Polmic - FB

aktualności

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Prasqual

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 maja 2022 w siedzibie NOSPR Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca prawykona utwór Tomasza Praszczałka (Prasqual) Canti Lussuriosi e Seriosi na sopran, mezzosopran, recytatora, podwójną orkiestrę solistów i elektronikę. W roli solistek wystąpią Joanna Freszel i Marta Wryk.

Jak zaznacza kompozytor, „Rozmowy i Śpiewy o Miłości powstały w 2021/2022 i zbudowane są na napięciu między dwoma tekstami. Pierwszym z nich jest arcydzieło poezji renesansowej: Sonetti Lussuriosi (Sonety lubieżne) włoskiego poety Pietro Aretino (1492–1556). To cykl bardzo odważnej poezji erotycznej w formie dialogów odbywających się z reguły podczas aktu miłosnego. […] Drugim tekstem jest Pieśń Słoneczna św. Franciszka z Asyżu. Ten porywający w swojej genialnej prostocie hymn na cześć całego Stworzenia, napisany prawdopodobnie na początku 1225 roku, uważany jest za pierwsze świadectwo literatury włoskiej i najstarszy zabytek poezji w języku volgare. […] Trzecim światem jest opowieść recytatora. Ten świat doświadczenia codziennej miłości to także głos „rozsądku”, który przywraca dalekim eskapadom właściwą perspektywę”.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Prasqual

Warszawa | Dona nobis pacem

POLMICProgram specjalnego koncertu Chóru Filharmonii Narodowej 8 maja 2022 o godz. 18.00 został zaprojektowany jako artystyczna odpowiedź na wydarzenia, których świadkami jesteśmy od 24 lutego 2022 roku. Ta data stała się cezurą, która zburzyła poczucie stabilności i bezpieczeństwa naszego nowoczesnego świata. Na estradzie Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory kompozytorów z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii – przedstawicieli narodów, które pragną żyć obok siebie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa.

Repertuar koncertu jest nie tylko muzycznym wołaniem o pokój (Pärt – Da pacem Domine, Vasks – Dona nobis pacem), nie tylko pożegnaniem kobiet, mężczyzn i dzieci – ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę (Ešenvalds – In paradisum), ale przede wszystkim przypomnieniem, że muzyka, jako język uniwersalny, łączy ludzi niezależnie od dzielących ich geograficznych granic, wieku, pochodzenia czy religii.

Na uwagę zasługuje różnorodność przygotowanego repertuaru – począwszy od jakże charakterystycznych stylistycznie kompozycji Arvo Pärta i Walentyna Sylwestrowa, poprzez prezentację twórczości Michała Ziółkowskiego i Łukasza Urbaniaka – utalentowanych i nagradzanych młodych polskich kompozytorów, jak również dzieł Łesi Dyczko, Pēterisa Vasksa, Vytautasa Miškinisa i Ēriksa Ešenvaldsa – zakorzenionych w muzycznych tradycjach krajów, z których pochodzą ich twórcy, jednocześnie wykonywanych przez najlepsze chóry w różnych zakątkach świata.

Materiały prasowe organizatorów

Informacja o biletach: https://filharmonia.pl/repertuar/koncert-choralny-881957937 

Katowice | NOSPR, Marta Gardolińska i Linus Roth

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w Poranku Symfonicznym NOSPR 8 maja 2022 o godz. 12.00 wezmą światowej sławy wykonawcy! Orkiestra pod dyrekcją Marty Gardolińskiej oraz skrzypek Linus Roth w roli solisty zaprezentują Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza i VII Symfonię d-moll op. 70 Antonína Dvořáka.

„Profesorowi Stanisławowi Barcewiczowi w dowód uwielbienia i wdzięczności” – dedykował swój Koncert skrzypcowy Karłowicz. Tragicznie zmarły kompozytor początkowo kształcił się w zakresie gry na skrzypcach; nie był jednak typem estradowym, a raczej chłonnym wiedzy i wszechstronnym młodzieńcem, który doskonale odnalazł się w kompozytorskim fachu. Wirtuozowski, acz niepozbawiony muzycznych walorów Koncert zaprezentowany został w Berlinie, Wiedniu i Warszawie, za każdym razem wywołując pozytywne reakcje publiczności, a oceny krytyków „(...) tak z sobą niezgodne, tak bezwzględnie zaprzeczają[ce] sobie, że człowiek mimo woli zapytuje siebie, czy w ogóle krytyka taka ma rację bytu”.

Dvořák wprawdzie nie zadedykował VII Symfonii Brahmsowi, pisał ją jednak będąc pod głębokim wpływem III Symfonii mistrza. Obawiał się, że nowe dzieło nie sprosta jego wymaganiom, co dziś wydaje się nieuzasadnione, bowiem przez wielu uważane jest za najdoskonalsze w dorobku kompozytora i – doceniane za subtelną głębię wyrazu, bogactwo melodyczne, orkiestrację i doskonałą konstrukcję formalną.

Łucja Siedlik

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-marta-gardolinska-linus-roth 

Wrocław | Mistrz i Magdalena, czyli Herreweghe i Kožená w Narodowym Forum Muzyki

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Inspirujący i wybitni w swoich dziedzinach artyści wystąpią we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. 8 maja 2022 o godz. 18.00 znamienita czeska śpiewaczka Magdalena Kožená wykona partię mezzosopranu w Pieśni o ziemi – najbardziej osobistej kompozycji Gustava Mahlera. Sam mistrz wykonawstwa historycznego Philippe Herreweghe poprowadzi grającą na kopiach instrumentów pochodzących z epoki Orchestre des Champs-Élysées.

Świętujący 2 maja 75. urodziny maestro Herreweghe zainauguruje występem we Wrocławiu swoją jubileuszową trasę koncertową. Oprócz samego dyrygenta ważną rocznicę celebrować będzie również jego Orchestre des Champs-Élysées, która w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. Philippe Herreweghe od ponad czterdziestu lat zajmuje się muzyką barokową. W czasie swojej artystycznej kariery był uczestnikiem rewolucji w podejściu do muzyki dawnej – od wyciągnięcia jej z wykonawczego niebytu w latach siedemdziesiątych po rozwinięcie trwającej do dziś mody na wykonanie dzieł na kopiach instrumentów pochodzących z epoki, w której żył dany kompozytor.

Czytaj więcej: Wrocław | Mistrz i Magdalena, czyli Herreweghe i Kožená w Narodowym Forum Muzyki

Łódź | Karol Rathaus in memoriam

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICMuzeum Miasta Lodzi wraz z Karol Rathaus Foundation zapraszają na koncert odkrywanej twórczości polskiego twórcy emigracyjnego Karola Rathausa. 8 maja 2022 o godz. 16.30 w pięknej Sali Lustrzanej Pałacu Izraela Poznańskiego niektóre z dzieł Rathausa zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy.

Droga kompozytora wiodła z Tarnopola przez Wiedeń, Berlin, Londyn, Paryż do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną. Współpracował z wytwórniami filmowymi, w tym w Hollywood. Wykładał również w Queens College w Nowym Jorku. Był aktywnym członkiem amerykańskich organizacji muzycznych (m.in. ISCM, American League of Composers from Austria, American Society of Composers, Authors and Publishers), honorowym wiceprezydentem Jewish Music World Center, działał w organizacjach polonijnych (m.in. Komitecie Muzycznym Instytutu Kultury).

Najbliższy koncert w hołdzie Karolowi Rathausowi odbędzie się pod patronatem Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Wystąpią członkowie Karol Rathaus Ensemble – Piotr Lato, Marcin Hałat, Aleksandra Hałat – oraz ich goście: Tomasz Daroch i Roksana Wardenga. Zapraszając do współpracy wyjątkowych artystów, Karol Rathaus Ensemble realizuje misję przywrócenia do życia koncertowego utworów światowej sławy polskiego kompozytora.

Czytaj więcej: Łódź | Karol Rathaus in memoriam

Katowice | „Muzyczne Dorożki” opanują plac przed NOSPR

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tegoroczny Festiwal Katowice Kultura Natura to nie tylko koncerty, ale także dodatkowe muzyczne atrakcje. Pierwsza z nich – interaktywne „Muzyczne Dorożki” – pojawią się na placu przed NOSPR już 7 maja! Będzie się można nimi bawić codziennie, aż do 15 maja 2022.

„Muzyczne Dorożki” to interaktywne zabawki dźwiękowe wymyślone przez Erwina Stache – muzyka, kompozytora i... inżyniera elektronika. Przypominają wózki, nie służą jednak do przewozu osób, tylko do tworzenia muzyki, eksperymentowania z dźwiękiem i aktywności na świeżym powietrzu. Każda dorożka odtwarza utwory na fortepian, marimbę czy inne instrumenty, ale gra tylko, jeśli jest w ruchu. A im szybciej się ją pcha, tym bardziej przyspiesza muzyka. Eksperymentować można grając utwory od tyłu, zapętlając wybrane fragmenty albo zestawiając dźwięki z kilku dorożek. Do wyboru, na ile tylko kondycja pozwoli.

Czytaj więcej: Katowice | „Muzyczne Dorożki” opanują plac przed NOSPR

Bydgoszcz | X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”

POLMICW dniach 6–28 maja 2022 w Bydgoszczy odbędzie się jubileuszowa X edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”, organizowanego przez Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W bogatym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście prawykonań.

Festiwal rozpocznie się koncertem pt. „W stulecie urodzin Kazimierza Serockiego oraz w 90. rocznicę urodzin Franciszka Woźniaka” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Kolejne wydarzenia – koncerty kameralne, koncert polskiej liryki wokalnej oraz koncert „Bydgoszcz z Ukrainą w sercu” – będą miały miejsce w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Swoje najnowsze utwory przedstawią Rafał Tworek, Piotr Beciński, Marcin Kopczyński, Aleksandra Brejza, Sławomir Czarnecki, Ewa Fabiańska-Jelińska, Szymon Godziemba-Trytek, Piotr A. Komorowski, Artur Kroschel oraz Marcin Gumiela: jego utwór Ballo powstał w ramach Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury miasta Bydgoszczy.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022

NIMiTJuż po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymają wyróżnienia za całokształt twórczości. Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 6 lipca 2022 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, otrzymają je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o polskiej kulturze.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Organizatorem Nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie powędruje do Karoliny Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki.

Czytaj więcej: Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2022

Milena Pioruńska zwyciężczynią konkursu Młody Muzyk Roku 2022!

POLMICW poniedziałek 2 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprezentowało się pięcioro finalistów tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TVP Kultura oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę w lipcu na jubileuszowym 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Młody Muzyk Roku jest ogólnopolskim konkursem organizowanym co dwa lata, który ma na celu promocję najlepszych młodych muzyków, grających na instrumentach klasycznych. Jest to znaczące wydarzenie medialne, które promuje najzdolniejszych uczniów średnich szkół muzycznych i ma na celu zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia umiejętności gry na instrumentach.

Czytaj więcej: Milena Pioruńska zwyciężczynią konkursu Młody Muzyk Roku 2022!