Polmic - FB

aktualności

Żarnowiec | Missa pro pace

POLMIC15 sierpnia 2022 w Kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu o 20:00 będzie miał miejsce koncert „Missa pro pace”. Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych przez chór i organy oraz improwizacji kompozytora Adama Diesnera. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Tytuł Missa pro pace nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Ten materiał źródłowy stał się inspiracją dla kompozytora Adama Diesnera, który zaaranżował sakralne melodie łącząc je z brzmieniem współczesnego instrumentarium. Artyści podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości z przyszłością, ale również z publicznością. Elementy dialogu wokalno-instrumentalnego zawierać będą części Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei i Communio. Dialogiczność obecna będzie również w improwizacjach, interakcji z widzami oraz w zestawieniu łaciny z językiem kaszubskim.

Czytaj więcej: Żarnowiec | Missa pro pace

Poznań | Premiera „Pieśni żałobnych” w choreografii Moniki Błaszczak

POLMIC13 sierpnia 2022 roku odbędzie się premiera Pieśni Żałobnych w choreografii Moniki Błaszczak z muzyką Karola Nepelskiego — spektaklu teatru tańca w amfiteatrze Bramy Poznania nad rzeką Cybiną w ramach programu „Zamówienia choreograficzne”, realizowanego przez NIMiT. Premiera będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi sztuk społecznych OFF Opera.

Monika Błaszczak w swojej najnowszej pracy site-specific prowadzi dialog z dziedzictwem przyrodniczym rzeki Cybiny otaczającej historyczne centrum Poznania. Choreografka wykorzystuje autorską praktykę ruchową Solilokwium — łączącą somatykę, hauntologię oraz poszukiwanie doświadczenia żałoby w ciele. Swoją refleksję nad przemijaniem tworzy w oparciu o indywidualną, zbiorową i międzypokoleniową pamięć, a także pamięć ciała, miejsc, lasów, ziemi, roślin, wody i krajobrazu.

Tkanką muzyczną spektaklu są tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej — laureata Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kompozytor Karol Nepelski i dramaturżka Patrycja Kowańska sięgają do historycznego materiału źródłowego, poszukując w nim motywów związanych z naturą, przemijaniem i ludowymi obrzędami.

Czytaj więcej: Poznań | Premiera „Pieśni żałobnych” w choreografii Moniki Błaszczak

Zielona Góra | Koncerty w ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich

POLMICZ okazji 800-lecia istnienia Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich w sierpniu 2022 odbędą się koncerty, organizowane przez Miasto.

13 sierpnia o godz. 19:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej Reed Connection Trio prawykona Cantabile e Scherzando Czesława Grabowskiego oraz MASKI Żarty na bok! Katarzyny Kwiecień-Długosz; zaprezentuje również dzieła Aleksandra Tansmana, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena.

20 sierpnia o godz. 17:00 odbędzie się wielki koncert „800 instrumentów na 800-lecie miasta Zielona Góra”. Każdy może zgłosić chęć przyłączenia się do nietypowej orkiestry: celem przedsięwzięcia jest stworzenie największej orkiestry miejskiej w Polsce i wykonanie utworu Hallelujah Leonarda Cohena na wszystkich istniejących instrumentach.

Wstęp wolny!

Dąbrowa Górnicza | II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICDo 23 września 2022 potrwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Na festiwalowym afiszu: koncerty plenerowe, kameralne i symfoniczne, premiera online koncertu NOSPR, wystawa tematyczna, przygotowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, spektakl inspirowany życiem dąbrowskiego kompozytora, gra miejska oraz wieczór muzyczno-literacki!

Przez wiele lat jednym z czołowych wydarzeń kulturalnych miasta był Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który w ubiegłym roku przybrał festiwalową formułę. Festiwal promuje postać oraz twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej Michała Spisaka. Choć tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się bez części konkursowej (konkurs odbywa się co 2 lata), to mieszkańcy województwa nie będą mogli narzekać na brak artystycznych wrażeń. W festiwalowym programie znalazły się dzieła znakomitych przyjaciół Michała Spisaka: Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego i wielu innych.

Od 9 września w holu głównymi Pałacu Kultury Zagłębia prezentowana będzie wystawa „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień" –– organizowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich.

Czytaj więcej: Dąbrowa Górnicza | II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Gryfin, Pyrzyce, Baniewice | „Z klasyką przez Polskę”: Atom String Quartet

POLMICJeden z najoryginalniejszych polskich zespołów kameralnych – Atom String Quartet – wystąpi 11 sierpnia 2022 w Gryfińskim Domu Kultury o godz. 18.00, 12 sierpnia w Pyrzyckim Domu Kultury o godz. 18:00 oraz 13 sierpnia o godz. 19:00 w Winnicy Turnau w Baniewicach. Koncerty odbędą się w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę".

W interpretacji światowej sławy zespołu usłyszymy polską muzykę – romantyczną i współczesną: Souvenir de Posen Henryka Wieniawskiego i Miniaturę nr 3 na klarnet i fortepian Krzysztofa Pendereckiego w opracowaniu prymariusza Kwartetu, Dawida Lubowicza, dwa utwory w opracowaniu Mateusza Smoczyńskiego (Mazurek C-dur op. 24 nr 2 Fryderyka Chopina i Arię z Trzech utworów w dawnym stylu Pendereckiego), utwór Paź królowej wiolonczelisty Kwartetu Krzysztofa Lenczowskiego oraz Souvenir de Wilno Michała Zaborskiego i Pod jaworem Mieczysława Karłowicza w aranżacji altowiolisty zespołu.

Czytaj więcej: Gryfin, Pyrzyce, Baniewice | „Z klasyką przez Polskę”: Atom String Quartet

Wieluń | Premiera Oratorium Wieluńskiego Krzesimira Dębskiego

POLMIC1 września 2022 o godz. 21.00 na Targowisku Miejskim w Wieluniu będzie miała miejsce premiera Oratorium Wieluńskiego Krzesimira Dębskiego, które wykona Orkiestra Kameralna PRIMUZ pod batutą kompozytora.

Utwór powstał dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w ramach programu "Kultura –Interwencje" realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Skomponowane przez Krzesimira Dębskiego do słów Zuzanny Kozendry Oratorium wieluńskie to symbol rozpaczy i przebaczenia, tragedii i miłości. Autor stworzył przesłanie dla ludzkości, będące wołaniem o pokój, harmonię i powstrzymanie agresji. To dzieło ma przypominać ludziom, że harmonia życia i pokój jest nieskończonym dobrem gwarantującym nasze istnienie na Ziemi.

Premiera zwieńczy obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu - pierwszym polskim mieście, które zostało zbombardowane przez Luftwaffe. W roli solistki wystąpi światowej sławy polska mezzosopranistka Urszula Kryger. Koncert poprzedzi występ współpracującego z Wieluńskim Domem Kultury zespołem Lejdissimo, prowadzonego przez Zofię Szpikowską.

Informacje o zaproszeniach: https://www.wdkwielun.pl/aktualnosci/59-wydarzenia/1630-prapremiera-oratorium-wielunskiego 

Wrocław | Koncerty „Gwiazda Europy” dedykowane pamięci Edyty Stein

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia rok 2022 jest Rokiem Edyty Stein, znanej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, patronka Europy. Jej pamięć uhonorują m.in. koncerty „Gwiazda Europy" w dniach 6–29 sierpnia w wykonaniu solistów, Chóru NFM oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, które odbędą się w Gliwicach, Lublińcu, Wrocławiu, Oświęcimiu oraz holenderskim Echt.

Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy oraz symbol porozumienia między narodami i religiami.

Edyta Stein była związana z Wrocławiem, bowiem to w stolicy Dolnego Śląska urodziła się w 1891 roku i tu spędziła młodzieńcze lata życia. Zginęła tragicznie 9 sierpnia 1942 roku z rąk hitlerowców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncerty „Gwiazda Europy” dedykowane pamięci Edyty Stein

Warszawa | 6 sierpnia rusza VI Festiwal WarszeMuzik 2022

POLMICPo raz szósty w Warszawie odbędzie się cykl mikro-koncertów WarszeMuzik. Do 28 sierpnia 2022 w sobotnie i niedzielne popołudnia rozbrzmiewać będzie muzyka patrona festiwalu Mieczysława Wajnberga i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: m.in. Ignacego Friedmana, Aleksandra Tansmana, Andrzeja Czajkowskiego i Władysława Szpilmana. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu WarszeMuzik 2022 jest wolny.

Nie zabraknie też dzieł takich wielkich kompozytorów, jak Ludwig van Beethoven, Maurice Ravel, Franz Schubert czy Gustav Mahler. W finale festiwalu na plenerowej scenie Teatru Studio przy placu Defilad usłyszeć będzie można prawykonanie Explorations in Polytonality and Other Musical Wonders. Volume 3 Matthew Shlomowitza – tegorocznego rezydenta WarszeMuzik.

Czytaj więcej: Warszawa | 6 sierpnia rusza VI Festiwal WarszeMuzik 2022

Kraków | 15. Festiwal „Wawel o zmierzchu”

POLMICJubileuszowy 15. plenerowy festiwal muzyczny „Wawel o zmierzchu”, który łączy muzykę z tym historycznym miejscem, odbędzie się w dniach 5–14 sierpnia 2022. Miejscem koncertów będzie rozświetlony Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Ideą przewodnią tegorocznego festiwalu będzie: romantyczność, stylistyczna różnorodność oraz spotkanie kultury i natury.

„Wawel o zmierzchu” to jedyny, organizowany na tak szeroką skalę, festiwal plenerowy w Krakowie. Muzyka rozbrzmiewa w przestrzeni otwartej, nacechowanej historycznie i symbolicznie, a unikatowa sceneria zapadającego zmierzchu sprawia, że wawelska architektura zyskuje niepowtarzalny koloryt i nabiera nowych kulturotwórczych znaczeń.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Aleksandra Kuls i Marcin Koziak – laureaci II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Kraków | 15. Festiwal „Wawel o zmierzchu”