Polmic - FB

aktualności

Kielce | „Scena dla Muzyki Polskiej” – Cuore Piano Trio

FS

18 lutego 2020 roku o godz. 18.30 w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla Muzyki Polskiej” w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga wystąpi trio fortepianowe Cuore Piano Trio.

„Scena dla Muzyki Polskiej” to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane są w Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach. Celem programu jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, jak bardzo oryginalna i zróżnicowana jest polska muzyka klasyczna, w szczególności ta zapomniana. Repertuar, prezentowany podczas przedsięwzięcia, przechodzi od klasycyzmu poprzez romantyzm i neoromantyzm aż do muzyki XX wieku.

Podczas najbliższego koncertu zespół Cuore Piano Trio wykona utwory Karola Lipińskiego, Franciszka Lessela, Artura Malawskiego i Ludomira Różyckiego. Czasami z Tria wyłania się duet i w tych konfiguracjach będziemy słuchać młodych wirtuozów na estradzie. Szczególny nacisk artyści kładą na trzy cudownej urody Polonezy Karola Lipińskiego, które znalazły się na płycie Polonaises nagranej w 2018 przez duet Zuzanna Budzyńska – Szymon Ogryzek. Ale Karol Lipiński jest tu ważny również z tego względu, że urodził się w Radzyniu Podlaskim, rodzinnym mieście Zuzanny Budzyńskiej, a celem skrzypaczki od dawna jest popularyzowanie muzyki tego twórcy. Na zakończenie kameralnego spotkania usłyszymy Rapsodię op. 33 Ludomira Różyckiego, skomponowaną w Berlinie przed I wojną światową. Dzieło nawiązuje swoim brzmieniem do bogatej w skrajne emocje estetyki romantycznej.

Informacja o biletach – na stronie http://filharmonia.kielce.pl/ 

Warszawa | Bo do skrzypiec trzeba dwojga (czasem)

DuoJeszcze studenci, a już jeden z najbardziej rozpoznawalnych duetów skrzypcowych młodego pokolenia – Gidaszewska/Łaguniak Duo wystąpi 17 lutego 2020 o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury podczas kolejnego koncertu z cyklu "Arcydzieła muzyki kameralnej".

Usłyszymy ciekawy wybór muzyki na dwoje skrzypiec – od barokowej sonaty Georga Philippa Telemana, poprzez klasycystyczne kompozycje Joachima Kaczkowskiego, wirtuozowskie romantyczne kaprysy Henryka Wieniawskiego, aż po napisaną podczas drugiej wojny światowej suitę Grażyny Bacewicz.

Gidaszewska/Łaguniak Duo powstało w 2014 roku. Jego członkowie, Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, są studentami akademii muzycznych w Poznaniu i Łodzi. Jako soliści brali udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe lokaty (razem ponad 150 nagród m.in. z Japonii, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Niemiec i Polski). Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową, biorąc udział w wielu konkursach. Zespół sięgnął m.in. po I nagrodę (2014) i Grand Prix (2015) Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, II nagrodę na Warszawskim Forum Kameralnym oraz tytuł wicemistrza Międzynarodowego Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy (wszystko w 2015 r.), a w 2019 roku zwyciężył w swej kategorii w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W listopadzie 2019 roku duet zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Düsseldorfie. Zespół ma w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.

Więcej informacji – na stronie: http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/84621-bo-do-skrzypiec-trzeba-dwojga-czasem 

Poznań | Walentynki z Amadeusem

Amadeus

Z okazji Walentynek Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na kolejny koncert pod batutą Agnieszki Duczmal, któy odbędzie się 16 lutego 2020 roku o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Orkiestra wystąpi wspólnie ze znanym polskim akordeonistą Klaudiuszem Baranem oraz młodym wirtuozem harmonijki ustnej Kacprem Smolińskim. Klaudiusz Baran – profesor, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – jest członkiem i założycielem takich zespołów, jak Tangata Quintet, z którym dwukrotnie był nominowany do nagrody „Fryderyk”, Machina del Tango i DesOrient. Występuje solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, jak i poza granicami kraju. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Odznaczony został Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Kacper Smoliński jest jedynym Polakiem oraz jednym z niewielu muzyków w Europie studiujących jazzową harmonijkę chromatyczną w Instytucie Jazzu w Berlinie. W swoim dorobku ma nagrody na konkursach solowych oraz zespołowych. To niezwykłe połączenie talentów sprawi, że wieczór będzie pełen muzycznych wrażeń.

W programie znajdzie się muzyka polska: Wariacje na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana, Koncert na harmonijkę ustną i smyczki Krzysztofa Herdzina i Chamber concerto Mikołaja Majkusiaka. Ponadto zabrzmi Concerto in D Igora Strawińskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: https://amadeus.pl/event-16-02-2020-walentynki-z-amadeusem 

Katowice | Grażyna Bacewicz i Ameryka(nie)!

NOSPR

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncert Kwartetu Śląskiego z serii „Grażyna Bacewicz i Ameryka(nie)!”. 15 lutego 2020 roku o godz. 18.00 śląscy kameraliści wraz z flecistą Jánosem Bálintem wystąpią w sali kameralnej NOSPR z repertuarem będącym interesującym połączeniem różnych stylów i estetyk.

W programie znajdzie się Snapshot: Circa 1909 Johna Corigliana, A Night Piece na flet i kwartet smyczkowy Arthura Footego i Kwintet na flet i kwartet smyczkowy Waltera Pistona.

Zabrzmi także III Kwartet Grażyny Bacewicz. Jak zaznacza Małgorzata Gąsiorowska, „To jeden z najbardziej zrównoważonych wewnętrznie utworów w całym dorobku kompozytorki, może najbliższy ideałowi sérénité, charakterystycznemu dla duchowości romańskiej. W dziele tym, którego skrajne części eksponują ruch jako główną siłę kreacyjną, nigdy nie dochodzi do sytuacji ekstremalnych w sensie wyrazu czy zastosowania środków technicznych. Żywioł ruchu jest tu poskromiony logiką powiązań motywicznych i rozwojem formy, którą charakteryzuje wewnętrzny porządek i regularność przebiegu. W III Kwartecie ujawniona została jeszcze jedna cecha stylu kompozytorki tego okresu: przewaga struktur linearnych nad wertykalnymi; te ostatnie zaś, nie pozbawione pewnej finezji harmonicznej, zdają się być jednak wynikiem współdziałania niezależnych linii melodycznych".

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: http://www.nospr.org.pl/ 

"Kompozytorzy na walizkach" – cykl zagranicznych koncertów Filharmonii Poznańskiej

FP14 lutego 2020 roku koncertem w Konzerthaus w Berlinie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wraz z Rafałem Blechaczem rozpocznie europejskie tournée w ramach cyklu "Kompozytorzy na walizkach".

W programie zagranicznych koncertów znajdą się utwory trzech znakomitych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina (1810-1849), Aleksandra Tansmana (1897-1986) i Romana Palestra (1907-1989). Wszyscy trzej opuścili rodzinny kraj z przyczyn politycznych, aby osiedlić się w Paryżu – tam żyć i tworzyć. Każdy z nich wypracowł niezwykle oryginalny styl, wykorzystując zdobyczne ówczesnych technik kompozytorskich w oparciu o nawiązania i stylizację rodzimego folkloru.

Filharmonia Poznańska wybrała najbardziej reprezentatywne dzieła: Tańce weselne z baletu Pieśń o Ziemi Romana Palestra oraz III Symfonię koncertującą na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę Aleksandra Tansmana, aby przedstawić tę oryginalną i wciąż mało znaną twórczość polskich kompozytorów-emigrantów. W roku 2020, dokładnie 1 marca, przypada 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina – w programie nie mogło zatem zabraknąć Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 w wykonaniu Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Europejska trasa koncertowa rozpocznie się 14 lutego w Berlinie. 26 lutego muzycy wystąpią we Frankfurcie nad Odrą, a dwa dni później w Darmstadt. Najważniejszym wydarzeniem tournée będzie występ 1 marca w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, gdzie orkiestra uczci 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. W koncertach udział wezmą soliści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą dyrygentów Marka Pijarowskiego i Łukasza Borowicza.

Szczegółowe informacje – na stroniehttps://filharmoniapoznanska.pl/

Warszawa | Koncert walentynkowy w Filharmonii Narodowej

FN

Na koncert przypadający 14 lutego 2020, czyli w Dzień Świętego Walentego, Filharmonia Narodowa przygotowała wyjątkową propozycję programową inspirowaną wątkami miłosnymi.

„Wesoła mitologia w trzech aktach” to podtytuł jaki otrzymała przedostatnia, niewystawiona w Polsce opera Richarda Straussa Miłość Danae. Opowieść tę snuje Strauss w typowym dla siebie, pełnym symfonicznego rozmachu stylu. Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej Władysław Szpilman skomponował niezwykle pogodny, utrzymany w duchu filmowych partytur Walc w starym stylu. Przywrócona do obiegu koncertowego zaledwie kilkanaście lat temu tzw. poważna twórczość Szpilmana, nie zyskała jeszcze tej sławy, jaką od wielu lat cieszy się muzyka, którą Aram Chaczaturian skomponował cztery lata później do sztuki Michała Lermontowa pt. Maskarada. Wyodrębniona z niej pięcioczęściowa suita bije rekordy popularności. Jak nietrudno odgadnąć opera Fredricka Deliusa Romeo i Julia na wsi odwołuje się do sztuki Szekspira. Wzruszające interludium The Walk to the Paradise Garden to jedna z najpiękniejszych kart muzyki brytyjskiej początku XX wieku. Luźną adaptację Romea i Julii stanowi również musical West Side Story Leonarda Bernsteina. Jego muzykę, podobnie jak utwory Nina Roty, możemy rozpoznać dosłownie po kilkunastu taktach.

Materiały promocyjne Filharmonii Narodowej

Więcej informacji – na stronie http://filharmonia.pl/ 

Łódź | Koncert walentynkowy "Chemistry of Love" w EC1

OpusKolejny koncert z cyklu "Sfera Muzyki" – Chemistry of Love – odbędzie się w Walentynki, 14 lutego 2020, w Planeratrium EC1 w Łodzi. Tym razem przed publicznością wystąpią Marzena Majcher (instrumenty elektroniczne) oraz Małgorzata Kubala (sopran).

Utwory skomponowane przez Marzenę Majcher, zestawione z tekstami Anety Badziąg i Eweliny Lasoty, poszukują analogii pomiędzy muzyką a chemią: muzyka jest inspirowana wzorami substancji chemicznych odpowiedzialnych za stan zakochania, potocznie nazywanych “chemią miłości”. Kompozytorka podjęła się eksperymentu, polegającego na transformacji na język muzyki wzorów chemicznych między innymi takich substancji jak fenyloetyloamina oraz dopamina. Muzyka "Chemistry of Love" została wydana na płycie przez Requiem Records – Opus Series w marcu 2019.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również kompozycje z cyklu Radiation, inspirowane kosmologią i fizyką. Kompozytorka będzie używać interaktywnego urządzenia o nazwie Exformer, który został stworzony specjalnie dla niej przez Michała Silskiego. Artystka poprzez użycie Exformera może modelować dźwięki za pomocą ruchu rąk, wzbogacając w ten sposób graną przez siebie muzykę o dodatkowe wymiary. Na kopule planetarium jak zwykle znajdą się zachwycające wizualizacje!

Koncert dla osób od 14 roku życia. Bilety są dostępne w kasach stacjonarnych EC1 Łódź oraz w sprzedaży internetowej: https://bilety.ec1lodz.pl/

Patronat medialny nad płytą "Chemistry of Love" objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na temat projektu: http://marzenamajcher.manifo.com/ 

 

Wrocław | Sekretne znaki

NFM

Muzyka, zwłaszcza współczesna, skrywa w sobie niezliczone tajemnice. Intryguje mnogością eksperymentów i przekraczaniem granic. Zamiast obawiać się tego, co nieznane, warto uważnie przyjrzeć się sekretnym muzycznym znakom i podążyć ich tropem, a idealną ku temu okazją będzie koncert w Narodowym Forum Muzyki 13 lutego 2020 roku o godz. 19:00, podczas którego wystąpią znani artyści polskiej sceny elektroakustycznej.

Muzyka współczesna w naszym kraju ma się naprawdę dobrze. Świadczą o tym sukcesy takich artystów jak Łuc i Duchnowski, którzy doskonale radzą sobie zarówno w kraju, jak i za granicą. Cezary Duchnowski jest świetnym kompozytorem, pianistą, performerem oraz współtwórcą Studia Kompozycji Komputerowej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Od kilku lat w sposób szczególny skupia się na tworzeniu muzyki elektroakustycznej. Z kolei Rafał Łuc należy do grona znanych polskich akordeonistów. Na co dzień współpracuje z najlepszymi muzykami i idealnie odnajduje się podczas koncertów na żywo. Jeśli do tego duetu dołączymy wielokrotnie nagradzaną, wybitną sopranistkę i laureatkę Paszportu „Polityki” Joannę Freszel, to otrzymamy bezkonkurencyjne trio, które wciągnie nas świat muzyki nowej, nieoczywistej, czasem trudnej do zdefiniowania.

Artyści zaprezentują polskie prawykonania kompozycji, których autorami są najlepsi współcześni twórcy europejscy działający w przestrzeni muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Wśród nich pojawi się Milica Djordjević, serbska artystka, autorka intrygującej opowieści o tęsknocie – I ti hoćeš da se volimo. W programie znajdziemy też Sekretne znaki norweskiej śpiewaczki i kompozytorki Mai Ratkje oraz Longue durée Chistophera Trapaniego. Obok tych eksperymentalnych utworów nie da się przejść obojętnie. Wysłuchamy również kompozycji, które wyszły spod pióra polskich muzyków – Cezarego Duchnowskiego oraz Agaty Zubel. Sposób, w jaki artyści łączą instrumenty, wokal i elektronikę, z pewnością zasługuje na uwagę i uznanie.

Agnieszka Frei

Informacja o biletach – na stronie: https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Rosyjski kompozytor Siergiej Słonimski zmarł w wieku 87 lat

SlonimskiSiergiej Słonimski, jeden z najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów współczesnych, pianista, teoretyk muzyki, profesor petersburskiego konserwatorium, zmarł 9 lutego 2020 roku w Petersburgu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 lutego 2020 roku o godz. 11:00 na Cmentarzu Komarowskim.

Siergiej Słonimski urodził się w 1932 roku w Leningradzie (obecnym Petersburgu). Był synem pisarza Michaiła Słonimskiego oraz dalekim krewnym polskiego poety Antoniego Słonimskiego. W rodzinnym mieście ukończył studia pianistyczne i kompozycję. W swojej twórczości łączył wiele stylów muzyki współczesnej, wykorzystywał nowoczesne techniki kompozytorskie i nawiązywał do muzyki ludowej, której był badaczem. Jego twórczość obejmuje 34 symfonie, 8 oper (w tym krytykowaną przez władze socrealiztyczne operę Mistrz i Małgorzata), 3 balety, utwory kameralne oraz wokalno-instrumentalne. Był także autorem muzyki do sztuk teatralnych oraz filmów.

Kompozycje Słonimskiego wykonywane były podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Kompozytor był gościem festiwalu w 1969 roku, kiedy pod dyrekcją Jana Krenza zabrzmiało jego Concerto Buffo. Trzy lata wcześniej wśród publiczności zasiadał Antoni Słonimski, będąc świadkiem pierwszego w polsce wykonania Czterech polskich strof do własnych słów. Na festiwalu zabrzmiały także Uparty wiatr (1975), Antyfony (1977) oraz Taniec nowogrodzki (1980, 1985).

Za popularyzowanie muzyki polskiej kompozytor w 2003 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w 2011 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2001 roku był honorowym przewodniczącym Petersburskiego Towarzystwa Muzyczno-Oświatowego im. Fryderyka Chopina. W 2018 roku artysta otrzymał medal Człowiek Dialogu przyznany z okazji 30-lecia Instytutu Polskiego w Moskwie. Jednym z ostatnich przez niego skomponowanych utworów był poemat symfoniczny poświęcony stuleciu niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Odrodzenie i triumf