymat w ramach formy – lokuje się na antypodach pustej wirtuozerii. „Potraktowałem skrzypce jako instrument śpiewający, którym, jak sądzę, nadal pozostają...” – mówił kompozytor.

Po przerwie usłyszymy muzykę Maurice’a Ravela. Przepiękna Pavana na śmierć Infantki zajmuje wysokie miejsce na liście najsmutniejszych kompozycji sporządzonej przez BBC. Z kolei wielbione później (i do dziś) Boléro podczas premiery wersji koncertowej (1928) poniosło klęską. Konstrukcja utworu, szokująca w swej prostocie, początkowo była dla publiczności nie do przyjęcia.

O historii powstania tych utworów opowie podczas spotkania przedkoncertowego Piotr Matwiejczuk; początek o godz. 18.15.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

Szczecin | Szymanowski & Bruckner

sz16 marca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach cyklu „Preludium Talentów” usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 2 op. 61 Karola Szymanowskiego w interpretacji norweskiej skrzypaczki Eldbjørg Hemsingi.

Partytura II Koncertu skrzypcowego (1933) pochodzi z „narodowego” okresu twórczości Szymanowskiego. Od lat 1920-tych bowiem twórca wykorzystywał elementy polskiego folkloru, np. podhalańskiego i kurpiowskiego. Stąd też miłośników pełnego impresjonizmu i egzotyki I Koncertu skrzypcowego warto uprzedzić, że dzieło numer dwa to wyraz zupełnie innych idei. Pobrzmiewają tu nuty rodem z Podhala, w tkance muzycznej zaś zamiast brzmieniowych eksperymentów słyszymy bardziej tonalne zwroty. Koncert, podobnie jak pierwszy, powstał we współpracy z wielkim wiolinistą Pawłem Kochańskim, konsultantem wielu dzieł skrzypcowych kompozytora (premiera 6 października 1933 r. w Filharmonii Warszawskiej). Partię solową wykona krajanka dyrygenta Rune Bergmanna norweska skrzypaczka Eldbjørg Hemsing, której sława, mimo młodego wieku, daleko wykroczyła już poza krąg skandynawski (Wigmore Hall, Verbier Festival, AlpenKlassik w Niemczech).

W drugiej części wieczoru Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna zaprezentuje VII Symfonię niemieckiego kompozytora Antona Brucknera. Po premierze utworu recenzent „Berliner Tageblatt” napisał: „Bruckner uwiódł nas tak dalece, iż kiedy wybrzmiał ostatni akord jego wielkiego dzieła, pytaliśmy w osłupieniu: jak to możliwe, że tak długo pozostawał dla nas zagadką?”. Symfonia składa się z czterech monumentalnych ogniw, przesycona jest liryzmem i powagą.

Więcej – na stronie Filharmonii.

22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

bW dniach 16–30 marca 2018 roku odbędzie się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

Podczas 15 dni festiwalowych zaplanowanych zostało 13 koncertów symfonicznych, 3 koncerty kameralne oraz 2 recitale pianistyczne. Zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, dyrektora generalnego Festiwalu, przyjęły gwiazdy muzyczne tej miary co skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, pianiści: Krystian Zimerman, Rudolf Buchbinder, wiolonczelista Steven Isserlis, mistrzowie batuty: Christoph Eschenbach, Lawrence Foster, Leonard Slatkin, Cristian Măcelaru, JoAnn Falletta, David Afkham oraz znakomite krajowe i zagraniczne zespoły filharmoniczne, m.in. Buffalo Philharmonic Orchestra, Israel Camerata Jerusalem, Junge Deutsche Philharmonie.

22. edycja Wielkanocnego Festiwalu w sposób szczególny zaakcentuje obchodzone w roku 2018 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie koncertów pojawią się zarówno najwybitniejsze dzieła polskiej literatury muzycznej w interpretacji światowej sławy muzyków, jak i wystąpią z recitalami wybitni polscy młodzi pianiści, stojący u progu międzynarodowych karier: Szymon Nehring, Krzysztof Książek, Łukasz Krupiński. W programach festiwalowych koncertów zaznaczone zostały także przypadające w roku 2018 wielkie rocznice muzyczne – 100. urodzin Leonarda Bernsteina, 85. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, 125. rocznica urodzin George’a Gershwina.

Wielkanocny Festiwal zainauguruje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka, który poprowadzi III Symfonię patrona festiwalu oraz wraz z Krystianem Zimermanem wykona II Symfonię „The Edge of Anxiety” Leonarda Bernsteina. W koncercie finałowym usłyszymy Stabat Mater A. Dvořáka pod dyrekcją Christopha Eschenbacha, ze znakomitymi solistami: Genią Kühmeier (sopran), Michelle Breedt (mezzosopran), Stevem Davislim (tenor) i Mikhailem Petrenko (bas).

Zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe, a także mistrzowski kurs pianistyczny prowadzony przez Dmitrija Alexeeva.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://beethoven.org.pl

Kraków | Projekt „Mosty”: prawykonania dzieł polskich kompozytorów

MostyAkademia Muzyczna w Krakowie zaprasza 14 marca 2018 roku na godz. 18:30 do Sali Koncertowej przy ul św. Tomasza 43 na koncert w ramach projektu „Mosty”.

„Mosty" są cyklem koncertów-prezentacji oraz wystaw poświęconych wspaniałym muzykom, pedagogom, absolwentom i studentom związanym z Akademią Muzyczną w Krakowie. Projekt jest organizowany przez Katedry: Kameralistyki, Kompozycji oraz Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego. Tym razem wieczór zostanie dedykowany wybitnym postaciom krakowskiego świata muzycznego: prof. Krystynie Moszumańskiej-Nazar, prof. Marii Fieldorf i prof. Zbigniewowi Szlezerowi.

W cyklu prawykonań usłyszymy Concertato na kanwie muzyki K. Moszumańskiej na instrumenty perkusyjne (2018) dr hab. Magdaleny Długosz, Poco divertimento na wiolonczelę i fortepian (2018) prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz oraz Z powyginanych figur gobeliny na perkusję, wiolonczelę, fortepian na cztery ręce, dwie piły i warstwę elektroakustyczną (2018) mgr. Kamila Kruka, w wykonaniu którego udział weźmie sam kompozytor. Utwory zaprezentują: perkusiści Jan Pilch i Tomasz Sobaniec, wiolonczelistka Barbara Łypik-Sobaniec, pianistki Monika Wilińska-Tarcholik, Milena Kędra i Monika Płachta. W drugiej części koncertu zespół studentów Akademii Muzycznej pod dyrekcją Stanisława Welanyka wykona Music for five Krystyny Moszumańskiej-Nazar.

Wstęp na koncert jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://www.amuz.krakow.pl

Kraków | VIII Srebrna Szybka, czyli muzyczna współczesność dla najmłodszych

sszPonad 100 wykonawców – solistów i kameralistów – z kilku krajów Europy weźmie udział w tegorocznej edycji Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej Srebrna Szybka, organizowanego po raz ósmy przez krakowską Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. B. Rutkowskiego (ul. Józefińska 10) w dniach 14-17 marca 2018.

Festiwal został powołany do życia w 2004 roku pod honorowym patronatem Profesora Adama Kaczyńskiego, nieżyjącego już twórcy legendarnego zespołu MW2 i wieloletniego kierownika Katedry Interpretacji Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. W ramach festiwalu w cyklu dwuletnim odbywają się dwa konkursy: kompozytorski i wykonawczy, a jego celem jest promowanie współczesnych trendów, technik kompozytorskich i wykonawczych wśród uczniów i pedagogów szkół muzycznych na poziomie pierwszego i drugiego stopnia nauczania.

Tegoroczny konkurs wykonawczy znalazł się na liście wydarzeń rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a obradom międzynarodowego Jury złożonego z wybitnych specjalistów w zakresie muzyki współczesnej przewodniczyć będzie Profesor Zdzisław Łapiński.

Konkursowi towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących: warsztaty nowych technik kompozytorskich i instrumentoznawstwa (Maciej Jabłoński, Michał Jakub Papara), wykłady o muzyce najnowszej (Barbara Bogunia) oraz specjalne koncerty w wykonaniu dotychczasowych laureatów konkursu i pedagogów z utworami m.in. George’a Crumba, Arvo Pärta, Witolda Lutosławskiego, Gary’ego Schockera i Leszka Wojtala. Nie zabraknie akcentów nawiązujących do wkładu szkoły przy ulicy Józefińskiej w kształtowanie kultury muzycznej Krakowa, w postaci wieczoru poświęconego pamięci jej patrona Bronisława Rutkowskiego „ojca nowoczesnej polskiej organistyki” w 120-tą rocznicę urodzin z udziałem jego uczniów, organistów-wirtuozów Joachima Grubicha i Marka Stefańskiego. Wywiad ilustrowany pokazem unikatowych fotografii oraz archiwalnych nagrań przeprowadzi Mateusz Borkowski. Zabrzmią także oryginalne współczesne opracowania polskich pieśni ludowych zebranych przez Rutkowskiego w wersji na chór z towarzyszeniem fortepianu i instrumentów etnicznych.

Więcej informacji: www.sm1krakow.eu/srebrna-szybka/ 

Wrocław | Recital Anne-Sophie Mutter w Narodowym Forum Muzyki

asm14 marca 2018 roku w Narodowym Forum Muzyki o godz. 19.00 utwory Krzysztofa Pendereckiego zabrzmią w interpretacji wybitnej Anne-Sophie Mutter.

Kilkukrotna laureatka nagrody Grammy w kategorii muzyki poważnej i artystyczna wychowanka legendarnego Herberta von Karajana zaprasza na swój recital mistrzowski do Narodowego Forum Muzyki. Anne-Sophie Mutter po raz kolejny udowodni, że doskonale odnajduje się w repertuarze z różnych epok – w programie koncertu nie zabraknie muzyki baroku i romantyzmu. Szczególne miejsce zajmie zaś muzyka polska: usłyszymy aż dwa dzieła jednego z nestorów rodzimej muzyki współczesnej, Krzysztofa Pendereckiego.

Anne-Sophie Mutter jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych skrzypaczek, docenianą przez melomanów na całym świecie. Niezwykły talent Mutter został doceniony przez współczesnych jej kompozytorów, a poza repertuarem klasycznym artystka wykonuje również muzykę nową. Polska publiczność z sympatią przyjęła jej współpracę z czołowymi rodzimymi kompozytorami: Witoldem Lutosławskim i Krzysztofem Pendereckim. Przyjaźń Mutter z Pendereckim zaowocowała utworami dedykowanymi słynnej skrzypaczce, z których dwa usłyszymy z estrady Sali Głównej NFM. Jednym z nich jest Duo concertante per violino e contrabbasso, zamówione przez fundację Mutter. Utwór został napisany dla artystki i jednego z jej stypendystów, Romana Patkola. La Follia per violino solo była zaś prezentem urodzinowym dla Mutter; premiera tej kompozycji odbyła się niespełna pięć lat temu w nowojorskiej Carnegie Hall. Dzieło nawiązuje do muzyki barokowej, a dla samego wykonawcy jest ogromnym wyzwaniem wirtuozowskim.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.nfm.wroclaw.pl

Poznań | Koncert orkiestry Amadeus z okazji Dnia Kobiet

a50. jubileuszowy sezon Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus nadal trwa. Kolejny koncert, dedykowany kobietom z okazji ich święta, będzie miał miejsce w przepięknej Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza 11 marca 2018 roku o godz. 18:00.

Po fenomenalnym koncercie z Wyntonem Marsalisem i Jazz at Lincoln Center Orchestra zespół wystąpi z rodzinnym duetem – Krzysztofem i Jakubem Jakowiczami, a także z młodą utalentowaną skrzypaczką Inés Issel Burzyńską. Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus poprowadzi Agnieszka Duczmal.

Krzysztof Jakowicz, to wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych. Na zaproszenie Lutosławskiego, skrzypek wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata. Artysta otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień m. in. nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych). Jest wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie.

Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca. Koncertuje od 11 roku życia. W 1998 roku, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e Orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami oraz współpracował ze światowej sławy dyrygentami.

Usłyszymy także młodą skrzypaczkę urodzoną w Hiszpanii Ines Issel Burzyńską, która naukę gry na skrzypcach rozpoczęła u swojej mamy Iwony Burzyńskiej. Od roku akademickiego 2012–2013 jest studentką w Wyższej Szkole Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie w Katedrze skrzypiec prof. Zakhara Brona. Otrzymała stypendium Fundacji Albéniz, stypendium Fundacji Puig oraz stypendium Zrzeszenia Muzyków i Kompozytorów Hiszpanii.

Artyści zaprezentują St. Paul’s Suite op. 29 nr 2 Gustawa Holsta, Introdukcję i rondo capriccioso op. 28 Camille Saint-Saënsa, Serenadę na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego oraz Concerto „Liliowe” na dwoje skrzypiec i smyczki Sławomira Czarneckiego.

Koncert został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Mecenasem koncertu jest Miasto Poznań.

Więcej informacji na www.amadeus.pl 

„Semiramida” Gioachino Rossiniego na żywo z The Metropolitan Opera 10 marca w kinach

metWielka opera seria Gioachino Rossiniego Semiramida po 25 latach wraca na scenę The Metropolitan Opera. Prawie cztery godziny wokalnego popisu i przepychu rodem ze starożytnej Babilonii w bezpośredniej transmisji HD LIVE z Nowego Jorku, która odbędzie się w Kinie Praha 10 marca 2018 roku o godz. 18:35.

Miłość i zazdrość, zemsta i boskie znaki – taka jest Semiramida, wielka opera poważna Gioachino Rossiniego. Libretto nie ma nic wspólnego z historyczną królową Semiramidą (tą od babilońskich wiszących ogrodów), ale jest okazją do zaprezentowania kunsztu śpiewaczego na najwyższym poziomie. Opera stawia olbrzymie wymagania przed wykonawcami. Sopranowa partia Semiramidy jest jedną z nielicznych popisowych ról napisanych przez Rossiniego dla tego typu głosu. Wielka aria w ogrodzie i duet z Arsacesem, pełne ozdobników, to klejnoty do korony każdego sopranu koloraturowego. Nie mniej najeżona trudnościami jest partia wojownika Arsacesa – ukochanego i, jak się okazuje ostatecznie, syna Semiramidy. Jest to tzw. rola spodenkowa, czyli rola męska przewidziana do wykonywania przez kobietę.

W głównych rolach usłyszymy śpiewaków specjalizujących się w stylu belcanto. W roli tytułowej wystąpi amerykańska sopranistka Angela Meade. Jej zaginionym synem Arsacesem będzie mezzosopranistka Elizabeth DeShong. W roli hinduskiego księcia Idrenusa usłyszymy meksykańskiego tenora Javiera Camarenę, a jako książę Assur wystąpi rosyjski bas Ildar Abdrazakov. Dyryguje Maurizio Benini.

Przedstawienie odbędzie się w języku oryginału (włoskim) z polskimi napisami. Lista kin, terminy pokazów oraz obsada – tutaj.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl

Radom | Prawykonanie Koncertu Wojciecha Błażejczyka

wb10 marca 2018 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Urzędu Miasta Radom będzie miało miejsce prawykonanie Koncertu na klarnet, altówkę, orkiestrę smyczkową i elektronikę Wojciecha Błażejczyka.

W muzyce nie ma miejsca na żadne ograniczenia. Można przekraczać utarte schematy i konwencje. Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Przemysława Zycha zaprasza w podróż, w czasie której wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Od tego co dawne, do tego co współczesne, od prapremiery do muzyki ze starych polskich seriali.

Podczas koncertu będzie miało miejsce światowe prawykonanie kompozycji Wojciecha Błażejczyka. Jest on jednym z najciekawszych przedstawicieli młodego pokolenia. To artysta wszechstronny, nie tylko znakomity kompozytor, ale również reżyser dźwięku, gitarzysta, improwizator i wynalazca. Komponuje utwory tak akustyczne, jak i elektroakustyczne, tworzy muzykę teatralną i filmową.

Radomska Orkiestra Kameralna wykona również dwa utwory „najbardziej polskiego spośród klasyków XX wieku”. Będą to Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową oraz Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów czerpał inspirację ze skarbnicy polskiej muzyki ludowej (w szczególności Śląska i Podkarpacia), dawnej oraz sakralnej.

Będziemy mogli usłyszeć również Pro memoria - utwór na fortepian i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego - kompozytora, pianisty i animatora życia muzycznego, obchodzącego w tym roku jubileusz 40-lecia swojej pracy artystycznej. W swoim dorobku twórczym ma wiele utworów o zróżnicowanych zestawach wykonawczych, często bardzo klasycznych w formie i ekspresji. Jego kompozycje kojarzą się z muzyką filmową, nastrojową i pełną barw.

Na zakończenie koncertu zabrzmi Suita oparta na motywach muzycznych ze starych polskich seriali filmowych. Melomani będą mogli usłyszeć znane melodie, m.in. tematy z filmów Polskie drogi, Lalka, Janosik, Dom, Czarne chmury.

Kalejdoskop polskiej muzyki zaprezentują: Radomska Orkiestra Kameralna, Aleksandra Demowska-Madejska na altówce, Adam Eljasiński na klarnecie, Michał Drewnowski na fortepianie oraz Wojciech Błażejczyk, który za pomocą elektroniki ubarwi brzmienie instrumentów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach – na stronie: http://rok.art.pl