Polmic - FB

aktualności

Kraków | Muzyczne obrazy krakowskich legend

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICStowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” zaprasza na wyjątkowy wieczór na Zamku Królewskim na Wawelu. 11 września 2022 o godz. 19.00 w Sali Senatorskiej udamy się w podróż przez świat legend. Cracow Golden Quintet prawykona Legendy krakowskie Aleksandra Dębicza, a słowem okrasi całość Piotr Krasnowolski.

Muzyczna interpretacja krakowskich legend Aleksandra Dębicza powstała na zamówienie Cracow Golden Quintet: bajkowe brzmienie tych barwnych kompozycji obrazuje wydarzenia zawarte w ludowych podaniach. Aleksander Dębicz jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków: w jego twórczości od lat przejawia się zamiłowanie do improwizacji, sztuki filmowej i to właśnie w tym kierunku kompozytorskim obecnie podąża.

Podczas koncertu usłyszymy również Kwintet na instrumenty dęte Wojciecha Kilara, skomponowany przez niego w wieku zaledwie 20 lat.

Na stronie https://anchor.fm/cracow-golden-quintet  już od 4 września pojawi się mini-podcast: odcinki słowno-muzycznego słuchowiska o krakowskich legendach, które będzie swoistym preludium do koncertu.

Czytaj więcej: Kraków | Muzyczne obrazy krakowskich legend

Warszawa | Filharmonicy i chór Ave na dwusetne urodziny Felińskiego

POLMICW 2022 roku przypadają 200. urodziny wyjątkowego człowieka – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat prowadzą domy na Białołęce, w których w czasie wojny uratowano 200 dzieci żydowskich. Z tej okazji 11 września 2022 o godz. 19.15 w warszawskim kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 odbędzie się wykonanie utworu Jerzego Cembrzyńskiego napisanego specjalnie na tę okazję Mówiono o Nim, że przegrał z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

Utwór Mówiono o Nim, że przegrał na chór, solistów i orkiestrę składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa na podstawie myśli św. Zygmunta ułożył Bartłomiej Włodkowski. Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej

Czytaj więcej: Warszawa | Filharmonicy i chór Ave na dwusetne urodziny Felińskiego

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: premiera „Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową” Tomasza Kamieniaka

ZMIANA PROGRAMU

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC

10 września 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka prawykona Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową Tomasza Kamieniaka. Usłyszymy również dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Gioachina Rossiniego i Wolfganga Amadeusa Mozarta. W roli solistów – znakomici Krzysztof Jakowicz i Anna Krzysztofik-Buczyńska.

Tomasz Kamieniak jest kompozytorem ponad dwustu utworów fortepianowych, klawesynowych, kameralnych, chóralnych oraz muzyki do siedmiu filmów. Jego nowy trzyczęściowy, wchodzący w ciekawy i kreatywny dyskurs z tradycją Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową (2021) został zainspirowany sztuką Anny Krzysztofik-Buczyńskiej (jest jej dedykowany). Absolwentka filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie klawesynu Lilianny Stawarz pracuje na tej uczelni na stanowisku adiunkta. Jest cenioną, koncertującą solistką i kameralistką, jako muzyk Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku realizuje partie fortepianu, klawesynu, czelesty i organów. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: premiera „Koncertu na klawesyn i orkiestrę...

Gdańsk | Multichannel Post Quartet: 4 światowe premiery w postindustrialnej przestrzeni

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICProjekt „Multichannel Post Quartet” to multimedialne wydarzenie realizowane w przestrzeni postprzemysłowej na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej oraz w budynku Galerii Sztuki WL4 Mleczny Piotr, które odbędzie się 10 września 2022 roku o godz. 20.00. Podczas dwugodzinnego audiowizualnego spektaklu zostaną przedstawione cztery światowe premiery dzieł związanych z nurtem muzyki i sztuki współczesnej specjalnie zamówione na potrzeby wydarzenia przez kwartet smyczkowy NeoQuartet.

Do projektu zostali zaproszeni znani polscy i zagraniczni kompozytorzy: Paweł Szymański, Agnieszka Stulgińska, Michał Markiewicz, Gerard Pape (Francja) oraz artysta sztuk wizualnych Piotr Wyrzykowski. Wykonawcami wszystkich dzieł będzie trójmiejski kwartet smyczkowy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej – NeoQuartet.

Idea projektu to z jednej strony próba przełamania stereotypu tradycyjnego podejścia do wydarzenia kulturalnego, wyjścia ze sztuką w przestrzeń publiczną i zaangażowania widowni w proces twórczy; z drugiej strony jest to forma hołdu złożonego wybitnym artystom, których kompozycje będą częścią wydarzenia.

Czytaj więcej: Gdańsk | Multichannel Post Quartet: 4 światowe premiery w postindustrialnej przestrzeni

17. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

POLMIC

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Osiem koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej od 10 września do 2 października 2022 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu pod tytułem „Innowacje” ma na celu pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Innowacje obu epok mają decydujące znaczenie dla dalszego biegu historii muzyki.

Jednym z głównych zadań Festiwalu jest aspekt kulturotwórczy, a więc inspirowanie twórców do tworzenia. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nastąpi prawykonanie sześciu utworów polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Leszka Kołodziejskiego, Ignacego Zalewskiego, Adama Wesołowskiego oraz Michała Malca.

Wystąpią w tym roku takie zespoły, jak: Capella Cracoviensis, Filharmonia Śląska – Śląska Orkiestra Kameralna, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz soliści i dyrygenci: Marek Toporowski, Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Jan Tomasz Adamus, Anna Szostak, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Ewa Uryga, Bartłomiej Duś.

Czytaj więcej: 17. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

Cieszyn | 30. Festiwal „Viva il canto”

POLMICJubileuszowa 30. edycja Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto”, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w ubiegłym roku, będzie miała miejsce w Cieszynie nad Olzą w dniach 10-16 września 2022. Na zakończenie lata znakomici artyści spotkają się, by na kilka dni zaczarować miasto śpiewem.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. znakomitą inscenizację słynnej operetki króla walca – Johanna Straussa, czyli Zemstę Nietoperza w reżyserii Henryka Konwińskiego, ale także wysłuchać polskich i ukraińskich, niezwykle poruszających pieśni, w wykonaniu Haliny i Aleksandra Teligów oraz młodych, debiutujących śpiewaczek – pieśni zarówno ludowych jak i tych stylizowanych, których autorami są XIX i XX-wieczni kompozytorzy.

„Viva il canto” to także muzyczne spotkania oraz prawykonania i ich także nie zabraknie w tym roku. Podczas koncertu uświetniającego, przypadającą w tym roku, 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego pn. „Daleko został cały świat…” zabrzmią utwory nie tylko Szymanowskiego, ale także Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz – premierowoSuita na tematy Karola Szymanowskiego skomponowana przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę i organmistrza Tomasza Orlowa.

Czytaj więcej: Cieszyn | 30. Festiwal „Viva il canto”

Zabrze | Paweł Pudło „Koła czasu” – koncert symfoniczny na 100-lecie miasta Zabrze

POLMICPremiera symfonii Pawła Pudło Koła czasu, napisanej z okazji 100-lecia przyznania praw miejskich miastu Zabrze, zainauguruje 73. sezon artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Muzyka zabrzmi 9 września 2022 roku o godz. 18.00 w wykonaniu 60 osobowej orkiestry symfonicznej oraz utalentowanej skrzypaczki Zofii Olesik pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Muzycy zagrają również na nietypowych instrumentach.

Symfonia „Koła czasu” napisana została przez kompozytora Pawła Pudło z okazji 100-lecia uzyskania praw miejskich przez miasto Zabrze. Część pierwsza „Największa osada Europy” opowiada o dawnej historii miejscowości, tuż przed uzyskaniem praw miejskich. Druga część „Wydobywając przyszłość” ukazuje rozwój miasta dzięki pracy niestrudzonych górników. Finałowa część „Serce kraju” przenosi słuchaczy do najnowszej historii miasta, odwołuje się do sukcesów kardiochirurgii, z którymi utożsamiane jest od wielu lat miasto Zabrze. A więc podczas koncertu będzie można usłyszeć industrialne dźwięki kopalniane, echa bitew Powstań Śląskich czy odgłos bicia ludzkiego serca.

Czytaj więcej: Zabrze | Paweł Pudło „Koła czasu” – koncert symfoniczny na 100-lecie miasta Zabrze

Kraków | Koncert inaugurujący sezon artystyczny Sinfonietty Cracovii 2022 / 2023

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzyczne POLMIC.

POLMIC9 września 2022 roku Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oficjalnie rozpocznie nowy sezon artystyczny. Czworo solistów, pięć kompozycji w programie koncertu i jedna główna bohaterka w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego o godz. 20.30. Gwiazdami wieczoru będą z pewnością maestra Katarzyna Tomala-Jedynak, skrzypek Daniel Stabrawa oraz altowiolista Ignacy Miecznikowski.

Nowa dyrektor Artystyczna Sinfonietty Cracovii, a zarazem jej Pierwsza Dyrygentka proponuje krakowianom niezwykle zróżnicowany program, w którym obok niekwestionowanej klasyki (Mozart), zabrzmi repertuar, za którego interpretacje Sinfonietta od swoich początków była ceniona (Penderecki), oraz dźwięki dwudziestowiecznego neoklasycyzmu (Martinů, Spisak) z akcentem w postaci dzieła kompozytora muzyki filmowej, Malcolma Arnolda.

Czytaj więcej: Kraków | Koncert inaugurujący sezon artystyczny Sinfonietty Cracovii 2022 / 2023

Niwiska, Dzikowiec, Cmolas | Ballady i romanse w podkarpackich dworach

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów z okazji jubileuszu 200-lecia wydania Ballad i romansów zaprasza na unikatowy projekt „Letnie wieczory w podkarpackich dworach”. Podczas weekendu, od 9 do 11 września 2022, w trzech miejscowościach wybrzmi poezja Adama Mickiewicza recytowana przez znanych aktorów w towarzystwie muzyki W. Żeleńskiego, F. Chopina, J. Brahmsa i K. Szymanowskiego. Wydarzenia poprzedzą prelekcje. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Najpiękniejszy obraz dworu polskiego pokazał właśnie Adam Mickiewicz. Dobór miejsca spotkań literacko-muzycznych z tej perspektywy staje się oczywisty. Dwór Hupki w Niwiskach, Dwór Błotnickich w Dzikowcu i dawny Pałac w Trząsawce (Cmolasie) będą stanowić idylliczne tło do słów utworów Mickiewicza zawartych w Balladach i romansach recytowanych przez znakomitych rzeźbiarzy żywego słowa: Dorotę Segdę oraz Andrzeja Mastalerza.

Czytaj więcej: Niwiska, Dzikowiec, Cmolas | Ballady i romanse w podkarpackich dworach