Polmic - FB

aktualności

Bielsko-Biała, Szczyrk | III Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 8–10 września 2022 odbędzie się w Bielsku-Białej i Szczyrku już trzecia edycja niezwykłego Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics” organizowanego przez fundację Temida Arts & Business. W programie koncerty „Pamiętając Białoruś - 150-lecie śmierci Stanisława Moniuszki”, „U klasyków na kawie” oraz „Gala Symfoniczna”.

W tym roku na festiwalu zaprezentują się dwa młode, ale osiągające już międzynarodowe sukcesy zespoły kameralne (Trio Legend i Atma Quartet), a także fenomenalny, okrzyknięty „Mozartem XXI wieku”, młodziutki pianista Ryan Martin Bradshaw, laureat 18 konkursów pianistycznych, który wystąpi z Narodową Orkiestrą Kameralną „Slovak Sinfonietta” pod dyrekcja Pawła Kotli, dyrektora artystycznego Festiwalu. Usłyszymy m.in. dzieła Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Eugena Suchoňa, Myrosława Skoryka oraz polską premierę kompozycji Home Ihara Komara.

Czytaj więcej: Bielsko-Biała, Szczyrk | III Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

Sopot | XXII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICXXII Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”, który odbędzie się w dniach 9–24 września 2022, dedykowany jest patronce festiwalu w 10. rocznicę śmierci.

Festiwal na stałe zdążył wpisać się w kulturalną mapę Polski i Europy, stając się jedną z turystycznych, letnich wizytówek Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego Kurortu wypełni muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu m.in. Dariusza Wójcika (dyrektora Teatru Otwartego w Gdańsku), Edyty Piaseckiej, Magdaleny Cornelius-Kulig, Macieja Zimki, Duo Fortecello.

Wielokulturowy charakter Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza. Patronką „Kalejdoskopu” jest Maria Fołtyn, wielka propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki w świecie, która za życia była przyjaciółka Sopotu i Teatru Otwartego (organizatora przedsięwzięcia), osobą mocno zaangażowaną w realizację tego Festiwalu.

Czytaj więcej: Sopot | XXII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”

Bisztynek | II Festiwal Muzyki Pięknej w Bisztynku

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II edycja Festiwalu Muzyki Pięknej wypełni pięknem muzyki trzy wrześniowe terminy: 9, 10, 17 września 2022. Fundacja Wspierająca Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia pragnie, aby spotkania te rzuciły nową perspektywę na rolę muzyki w dzisiejszym świecie. Spojrzymy zatem na „Horyzont”, który będzie z nami obecny jako hasło przewodnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Będzie to opowieść o młodych artystach chcących przekraczać swoje, a także nakreślone przez świat horyzonty. To również szansa na zobaczenie, a nawet usłyszenie zjawisk, które na horyzoncie się pojawiają … „w zenicie”, „w pełni”.

Czytaj więcej: Bisztynek | II Festiwal Muzyki Pięknej w Bisztynku

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

NFM„Niebezpiecznie związki” – pod tym mottem we Wrocławiu oraz w miastach Dolnego Śląska odbywać się będą koncerty 57. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, w dniach 9–18 września 2022.

Tytuł tegorocznej edycji festiwalu jest niezwykle aktualny i nabiera nowych znaczeń w obecnych realiach. Nawiązuje jednak przede wszystkim do słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa Niebezpieczne związki.

Wratislavia Cantans powstała jako festiwal oratoryjny, dlatego podczas pierwszego i ostatniego koncertu zabrzmią oratoria. Napisane przez Emilia de’ Cavalieriego na samym początku XVII stulecia Rappresentatione di anima et di corpo można uznać za pierwsze w historii muzyki oratorium, w którym poza samą muzyką, poza wysublimowaną sztuką recitar cantando, jest obecny również wymiar polityczny i religijny. Wymiar nie tylko czysto estetyczny ma również oratorium San Giovanni Battista Alessandra Stradelli poświęcone historii Jana Chrzciciela, który wskutek spisku żony Heroda, Herodiady, został ścięty. Jako ostatnie zabrzmi oratorium ukraińskiego kompozytora Ołeksandra Szymko Wyraj.

Tegoroczny festiwal to również – zgodnie z wieloletnią tradycją – prawykonanie. Tym razem zabrzmi VIII Symfonia Pawła Łukaszewskiego, jednego z najpopularniejszych żyjących kompozytorów polskich.

Czytaj więcej: 57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Wejherowo | II Festiwal Muzyczny ArteFonie

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz Zespół Wokalny Art’n’Voices w dniach 8–11 września 2022 zapraszają do Wejherowa na II edycję festiwalu muzycznego ArteFonie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

ArteFonie to muzyczny przystanek na mapie północnej Polski. Jest punktem, w którym zbiegają się odmienne wizje sztuki muzycznej. Jego ideą jest prezentacja szerokiego spektrum takich gatunków, jak muzyka jazzowa, dawna, organowa, kameralna czy ambientowa.

Otwarcie festiwalu nastąpi 8 września w Filharmonii Kaszubskiej, gdzie odbędzie się koncert Leszka Możdżera. Pianiście na scenie gościnnie towarzyszył będzie Zespół Wokalny Art’n’Voices (pochodzący z Wejherowa oktet, zdobywca Fryderyka 2021).

W kolejnych dniach będzie można wysłuchać następujących koncertów:

Czytaj więcej: Wejherowo | II Festiwal Muzyczny ArteFonie

Nowy portal „Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie” już dostępny!

POLMICUnikatowe źródła muzyczne – druki i starodruki, rękopisy muzyczne i autografy twórców od średniowiecza do początku XX wieku – dzięki digitalizacji są już dostępne online. Bezcenne zasoby biblioteczne kilkunastu instytucji z całej Polski można od teraz badać bez wychodzenia z domu w nowym portalu „Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie”: https://polish.musicsources.pl/pl 

Zakończył się właśnie okres realizacji tego przedsięwzięcia. Stanowi ono rozszerzenie sfinalizowanego już przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina projektu ,,Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie”. Ostatecznym efektem prac jest portal posiadający możliwość przeszukiwania źródeł, oglądania i pobierania ich oraz wykonywania analizy muzycznej.

W wolnym dostępie umieszczono ponad 25000 dokumentów i ponad 6500 transkrypcji cyfrowych unikatowych źródeł muzycznych, w większości wcześniej niepublikowanych. Przejrzysty interfejs strony umożliwia łatwe i szybkie odnajdywanie interesujących materiałów na podstawie m.in. miejsca ich przechowywania, typu dokumentu i tematyki.

Czytaj więcej: Nowy portal „Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie” już dostępny!

Kraków | Wrzesień pod znakiem 6. edycji festiwalu „Krakowski Salon Muzyczny”

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz 6. zaprasza do Domu Jana Matejki – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie na unikatowy festiwal. Znakomici wykonawcy, arcydzieła kameralistyki, a w 2022 roku również prawykonania nowych dzieł! Od 5 do 29 września zorganizowanych zostanie sześć koncertów i dwie prelekcje. Koncerty będą również retransmitowane online na kanale YT SPMK. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Ideą koncertów festiwalowych jest przywrócenie pamięci o tradycji salonów muzycznych, żywej w XIX wieku, a także prezentacja twórczości niedocenianych, zapomnianych kompozytorów. W programie pojawi się muzyka m.in. Z. Noskowskiego, Z. Stojowskiego, K. Szymanowskiego, S. Kisielewskiego, G. Bacewicz, Z. Mycielskiego, J. Łuciuka, J. Nowakowskiego, P. Kędzierskiego, H. Kulenty, M. Pawełka, A. Ignatowicz-Glińskiej. Będziemy świadkami prawykonania kompozycji na fortepian na cztery ręce: Trzech szkiców Piotra Kędzierskiego oraz Vorkht Michała Pawełka. Prelekcje wygłoszą dr hab. Agnieszka Draus i dr Maciej Negrey.

Czytaj więcej: Kraków | Wrzesień pod znakiem 6. edycji festiwalu „Krakowski Salon Muzyczny”

Warszawa | Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Sinfonii Iuventus i Inauguracja sezonu artystycznego 2022/2023

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC3 września 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie miał miejsce Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Sinfonii Iuventus i Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry 2022/2023. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr. hab. Piotr Gliński. Zespół pod batutą Marka Pijarowskiego zaprezentuje dzieła Beethovena, Schumanna i Lutosławskiego. W roli solisty wystąpi Tomasz Strahl.

Sezon, który Sinfonia Iuventus otwiera tym koncertem, jest szczególnie ważny, gdyż Orkiestra wchodzi nim w piętnasty rok aktywności! Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy Jerzego Semkowa, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, i została powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozporządzeniem z 1 października 2007 roku. Te lata potwierdzają, jak ważny i potrzebny był to projekt i jak wysoką pozycję zdobył zespół w tym czasie, dając możliwość rozwoju bardzo wielu młodym muzykom, satysfakcję z prezentowania ciekawego i oryginalnego repertuaru oraz radość publiczności koncertów i słuchaczom naszych nagrań.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Sinfonii Iuventus i Inauguracja sezonu...

Słupsk | 56. Festiwal Pianistyki Polskiej

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3–8 września 2022 roku odbędzie się w Słupsku 56. Festiwal Pianistyki Polskiej. To największe i jedno z najstarszych forów polskich pianistów i klawesynistów oraz miejsce prezentacji wszechstronnego repertuaru, w tym utworów kompozytorów polskich.

Ideą przewodnią FPP jest prezentacja muzyki polskiej w kontekście muzycznej literatury światowej i polskich wykonawców. Udział w tegorocznej edycji wezmą m.in. Mateusz Krzyżowski, Joanna Marcinkowska, Piotr Sałajczyk i Bogdan Czapiewski. Festiwal jest także miejscem pianistycznych debiutów oraz prawykonań utworów specjalnie zamawianych. W tym roku odbędzie się prawykonanie nowego utworu Andrzeja Karałowa Vocalise – a tribute to Witkacy’s landscapes, inspirowanego obrazami Witkacego.

W Muzeum, w Galerii Witkacego, zaprezentowane zostaną utwory zamówione, inspirowane obrazami patrona, odbędą się koncerty w ramach Salonu laureatów, Salonu muzyki polskiej oraz Estrada Młodych, mająca formę konkursu (nagrody to zaproszenia na koncerty).

Czytaj więcej: Słupsk | 56. Festiwal Pianistyki Polskiej