Polmic - FB

aktualności

Wrocław | „Zagrajmy w muzykę” – koncert finałowy projektu Akademia Chóralna

NFM24 czerwca 2018 roku o godz. 16:00 w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce koncert finałowy projektu Akademia Chóralna.

Nie trzeba być profesjonalistą, żeby dobrze śpiewać – wystarczy założyć zespół i znaleźć fachową opiekę. Taką zapewnia Akademia Chóralna, która, korzystając z doświadczenia wcześniejszych projektów, jak Singing Europe i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, wyciąga pomocną dłoń do chcących śpiewać uczniów szkół ogólnokształcących. Stąd też możliwość wymiany doświadczeń między dyrygentami i prowadzącymi zespoły, szansa na rozwój młodych śpiewaków, a także działania zachęcające kompozytorów do pisania nowych utworów przeznaczonych na chór.

Za młodymi śpiewakami intensywna praca, której efekty zaprezentowane zostaną melomanom. W ramach pierwszego finałowego koncertu Akademii Chóralnej na estradzie sali koncertowej Dawnej Filharmonii wystąpi kilkanaście chórów dziecięcych z całej Polski. Pośród zespołów znajdziemy zarówno te złożone z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, jak i te działające przy domach kultury. Młodzi artyści spotkają się we Wrocławiu, by wykonać najnowszą suitę na chór dziecięcy Jana Krutula pt. Zagrajmy w muzykę. Utwór ten z pewnością udowodni, że sztuka dźwięku to doskonała zabawa – zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl

Szczecin | Bomsori Kim i Rafał Blechacz

FS24 czerwca 2018 roku o godz. 17.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie gwiazdy największych polskich konkursów muzycznych – południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim i pianista Rafał Blechacz – wykonają Sonatę op. 9 Karola Szymanowskiego.

Koncert będzie wspaniałym spotkaniem dwóch osobowości muzycznych: zdobywczyni II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu (2016) oraz tryumfatora XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Chociaż Rafał Blechacz emocje konkursowe ma już dawno za sobą (kiedy wygrywał w Warszawie, był rok 2005), to jego gra także wciąż elektryzuje widownie w Polsce i zagranicą. Od lat nagrywa dla renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon. Spektakularnym akcentem podsumowującym lata pracy artysty od słynnego tryumfu na Konkursie Chopinowskim niech będzie fakt, że w 2014 roku został uhonorowany amerykańską nagrodą Gilmore – nazywaną „pianistycznym Noblem”.

Konkurs określił rzecz jasna jego artystyczne emploi w stronę muzyki Fryderyka Chopina, lecz od tego czasu Rafał Blechacz znacznie poszerzył zakres wykonywanych utworów. Podczas koncertu usłyszymy w interpretacji artystów utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gabriela Fauré’a, Claude’a Debussy’ego oraz Sonatę d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl

Katowice | „Silesia a cappella”

S„Silesia a cappella” to cztery koncerty w dniach 24 czerwca – 26 sierpnia 2018 roku, na które Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza wszystkich melomanów kochających muzykę chóralną.

W ramach tego cyklu koncertowego zaśpiewają w Katowicach: w czerwcu – Cracow Singers i gdański Chór Kameralny 441 Hz, w sierpniu – Cantores Minores Vratislavienses i Contento Core. W nawiązaniu do tytułu projektu programy koncertów w znacznej części wypełnione będą dziełami chóralnymi wybitnych kompozytorów śląskich.

W pierwszym z nich z udziałem Cracow Singers kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, Józefa Świdra i Adriana Robaka pojawią się w zestawieniu z natchnionymi dziełami maryjnymi estońskiego twórcy Arvo Pärta, którego twórczość zajmuje ważne miejsce w repertuarze zespołu Cracow Singers.

Chór Kameralny 441 Hz zaproponował m.in. wykonanie dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, Józefa Świdra i Andrzeja Dziadka. Repertuarową przeciwwagę dla polskiej części koncertu stanowić będą utwory japońskiego twórcy Ko Matsushity oraz kompozytorów skandynawskich – Bengta Olléna i Ēriksa Ešenvaldsa.

Zespół wrocławski Cantores Minores Wratislavienses przyjedzie do Katowic ze specjalnym programem poetycko-muzycznym, opartym na twórczości Zbigniewa Herberta. Na spektakl składają się wiersze Herberta w aktorskiej interpretacji Mariana Czerskiego, przeplatające się z częścią muzyczną skomponowaną przez Józefa Świdra, wykonywaną przez chór i pianistkę. Suita Podróż Pana Cogito na recytatora, głosy solowe, chór mieszany i fortepian, powstała na zamówienie zespołu w roku 2008.

Natomiast katowicki zespół wokalny Contento Core zaprezentuje kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, Adriana Robaka i barokowego kompozytora śląskiego Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Przeciwwagą dla tych kompozycji będą utwory twórców epok renesansu i baroku – Lodovico Grossi da Viadany i Henry’ego Purcella.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej - na stronie https://www.silesia.art.pl/ 

Czytaj więcej: Katowice | „Silesia a cappella”

Bydgoszcz | Recital fortepianowy Yukio Yokoyamy

FP23 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego odbędzie się recital pianisty Yukio Yokoyamy z okazji 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

Yukio Yokoyama urodził się w Tokio w 1971. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w ramach Jun Date i kompozycji pod kierunkiem Masayuki Nagatomi. Jako stypendysta rządu francuskiego w 1987 zaczął studiować w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Jacquesa Rouviera, Vlada Perlmuttera i innych. W 1990 ukończył studia w Paryżu z wyróżnieniem, w tym samym roku zdobył III nagrodę (pierwsza nie została przyznana) w XII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Tym sukcesem Yokoyama oficjalnie rozpoczął działalność koncertową na całym świecie.

Jego bydgoski Recital, organizowany we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, odbędzie się w ramach programu „Niepodległa” pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Pianista wykona utwory Johanna Sebastiana Bacha, Fritza Kreislera, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Hommage a Rachmaninov – Vocalise własnego autorstwa.

Informacja o biletach na http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Kraków | IV Sinfonietta Festival „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”

SF„Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” – apelowali przed laty muzycy krakowskiego zespołu Pod Budą, z przymrużeniem oka nawiązując do odwiecznej rywalizacji pomiędzy dawną i obecną stolicą. Słowa znanej piosenki przypomni krakowskim słuchaczom Sinfonietta Cracovia. Orkiestra takim właśnie tytułem opatrzyła IV Sinfonietta Festival, który odbędzie się w dniach 21–25 czerwca 2018 roku.

Dzięki Sinfonietcie Cracovii dawna i obecna stolica staną w szranki na polu zaciekłej, ale stricte artystycznej rywalizacji. Tegoroczny Sinfonietta Festival będzie bowiem przede wszystkim pojedynkiem dwóch orkiestr miejskich: słynnej Sinfonii Varsovii oraz jej młodszej, ale rezolutnej siostry, Sinfonietty Cracovii. Zespoły zmierzą się zarówno w kameralnej, jak i orkiestrowej formule – w trakcie koncertu inaugurującego Festiwal, w zabytkowych wnętrzach Sukiennic (21 czerwca) oraz wielkiego finału w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej (25 czerwca). Zaprzyjaźnione, ale od lat rywalizujące ze sobą o miano wiodącej polskiej orkiestry ensamble łączy postać Krzysztofa Pendereckiego. Festiwalową batalię Sinfonietty Cracovii i Sinfonii Varsovii zwieńczy ‒ utrzymane w duchu przyjacielskiej rekonsyliacji i będące wyrazem szacunku dla dorobku wspólnego Mistrza ‒ wykonanie przez obie orkiestry Emanacji Pendereckiego.

W programie Festiwalu znajdzie się też koncert „Korzenie. Pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego”, upamiętniający 85. rocznicę urodzin kompozytora (22 czerwca). Usłyszymy również zwycięską kompozycję IV Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta ‒ utwór na skrzypce i wiolonczelę oraz orkiestrę smyczkową.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie plenerowy koncert „Warszawski Lutosławski” z udziałem Magdy Navarrete, prezentujący zapomnianą i owianą aurą tajemnicy twórczość Witolda Lutosławskiego z lat 1950-60-tych ‒ wyjątkowe, nastrojowe piosenki pisane przez kompozytora pod pseudonimem „Derwid”.

Czy Kraków ‒ reprezentowany przez swoją wyjątkową „orkiestrę do zadań specjalnych” ‒ wyjdzie obronną ręką z warszawsko-krakowskiej batalii, broniąc swojego tytułu Stolicy Kultury? Przekonajcie się Państwo sami!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: http://sinfonietta.pl/sinfonietta-o_festiwalu/ 

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich

ZKP21 czerwca 2018 roku zostały przyznane Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku – do 1991 roku dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 roku – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”. Jury w składzie: Marta Ptaszyńska (przewodnicząca), Mieczysław Kominek, Zygmunt Krauze, Zbigniew Skowron, Tadeusz Wielecki i Sławomira Żerańska-Kominek przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2018.

Laureatami nagród zostali: Krzysztof Baculewski – za pełną powagi i odpowiedzialności postawę kompozytorską, znaczący dorobek muzykologiczny oraz owocną działalność pedagogiczną, oraz Leszek Polony – za wybitną twórczość naukową, sięgającą subtelnie poza granice muzykologii, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad twórczością Mieczysława Karłowicza.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu br. podczas 61. Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Zakończenie 66. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej

FO22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert z okazji zakończenia 66. sezonu artystycznego. Repertuar uroczystego koncertu kończącego kolejny sezon w symboliczny sposób ukazuje drogę rozwoju polskiej muzyki.

W programie swojego 66. sezonu artystycznego, który pomyślany został jako czas bezpośredniego przygotowania do obchodów 100-lecia niepodległości, Filharmonicy Opolscy wiele uwagi poświęcili polskiej muzyce okresu zaborów.

Koncert czerwcowy rozpoczną Finale. Molto presto g-moll Franciszka Lessla i II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Obaj autorzy byli pianistami i kompozytorami krzewiącymi polską kulturę w trudnym dla ojczyzny XIX wieku. Dziś cały świat zna Fryderyka Chopina, a jego muzyka uznawana jest za dobro narodowe. W Koncercie fortepianowym f-moll partię solową zinterpretuje kanadyjski pianista polskiego pochodzenia, artysta renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon Jan Lisiecki.

Wielki finał wieczoru – oraz całego sezonu – to Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Trzy części o tytułach: Intrada, Capriccio notturno e arioso oraz Passacaglia, toccata e corale to muzyka szalenie atrakcyjna dla słuchających i wyraźnie nowa w stosunku do kompozycji poprzedniego wieku.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej – na stronie: http://www.filharmonia.opole.pl

Jelenia Góra | Zakończenie 54. sezonu artystycznego 2017/2018 - Gala Operowa „Z ziemi włoskiej do Polski”

FL22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się Gala Operowa „Z ziemi włoskiej do Polski”.

Na zakończenie 54. Sezonu Artystycznego i jednocześnie z okazji Inauguracji II Karkonoskiego Festiwalu Operowego Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze pragnie zaproponować wyjątkowy koncert – pełen wspaniałej muzyki, barwnych głosów oraz niespodzianek. Podczas Gali usłyszymy piękne głosy, rozbrzmiewające na najważniejszych scenach polskich Teatrów Muzycznych. Udział w koncercie weźmie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Jerzego Koska. W roli solistów wystąpią: Karina Skrzeszewska (sopran), Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), Tomasz Janczak (tenor) i Kamil Pękala (baryton).

W interpretacji artystów usłyszymy fragmenty z oper Giuseppe Verdiego, Gioacchina Rossiniego, Vincenza Belliniego, a także utwory polskich kompozytorów: fragmenty z oper Halka, Straszny dwór i Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego i Król Roger Karola Szymanowskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.jgora.pl

Łódź | Koncert Symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Łódzkiej 2017/2018

FL22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej będzie miał miejsce Koncert Symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018, podczas którego zabrzmią dzieła Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

„Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego” – powiedział Claude Debussy. Nokturny tego właśnie kompozytora rozpoczną koncert. W pierwszej części wieczoru usłyszymy I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (1916), dedykowany skrzypkowi Pawłowi Kochańskiemu. Utwór uchodzi za pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy. Szymanowski zerwał z XIX-wieczną tradycją, odchodząc od systemu dur-moll, tworząc nowy język muzyczny i nową ekspresję. Jako solistka wystąpi pochodząca z Kirgizji Alena Baeva, jeden z największych talentów swojego pokolenia. Wygrała XII Konkurs im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, potem zdobyła Grand Prix w Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Moskwie i na rok dostała Stradivariego z 1723 r. (na którym grał też Henryk Wieniawski).

Po przerwie zabrzmi IV Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozytorowi nie udało się jej ukończyć, pozostała w formie skróconej partytury. Zadanie dokończenia IV Symfonii, napisania orkiestracji i doprowadzenia do prawykonania powierzył swojemu synowi, Mikołajowi. Utwory usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru FŁ pod dyrekcją Pawła Przytockiego – dyrektora artystycznego Filharmonii.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl