Polmic - FB

aktualności

Ostrołęka | Finał III Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”

OperaliaMazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie i Towarzystwo Muzyczne im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce zapraszają na koncert finałowy III festiwalu „Ostrołęckie Operalia”, który odbędzie się 9 września 2018 roku o godz. 19:00 w hali widowiskowo-sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce.

Organizatorzy w sposób szczególny chcieli uczcić przypadającą na ten rok 40. rocznicę wyboru na Papieża świętego już Jana Pawła II. Po raz pierwszy w Ostrołęce zabrzmi utwór z muzyką Jakuba Milewskiego – Kantata Totus Tuus – CałyM Twój… do libretta Jerzego Binkowskiego, napisana z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej, która zbiega się z obchodami 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. Premiera odbyła się w czerwcu 2017 roku w Zakopanem. Tytuł Kantaty ściśle nawiązuje do dewizy Papieża Polaka. Wielka litera M symbolizuje Maryję i odnosi się do papieskiego herbu. Dzieło to ma pielęgnować pamięć o Papieżu Polaku, a także oddać cześć Tej, do której od 100. lat pielgrzymują utrudzeni i zatroskani. Kantata powstała na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Na scenie pojawią się wybitni polscy soliści: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Towarzyszyć im będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, a także Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Wszystko to pod dyrekcją kompozytora Jakuba Milewskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Olsztyn | Filharmonia – kameralnie

FWMFilharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 7 września 2018 roku o godz. 19.00 na koncert pt. „Filharmonia – kameralnie”. Orkiestrę smyczkową Filharmonii poprowadzi Szymon Stec, zaś solistą koncertu będzie pianista Łukasz Chrzęszczyk.

Koncert rozpocznie Divertimento na orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. Kompozycja powstała w 2009 roku, a uroczystą premierę miała 12 czerwca 2011 roku w Poznaniu, gdzie pod batutą Agnieszki Duczmal prawykonała go Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”. Mikołaj Górecki ukończył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie swojego ojca, wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który jest autorem drugiej kompozycji wieczoru – Koncertu na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40. Trwający niespełna 10 minut koncert został napisany przez H.M. Góreckiego w 1980 roku i dedykowany był wybitnej polskiej klawesynistce Elżbiecie Chojnackiej. Prawykonanie z jej udziałem odbyło się 2 marca 1980 roku, z towarzyszeniem grupy smyczkowej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PR i TV w Katowicach pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego.

Kolejnym utworem w wykonaniu orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Szymona Steca będzie Shaker Loops autorstwa amerykańskiego kompozytora, klarnecisty, dyrygenta Johna Adamsa. Koncert zakończy III Symfonia Philipa Glassa.

Więcej – na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/filharmonia-kameralnie/ 

Wrocław | 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

WrCantW dniach 7–16 września 2018 roku na Dolnym Śląsku odbędzie się 53. edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

Tegoroczna edycja, zatytułowana „Wyzwolenie”, zbiega się z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w programie znalazły się dzieła wielkich polskich kompozytorów. Repertuar odwołuje się do refleksji na temat wolności rozumianej także jako rozstrzygnięcie konfliktów wewnętrznych, swoboda sumienia, niezależność od ram doczesności. Przede wszystkim jednak program Wratislavii Cantans to zaproszenie do świętowania wspaniałej muzyki w mistrzowskim wykonaniu.

Punktem wyjścia tegorocznej edycji jest inauguracyjny Król Roger Karola Szymanowskiego – opera ukazująca próbę wyzwolenia się od kultury, jej norm moralnych, społecznych i obyczajowych. Dzieło polskiego kompozytora opisuje konflikt dwóch aspektów człowieczeństwa, racjonalności i instynktu, oraz próbę uwolnienia się od dramatycznego rozdarcia między tymi przeciwstawnymi sobie żywiołami.

Na festiwalu Wratislavia Cantans nie może zabraknąć znakomitych ansambli wokalnych. Narodowy Chór Ukrainy Dumka wykona utwory a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego oraz ukraińską muzykę ludową i sakralną. Collegium Musicale z Estonii – również świętującej stulecie niepodległości – wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum zaprezentuje polską i estońską muzykę współczesną. W roku polskiego jubileuszu zabrzmi opera Elżbiety Sikory, traktująca o jednej z najważniejszych Polek i jednocześnie jednej z największych postaci w historii nauki – Marii Skłodowskiej-Curie. Tytułowa Madame Curie musiała wywalczyć sobie wolność wyboru drogi życiowej, mierząc się z szeregiem stereotypów i uprzedzeń wobec kobiet.

Program Festiwalu – na stronie NFM.

Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

AM7 września 2018 roku o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się Koncert dyplomantów.

Podczas koncertu wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego wystąpią: pianista Łukasz Byrdy z klasy prof. zw. dra hab. Waldemara Andrzejewskiego i prof. AM dr hab. Joanny Marcinkowskiej i dyrygent Jarosław Szemet z klasy prof. zw. dra hab. Warcisława Kunca. Prezentacje studentów Akademii z profesjonalną orkiestrą stały się tradycją Uczelni i od wielu lat wpisują się w jej działalność artystyczną. Jest to pierwszy moment u progu drogi artystycznej, kiedy studenci: instrumentaliści, dyrygenci czy kompozytorzy, mają szansę na pracę z dużym aparatem orkiestrowym. Możliwość wspólnego muzykowania z profesjonalistami jest dla młodych dyrygentów i solistów doświadczeniem nie do przecenienia. Od wielu lat Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu współpracuje w tym zakresie z Filharmonią Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego, a efektami tej współpracy są koncerty dyplomantów i Orkiestry Symfonicznej tej znakomitej instytucji, które rok rocznie spotykają się z życzliwym przyjęciem zarówno publiczności, jak i mediów.

W tym roku w wykonaniu dyplomanci dokonają prawykonania kompozycji zatytułowanej Respite na orkiestrę kompozytora Jakuba Unolta, dyplomanta z klasy prof. dra hab. Zbigniewa Kozuba. Zabrzmią również I Koncert fortepianowy Es-dur Franza Liszta i Sinfonia Sacra (III Symfonia) Andrzeja Panufnika.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://amuz.edu.pl

Poznań | VIII The September Concert Poland

SeptemberW dniach 6–30 września 2018 roku w Poznaniu odbędzie się VIII edycja Festiwalu „The September Concert Poland”.

Projekt festiwali powstał w 2002 roku w Nowym Jorku jako lokalne wydarzenie, upamiętniające ofiary wrześniowych zamachów. Stopniowo jego ranga wzrastała, aż rozwinął się do festiwalu o zasięgu globalnym. Jego najważniejszą misją jest propagowanie pokoju na całym świecie.

W Polsce będzie to już VIII edycja festiwalu. W ramach tej imprezy przez cały wrzesień będą się odbywać różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Wszystkie te wydarzenia są bezpłatne, a wykonawcy i organizatorzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia za swoją pracę. Sztuka prezentowana będzie w miejscach, w których spotykają się ludzie – od parków, szkół, kościołów, poprzez kawiarnie, restauracje, galerie i księgarnie, aż do sal kameralnych i koncertowych.

Program poznańskich edycji z roku na rok jest coraz bogatszy. Artyści goszczą w najpiękniejszych i ważnych dla kultury poznańskiej miejscach. W tym roku planowane są warsztaty muzyczne dla 5-6 latków, spektakle i koncerty muzyki klasycznej. W programie znajdzie się też muzyka polska. W Festiwalu wezmą udział Poznański Chór Kameralny Fermata i Coro Da Camera, którzy wykonają m. in. utwory Zdzisława Bernata, Andrzeja Hundziaka, Andrzeja Koszewskiego, Jana Krenza i Tadeusza Paciorkiewicza. Podczas koncertu „Salon Dźwięków Romantycznych” zabrzmi muzyka Feliksa Nowowiejskiego.

ZOBACZ: stronę Festiwalu na FB.

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w TVP Kultura

ChopinI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, odbędzie się w Warszawie w dniach 2–14 września 2018 roku. TVP Kultura będzie transmitować przebieg Konkursu: II koncert inauguracyjny 3 września, zmagania uczestników i koncert laureatów.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości NIFC we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Bezprecedensowy na skalę światową Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych jest krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina. Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego. Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy. W trzecim sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Orkiestra ta pod batutą wybitnego maestro Grzegorza Nowaka podczas dwóch koncertów inauguracyjnych wykona koncerty Fryderyka Chopina, a także À la recherche de la symphonie perdue autorstwa Pawła Szymańskiego. W Koncercie Inauguracyjnym, który widzowie TVP Kultura obejrzą w poniedziałek 3 września o godz. 18:55, w roli solisty wystąpi światowej sławy pianista Nikolai Demidenko. 12 i 13 września od godz. 17:50 widzowie anteny będą mogli śledzić zmagania instrumentalistów, którzy przeszli do trzeciego etapu konkursu. Koncertom towarzyszy studio - znani specjaliści będą w nim omawiać kolejne występy. Jego gospodarzem będzie Adam Rozlach, który poprowadzi też na antenie koncert inauguracyjny i koncert laureatów. W trakcie trwania konkursu, po Informacjach Kulturalnych, stacja zaprasza na specjalne kroniki (4, 5, 7 i 11 września o godz. 20:10, a 9 września o godz. 19:45). Koncert laureatów odbędzie się w piątek 14 września w Filharmonii Narodowej. Transmisja na antenie TVP Kultura zacznie się o godz. 18:50. W TVP 1 natomiast będzie można zobaczyć retransmisje z koncertu inauguracyjnego i z koncertu laureatów. Ponadto, NIFC udostępni transmisje z całego Konkursu na swoim kanale Youtube i profilu społecznościowym Facebook.

Szczegółowe informacje – na stronie Konkursu.

Jelenia Góra | XXI Festiwal „Silesia sonans”

SilesiaXXI Festiwal „Silesia sonans”, najstarszy festiwal muzyki klasycznej w Jeleniej Górze, odbędzie się w dniach 3–7 września 2018 roku w Kościele Łaski (dawniej Kościele Garnizonowym).

Wyjątkowość tego wydarzenia łączy się głównie z jego formą i miejscem – możliwość obcowania ze sztuką i muzyką w tak szczególny sposób. Festiwal w czasie swojej 20-letniej historii stał się centralnym punktem życia muzycznego miasta, dzięki któremu publiczność z Jeleniej Góry i okolic może uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie artystycznym. Festiwal łączy w sobie utwory sakralne i świeckie, powagę i radość, refleksję i spontaniczność. Sceną festiwalową jest Kościół Łaski, który w 2018 obchodzić będzie 300-lecie poświęcenia.

Zaplanowano siedem koncertów z udziałem takich gwiazd, jak niemiecka sopranistka Simone Kermes, która wystąpi w towarzystwie obecnie najlepszej polskiej orkiestry barokowej – Capelli Cracoviensis. Ponadto wystąpią trio Bastarda oraz tegoroczny zdobywca nagrody AF „Fryderyk” Dariusz Przybylski, a także pochodząca z Jeleniej Góry Michalina Bienkiewicz. W wykonaniu Przybylskiego usłyszymy współczesną muzykę organową: utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Krzanowskiego, Eunho Changa, Arvo Pärta, Romana Haubenstocka-Ramatiego, a także Sequenza quasi una fantasia samego Przybylskiego.

W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się także koncert organowy specjalnie dla dzieci (6 wrześnie). Scenę alternatywną będą reprezentować Jorge Jimenez i DJ Slime, którzy wystąpią 3 września open air w parku przy Kościele Łaski i zaprezentują nową interpretację Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha.

Strona internetowa organizatora: www.silesiasonans.pl 

Zakopane | X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”

Na szczytachW dniach 1–18 września 2018 odbędzie się jubileuszowa X edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” dedykowana Krzysztofowi Pendereckiemu w 85-rocznicę urodzin.

To wydarzenie muzyczne organizowane jest nieprzerwanie od 2009 roku przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia. Przed nami tydzień wielu niezapomnianych wrażeń, wzruszeń i doznań muzycznych. Przyczynią się temu nie tylko wspaniałe krajobrazy Podhala, ale przede wszystkim niezwykli artyści, których usłyszymy w ramach „Muzyki na Szczytach".

Festiwal rozpocznie koncert Kronos Quartet. Światowej sławy zespół prawykona nowy utwór Jagody Szmytki. Podczas koncertów „Klasycy kameralistyki – wczoraj i przedwczoraj” oraz „Reminiscencje” zabrzmią utwory Artura Malawskiego, Romana Maciejewskiego, Andrzeja Panufnika i Dariusza Przybylskiego. W centrum uwagi będzie zaś muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Maestro wystąpi z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej podczas koncertu finałowego i wykona swoje utwory.

Różnorodność festiwalowej oferty sprawia, że nie tylko melomani znajdą tu coś dla siebie. Festiwalowi towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. W „Kino Miejsce” będzie miała miejsce projekcja filmu Rękopis znaleziony w Saragossie z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto odbędą się wystawy: malarstwa i fotografii, a także spotkania otwarte w Domu pod Jedlami z artystami festiwalowymi w ramach Klubu Rozmów na Szczytach.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.

II Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Ziemi Kłodzkiej

KlodzkW dniach 1–9 września 2018 roku odbędzie się II Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Ziemi Kłodzkiej.

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Ziemi Kłodzkiej to cykliczny projekt, składający się wydarzeń koncertowych o wysokich walorach artystycznych, podczas których zostanie zaprezentowany szeroki wachlarz repertuarowy klasycznej i współczesnej muzyki kameralnej i organowej. Koncerty odbędą się w pierwsze dwa weekendy września w miejscowościach położonych w Kotlinie Kłodzkiej: Kudowie Zdroju, Wambierzycach, Lewinie Kłodzkim i Dusznikach Zdroju.

W programie Festiwalu znajdą się arcydzieła kompozytorów zachonioeuropejskich i utwory polskich kompozytorów XX-XXI w. 2 września w Teatrze Zdrojowym im. F. Chopina w Dusznikach Zdroju będzie miał miejsce koncert „AsnykStories”, podczas którego PolishStories Duo (Agnieszka Wichłacz – sopran i Monika Woźniak – fortepian) wykonają utwory Stanisława Niewiadomskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego i Piotra Pawlika do słów Adama Asnyka. 8 września w ramach obchodów Jubileuszu 800-lecia Wambierzyc podczas koncertu w Sanktuarium Wambierzyckim odbędzie się koncert organisty tytularnego Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie Ryszarda Superczyńskiego, który zaprezentuje m. in. Preludium Bogurodzica, Dziewica Mariana Sawy. Koncert finałowy odbędzie się w Kościele św. Piotra i Pawła w Dusznikach Zdroju, gdzie usłyszymy utwory Fryderyka Chopina i Piotra Pawlika w interpretacji Krystiana Kleja.

ZOBACZ: stronę przedsięwzięcia na FB.