Polmic - FB

aktualności

Kantata niepodległościowa „..tylko prawda i pamięć!” w Porąbce Uszewskiej i Borzęcinie

Kantata4 listopada o godz. 17.00 w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej i 11 listopada 2018 roku o godz. 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie wykonana zostanie Kantata niepodległościowa „..tylko prawda i pamięć!”.

Utwór zaprezentują Orkiestra Młodzieżowa Crushed Sounds BigBand, soliści i recytatorzy pod dyrekcją Dariusza Swoszowskiego. W roli solistów wystąpią: Izabela Sacha, Kinga Gurgul, Anna Sowa-Gurgul, Agnieszka Myrlak, Karolina Płaneta. Kantata składa się z 17 zróżnicowanych części, w ramach których zostaną wykonane wybrane wiersze i pieśni patriotyczne w opracowaniu Dariusza Swoszowskiego. Autorem libretta jest Agnieszka Sowa.

Śpiewanie to wielka przyjemność, a w takich wyjątkowych okolicznościach, jak 100. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, to także dowód patriotyzmu. Oddajmy hołd naszym wielkim przodkom. Okażmy się godnymi spadkobiercami spuścizny narodowej. Bądźmy silni, odważni i waleczni, prawdomówni i prawi, lojalni i honorowi. Bądźmy dobrymi, najlepszymi patriotami, bo tylko takich potrzebuje nasza Ojczyzna.

Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Tomasz Konieczny na Scenie Klasycznej TVP Kultura

TVP Kultura1 listopada 2018 roku o godz. 00:10 TVP Kultura zaprasza na premierową „Scenę Klasyczną”, na której wystąpi cieszący się międzynarodowym uznaniem wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny. Artysta wykona utwory z repertuaru klasycznego (pieśni Modesta Musorgskiego) oraz współczesnego – sonety Romualda Twardowskiego.

Bohaterem kolejnego odcinka „Sceny Klasycznej” będzie Tomasz Konieczny – śpiewak oraz aktor filmowy i teatralny. To obecnie jeden z czołowych bas-barytonów na świecie, który od ponad dziesięciu lat śpiewa w wiedeńskiej Staatsoper. Muzyk w lipcu 2018 roku wystąpił jako pierwszy Polak na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, a w marcu 2019 roku zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Śpiewak pojawi się w TVP Kultura w towarzystwie pianisty Lecha Napierały. Muzycy wykonają Pieśni i tańce śmierci Modesta Musorgskiego skomponowane w latach 1875-77 oraz Trzy sonety do Don Kichota Romualda Twardowskiego z 1990 roku.

Tomasz Konieczny jest już dobrze znany widzom TVP Kultura, którzy oglądali go wcześniej m.in. w Pasji wg Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, wykonanej na XV Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Zostanie ona przypomniana na antenie 16 listopada o godz. 12:40.

Koncert Jubileuszowy Krakowskiego Kwintetu Dętego

Krakowski KwintetKoncert Jubileuszowy Krakowskiego Kwintetu Dętego 30 października 2018 roku o godz. 19.00 w Auli „Florianka” Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się koncert z okazji 20-lecia działalności artystycznej Krakowskiego Kwintetu Dętego.

Koncertowo świętować z zespołem będą znakomici goście: Beata Bilińska (fortepian) i Paweł Gusnar (saksofon). W programie jubileuszowego koncertu znajdą się utwory Francisa Poulenca, Dariusa Milhauda, Alexandra Zemlinsky’ego, a także kompozytorów polskich: Cantabile in h Krzesimira Dębskiego i Burlesca Mikołaja Góreckiego. Krakowski Kwintet Dęty wraz z Beatą Bilińską dokonał prawykonania tego utworu. 

Krakowski Kwintet Dęty powstał w 1998 roku i tworzą go członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego – oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek, fagocista Paweł Solecki – oraz flecistka Katarzyna Kurowska-Mleczko i waltornista Tadeusz Tomaszewski. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego są laureatami wielu konkursów muzycznych, którzy spotkali się w krakowskiej orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis, współtworząc przez wiele lat grupę dętą o uniwersalnym charakterze. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem: od muzyki barokowej do współczesnej. Występowali w wielu ważnych ośrodkach muzycznych Europy (Paryż, Wiedeń, Lizbona) oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. Współpracując z pianistką Beatą Bilińską kwintet nagrał płytę z dziełami W.A. Mozarta, F. Danziego, G. Ligetiego, F. Poulenca, która była nominowana do nagrody „Fryderyk” w 2017 roku. Współpraca ta owocuje nowymi kompozycjami, które są dedykowane zespołowi. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego prowadzą również działalność pedagogiczną w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach oraz Szkołach Muzycznych II stopnia.

Warszawa | Uroczysty Koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

TW-ON30 października 2018 roku o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie miał miejsce uroczysty koncert, którym Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uświetnia obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie Te Deum Polonia Pawła Łukaszewskiego.

W uroczystym koncercie udział wezmą członkowie Rządu, Sejmu, Senatu, Korpus Dyplomatyczny, przedstawiciele świata kultury oraz instytucji państwowych i narodowych. Gośćmi Prezydenta podczas tego wieczoru będą także uczniowie wykazujący się szczególnymi osiągnięciami artystycznymi oraz dzieci i młodzież z kilkudziesięciu szkół z całej Polski noszących imię Ignacego Jana Paderewskiego.

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego prawykonają zamówiony specjalnie na tę okazję przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowy utwór Pawła Łukaszewskiego Te Deum Polonia na bas, chór i orkiestrę. W roli solisty wystąpi Wojciech Gierlach. Na stulecie nie mogło zabrzmieć inne dzieło, jak Ciebie Boga wysławiamy, bo tylko przez uroczyste Te Deum można wyrazić wdzięczność, chwałę i radość. Utwór Łukaszewskiego odsłania treść hymnu w pięciu częściach.

W programie wieczoru znalazła się także Fantazja polska gis-moll na fortepian i orkiestrę Ignacego Jana Paderewskiego. Partię fortepianu wykona Julia Kociuban.

Koncert transmitowany będzie online przez Polskie Radio program 2; retransmisja – na stronie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiego Radia, w TVP1 o godz. 21.00 oraz w TV Polonia o godz. 23.00.

Dodatkowe informacje – na stronie https://teatrwielki.pl

Warszawa | Vortex Temporum – Wir czasu

Chain ensembleTowarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Scena Muzyki Nowej – cykl koncertów w Nowym Teatrze”, który odbędzie się 30 października 2018 roku o godz. 19:00.

W historii muzyki, nie tylko XX wieku, niewielu był twórców, których nazwiska tak mocno kojarzą się z ważnym, zainicjowanym przez nich nurtem. Do nich zaliczyć należy Gérarda Griseya (1946-1998) – kompozytora, którego nazwisko nieodmiennie przychodzi na myśl, kiedy słyszymy terminy „spektralizm”, „muzyka spektralna”. Modelowanie rozmaitych elementów muzyki (formy, przebiegów czasowo-rytmicznych, harmonii, barwy itd.) na wzór struktur odnajdywanych w naturze samego dźwięku, widocznych na „spektrogramach” okazało się jedną z ważniejszych inspiracji dla współczesnych kompozytorów. Vortex Temporum („wir czasu”) to jeden z jego najważniejszych utworów. Odnajdziemy w nim żywą, choć mocno złożoną pulsację rytmiczną, wyrafinowane współbrzmienia i konstrukcję formalną, niezwykłe ewolucje barw, charakterystyczne muzyczne gesty.

Na koncercie Chain Ensemble obok Vortex Temporum zabrzmi muzyka na flet solo Witolda Lutosławskiego do sztuki teatralnej Alfreda de Musseta Nie igra się z miłością. Utwór ten, powstały w 1953 roku na zamówienie Tadeusza Byrskiego, dyrektora teatrów w Kielcach i Poznaniu w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, długo uchodził za zaginiony. Odnaleziono go dopiero w 2013 roku.

Informacja o biletach na http://www.nowyteatr.org/

V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

Festiwal PaderewskiegoMiędzy 30 października a 28 listopada 2018 roku odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Tegoroczny Festiwal włącza się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, której jednym z architektów był Paderewski.

Artysta spędził w stolicy swoją młodość i wielokrotnie do Warszawy powracał, już nie tylko jako pianista i kompozytor, lecz również jako wybitny polityk, filantrop i patriota. Koncerty zostały zaplanowane w najważniejszych salach koncertowych stolicy: w Filharmonii Narodowej, Łazienkach Królewskich, na Zamku Królewskim i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wystąpią wybitni polscy i zagraniczni artyści oraz orkiestry, jak choćby Jerzy Maksymiuk z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Vadim Brodski, Peter Jablonski, Eduard Kunz czy Motion Trio. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła patrona Festiwalu, a także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Stojowskiego, Karola Szymanowskiego i innych.

Wydarzenie rozpocznie koncert w Filharmonii Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Stolica Wolności”. Wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Muzycy wykonają Symfonię h-moll I. J. Paderewskiego. W dzień urodzin Paderewskiego, 6 listopada, w Filharmonii Narodowej odbędzie się „Koncert urodzinowy”, podczas którego Peter Jablonski wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 17, a pianista Eduard Kunz Fantazję Polską op.19 Paderewskiego. Muzycy wystąpią pod dyrekcją Marzeny Diakun.

Festiwal, jako impreza muzyczna, poszerzona jest o projekcje filmów dokumentalnych i wystawę, ukazuje Paderewskiego od innej nieco strony.

Program dostępny jest na stronie: http://www.avearte.pl/

„Penderecki 85”. Kraków Krzysztofowi Pendereckiemu w 85. rocznicę urodzin

Penderecki30 października 2018 roku o godz. 19.30 w krakowskim Kościele Św. Katarzyny odbędzie się koncert z okazji jubileuszu Krzysztofa Pendereckiego i 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Krzysztof Penderecki ‒ jeden z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych twórców światowej muzyki współczesnej, obchodzi w tym roku jubileusz swoich 85. urodzin. Kompozytor i dyrygent swoje zawodowe i prywatne drogi związał z Krakowem ‒ jako rektor a później profesor krakowskiej Akademii Muzycznej, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa czy Przewodniczący Rady Artystyczno-Programowej Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, do której powstania przed prawie 25 laty w ogromnym stopniu się przyczynił.

30 października obchody Jubileuszu odbędą się w krakowskim Kościele św. Katarzyny. Sinfonietta Cracovia pod batutą dyrektora Jurka Dybała wykona wspólnie ze znakomitymi solistami, zespołem wokalnym Cracow Singers oraz armeńskim Hover Chamber Choir utwór Te Deum ‒ radosną, celebracyjną kompozycję napisaną przez Pendereckiego na cześć nowo wybranego papieża Polaka, Jana Pawła II. Historyczne inspiracje tego podniosłego i ujmującego dzieła, ukończonego zaledwie kilka tygodni przed wydarzeniami Sierpnia ’80, stanowią punkt wyjścia dla celebracji innego święta: 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa, który ‒ jako pierwsze polskie miasto ‒ odzyskał niepodległość już 31 października 1918 roku.

Koncert w Kościele św. Katarzyny jest otwarty dla mieszkańców Krakowa i gości. Bezpłatne karty wstępu dostępne są w dwóch punktach InfoKraków – przy ul. św. Jana 2 oraz w Pawilonie Wyspiańskiego. Można dokonywać również rezerwacji internetowej wysyłając zgłoszenie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://sinfonietta.pl/ 

Warszawa | Recital Piotra Beczały w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Beczala28 października 2018 roku o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie miał miejsce recital Piotra Beczały.

Najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. Kolejny, po Janie Kiepurze, „chłopak ze Śląska”, który śpiewem i grą aktorską zdobywa z łatwością kolejne sceny operowe świata. Jego sukcesy porównuje się do kariery Luciana Pavarottiego, a samego Piotra Beczałę nazywa jego następcą. W Polsce śpiewa rzadko, dlatego recital pieśni z akompaniamentem fortepianowym Helmuta Deutscha to jedna z niewielu okazji, aby posłuchać mistrza.

Znakomici artyści wykonają utwory Stefano Donaudy’ego, Ermano Wolf-Ferrariego, Ottorino Respighiego, Francesco Paolo Tostiego. Druga część recitalu będzie poświęcona muzyce polskiej. Usłyszymy Sześć pieśni op. 2 Karola Szymanowskiego, pieśni Mieczysława Karłowicza (Czasem, gdy długo na pół sennie marzę; Na spokojnym ciemnym morzu; Rdzawe liście; W wieczorną ciszę; Zasmuconej; Przed nocą wieczną; Zaczarowana królewna) i Stanisława Moniuszki (Dwie zorze, Prząśniczka, Polna różyczka, Krakowiaczek ci ja).

Więcej – na stronie https://teatrwielki.pl

Koncert dla mieszkańców Katowic w ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości

NOSPRNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka już 28 października 2018 roku o godz. 18:00 uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wykonaniem monumentalnego dzieła Ignacego Jana PaderewskiegoSymfonii „Polonia”.

Wizualizację, które będą prezentowane podczas koncertu, stanowią fotografie należące głównie do zbiorów Muzeum Paderewskiego w Morges, Muzeum Polskiego w Chicago, Polsko-Amerykańskiego Muzeum w Port Washington oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Koncertowi towarzyszyć będą filmy dokumentalne Ignacy Jan Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy oraz Prezydenci Paderewskiemu. Wydarzenie uświetni również wystawa przygotowana przez Wiesława Dąbrowskiego i Katarzynę Szumowską (tł. Mark Bence) Paderewski wygrał Polskę na fortepianie, od strony graficznej przygotowana przez Przemysława Sztandera.

Koncert organizowany jest pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Darmowe wejściówki w ilości maks. 4 na 1 osobę dostępne w kasie biletowej NOSPR.

Patronat nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://www.nospr.org.pl/pl/