Polmic - FB

aktualności

Poznań | Prawykonanie dyptyku „Nie odwracaj się!" Joanny Wnuk-Nazarowej

Amadeus 15.1.23 prOrkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na pierwszy w Nowym Roku koncert zespołu 15 stycznia 2023 o godz. 18.00. W Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się prawykonanie dyptyku na dwa flety i orkiestrę kameralną Nie odwracaj się! Joanny Wnuk-Nazarowej.

W roli solistów wystąpią dwoje znanych flecistów: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Po przerwie zespół pod batutą Anny Duczmal-Mróz wykona I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha w aranżacji Agnieszki Duczmal. Partię solowa wykona wybitny skrzypek, laureat wielu nagród muzycznych Krzysztof Jakowicz. Usłyszymy ponadto Concerto Grosso nr 2 B.84 Ernesta Blocha.

Informacja o biletach: www.amadeus.pl 

Rzeszów-Strzyżów | 52. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”

POLMICSekcja Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich zaprasza do udziału w 52. Konferencji Muzykologicznej ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”, która odbędzie się w Rzeszowie-Strzyżowie w dniach 7–9 września 2023 roku. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 marca na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (Kinga Fink).

Celem konferencji jest ponowne spojrzenie na polską muzyczną tradycję. Na ile dziś wciąż porusza nas termin „muzyka polska” i jak traktujemy rodzimą twórczość? Czym jest w istocie muzyka polska i jak ją dziś rozumiemy?

Czytaj więcej: Rzeszów-Strzyżów | 52. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka polska. Tradycja i współczesność”

Katowice | Inauguracja orgaNOWA vol. 2: Julian Gembalski

NOSPR 15.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Drugi koncert w ramach inauguracji organów w NOSPR odbędzie się 15 stycznia 2023 o godz. 12.00. Wystąpi Julian Gembalski - organista i organolog, który jest autorem koncepcji nowego instrumentu oraz pełni rolę eksperta w całym projekcie. Podczas swojego recitalu ukaże się w roli nie tylko wykonawcy, ale także kompozytora i improwizatora.

Prawykonując Epitafium, twórca chce uczcić pamięć swojego absolwenta i wieloletniego współpracownika zmarłego w 2020 roku. Wiara w obietnicę szczęścia wiecznego zostanie tu wyrażona cytatami pieśni o Miłosierdziu Bożym i gregoriańskiej antyfony In paradisum.

Czytaj więcej: Katowice | Inauguracja orgaNOWA vol. 2: Julian Gembalski

Nakło nad Notecią | VII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży

KonkursBlechacza 23 pr

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza powraca! 25 marca 2023 roku odbędzie się VII. edycja pianistycznych zmagań. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 marca 2023 roku. Do udziału zapraszani są młodzi pianiści z całej Polski!

Konkurs przeprowadzany będzie w trzech grupach wiekowych:

  • I grupa: klasy I - II c.6 oraz I klasa c.4
  • II grupa: klasy III - IV c.6 oraz II klasa c.4
  • III grupa: klasy V - VI c.6 oraz klasy III - IV c.4

Organizatorzy przewidują nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina.

Czytaj więcej: Nakło nad Notecią | VII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży

Katowice | Inauguracja orgaNOWA: Salonen i APKALNA

NOSPR 13.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Uroczysta Inauguracja organów NOSPR odbędzie się 13 stycznia 2023 o godz. 19.30. Tego wieczoru po raz pierwszy zabrzmi najnowsza kompozycja Esy-Pekki Salonena Koncert na organy i orkiestrę, dzieło współzamówione przez NOSPR i zaprzyjaźnione, najlepsze sale koncertowe w Europie.

Solową partię wykona Iveta Apkalna – charyzmatyczna łotewska organistka, która jako pierwsza wirtuozka tego instrumentu na świecie została uhonorowana prestiżową nagrodą ECHO Klassik.

Esa-Pekka Salonen poprowadzi orkiestrę nie tylko we własnej kompozycji, ale i w dwóch dziełach reprezentujących europejski modernizm: balecie-pantomimie Cudowny Mandaryn Béli Bartóka oraz IV Symfonii Witolda Lutosławskiego.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-esa-pekka-salonen-iveta-apkalna-inauguracja-organow-w 

Bydgoszcz | 70 lat Filharmonii Pomorskiej. Inauguracja obchodów 100-lecia urodzin Andrzeja Szwalbego

FP 13.1.23 pr

Wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 70-lecia „upaństwowienia” Filharmonii Pomorskiej oraz inauguracji roku obchodów 100-lecia urodzin Andrzeja Szwalbego odbędzie się 13 stycznia 2023 o godz. 19.00. Pod batutą Mykoły Diadiury zabrzmi muzyka wielkich polskich kompozytorów. Koncert rozpocznie się od prawykonania fanfary autorstwa Oskara Hrankowskiego – zdobywcy I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na fanfarę „70 lat Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy”.

Usłyszymy następnie Małą suitę na orkiestrę symfoniczną Witolda Lutosławskiego, IV Symfonię „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Koncert fortepianowy a-moll patrona instytucji Ignacego Jana Paderewskiego. W roli solisty wystąpi Jakub Kuszlik – laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | 70 lat Filharmonii Pomorskiej. Inauguracja obchodów 100-lecia urodzin Andrzeja Szwalbego

Wrocław | Wyspy szczęśliwe

NFM 12.1.23 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu w Sali Kameralnej Narodowego Forum Muzyki 12 stycznia 2023 o godz. 19.00 pojawi się utytułowany śpiewak Szymon Komasa, który zaprezentuje bogaty wybór pieśni polskich twórców. Ponadto repertuar wzbogacą cieszące się niegasnącą sławą dzieła Johannesa Brahmsa oraz arcydzieła muzyki francuskiej pochodzące z dorobku Claude’a Debussy’ego czy Erika Satiego – w aranżacji na dwa fortepiany, przy których zasiądą Sophia Muñoz oraz Adam Kośmieja.

Stefan Kisielewski wyznawał ideę muzyki czystej, wolnej od jakichkolwiek sensów i znaczeń. Zrobił jednak wyjątek, komponując w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia wokalne miniatury liryczne do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, oddające intymny charakter poezji i będące zaprzeczeniem myśli przewodniej jego własnej twórczości. Komasa wykona dwie z nich, należące do cyklu Siedem pieśni: Modlitwę ślepego lunatyka oraz Prośbę o wyspy szczęśliwe.

Czytaj więcej: Wrocław | Wyspy szczęśliwe

Toruń | „Scena Muzyki Polskiej": Katarzyna Budnik i Grzegorz Mania

ScenaMuzyki 1.23Nowy rok – nowe koncerty w ramach „Sceny Muzyki Polskiej", organizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca! Już 12 stycznia 2023 o godz. 18.00 w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią altowiolistka Katarzyna Budnik i pianista Grzegorz Mania.

Program koncertu – mimo pozornego zróżnicowania – łączy wspólny klasyczno-romantyczny pierwiastek.

Koncert otwiera utrzymana w późnoromantycznym stylu sonata Wojciecha Gawrońskiego. Usłyszymy także Sonatę-Fantasię g-moll op. 106 Philippa Scharwenki na altówkę i fortepian.

Do programu włączona jest także trzecia sonata, napisana przez Mieczysława Wajnberga w 1945 roku. Sonata na altówkę i fortepian op. 28 została niedawno nagrana przez duet, i jest to pierwsze w Polsce fonograficzne nagranie tego utworu w wersji na altówkę i fortepian.

Czytaj więcej: Toruń | „Scena Muzyki Polskiej": Katarzyna Budnik i Grzegorz Mania

Katowice | Kolędy, pastorałki i nie tylko…

Koledy 8.1.23 prPatronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Kolędy, pastorałki i nie tylko…" to druga edycja charytatywnego koncertu kolędowego, który odbędzie się 8 stycznia 2023 roku w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Młodzi utalentowani katowiccy muzycy i kompozytorzy zagrają dla Domu Aniołów Stróżów, zajmującego się pomocą dzieciom i młodzieży z ubogich dzielnic Śląska i Zagłębia.

Poprzednia edycja koncertu dla Wspólnoty Burego Misia w 2022 roku przyniosła dochód 2500 zł, który został przekazany tej organizacji. Podczas tegorocznego wydarzenia orkiestra symfoniczna, band i soliści wykonają autorskie kompozycje autorstwa studentów Akademii Muzycznej w Katowicach oraz aranżacje tradycyjnych kolęd i pastorałek; odbędzie się także premiera Sleigh Parade - A Dosen Visages of Joy Macieja Segeta.

Czytaj więcej: Katowice | Kolędy, pastorałki i nie tylko…