Polmic - FB

aktualności

Opole | Koncert finałowy obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICOstatni i najważniejszy koncert 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej 26 czerwca 2022 o godz. 18.00 zainauguruje prawykonanie Uwertury jubileuszowej, zamówionej u Aleksandra Kościowa dla uczczenia jubileuszu istnienia Filharmonii.

Pisarz i kompozytor Aleksander Kościów pochodzi z Opola. Od 2016 roku pełni funkcję prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego powieści bywają określane mianem polskiego realizmu magicznego. O tym, czy zamówiona przez Filharmonię Opolską Uwertura jubileuszowa okaże się bliska temu nurtowi, słuchacze będą mogli przekonać się w przededniu 70. rocznicy pierwszego koncertu Opolskiej Orkiestry Symfonicznej.

Tego wieczoru Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje przede wszystkim polską muzykę. Usłyszymy dwie wirtuozowskie fantazje na tematy operowe, ze skrzypcami w roli głównej. Najpierw autorstwa Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, który w rok po ukończeniu swojej jedynej opery Monbar wrócił do jej motywów i utkał z nich autorską Wielką fantazję w stylu brillant. Muzyka z Fausta Charlesa Gounoda zainspirowała najpopularniejszego polskiego skrzypka w historii Henryka Wieniawskiego, który stworzył swoją Fantazję na tematy z tej opery. Partię solową w tych utworach wykona światowej sławy polski skrzypek Janusz Wawrowski!

Czytaj więcej: Opole | Koncert finałowy obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej

Katowice | Marcin Wyrostek: Galowy koncert jubileuszowy

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPRGalowy koncert jubileuszowy Marcina Wyrostka odbędzie się w NOSPR 26 czerwca 2022. Artysta wystąpi w wielu różnych formacjach muzycznych: solo, w duetach, wraz ze swoimi zespołami Coloriage i Corazon oraz z Orkiestrą kameralną NOSPR. Na estradzie towarzyszyć mu będą muzycy, z którymi gra już od wielu lat oraz goście specjalni: Stanisław Soyka i Magda Steczkowska.

Podczas koncertu zabrzmią utwory nawiązujące do poszczególnych etapów muzycznej drogi artysty, międzynarodowych konkursów akordeonowych i dotychczasowych autorskich albumów: Magia del Tango, Marcin Wyrostek & Coloriage, For Alice i Polacc.

Będą także muzyczne niespodzianki i premierowe wykonania nowego muzycznego projektu artysty. W programie znajdą się m.in. dzieła I. Albéniza, A. Vivaldiego, A. Piazzolli, A. Biełoszyckiego i W. Kilara; ponadto zabrzmi muzyka ludowa i śląska oraz autorskie kompozycje Marcina Wyrostka i muzyków z zespołu.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/ 

Radziejowice | XIII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

polmicOd 26 czerwca do 3 lipca 2022 podczas XIII Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach usłyszymy muzyczne arcydzieła w mistrzowskich wykonaniach. Przez osiem kolejnych wieczorów melomani będą celebrować wielkie doroczne święto muzyki. Partnerami Festiwalu są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Polski Impresariat Muzyczny. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, udział w koncertach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Każdego wieczora o godz. 21.00 odbywać się będą koncerty w namiocie festiwalowym. Kontynuowany będzie jednocześnie cykl koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki o godz. 18.00, zainaugurowany podczas ubiegłorocznej edycji.

Program Festiwalu będzie jak zwykle bardzo zróżnicowany. Pojawią się utwory barokowe, klasyczne, romantyczne, ale też muzyka nowa i jazz. Wykonane zostaną między innymi kompozycje Bacha, Haydna, Beethovena, Chopina, Liszta, Brahmsa, Griega, Rossiniego, Szymanowskiego i Kilara. 27 czerwca Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa prawykona Koncert na saksofon i orkiestrę Cezariusza Gadziny; w roli solisty wystąpi sam kompozytor!

Czytaj więcej: Radziejowice | XIII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

Systemowe wsparcie dla artystów ukraińskich

polmicNarodowy Instytut Muzyki i Tańca uruchamia Program wspieraMY Ukrainę skierowany do artystów, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 oraz rodzimych instytucji kultury, które są otwarte na nawiązanie z nimi współpracy. Program potrwa do końca 2022 roku.

„Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od lat wspiera rozwój zawodowy artystów na różnych polach. Kultura przywołuje piękno i harmonię w naszym życiu – których potrzebujemy szczególnie teraz, gdy otaczający nas świat staje na granicy dotychczasowych wartości” – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – „W tej szczególnej sytuacji nie zapominamy także o artystach, którzy znaleźli azyl na terenie Polski. Chcemy pomóc im odnaleźć spokój i perspektywę na dalsze życie, także zawodowe. Bardzo dziękuję Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie tego Programu – jestem przekonana, że będzie to skuteczne i systemowe wsparcie naszych koleżanek i kolegów z Ukrainy”.

Pomoc realizowana będzie w formie:

Czytaj więcej: Systemowe wsparcie dla artystów ukraińskich

Nowy Sącz, Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

polmicPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Małopolska Akademia Talentów po raz ósmy zagości w regionie. W kalendarzu festiwalowych koncertów znajdzie się coś dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej. Koncerty odbędą się w Nowym Sączu i Łącku w Małopolsce w dniach 22 czerwca – 2 lipca 2022. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Rozpocznijmy lato z muzyką klasyczną!

Inauguracja tegorocznej edycji Małopolskiej Akademii Talentów odbędzie się w Małej Galerii w Nowym Sączu 22 czerwca o godz. 18:00. Pianistka Karina Vorobey oraz wiolonczelistka Valentyna Czekamova wykonają program złożony z dzieł Franza Liszta, Adama Walacińskiego i Andrzeja Sztogarienko. Kilka dni później, 26 czerwca o godz. 19:00 rozpoczną się kursy muzyczne.

Kolejne koncerty odbywać się będą w Łącku co wieczór, o 18:45.

Czytaj więcej: Nowy Sącz, Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

Toruń | 26. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Główną ideą 26. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w dniach 24 czerwca – 27 sierpnia 2022 roku, jest tradycyjnie prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach Torunia. W tym roku 16 wydarzeń odbędzie się w Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, kościołach św. Jakuba, św. Szczepana i Ducha Świętego oraz w CKK Jordanki, a 4 – w przestrzeni online. Przyjadą artyści z Hiszpanii, Korei, Finlandii i Litwy.

W trakcie festiwalu odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, rozrywkowe z udziałem muzyków najwyższej klasy. W trakcie festiwalu pięciokrotnie wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna, prezentująca zarówno wielkie przeboje muzyki klasycznej (dzieła J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Bizeta, E. Griega), jak i rozrywkowej (muzyka filmowa Złotej Ery Hollywood, muzyka bałkańska i klezmerska z zespołem Klezmafour, polska muzyka rozrywkowa m.in. A. Zauchy, Z. Wodeckiego, G. Ciechowskiego, zespołu Perfect, Kombi, z Jackiem i Patrycją Kotlarskimi).

Czytaj więcej: Toruń | 26. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Katowice | | Zakończenie 77. sezonu artystycznego Fillharmonii Śląskiej: „Harnasie”

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zakończenie 77. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej odbędzie się 24 czerwca 2022 o godz. 19.00 pod znakiem baletu i jego rozmaitych obliczy. Uszłyszymy tego wieczoru góralski folklor ze słynnych Harnasi Karola Szymanowskiego i ormiańską ekspresję Suity Gajane Arama Chaczaturiana. Na koncert pełen wrażeń zapraszają wspólnie Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz solista – tenor Adam Sobierajski.

Balet Harnasie Karola Szymanowskiego to jedno z największych dzieł tego kompozytora, będące dowodem na to, jak piękny i bogaty jest polski folklor. Koncert ukoronuje Suita z baletu Gajane Arama Chaczaturiana. Zwiera ona najpiękniejsze i najbardziej efektowne tańce baletu, w tym słynny Taniec z szablami, który często pojawia się samodzielnie w programach koncertów na całym świecie. Będzie to więc niezwykle widowiskowe zakończenie sezonu artystycznego i zapowiedź energii, z jaką wkroczymy w kolejny – już od września!

Czytaj więcej: Katowice | | Zakończenie 77. sezonu artystycznego Fillharmonii Śląskiej: „Harnasie”

Krasnogruda | Premiera spektaklu „Lilie” z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Tańca Antoniny Jakubowskiej zaprasza na premierę spektaklu pt. Lilie z muzyką Jana Gromskiego w choreografii Antoniny Jakubowskiej, który powstał z okazji 200. rocznicy wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2022 o godz. 21.00 w malowniczej scenerii Dworu Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, przy granicy Polski i Litwy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Mickiewicz, tworząc balladę Lilie, połączył romantyczny idealizm z prostotą ludowej przypowieści. Tak też jest w spektaklu Antoniny Jakubowskiej i Jana Gromskiego. W warstwie muzycznej pojawią się nawiązania do folkloru muzycznego Słowian, przetworzonego za pomocą specjalnie stworzonych dźwięków elektronicznych. Kostiumy Bogumiła Wiśniewskiego zainspirowane będą naturą i ruchem panującym w przyrodzie, ukazując przejście między światem realnym a mistycznym. Choreografia to próba pogodzenia technik klasycznych z technikami tańca współczesnego.

Czytaj więcej: Krasnogruda | Premiera spektaklu „Lilie” z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama...

Wrocław | „Pieśń o nocy”. Zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie wyjątkowego koncertu 22 czerwca 2022 o godz. 19.00 wieńczącego sezon koncertowy NFM Filharmonii Wrocławskiej znajdzie się ostatni Koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym partię solową wykona znakomita portugalska pianistka Maria João Pires. Jako ostatnie zabrzmi zaś jedno z największych arcydzieł muzyki polskiej pierwszej połowy XX wieku autorstwa Karola Szymanowskiego. Orkiestrę poprowadzi jej szef artystyczny, maestro Giancarlo Guerrero.

III Symfonia „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego powstała w okresie, w którym kompozytora żywo fascynowała kultura Persji. Fascynacja ta znalazła odbicie zarówno w rozrzutnej, śmiałej i zmysłowej kolorystyce brzmienia, jak i w doborze tekstu. Szymanowski sięgnął po tekst trzynastowiecznego poety i mistyka perskiego Dżalaluddina Rumiego w przekładzie Tadeusza Micińskiego.

Czytaj więcej: Wrocław | „Pieśń o nocy”. Zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej