Polmic - FB

aktualności

Elbląg | Biało-czerwone melodie spod smyczków – EOK, Jakub Chrenowicz i Jakub Jakowicz

EOK11 października 2020 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Jakuba Chrenowicza dokona prawykonania Concerto in G Mikołaja Majkusiaka. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert upłynie pod znakiem twórczości polskich mistrzów partytury. W pierwszej części koncertu usłyszymy utwory Mikołaja Piotra Góreckiego: Divertimento na orkiestrę smyczkową i Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Syn Henryka Mikołaja Góreckiego z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje i cieszy się uznaniem po obu stronach Atlantyku (na co dzień mieszka w USA). Partię solową w Concerto-Notturno wykona syn innego wybitnego muzyka – skrzypek Jakub Jakowicz. W interpretacji EOK zabrzmi także Orawa Wojciecha Kilara.

W finale koncertu Elbląska Orkiestra Kameralna prawykona kompozycję Mikołaja Majkusiaka Concerto in G na orkiestrę smyczkową.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://eok.elblag.eu/ 

Mińsk Mazowiecki | Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier

Czas sztukiDo 8 listopada 2020 roku potrwa nowy cykl koncertów „Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier” w Mińsku Mazowieckim, organizowany przez Fundację „Czas Sztuki”. Najbliższy koncert będzie miał miejsce w Muzeum Ziemi Mińskiej 11 października o godz. 16.00.

Fundacja „Czas Sztuki” koncentruje swoje działania na organizacji bezpłatnych koncertów w zabytkowych kościołach i instytucjach kulturalnych w powiecie mińskim w gminie Mrozy, gdzie znajduje się siedziba Fundacji. Członkami Fundacji są muzycy zespołu The Time Quartet. Kwartet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu kilkunastu lat pracy artystycznej zespół wykonał ponad 350 koncertów w kraju i za granicą, współpracował z wieloma znakomitymi zespołami i artystami, w tym z Andrzej Jagodziński Trio, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” i Trifonidis Downtown Sextet. Muzycy kwartetu są założycielami studyjnej orkiestry Melanidis Orchestra, z którą nagrali muzykę do sześciu polskich i zagranicznych filmów.

Podczas najbliższego koncertu z cyklu „Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier” wystąpi znakomity duet: wiolonczelistka Anna Wróbel i pianistka Małgorzata Marczyk. W programie – wyłącznie muzyka polska: kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Skarżyńskiego i Piotra Wróbla.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja zaproszeń (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | Premiera oratorium „Sprawiedliwe”

SprawiedliweW 2020 roku przypada 150. rocznica urodzin Matki Matyldy Getter, Franciszkanki Rodziny Maryi, która w czasie II wojny światowej razem ze współsiostrami uratowała kilka tysięcy dzieci żydowskich z getta. Z tej okazji z inicjatywy Fundacji AVE oraz Matki Generalnej Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Janiny Kierstan powstało oratorium Sprawiedliwe autorstwa Aldony Kraus i Jerzego Cembrzyńskiego, którego premiera odbędzie się 11 października.

Utwór zostanie zaprezentowany 11 października dwukrotnie: o godz. 15.30 w Archikatedrze Warszawskiej oraz o godz. 19.00 w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Markach-Pustelniku. Wykonawcami będą soliści Małgorzata Rudnicka, Michał Rajewski, Bogdan Śliwa, Ewa Bogucka, chóry Ave, Tibi Domine z Goniądza, Collegium Cantorum z Chełmna oraz Warlubski Chór Kameralny. Śpiewakom zaakompaniują instrumentaliści Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Barbara Hijewska, a całości dopełni gawęda historyczna.

Klasztor sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Żelaznej przylegał w czasie okupacji do warszawskiego getta. I to właśnie ten dom i mieszkające tam zakonnice odegrały kluczową rolę w ratowaniu dzieci żydowskich. Ocaliły co najmniej pół tysiąca dzieci i dwieście pięćdziesiąt dorosłych, a to tylko „przypadki” udokumentowane. „Ratuję człowieka, który prosi o pomoc” – zwykła mówić ówczesna przełożona prowincji warszawskiej sióstr Rodziny Maryi i spiritus movens całej akcji, matka Matylda Getter, uhonorowana odznaczeniem „Sprawiedliwa wśród narodów świata".

Oratorium Sprawiedliwe na solistów, chór mieszany i orkiestrę, dedykowane bohaterskim zakonnicom, stworzyli laureat „Grammy”, związany z Filharmonią Narodową Jerzy Cembrzyński i poetka Aldona Kraus.

Wstęp na koncerty jest wolny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc: http://fundacjaave.pl/pl/, tel. 608 178 447.

Poznań | Muzyka w pandemii i wizje ulotne

Amadeus11 października 2020 o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zainauguruje 53. sezon artystyczny. Będzie to jednocześnie pierwszy od rozpoczęcia pandemii koncert organizowany w Auli Uniwersyteckiej z udziałem publiczności.

Solistą podczas tego wieczoru będzie niezwykle utalentowany pianista Tomasz Ritter. Jest on laureatem wielu prestiżowych nagród, zwyciężył m. in. w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, otrzymał również nagrodę specjalną im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej konkursu, nagrodę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz wiele nagród pozaregulaminowych. We wrześniu 2018 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. W roli solisty wystąpi również koncertmistrz Orkiestry, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Jarosław Żołnierczyk.

W programie znalazły się Concerto-Notturno op. 13 na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego, Radif, suita na tematy irańskie Lva Knippera oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Informacje o biletach – na stronie https://amadeus.pl/event-11-10-2020-muzyka-w-pandemii 

Kraków | Gwiazdy z Sinfoniettą: Ingolf Wunder

SCUlubieniec publiczności, zwycięzca serc słuchaczy konkursu Chopinowskiego Ingolf Wunder 10 października 2020 wystąpi w iście jubileuszowym repertuarze wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą dyrektora Sinfonietty Jurka Dybała na pachnących nowością deskach Filharmonii Krakowskiej o godz. 11.00.

Rok 2020 to nie tylko rok niecodziennych okoliczności, to przede wszystkim rok Beethovenowski, to również 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina, które Sinfonietta będzie świętować podczas Beethovenowskiego tournée do ojczyzny przybranej przez słynnego klasyka wiedeńskiego, a zainaugurowanego w swoim rodzinnym mieście Krakowie.

Krakowscy słuchacze będą mieli okazję zanurzyć się w bukolicznym charakterze IV Symfonii i żywiołowych frazach XI Kwartetu smyczkowego „Serioso” Ludwiga van Beethovena oraz wirtuozowskim stylu brillant I Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina. Nietypowo, bo ranną porą, odświeżona sala Filharmonii Krakowskiej rozbrzmi dźwiękami muzyki i rozbudzi zaspane miasto do życia.

Kamila Czernek

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Orkiestry Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.sinfonietta.pl 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus online – Haydn, Beethoven i Mendelssohn

POSI10 października 2020 roku o godz. 20.00 odbędzie się koncert online Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, transmitowany ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W interpretacji zespołu pod dyrekcją wybitnego Antoniego Wita usłyszymy symfonie Josepha Haydna i Felixa Mendelssohna, a także I Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena. W roli solisty wystąpi Krzysztof Książek.

Joseph Haydn za gorące przyjęcie podczas swych dwóch wizyt w Londynie (1791–1792 oraz 1794–1795) odwdzięczył się mieszkańcom tego miasta monumentalnym cyklem dwunastu symfonicznych arcydzieł zwanych „Symfoniami londyńskimi”. 95. Symfonia c-moll jest jedyną minorową w zbiorze, stanowi kwintesencję muzycznego klasycyzmu jako stylu doskonałej równowagi wszelkich elementów techniki i ekspresji dzieła.

W I Koncercie C-dur op. 15 rozpoznawalny Beethovenowski idiom wciąż jeszcze skrywa się za muzyczną konwencją typową dla popisowego utworu, który miał za cel podobać się wszystkim. Odnajdziemy jednak już wiele nowszych elementów; poza konwencję wykracza patos i potęga „militarnych” motywów części I. Pełna elegancji i urzekającego liryzmu część II kontrastuje z roztańczonym, pełnym humoru (miejscami wręcz plebejsko-rubasznego) finałowym rondem.

Felix Mendelssohn swą IV Symfonię op. 90 „Włoską” rozpoczął w Wenecji, a w liście do siostry pisanym z Rzymu donosił: „to najweselszy utwór, jak skomponowałem, zwłaszcza finał”. W utworze tym próżno doszukiwać się spójnego literackiego programu, jego „włoskość” jest umowna. Najbardziej oczywistym muzycznym „italianizmem” jest bardzo szybki finał w rytmie typowego dla środkowych Włoch tańca saltarello.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert online transmitowany będzie na kanale YouTube i na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Warszawa | 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w październiku

FBW dniach 10–22 października 2020 roku odbędzie się w Warszawie 24. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena – kompozytora, którego 250. rocznicę urodzin obchodzi cały świat muzyczny. Nadzwyczajne okoliczności uwarunkowane pandemią wpłynęły zarówno na przesunięcie terminu festiwalu na jesień, jak i na nowe oblicze jego programu.

Podczas 10 koncertów wystąpią znakomite polskie zespoły i polscy artyści, wykonując dzieła patrona festiwalu oraz jego romantycznych następców: Schuberta, Schumanna, Chopina, Liszta, Mendelssohna i Brahmsa. W programie koncertów ważne miejsce zajmą także utwory Krzysztofa Pendereckiego, których przypomnienie będzie rodzajem hołdu dla zmarłego w tym roku mistrza.

Festiwal rozpocznie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, a zakończy Sinfonia Varsovia pod batutą Macieja Tworka. Usłyszymy Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie prowadzoną przez Michała Klauzę, ponownie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej tym razem pod batutą Jerzego Maksymiuka i Sinfoniettę Cracovię pod dyrekcją Jurka Dybała.

17 października, w dniu 171. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, Piotr Paleczny z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Dawida Runtza wykona Koncert fortepianowy e-moll kompozytora. Intrygująco zapowiada się koncert kameralny Kwartetu Śląskiego, który wykona wszystkie kwartety smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego i Wielką fugę Beethovena.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem podczas festiwalu kontynuowana będzie promocja najmłodszej generacji wykonawców: zaplanowany został recital fortepianowy Szymona Nehringa, a we współpracy z Abu Dhabi Festival koncert zatytułowany Polscy młodzi pianiści.

Materiały prasowe

Szczegółowy program – na stronie http://beethoven.org.pl/ 

Poznań | Koncert Jubileuszowy Katedry Fortepianu „4 x fortepian”

Am Poznań„4 x fortepian" to tytuł koncertu w wykonaniu wszystkich pedagogów Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, który odbędzie się 9 października 2020 o godz. 19.00.

Znakomici pianiści zaprezentują utwory solowe, na cztery ręce, na dwa fortepiany oraz – specjalnie na tę okazję napisane – na trzy fortepiany z perkusją i na cztery fortepiany z orkiestrą.

W interpretacji Alicji Kledzik, Joanny Marcinkowskiej, Anny Organiszczak, Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej, Łukasza Byrdego, Jacka Kortusa, Bogumiła Nowickiego, Macieja Pabicha, Cypriana Sekreckiego, Piotra Szychowskiego, Przemysława Witka i Piotra Żukowskiego usłyszymy utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, kompozycje na dwa fortepiany Aleksandra Areńskiego i Franza Liszta.

Podczas tego koncertu odbędą się również dwie premiery dzieł polskich kompozytorów: Bezlistne Artura Kroschla na trzy fortepiany i trzy perkusje oraz Ballada op. 9 Adama Domurata na cztery fortepiany i orkiestrę. Oprócz pedagogów Katedry Fortepianu w koncercie wezmą udział perkusiści Piotr Sołkowicz, Piotr Szulc i Bartek Miler, a także Orkiestra CoOperate pod dyrekcją Adama Domurata. Słowo o muzyce wygłosi Piotr Niewiedział.

Dodatkowe informacje – na stronie https://amuz.edu.pl/ 

Kielce | Inauguracja sezonu 2020 / 2021 w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga

FSwNa inaugurację sezonu 2020 / 2021 Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga zaprosiła jednego z najwybitniejszych artystów, uważanego za „skrzypcowego prawnuka" Henryka Wieniawskiego – Krzysztofa Jakowicza. Koncert odbędzie się 9 października o godz. 19.00.

Jako pierwsza w wykonaniu orkiestry Filharmonii pod batutą Jacka Rogali zabrzmi piękna Kołysanka Emila Młynarskiego, współzałożyciela i pierwszego dyrektora Filharmonii Narodowej. W interpretacji profesora Krzysztofa Jakowicza usłyszymy jeden z najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych, „nieprześcigniony, jeśli chodzi o blask, żarliwość, esprit" – jak go określił muzykolog Alfred Einstein – Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wieczór zakończy IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena – „symfonia czystej radości, pełna beztroski i humoru".

Melomani będą mogli w tym dniu również obejrzeć najnowszą wystawę Kolor i dźwięk Romana Gruszeckiego – malarza prowadzącego Galerię Kolor w Kazimierzu Dolnym.

Informacja o biletach – na stronie http://filharmonia.kielce.pl/